Ηνωμένο Βασίλειο Τέσσερις πτήσεις για τέσσερα Malt. Εδιμβούργο, απόπειρα τέταρτη.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Κεφάλαιο 1 – Από πόλη σε πόλη


Το πόσο μ’ αρέσει να φεύγω για ταξίδι κατευθείαν απ’ τη δουλειά δε περιγράφεται, μη προλαβαίνοντας καλά – καλά κάθε φορά ν’ αφομοιώσω τις συνθήκες και τις διαφορετικές καταστάσεις.

Η Παρασκευή 10 του Ιούνη ήταν όμως αρκετά δύσκολη, αγχωτική και παραδόξως για την εποχή βροχερή, κάνοντας με να δω την επιβίβαση στο αεροπλάνο της Ryan σα λύτρωση:


DSC_5562ab.jpg



Κάτι παραπάνω από 2 ώρες μετά έφτανα στο νέο αεροδρόμιο Βραδεμβούργου, για δεύτερη φορά μέσα σε λίγους μόλις μήνες, περιμένοντας τον ιδιοκτήτη να με παραλάβει:


DSC_5562abb.jpg



Η δυσκολία στην εύρεση και την επικοινωνία στοίχησε λίγο σε χρόνο αλλά δε βαριέσαι, καθώς η συζήτηση με τον 70+ Βούλγαρο (εξού και το όνομα Plovdiv στο ξενοδοχείο) είχε πολλή πλάκα, φτάνοντας τελικά σ’ αυτό γύρω στις 12,όπου μετά από τη κερασμένη βαρελίσια μπύρα ολοκληρώθηκε μια δύσκολη και πολύ κοπιαστική ημέρα.

Τουλάχιστον το πρωινό άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του, σε μια τραπεζαρία με βαριά έπιπλα, μια προθήκη αφιερωμένη στη Manchester United (τι φάση;) δίπλα στη Σοβιετικά στολισμένη ♥ reception:


DSC_5562ac.jpg



Άφησα το κλειδί και πριν τις 11 βγήκα στο δρόμο βλέποντας υπό το φως της ημέρας το όμορφο και καταπράσινο προάστιο της πόλης:


DSC_5562b.jpg



Σε συνθήκες ζέστης έφτασα μετά από 1 χιλιόμετρο περπάτημα στο σταθμό του αγαπημένου μου πλέον S-Bahn train, που βρισκόταν μόλις τρεις στάσεις μακριά από το αεροδρόμιο. Έφτασα με την ησυχία μου πίνοντας κι ένα καφέ, ελέγχοντας παράλληλα τα gates για πολυκοσμία, μιας και η αυξανόμενη κίνηση στα αεροδρόμια της Ευρώπης επηρέαζε τα πάντα:


DSC_5562c.jpg



DSC_5562d.jpg



Ευτυχώς όχι τη πτήση μου που αναχώρησε στην ώρα της. Ε να μη βγω και μια αεροπλανική φωτογραφία για το καλό; Από Easyjet δεν είχα έως τότε:


DSC_5562e.jpg



(Η πολυπόθητη ακύρωση του εισιτηρίου 2 χρόνια μετά)


easy.jpg



Οι δύο ώρες πέρασαν νεράκι, με την αποβίβαση να γίνεται ακόμα πιο γρήγορα καθώς ο διπλανός μου Γερμανός έδειξε Ελληνική συμπεριφορά καθώς βιαζότανε (λες και μπορούσε να πάει πουθενά), ακούγοντας τα Ελληνικά του μπινελίκια γιατί με άγχωσε, κάνοντας με να ξεχάσω το βιβλίο μου τελικά στη θέση του αεροσκάφους...

Αν είχα μια σκέψη όσο βρισκόμουν στο Βερολίνο, ήταν ότι τσάμπα φορτώθηκα το μπουφάν Ιούνιο μήνα, μιας και ο καιρός ως εκεί ήταν ιδιαίτερα ζεστός, κάτι που αναίρεσα αμέσως μόλις πάτησα το πόδι μου σε Σκωτσέζικο έδαφος. Άλλος θεός:


DSC_5562g.jpg



Τουλάχιστον ο έλεγχος διαβατηρίων που πάντα με τρομάζει στ’ αεροδρόμια δε κράτησε πολύ, ούτε 10 λεπτά, στα νέα ήθη και έθιμα του ΗΒ λόγω Brexit:


DSC_5562h.jpg



Το λεωφορείο ήταν λες και με περίμενε, καθώς ίσα που πρόλαβα να δείξω το ηλεκτρονικό εισιτήριο στον οδηγό και να πιάσω μια θέση στον επάνω όροφο. Η εισαγωγή στο Εδιμβούργο μέσω της οδήγησης εξ αριστερών του δρόμου και της παρατήρησης ήταν η καλύτερη δυνατή, αντιλαμβανόμενος ήδη από τις πρώτες εικόνες ότι αυτή η πόλη θα μ’ αρέσει πολύ, κάτι που συμβαίνει σπάνια:


DSC_5562m.jpg



Στα 25 λεπτά (συνυπολογίζοντας τη κίνηση του Σαββάτου) αποβιβαζόμουν στο τέρμα/αφετηρία του Airport Bus, ακριβώς απέναντι από το πασίγνωστο και διάσημο Scott Monument ,κεντρικό αξιοθέατο της πόλης:


DSC_5563c.JPG



Χωρίς να έχω καταφέρει να συνειδητοποιήσω για τα καλά ότι βρισκόμουν επιτέλους στο Εδιμβούργο, έβγαλα από το σακίδιο τη φωτογραφική μηχανή και άρχισα να προχωράω στη Princess street, το κεντρικότερο δηλαδή δρόμο του και να χάνομαι στο πλήθος:


DSC_5574.JPG



Παράλληλα με το δρόμο αυτό βρισκόταν και ο κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός της πόλης αλλά και οι γέφυρες που σήμαιναν την αρχή της παλιάς πόλης που ξεπρόβαλλε εντυπωσιακή στο βάθος:


DSC_5572.JPG



DSC_5576.JPG



Συνειδητοποίησα βέβαια ότι το πρώτο μου μέλημα ήταν να βρω το hostel όσο κι αν δε το ήθελα, οπότε συνέχισα να προχωράω ανατολικά προς το Calton Hill και το Old Royal High School:


DSC_5588.JPG



DSC_5594.JPG



Οι χάρτες με βγάζανε μέσα από ένα πάρκο, κάνοντας με ν’ αναρωτιέμαι αν κάτι πάει λάθος, την ίδια ώρα που ξέσπασε ένα παραδοσιακό Βρετανικό shower καλωσορίζοντας με, με το καλύτερο δυνατό τρόπο στη πόλη:


DSC_5597.JPG



Βαριόμουν φριχτά ν’ ανοίξω την ομπρέλα οπότε έφτασα στάζοντας μέχρι τη reception ξεκινώντας τα διαδικαστικά, λίγα ευτυχώς μιας και είχα τσεκάρει ηλεκτρονικά λίγες μέρες νωρίτερα, ακούγοντας από τη κοπέλα μια γλώσσα από την οποία καταλάβαινα ελάχιστα! Ευτυχώς το διαβατήριο έλυσε αυτού του είδους τα προβλήματα κι έσπασε τον πάγο:

- Are you Greek?
- Yes, Greek
- Geia mas!

(Εξάγουμε πολιτισμό :haha: )


Περίμενα να κοπάσει η μπόρα κι αφού έγινα άνθρωπος και καταβρόχθισα και το τελευταίο κομμάτι σπανακόπιτας που κουβαλούσα απ’ τη πατρίδα βγήκα και πάλι στους δρόμους για να εξερευνήσω τη περιοχή. Στάση πρώτη σε απόσταση βολής από το Hostel, το παλάτι Holyroodhouse:


DSC_5600.JPG



Η πεποίθηση μου ότι το μέρος ήταν επισκέψιμο άλλαξε μετά τις πρώτες εικόνες από κλειδωμένες πόρτες και κοκκινόλευκες κορδέλες, δείγμα παρουσίας επισήμων:


DSC_5601.JPG



DSC_5605.JPG



Έκανα τη βόλτα μου περνώντας από τη γειτονική Queen's Gallery και το κτήριο του κοινοβουλίου, αρχίζοντας να ανηφορίζω τον απέναντι δρόμο της Calton Rd, μπαίνοντας για μερικές στιγμές και στο επισκέψιμο Old Calton Cemetery


DSC_5609.JPG



DSC_5612.JPG



Ήταν η στιγμή λίγο πριν τη γέφυρα στη Waterloo Pl που για κακή μου τύχη η μπόρα άρχισε ξανά και μάλιστα εντάθηκε, καθιστώντας εκνευριστική διαδικασία το περπάτημα και τη ξενάγηση στα αξιοθέατα:


DSC_5616.JPG



Με την καλή τύχη όμως να επιστρέφει δριμύτερη λίγες στιγμές μετά το πέρασμα κάτω από τη γέφυρα, όταν βρέθηκα σε απόσταση βολής από τη Pub με το όνομα Black Bull,



DSC_5618.JPG



και τη δυνατή metal μουσική, που δε σκέφτηκα στιγμή προκειμένου να κάνω το βήμα και να πιάσω ένα σκαμπό:


DSC_5618d.jpg



Τι καλύτερο άλλωστε απ’ το να περιμένεις να κοπάσει η βροχή πίνοντας μερικές IPA κι ακούγοντας μουσικάρες;


DSC_5618f.jpg



 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το Εδιμβούργο το λατρεύω....βασικα λατρεύω όλη τη Σκωτία!!!!! ❤
Αν δεν βαλεις πολλές φώτο δεν θα σου ξαναμιλήσω ;)
Εννοείται οτι θα υπάρχει αναλυτική παρουσίαση από την πιο gothic πόλη που χω δεί! Αξιολάτρευτο Εδιμβούργο. :cool:

Αγαπάμε Εδιμβούργο και Σκωτία εν γένει! 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Άντε, την επόμενη φορά και Γλασκώβη. 😄
Είχα σημειωμένες τις πληροφορίες σου για τη περίπτωση που πεταγόμουν ως εκεί αλλά δεν έκατσε.
Ωστόσο επειδή πρόσφατα ανέβηκε μόνιμα ένας φίλος για δουλειά στη Γλασκώβη, νομίζω δε θ' αργήσει καθόλου αυτό το ταξίδι. ;)
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!

Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!
Σ' ευχαριστώ πολύ. :) Είναι σημαδιακός και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί.
Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
Μέσω μιας εφαρμογής Android που ονομάζεται Cartoon Photo.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.956
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία & σχεδιασμός



Δε ξέρω πόση σημασία έχει να αναφέρω πράγματα σ’ αυτό το κεφάλαιο έτσι όπως κράτησε η όλη προετοιμασία για το ταξίδι, ωστόσο θα επιχειρήσω να το κάνω προσεγγίζοντας το κυρίως με τα τελευταία δεδομένα.

Αρχικά να αναφερθώ στις πτήσεις. Για να φτάσει και να γυρίσει κανείς στο Εδιμβούργο έχοντας αφετηρία τη Θεσσαλονίκη, χρειάζεται τέσσερις απ’ αυτές, εκτός αν προτιμήσει την απευθείας εποχική της Jet2 που είναι μια καλή περίπτωση αλλά σταθερά ακριβή. Ως εκ τούτου, οι βασικές πτήσεις κλείστηκαν με την Easyjet, έχοντας αρχικά ως ενδιάμεση στάση τη Βιέννη, κατόπιν την Αθήνα και εν τέλει το Βερολίνο με απανωτές όπως καταλαβαίνετε αλλαγές, καταλήγοντας σ’ αυτό μερικούς μήνες πριν ως βολικότερο προορισμό για να κερδίσω ώρες στο Εδιμβούργο, δαπανώντας συνολικά 130€ και για τις τέσσερις πτήσεις.

Χρειαζόταν βέβαια μια διανυκτέρευση στο Βερολίνο (κάτι που σαφώς δε με χαλούσε καθόλου 🤘), όμως όπως διαπίστωσα μετά από ανελέητο ψάξιμο αυτή ήταν μια δύσκολη περίπτωση Ιούνιο μήνα, ειδικότερα για μεμονωμένο ταξιδιώτη όπως εγώ. Κατέληξα λοιπόν στη πιο συμβιβαστική λύση, μένοντας στο αμφιβόλου ποιότητας Hotel Plovdiv το οποίο εν τέλει αποδείχτηκε οκ για μια σύντομη διαμονή, πληρώνοντας αναγκαστικά δίκλινο στα 59€, τιμή στην οποία συμπεριλάμβανε τη παραλαβή από το γειτονικό αεροδρόμιο και το πολύ καλό πρωινό του.

MapHotelBER.jpg


Σε ότι αφορά το Εδιμβούργο τώρα, η πρώτη κράτηση μου προ διετίας ήταν στο πολύ κεντρικό hostel Code-The Court που μου είχε κάνει εντύπωση εξ αρχής.
Βέβαια 2 χρόνια μετά και λαμβάνοντας υπόψιν την πανδημία δεν ήθελα να μείνω σε hostel, αλλά ούτε και να πληρώσω τις εξωφρενικές τιμές του κέντρου του Εδιμβούργου. Έτσι μετά από τις πάντα αξιόπιστες συμβουλές του @panius κατέληξα στα δωμάτια – φοιτητικές εστίες που νοικιάζονται τους θερινούς μήνες σε τουρίστες με το όνομα Destiny Student – Holyrood (brae house), σε πολύ βολική τελικά τοποθεσία & απόσταση 1,5 χιλιομέτρου από το κέντρο της πόλης και τιμή 110£ μέσω της πλατφόρμας του booking.
Στη χρέωση αυτή όμως υπήρχαν πρόσθετα άλλες 100£ οι οποίες δεσμεύτηκαν ως εγγύηση κι επιστράφηκαν στη κάρτα 5 ημέρες μετά, αλλά και (!) χρέωση για πετσέτα.

MapHotelEDI.jpg


Έχοντας λύσει με αρκετό ψάξιμο το θέμα της διαμονής, αναλώθηκα στα περαιτέρω, ψάχνοντας μετακινήσεις και δραστηριότητες για τις ημέρες που θα βρισκόμουν στη πόλη. Αρχικά να πω ότι δε χρειάστηκε για κανένα λόγο τίποτε άλλο πέρα από τα πόδια μου σχετικά με τη μετακίνηση, κάτι που λατρεύω στις πόλεις που επισκέπτομαι, έτσι το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω την εφαρμογή «Lothian Buses M-Tickets» αγοράζοντας εισιτήριο μετ’ επιστροφής από τ΄ αεροδρόμιο σε κόστος 7,5£ συνολικά.

LothianBuses.jpg


Αναζητώντας τα υπόλοιπα τώρα και προσπαθώντας να αποφύγω τουριστικές παγίδες (κάτι που δε γίνεται), έκανα κράτηση μέσω της σελίδας «www.scotchwhiskyexperience.co.uk» στο gold tour στη τιμή των 32£ προκειμένου να δοκιμάσω όλα τα προσφερόμενα Malt πέρα από το βασικό κέρασμα, τέσσερα τον αριθμό.

experience.jpg


Έκλεισα επίσης και μια ακόμα ωριαία δραστηριότητα στη τιμή των 10£ με ξενάγηση στη πόλη αλλά και τα περίφημα κελάρια (Vaults) του Εδιμβούργου, μέσω της booking και του www.auldreekietours.com ,κάτι που εν τέλει κρίνω ότι άξιζε.

Tour.jpg


Τελειώνοντας, να πω ότι δεν αναλώθηκα στα υπόλοιπα προσφερόμενα πακέτα και αρκετά πιο τουριστικά τύπου ghost tour, bar tour κτλ., όπως ούτε και στο ενδεχόμενο να βγω εκτός πόλης, θεωρώντας σκόπιμο να αφιερώσω μόνο σ’ αυτήν τις δυόμισι συνολικά ημέρες που έβγαιναν καθαρά εκεί. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο βασίστηκα στις πληροφορίες από τα διάφορα νήματα, αλλά και την εξαιρετική ιστορία γι’ ακόμα μια φορά του @gelf ,σημειώνοντας ηλεκτρονικά στο χάρτη ό,τι ήθελα να δω όπως αρέσκομαι να κάνω στις τελευταίες εκδρομές μου:

MapEdi.jpg


Ίσως αν δεν ήμουν μόνος το πρόγραμμα να έβγαινε διαφορετικά, από την άλλη βέβαια ίσως και να είναι μια ευκαιρία να επαναπρογραμματίσω τη Σκωτία τώρα που είδα τι παίζει.;)
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Warwick, NY
Μπράβο ψηλέ, χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες, φίλε!!!
Και που δεν τα παράτησες!!
Το Εδιμβούργο ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς γονείς-οικογένεια. Θυμάμαι ακόμα το απίστευτα πρωτόγνωρο συναίσθημα όταν ξύπνησα πρώτη μέρα στο Εδιμβούργο, κατεβήκαμε κάτω, κοιτάω γύρω μου και λέω: "Ω ρε φίλε, είσαι σε ένα τελείως άλλο μέρος!!!"
Περιμένουμε με ανυπομονησία την ιστορία σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom