Ηνωμένο Βασίλειο Τέσσερις πτήσεις για τέσσερα Malt. Εδιμβούργο, απόπειρα τέταρτη.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Κεφάλαιο 4 – Η ώρα των Malt


Βγήκα από την Pub από την επάνω είσοδο της Johnston Terrace, αντικρύζοντας απέναντι μου το θεόρατο κτίσμα του Tolbooth Kirk, ακόμα ένα ορόσημο της πόλης με το χαρακτηριστικό γοτθικό του κωδωνοστάσιο, που αποτελεί και το ψηλότερο σημείο στο κέντρο του Εδιμβούργου, χωρίς να λειτουργεί σαν εκκλησία όποιος εύκολα κάποιος μπορεί να υποθέσει αλλά σαν έδρα του Διεθνούς Φεστιβάλ της πόλης:


DSC_5847.JPG



Άρχισα να ανεβαίνω τη μικρή ανηφόρα με τον κόσμο να πληθαίνει καθώς η οδός castlehill οδηγεί στο κάστρο, βλέποντας ιδιαίτερες Σκωτσέζικες εικόνες:


DSC_5852.JPG



Η κοσμοπλημμύρα με άφηνε αδιάφορο προς το παρόν, μιας και δεν είχα σκοπό να πάω στο κάστρο αλλά στο αξιοθέατο με το όνομα scotch whisky experience που περίμενα πως και πως και στεκόμουν απέναντι του:


DSC_5853.JPG



DSC_5856.JPG



Η ώρα ήταν δύο παρά δέκα, με το tour μου να ξεκινάει στις δύο, οπότε φόρεσα τη μάσκα μου και μπήκα μέσα στεκόμενος στην ουρά για τον έλεγχο των εισιτηρίων.


DSC_5859.JPG



Μια μικρή παρανόηση λύθηκε επιτόπου μιας και δεν είχα λάβει email με το barcode του εισιτηρίου, ωστόσο με την εύρεση του ονόματος μου στη λίστα επισκεπτών όλα πήραν το δρόμο τους κι εγώ τη θέση μου περιμένοντας το ατομικό μου βαρέλι:


DSC_5864.JPG



Η πολύ ευγενική υπάλληλος με βοήθησε ρωτώντας με παράλληλα σε ποια γλώσσα επιθυμώ τη ξενάγηση μιας και είχε γύρω στις 8 διαθέσιμες. Το βαρέλι ξεκίνησε να προχωράει σε ένα αυτοματοποιημένο σύστημα με ράγες, πλαισιωμένο από τοίχους με οθόνες προβολής για τη ξενάγηση μέσω ενός ηθοποιού, αλλά και αντίγραφα μηχανισμών απόσταξης και βρασίματος:


DSC_5868.JPG



DSC_5878.JPG



Ήταν το πρώτο βήμα που έδειχνε ουσιαστικά όλες τις διαδικασίες με τη σειρά, από τη συγκομιδή των δημητριακών έως και την εμφιάλωση:


DSC_5879.JPG



Το βαρέλι έφτασε στο τέλος του κι εγώ βγήκα συνεχίζοντας προς τις σκάλες, με τη σαφέστατη ένδειξη να ακολουθήσω τη …γάτα.


DSC_5881.JPG



DSC_5882.JPG



Ήταν βλέπετε ο οδηγός προκειμένου να δούμε τα στάδια της ωρίμανσης:


DSC_5886.JPG



Τη διαδικασία της τοποθέτησης του whisky στα βαρέλια:


DSC_5887.JPG



Αλλά κι ένα πολύ σημαντικό κομμάτι, αυτό της απώλειας του προϊόντος κατά την ωρίμανση, ή πιο απλά το «μερίδιο των Αγγέλων» όπως λένε οι Σκωτσέζοι, ατάκα που ήξερα βέβαια διαβάζοντας την ιστορία του @gelf


DSC_5888.JPG



Κάπου εκεί μας περίμενε και ο φυσικός ξεναγός μας που θα μας έβαζε καλύτερα στο παιχνίδι του κεχριμπαρένιου θησαυρού που είχαμε έρθει να ανακαλύψουμε. Αφού συγκεντρώθηκε όλο το γκρουπ, μας μάζεψε σε μία αίθουσα προβολής με μια εντυπωσιακή ευρυγώνια οθόνη:


DSC_5891.JPG



Τα όσα είδαμε και ακούσαμε ήταν πολύ ενδιαφέροντα, βλέποντας επί της ουσίας τη Σκωτία να διαιρείται σε 5 ξεχωριστές περιφέρειες όσον αφορά το whisky, που η κάθε μία δίνει ξεχωριστές γεύσεις και αρώματα. Για το λόγο αυτό μας δόθηκε και μια κάρτα, που αν έτριβες το δάκτυλο σου στο ανάλογο χρώμα, μπορούσες να μυρίσεις και τα συστατικά του whisky που παράγεται!

Η ξενάγηση συνεχίστηκε με το πολυπόθητο δωμάτιο της πρώτης γευσιγνωσίας και ήταν κοινή ως εκείνο το σημείο για όσους είχαν επιλέξει και το φθηνότερο εισιτήριο του tour:


DSC_5895.JPG



Μετά από ένα ακόμη σύντομο video, μας δόθηκε το κλασσικό ποτήρι δοκιμής το οποίο έπρεπε να ακουμπήσουμε πάνω σε κάποιο από τα χρώματα που εμφανίστηκαν μπροστά μας μέσω προβολέων led. Θυμηθείτε, κάθε χρώμα αφορά ξεχωριστή γεύση και περιοχή, μ’ εμένα να επιλέγω το πράσινο, ξεκινώντας από ένα απαλό single malt με άρωμα εσπεριδοειδών:


DSC_5900b.jpg



Κατόπιν ακολουθήσαμε την εντολή του οδηγού παίρνοντας το ποτήρι ανά χείρας και ακολουθώντας τον προς το θησαυροφυλάκιο που άνοιγε:


DSC_5902.JPG



DSC_5905.JPG



Ίσως μάλιστα η λέξη θησαυροφυλάκιο ίσως να μην είναι αντιπροσωπευτική στο ναό αυτό του Whisky που αντίκρυζαν τα μάτια μου, με τις γυάλινες προθήκες γεμάτες μπουκάλια ως εκεί που έφτανε το μάτι σου!


DSC_5907.JPG



DSC_5908.JPG



Κάποιες από τις ετικέτες τις γνώριζα, μερικές άλλες τις έβλεπα πρώτη φορά στη ζωή μου, αντικρύζοντας τα πάντα με ιδιαίτερο ενθουσιασμό:


DSC_5909.JPG



Μετά από μια μικρή ξενάγηση και αυτού του χώρου όπου μας δόθηκε νερό αλλά και μια χάρτινη θήκη για να κρατήσουμε το ποτήρι μας ως αναμνηστικό:


DSC_5914.JPG



Βγήκα την απαραίτητη φωτογραφία στα ενδότερα του ναού και αναχώρησα για τα καλύτερα:


DSC_5919b.jpg



Στη κεντρική σάλα που κατέληγε το tour, χωριστήκαμε βάσει του εισιτηρίου μας προκειμένου να ακολουθήσουμε τη περεταίρω δοκιμή όσοι το δικαιούμασταν. Ήταν ακόμα ένας πολύ όμορφος χώρος με ιστορικά στοιχεία:


DSC_5920.JPG



Ένα εντυπωσιακό μπαρ και σαλόνι:


DSC_5921.JPG



Κι ακόμα μια θεόρατη γυάλινη προθήκη με αρκετά -συλλεκτικά τη φορά αυτή- μπουκάλια:


DSC_5922.JPG



Δε πρόλαβα να πιάσω θέση στο μπαρ, οπότε αρκέστηκα σε ένα τραπέζι. Η περίφημη παλέτα δεν άργησε να έρθει μπροστά μου. Από αριστερά προς δεξιά τα τέσσερα αντιπροσωπευτικά single malt του χώρου, ξεκινώντας από το πιο απαλό και καταλήγοντας στο αρκετά καπνιστό, με το απαραίτητο νεράκι για τις ενδιάμεσες αλλαγές. Όνειρο!


DSC_5924.JPG



Ήπια με την ησυχία μου τα εκλεκτά Whisky, πήρα την κάρτα με τη πιστοποίηση γευσιγνωσίας και διάβασα τις πληροφορίες περιεκτικότητας πριν συνεχίσω:


DSC_5927.JPG



DSC_5928.JPG



Μπήκα στο πολύ όμορφο κατάστημα του scotch whisky experience γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι δε μπορούσα να ψωνίσω κάποιο μπουκάλι μιας και είχα χειραποσκευή:


DSC_5930.JPG



Αρκέστηκα όμως σε μερικές μινιατούρες Tomatin των 50ml (είχα σχετική πληροφόρηση), για τις δύσκολες ώρες στο δωμάτιο αλλά και για να φέρω 1-2 και στο σπίτι.

*Ακριβώς από κάτω στη φωτογραφία μπορείτε να δείτε τη βεβαίωση/εκπτωτική κάρτα μετά τη δοκιμή των malt, όπως και στ’ αριστερά τη κάρτα με τις περιοχές και τ’ αρώματα της Σκωτίας


DSC_5931d.jpg



Χαμογελαστός από την εμπειρία και τα μεσημεριανά malt βγήκα στο δρόμο για να συνεχίσω. Η μέρα είχε ακόμα μέλλον…

 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το Εδιμβούργο το λατρεύω....βασικα λατρεύω όλη τη Σκωτία!!!!! ❤
Αν δεν βαλεις πολλές φώτο δεν θα σου ξαναμιλήσω ;)
Εννοείται οτι θα υπάρχει αναλυτική παρουσίαση από την πιο gothic πόλη που χω δεί! Αξιολάτρευτο Εδιμβούργο. :cool:

Αγαπάμε Εδιμβούργο και Σκωτία εν γένει! 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Άντε, την επόμενη φορά και Γλασκώβη. 😄
Είχα σημειωμένες τις πληροφορίες σου για τη περίπτωση που πεταγόμουν ως εκεί αλλά δεν έκατσε.
Ωστόσο επειδή πρόσφατα ανέβηκε μόνιμα ένας φίλος για δουλειά στη Γλασκώβη, νομίζω δε θ' αργήσει καθόλου αυτό το ταξίδι. ;)
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!

Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!
Σ' ευχαριστώ πολύ. :) Είναι σημαδιακός και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί.
Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
Μέσω μιας εφαρμογής Android που ονομάζεται Cartoon Photo.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία & σχεδιασμός



Δε ξέρω πόση σημασία έχει να αναφέρω πράγματα σ’ αυτό το κεφάλαιο έτσι όπως κράτησε η όλη προετοιμασία για το ταξίδι, ωστόσο θα επιχειρήσω να το κάνω προσεγγίζοντας το κυρίως με τα τελευταία δεδομένα.

Αρχικά να αναφερθώ στις πτήσεις. Για να φτάσει και να γυρίσει κανείς στο Εδιμβούργο έχοντας αφετηρία τη Θεσσαλονίκη, χρειάζεται τέσσερις απ’ αυτές, εκτός αν προτιμήσει την απευθείας εποχική της Jet2 που είναι μια καλή περίπτωση αλλά σταθερά ακριβή. Ως εκ τούτου, οι βασικές πτήσεις κλείστηκαν με την Easyjet, έχοντας αρχικά ως ενδιάμεση στάση τη Βιέννη, κατόπιν την Αθήνα και εν τέλει το Βερολίνο με απανωτές όπως καταλαβαίνετε αλλαγές, καταλήγοντας σ’ αυτό μερικούς μήνες πριν ως βολικότερο προορισμό για να κερδίσω ώρες στο Εδιμβούργο, δαπανώντας συνολικά 130€ και για τις τέσσερις πτήσεις.

Χρειαζόταν βέβαια μια διανυκτέρευση στο Βερολίνο (κάτι που σαφώς δε με χαλούσε καθόλου 🤘), όμως όπως διαπίστωσα μετά από ανελέητο ψάξιμο αυτή ήταν μια δύσκολη περίπτωση Ιούνιο μήνα, ειδικότερα για μεμονωμένο ταξιδιώτη όπως εγώ. Κατέληξα λοιπόν στη πιο συμβιβαστική λύση, μένοντας στο αμφιβόλου ποιότητας Hotel Plovdiv το οποίο εν τέλει αποδείχτηκε οκ για μια σύντομη διαμονή, πληρώνοντας αναγκαστικά δίκλινο στα 59€, τιμή στην οποία συμπεριλάμβανε τη παραλαβή από το γειτονικό αεροδρόμιο και το πολύ καλό πρωινό του.

MapHotelBER.jpg


Σε ότι αφορά το Εδιμβούργο τώρα, η πρώτη κράτηση μου προ διετίας ήταν στο πολύ κεντρικό hostel Code-The Court που μου είχε κάνει εντύπωση εξ αρχής.
Βέβαια 2 χρόνια μετά και λαμβάνοντας υπόψιν την πανδημία δεν ήθελα να μείνω σε hostel, αλλά ούτε και να πληρώσω τις εξωφρενικές τιμές του κέντρου του Εδιμβούργου. Έτσι μετά από τις πάντα αξιόπιστες συμβουλές του @panius κατέληξα στα δωμάτια – φοιτητικές εστίες που νοικιάζονται τους θερινούς μήνες σε τουρίστες με το όνομα Destiny Student – Holyrood (brae house), σε πολύ βολική τελικά τοποθεσία & απόσταση 1,5 χιλιομέτρου από το κέντρο της πόλης και τιμή 110£ μέσω της πλατφόρμας του booking.
Στη χρέωση αυτή όμως υπήρχαν πρόσθετα άλλες 100£ οι οποίες δεσμεύτηκαν ως εγγύηση κι επιστράφηκαν στη κάρτα 5 ημέρες μετά, αλλά και (!) χρέωση για πετσέτα.

MapHotelEDI.jpg


Έχοντας λύσει με αρκετό ψάξιμο το θέμα της διαμονής, αναλώθηκα στα περαιτέρω, ψάχνοντας μετακινήσεις και δραστηριότητες για τις ημέρες που θα βρισκόμουν στη πόλη. Αρχικά να πω ότι δε χρειάστηκε για κανένα λόγο τίποτε άλλο πέρα από τα πόδια μου σχετικά με τη μετακίνηση, κάτι που λατρεύω στις πόλεις που επισκέπτομαι, έτσι το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω την εφαρμογή «Lothian Buses M-Tickets» αγοράζοντας εισιτήριο μετ’ επιστροφής από τ΄ αεροδρόμιο σε κόστος 7,5£ συνολικά.

LothianBuses.jpg


Αναζητώντας τα υπόλοιπα τώρα και προσπαθώντας να αποφύγω τουριστικές παγίδες (κάτι που δε γίνεται), έκανα κράτηση μέσω της σελίδας «www.scotchwhiskyexperience.co.uk» στο gold tour στη τιμή των 32£ προκειμένου να δοκιμάσω όλα τα προσφερόμενα Malt πέρα από το βασικό κέρασμα, τέσσερα τον αριθμό.

experience.jpg


Έκλεισα επίσης και μια ακόμα ωριαία δραστηριότητα στη τιμή των 10£ με ξενάγηση στη πόλη αλλά και τα περίφημα κελάρια (Vaults) του Εδιμβούργου, μέσω της booking και του www.auldreekietours.com ,κάτι που εν τέλει κρίνω ότι άξιζε.

Tour.jpg


Τελειώνοντας, να πω ότι δεν αναλώθηκα στα υπόλοιπα προσφερόμενα πακέτα και αρκετά πιο τουριστικά τύπου ghost tour, bar tour κτλ., όπως ούτε και στο ενδεχόμενο να βγω εκτός πόλης, θεωρώντας σκόπιμο να αφιερώσω μόνο σ’ αυτήν τις δυόμισι συνολικά ημέρες που έβγαιναν καθαρά εκεί. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο βασίστηκα στις πληροφορίες από τα διάφορα νήματα, αλλά και την εξαιρετική ιστορία γι’ ακόμα μια φορά του @gelf ,σημειώνοντας ηλεκτρονικά στο χάρτη ό,τι ήθελα να δω όπως αρέσκομαι να κάνω στις τελευταίες εκδρομές μου:

MapEdi.jpg


Ίσως αν δεν ήμουν μόνος το πρόγραμμα να έβγαινε διαφορετικά, από την άλλη βέβαια ίσως και να είναι μια ευκαιρία να επαναπρογραμματίσω τη Σκωτία τώρα που είδα τι παίζει.;)
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Μπράβο ψηλέ, χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες, φίλε!!!
Και που δεν τα παράτησες!!
Το Εδιμβούργο ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς γονείς-οικογένεια. Θυμάμαι ακόμα το απίστευτα πρωτόγνωρο συναίσθημα όταν ξύπνησα πρώτη μέρα στο Εδιμβούργο, κατεβήκαμε κάτω, κοιτάω γύρω μου και λέω: "Ω ρε φίλε, είσαι σε ένα τελείως άλλο μέρος!!!"
Περιμένουμε με ανυπομονησία την ιστορία σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom