Ηνωμένο Βασίλειο Τέσσερις πτήσεις για τέσσερα Malt. Εδιμβούργο, απόπειρα τέταρτη.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Κεφάλαιο 5 – Στα Vaults του Εδιμβούργου



Περπάτησα ελάχιστα προκειμένου να φτάσω στην είσοδο του γειτονικού κάστρου, όπου διαπίστωσα κατευθείαν πως δε μπορεί να μπει κάποιος χωρίς να έχει εκ των προτέρων κλείσει εισιτήριο μια μέρα σαν αυτή καθώς ήταν sold out:


DSC_5933.JPG



Έτσι κι αλλιώς εγώ δε το χα σκοπό μιας και το πρόγραμμα μου ήταν διαφορετικό, έτσι προχώρησα μέχρι την National bank of Scotland που ήταν το ραντεβού για την επόμενη περιήγηση,


DSC_5937.JPG



φωτογραφίζοντας το ιστορικό κέντρο με τα τουριστικά λεωφορεία και τα αξιοθέατα του:


DSC_5945.JPG



DSC_5942.JPG



Όντως δέκα λεπτά πριν τις τέσσερις άρχισε να συγκεντρώνεται λαός, με τη ξεναγό να έρχεται στην ώρα της επιβεβαιώνοντας τις κρατήσεις του καθενός. Βάλαμε μαζί τα γέλια όταν προσπάθησε να προφέρει το επώνυμο μου (ούτε Έλληνες δε το καταφέρνουν τις περισσότερες φορές) και αφού βασίστηκε στο όνομα, μας μάζεψε όλους κι ενεργοποίησε το μικρόφωνο ξεκινώντας:


DSC_5951.JPG



Πρώτη στάση τα ανώτατα δικαστήρια (Supreme Courts) της πόλης, έξω από τα οποία έγινε μια μίνι ιστορική αναδρομή για την ανάπτυξη και την ευημερία αλλά και την αρχιτεκτονική του Εδιμβούργου κατά τον 18ο & 19ο αιώνα:


DSC_5953.JPG



Ομοίως και λίγο πιο κάτω επί της Royal mile και απέναντι από το κυβερνητικό κτήριο, όπου δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στο σκληρό νομοθετικό σύστημα και στις φριχτές τιμωρίες που μπορούσαν να επιβληθούν στο καθένα άνω των 8 ετών:


DSC_5954.JPG



DSC_5956.JPG



- Ξέρετε ποιο ζώο είναι το εθνικό σύμβολο της Σκωτίας;
- ….σιωπή
- Ο μονόκερος!
- Γιατί ό μονόκερος; Γιατί είναι το μόνο ζώο που μπορεί να κατατροπώσει το λιοντάρι, όπου λιοντάρι βλέπετε Αγγλία, χαχαχαχ



DSC_5955.JPG



Κάπου εκεί άρχισε να γίνεται αναφορά και στα περιβόητα vaults που θα πηγαίναμε να δούμε, λέγοντας μας ότι δεν είναι τίποτα περισσότερο από υπόγειους θαλάμους που δημιουργήθηκαν κάτω από τις γέφυρες της πόλης.


DSC_5962.JPG



Που είναι οι γέφυρες όμως, βλέπετε καμιά γέφυρα εσείς, αναρωτήθηκε φωναχτά η ξεναγός μας προκειμένου να λάβει τη σιωπή μας προς απάντηση της, εξηγώντας μας μετά ότι με τα χρόνια και την επερχόμενη ανοικοδόμηση δεν είναι πλέον στο ορατό κομμάτι. Πάμε και θα καταλάβετε!

Προχωρήσαμε για λίγα λεπτά με κατεύθυνση νότια, μπαίνοντας στην οδό cowgate και περνώντας από σημεία των γεφυρών, ώσπου κάναμε δεξιά στο στενάκι της Niddry


DSC_5963.JPG



Πριν μπούμε στο κτήριο -κάτι που περιμέναμε με ανυπομονησία- ενημερωθήκαμε για τα τυπικά, περί κλεισούρας και κακού αερισμού, ούτως ώστε αν κάποιος παρουσίαζε θέματα δυσφορίας ή κλειστοφοβίας να ζητούσε άμεσα την απομάκρυνση του:


DSC_5967.JPG



Η πρώτη στάση όμως ήταν σ’ ένα δωμάτιο στον επάνω όροφο, πριν ξεκινήσουμε τελικά να κατεβαίνουμε προς τα κελιά. Εκεί είδαμε τα όργανα του βασανισμού, μιας και στα vaults υπέφερε κόσμος όπως είναι γνωστό, άλλοτε γιατί αποτελούσαν καταφύγια παραβατικών, άλλοτε μεταναστών, ή πολλές φορές από κόσμο που ασκούσε εξουσία ή πίστευε στις δοξασίες περί μαγείας. Το σχεδιάγραμμα εξηγεί εν μέρει και τις θέσεις των κελιών κάτω από τη γέφυρα:


DSC_5972.JPG



Λίγες στιγμές μετά ξεκίνησε και η κάθοδος, με την ατμόσφαιρα να γίνεται σαφώς πιο υγρή και πνιγηρή και τα φώτα να λιγοστεύουν:


DSC_5974.JPG



DSC_5975.JPG



Προχωρούσαμε στις υπόγειες σήραγγες, βλέποντας δεξιά – αριστερά τα δωμάτια, με τη ξεναγό να μας βάζει ενίοτε σε μερικά από αυτά εξηγώντας μας ιστορίες και μυθοπλασίες που έχουν απομείνει από εκείνο τον καιρό, με μια δόση υπερβολής πάντοτε:


DSC_5978.JPG



DSC_5980.JPG



Σε ένα αρκετά σκοτεινό δωμάτιο έκανε την ερώτηση αν πιστεύουμε στα φαντάσματα, με τη συντριπτική πλειοψηφία του γκρουπ να απαντάει θετικά, κι ένα ζευγάρι να ζητάει να βγει έξω καθώς δεν άντεχε το χώρο! Εγώ θυμήθηκα αυθόρμητα μια ανάλογη εμπειρία στις στοές των Βιετκογκ και απλά γελούσα…


DSC_5982.JPG



Ειπώθηκαν αρκετά ακόμα ενδιαφέροντα πράγματα, ειδικότερα με ότι είχε να κάνει για τους ανθρώπους που ζούσαν επί μονίμου βάσεως στα κελάρια, τις συνθήκες υγιεινής τους, τη μεγάλη αξία που είχαν την εποχή εκείνη τα πτώματα με την ιδιαίτερα εξελιγμένη ιατρική σχολή να πληρώνει πολύ καλά γι’ αυτά και την αστυνομία να μην ενδιαφέρεται,


DSC_5983.JPG



όπως και αρκετές ακόμη ιστορίες (στο βαθμό που καταλάβαινα πάντα) περί μαγισσών και μεταφυσικών φαινομένων του χώρου. Είδαμε δωμάτια τελετών μαγείας, αλλά και το τελευταίο με τον πέτρινο κύκλο που όποιος κάνει το «λάθος» και μπει σ’ αυτόν θα του συμβούν πολύ περίεργα πράγματα…


DSC_5985.JPG



Συνολικά μπορώ να πω ότι το διασκέδασα και πέρασα μια ευχάριστη ώρα, έτσι αφού ευχαρίστησα τη ξεναγό μου βγήκα στο δρόμο για λίγα μόνο μέτρα, μιας και είχα σταμπάρει κάτι καλό όπως ερχόμασταν:


DSC_5988.JPG



Βλέπετε δεν είναι μόνο τουριστικοί οι λόγοι χρησιμοποίησης των κελιών της πόλης αλλά και επαγγελματικοί, κάτι που ξεκίνησα να αντιλαμβάνομαι όταν πέρασα τη πόρτα του Bannerman’s Bar με τη ζωντανή ροκ μουσική και τα ωραιότατα βαρέλια του:


DSC_5988c.jpg



Αρκέστηκα μόνο σε δύο, καθώς η ώρα περνούσε απειλητικά κι εγώ είχα δώσει ραντεβού λίγο μετά με μια φίλη από το χωριό μου, που μένει μόνιμα στο Εδιμβούργο εδώ και 9 χρόνια, οπότε με βαριά καρδιά ξεκίνησα να συμμαζεύομαι γύρω στις έξι και μισή, ανηφορίζοντας και πάλι προς τη Royal mile:


DSC_5990.JPG



DSC_5993.JPG



Ακολούθησα το αντίστροφο δρομολόγιο από το πρωί, κόβοντας το κλασσικά με τα πόδια ως το hostel προκειμένου να γίνω άνθρωπος και να ξαναβγώ να συναντήσω τα παιδιά. Ψώνισα και μερικά αναμνηστικά στα αμέτρητα καταστήματα με souvenirs που μπορεί κάποιος να βρει στο συγκεκριμένο δρόμο:


DSC_5995.JPG



DSC_5999.JPG



Μια ώρα μετά ήμουν και πάλι στο δρόμο, παίρνοντας ευθεία τη cowgate η οποία θα με οδηγούσε στο σημείο συνάντησης:


DSC_6005c.jpg



Η οδός Cowgate διατηρεί το όνομα της από τα μέσα του 15ου αιώνα, όνομα το οποίο προέρχεται από τη μεσαιωνική πρακτική της βοσκής βοοειδών στο δρόμο τις μέρες της αγοράς, και αποτελούσε τμήμα αρχικά της παραγκούπολης και στη συνέχεια τόπο Ιρλανδών μεταναστών. Στη φωτογραφία μπορείτε να διακρίνετε και το πετυχημένο ομοίωμα της αγελάδας:


DSC_6005d.jpg



Ο δρόμος όπως είναι λογικό οδηγεί στη πλατεία Grassmarket, όπου με περίμεναν τα παιδιά με ντύσιμο ελαφρύτερο από το δικό μου, συνηθισμένοι στις θερμοκρασίες της πόλης τόσα χρόνια. Χαιρετήθηκα με την Ν, γνώρισα και τον αρραβωνιαστικό της τον Ν και ξεκινήσαμε για να βρούμε μια φιλόξενη Pub:


DSC_6005h.jpg



- Ποια σ’ αρέσει, θέλεις να καθίσουμε κάπου συγκεκριμένα;
- Δε ξέρω παιδιά, εγώ τουρίστας είμαι, ότι πείτε. Τι διαφορά έχουν;
- Τέτοια ώρα καμία, συνήθως είναι γεμάτες και βρωμάνε κάτουρο και μπύρα…


Επιχειρήσαμε σε 1-2 στη περιοχή και αφού δε βρήκαμε κάτι να μας αρέσει ακολουθήσαμε την ιδέα του Ν, κάνοντας ένα μικρό κύκλο από τη Royal mile, περπατώντας για λίγα λεπτά:


DSC_6005i.jpg



- Αφού έρχεσαι πρώτη φορά πρέπει οπωσδήποτε να δεις το «the banshee labyrinth» φίλε, δε πρέπει να το χάσεις, πάμε εκεί, κάτι για το οποίο προφανώς και δεν έφερα αντίρρηση.

- Δεν είναι απλά μια Pub, είναι ένα μέρος μέσα στα vaults με πολλές ενότητες:


DSC_6005m.jpg



Μπήκα μέσα ενθουσιασμένος και παράγγειλα 3 Pints από το κεντρικό μπαρ να το γιορτάσουμε. Βολευτήκαμε σε ένα τραπέζι μιας από τις πολλές του αίθουσες, κι αμέσως έκανα μια γύρα προκειμένου να δω και να αντιληφθώ τον πανέμορφο αυτό χώρο:


DSC_6005n.jpg



Αίθουσες μπιλιάρδου, προβολής σινεμά, μπαρ κι ακόμα περισσότερα μπαρ, βαριά ξύλινα τραπέζια και ωραίες μουσικές, συνθέτουν ένα πολυχώρο που δε πρέπει να χάσει κανείς επισκεπτόμενος το Εδιμβούργο! Επέστρεψα στο τραπέζι με ενθουσιασμό, ακούγοντας το αγαπημένο μου ίσως τραγούδι των Black Sabbath. Ιδανικές συνθήκες!


Η μία μπύρα διαδέχονταν την άλλη κι εγώ μάθαινα ασταμάτητα πληροφορίες για τη ζωή και την εργασία στη Σκωτία, για τη νοοτροπία του κόσμου, τις συνθήκες που επικρατούσαν μετά το Brexit και όλα όσα μοιραζόντουσαν μαζί μου τα παιδιά. Ο δε Ν ήταν και συνάδελφος, κάνοντας με να θέλω να βάλω τα κλάματα όταν έκατσα και σύγκρινα δουλειές και μισθούς…

Μ’ αυτά και μ’ εκείνα οι ώρες πέρασαν νεράκι, τα παιδιά όμως είχαν την επόμενη εργάσιμη γιατί εκεί δε πιάνει του Αγ. Πνεύματος όπως σ’ εμάς, έτσι χαιρετηθήκαμε γύρω στις 11:30 μ’ εμένα να ψάχνω κάτι για συνέχεια, φτάνοντας απέναντι ως τη νέα πόλη για να κάνω τη προσπάθεια μου, έχοντας μάλιστα φορέσει και τον σκούφο μου (Ιούνιο μήνα!) μιας και το κρύο δεν αστειεύονταν. Μ’ αρέσει που κορόιδευα όταν τον έβαλα στο σακίδιο…

Δυστυχώς εκτός από τα Kfc και τα MacDonalds δε βρήκα το παραμικρό, οπότε πήγα για φαΐ στο πρώτο καθώς θυμήθηκα ότι πεινάω, κάτι που δε συνηθίζω ποτέ στη καθημερινότητα μου, βλέποντας όλα τα ερείπια που είχαν ξεμείνει τέτοια ώρα από τα μπαρ:


DSC_6005s.jpg



Δώδεκα και μισή πήρα το δρόμο της επιστροφής, σταματώντας για φωτογραφία κάπου – κάπου προς τη μαγευτική παλιά πόλη του Εδιμβούργου:


DSC_6005t.jpg



DSC_6005w.jpg



Μια πολύ γεμάτη και ωραία μέρα είχε φτάσει στο τέλος της…

 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το Εδιμβούργο το λατρεύω....βασικα λατρεύω όλη τη Σκωτία!!!!! ❤
Αν δεν βαλεις πολλές φώτο δεν θα σου ξαναμιλήσω ;)
Εννοείται οτι θα υπάρχει αναλυτική παρουσίαση από την πιο gothic πόλη που χω δεί! Αξιολάτρευτο Εδιμβούργο. :cool:

Αγαπάμε Εδιμβούργο και Σκωτία εν γένει! 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿
Άντε, την επόμενη φορά και Γλασκώβη. 😄
Είχα σημειωμένες τις πληροφορίες σου για τη περίπτωση που πεταγόμουν ως εκεί αλλά δεν έκατσε.
Ωστόσο επειδή πρόσφατα ανέβηκε μόνιμα ένας φίλος για δουλειά στη Γλασκώβη, νομίζω δε θ' αργήσει καθόλου αυτό το ταξίδι. ;)
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.250
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!

Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραίος τίτλος για ιστορία!
Σ' ευχαριστώ πολύ. :) Είναι σημαδιακός και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί.
Και φοβερή φωτογραφία που μοιάζει με ζωγραφιά. Πως την έφτιαξες;
Μέσω μιας εφαρμογής Android που ονομάζεται Cartoon Photo.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προετοιμασία & σχεδιασμός



Δε ξέρω πόση σημασία έχει να αναφέρω πράγματα σ’ αυτό το κεφάλαιο έτσι όπως κράτησε η όλη προετοιμασία για το ταξίδι, ωστόσο θα επιχειρήσω να το κάνω προσεγγίζοντας το κυρίως με τα τελευταία δεδομένα.

Αρχικά να αναφερθώ στις πτήσεις. Για να φτάσει και να γυρίσει κανείς στο Εδιμβούργο έχοντας αφετηρία τη Θεσσαλονίκη, χρειάζεται τέσσερις απ’ αυτές, εκτός αν προτιμήσει την απευθείας εποχική της Jet2 που είναι μια καλή περίπτωση αλλά σταθερά ακριβή. Ως εκ τούτου, οι βασικές πτήσεις κλείστηκαν με την Easyjet, έχοντας αρχικά ως ενδιάμεση στάση τη Βιέννη, κατόπιν την Αθήνα και εν τέλει το Βερολίνο με απανωτές όπως καταλαβαίνετε αλλαγές, καταλήγοντας σ’ αυτό μερικούς μήνες πριν ως βολικότερο προορισμό για να κερδίσω ώρες στο Εδιμβούργο, δαπανώντας συνολικά 130€ και για τις τέσσερις πτήσεις.

Χρειαζόταν βέβαια μια διανυκτέρευση στο Βερολίνο (κάτι που σαφώς δε με χαλούσε καθόλου 🤘), όμως όπως διαπίστωσα μετά από ανελέητο ψάξιμο αυτή ήταν μια δύσκολη περίπτωση Ιούνιο μήνα, ειδικότερα για μεμονωμένο ταξιδιώτη όπως εγώ. Κατέληξα λοιπόν στη πιο συμβιβαστική λύση, μένοντας στο αμφιβόλου ποιότητας Hotel Plovdiv το οποίο εν τέλει αποδείχτηκε οκ για μια σύντομη διαμονή, πληρώνοντας αναγκαστικά δίκλινο στα 59€, τιμή στην οποία συμπεριλάμβανε τη παραλαβή από το γειτονικό αεροδρόμιο και το πολύ καλό πρωινό του.

MapHotelBER.jpg


Σε ότι αφορά το Εδιμβούργο τώρα, η πρώτη κράτηση μου προ διετίας ήταν στο πολύ κεντρικό hostel Code-The Court που μου είχε κάνει εντύπωση εξ αρχής.
Βέβαια 2 χρόνια μετά και λαμβάνοντας υπόψιν την πανδημία δεν ήθελα να μείνω σε hostel, αλλά ούτε και να πληρώσω τις εξωφρενικές τιμές του κέντρου του Εδιμβούργου. Έτσι μετά από τις πάντα αξιόπιστες συμβουλές του @panius κατέληξα στα δωμάτια – φοιτητικές εστίες που νοικιάζονται τους θερινούς μήνες σε τουρίστες με το όνομα Destiny Student – Holyrood (brae house), σε πολύ βολική τελικά τοποθεσία & απόσταση 1,5 χιλιομέτρου από το κέντρο της πόλης και τιμή 110£ μέσω της πλατφόρμας του booking.
Στη χρέωση αυτή όμως υπήρχαν πρόσθετα άλλες 100£ οι οποίες δεσμεύτηκαν ως εγγύηση κι επιστράφηκαν στη κάρτα 5 ημέρες μετά, αλλά και (!) χρέωση για πετσέτα.

MapHotelEDI.jpg


Έχοντας λύσει με αρκετό ψάξιμο το θέμα της διαμονής, αναλώθηκα στα περαιτέρω, ψάχνοντας μετακινήσεις και δραστηριότητες για τις ημέρες που θα βρισκόμουν στη πόλη. Αρχικά να πω ότι δε χρειάστηκε για κανένα λόγο τίποτε άλλο πέρα από τα πόδια μου σχετικά με τη μετακίνηση, κάτι που λατρεύω στις πόλεις που επισκέπτομαι, έτσι το μόνο που έκανα ήταν να κατεβάσω την εφαρμογή «Lothian Buses M-Tickets» αγοράζοντας εισιτήριο μετ’ επιστροφής από τ΄ αεροδρόμιο σε κόστος 7,5£ συνολικά.

LothianBuses.jpg


Αναζητώντας τα υπόλοιπα τώρα και προσπαθώντας να αποφύγω τουριστικές παγίδες (κάτι που δε γίνεται), έκανα κράτηση μέσω της σελίδας «www.scotchwhiskyexperience.co.uk» στο gold tour στη τιμή των 32£ προκειμένου να δοκιμάσω όλα τα προσφερόμενα Malt πέρα από το βασικό κέρασμα, τέσσερα τον αριθμό.

experience.jpg


Έκλεισα επίσης και μια ακόμα ωριαία δραστηριότητα στη τιμή των 10£ με ξενάγηση στη πόλη αλλά και τα περίφημα κελάρια (Vaults) του Εδιμβούργου, μέσω της booking και του www.auldreekietours.com ,κάτι που εν τέλει κρίνω ότι άξιζε.

Tour.jpg


Τελειώνοντας, να πω ότι δεν αναλώθηκα στα υπόλοιπα προσφερόμενα πακέτα και αρκετά πιο τουριστικά τύπου ghost tour, bar tour κτλ., όπως ούτε και στο ενδεχόμενο να βγω εκτός πόλης, θεωρώντας σκόπιμο να αφιερώσω μόνο σ’ αυτήν τις δυόμισι συνολικά ημέρες που έβγαιναν καθαρά εκεί. Γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο βασίστηκα στις πληροφορίες από τα διάφορα νήματα, αλλά και την εξαιρετική ιστορία γι’ ακόμα μια φορά του @gelf ,σημειώνοντας ηλεκτρονικά στο χάρτη ό,τι ήθελα να δω όπως αρέσκομαι να κάνω στις τελευταίες εκδρομές μου:

MapEdi.jpg


Ίσως αν δεν ήμουν μόνος το πρόγραμμα να έβγαινε διαφορετικά, από την άλλη βέβαια ίσως και να είναι μια ευκαιρία να επαναπρογραμματίσω τη Σκωτία τώρα που είδα τι παίζει.;)
 
Last edited:

PhysioDuck

Member
Μηνύματα
286
Likes
489
Επόμενο Ταξίδι
Είναι τόσο πολλά...
Ταξίδι-Όνειρο
Warwick, NY
Μπράβο ψηλέ, χαίρομαι πολύ που τα κατάφερες, φίλε!!!
Και που δεν τα παράτησες!!
Το Εδιμβούργο ήταν το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς γονείς-οικογένεια. Θυμάμαι ακόμα το απίστευτα πρωτόγνωρο συναίσθημα όταν ξύπνησα πρώτη μέρα στο Εδιμβούργο, κατεβήκαμε κάτω, κοιτάω γύρω μου και λέω: "Ω ρε φίλε, είσαι σε ένα τελείως άλλο μέρος!!!"
Περιμένουμε με ανυπομονησία την ιστορία σου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.718
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom