Αυστραλία Ερωτήσεις κ Πληροφορίες για Αυστραλία

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Γεια σας!

Μιας και η Αυστραλία είναι μια απο τις υποψήφιες χώρες για να μετακομίσω σε 2-3 χρόνια, λέω να πάω ένα ταξιδάκι πρώτα για να δώ πως είναι. Αν όλα πάνε καλα, σκέφτομαι να πάω για 2 βδομάδες μεταξύ Μαρτίου και Αυγούστου. Οπώτε σκέφτηκα να postάρω εδώ μπάς και κάποιος ξέρει απο Αυστραλία. Θέλω να επισκεφθώ: Perth, Melbourne, Sydney, Brisbane.

* Υπάρχει κάποια άλλη μεγάλη πόλη που να αξίζει να επισκεφθώ?
* Ποιά είναι η καλύτερη εποχή για να πάω Αυστραλία?
* Μεταξύ Μαρτίου και Αυγούστου "παλεύεται" το κολύμπι στη θάλασσα?
* Με τι συμφέρει να μετακινηθώ μεταξύ των πόλεων αυτών? (σίγουρα από ή πρός Perth με αεροπλάνο μιας και είναι απομονομένο)
* Σε ποιά απο αυτές τις πόλεις αξίζει να μείνω περισσότερο? (btw δεν είμαι τυπος των clubs κλπ... αλλα των τοπίων και τον ανακαλύψεων)
* Κατα πάσα πιθανότητα θα πάω μόνος μου οπότε δεν μπορώ να βρώ κάποιο πακέτο προσφοράς διακοπών (μιας και αυτά πάντα θέλουν 2 τουλάχιστον άτομα). Γι αυτό λέω να μείνω σε αυτα τα "backpacker hotels" :p. Έχει κανείς να προτείνει κάτι? :p
* Έχει κανείς να προτείνει κάποιο ταξιδιωτικό γραφείο ή website με καλές τιμές για αεροπορίκα Αυστραλία? Υπόψη μένω Σκωτία! :p
* Απ οτι βλέπω η Qantas έχει τα φθηνότερα εισητήρια. Είναι καλή εταιρία?
* Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή καλοδεχούμενη. :p

Αυτά! Αμα θυμηθώ τπτ άλλο θα το postάρω!

Ευχαριστώ για το χρόνο σας,

Bekos
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Γεια σας!

Μιας και η Αυστραλία είναι μια απο τις υποψήφιες χώρες για να μετακομίσω σε 2-3 χρόνια, λέω να πάω ένα ταξιδάκι πρώτα για να δώ πως είναι. Αν όλα πάνε καλα, σκέφτομαι να πάω για 2 βδομάδες μεταξύ Μαρτίου και Αυγούστου. Οπώτε σκέφτηκα να postάρω εδώ μπάς και κάποιος ξέρει απο Αυστραλία. Θέλω να επισκεφθώ: Perth, Melbourne, Sydney, Brisbane.

Bekos
Ο άνθρωπός σου είναι η liz που κάνει το μεταπτυχιακό της εκεί (Σπουδάζοντας στο Sydney - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια)
Όταν δει το μήνυμά σου, θα απαντήσει, αν και θα μπορούσες να της στείλεις π.μ., αρκεί να συμπληρώσεις πρώτα 20 μηνύματα στο φόρουμ ;)
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Σα να μου φαίνεται πως χρειάζεσαι αρκετό ψάξιμο ακόμα μόνος σου.:)
Θα ξέρεις πως οι αποστάσεις είναι μεγάλες, οπότε αν θέλεις να χωρέσεις τόσες περιοχές σε δυο εβδομάδες, να κινηθείς αεροπορικώς. Αποφάσισε πότε θέλεις να πας γιατί Μάρτιος είναι σχεδόν καλοκαίρι ενώ Ιούλιος και Αύγουστος καταχείμωνο! Να σου απαντήσω σε αυτά που ξέρω, υποθέτοντας πως δεν πηγαίνεις μόνο για τις μεγάλες πόλεις αφού σου αρέσουν τοπία κλπ.

  1. Από τις πόλεις που αναφέρεις έχω πάει Μελβούρνη και Σίδνεϋ. Θα πήγαινα και Darwin για το τροπικό του χρώμα, μόνο τσέκαρε τον καιρό του όταν αποφασίσεις ποια εποχή θα πας.
  2. Μεταξύ Μαρτίου και Αυγούστου, προτίμησε το πρώτο διάστημα.
  3. Ομοίως.
  4. Αεροπορικώς! Πέταξα Δεκέμβριο 2009 από Μελβούρνη για Σίδνεϋ (και από Μελβούρνη για Alice Springs) με tiger. Είναι η μόνη low cost που έχω χρησιμοποιήσει και τη βρήκα ικανοποιητική (με εξαίρεση τα τσίτια που φορούσαν!). Δες Welcome To Tiger Airways
  5. Δώσε χρόνο στο Σίδνεϋ (ατμοσφαιρική πόλη, με κοσμοπολίτικο αέρα. Δεν εννοώ clubs). Η Μελβούρνη έχει ενδιαφέρον αλλά φαντάζει επαρχιακή μπροστά του. Από την άλλη η Μελβούρνη είναι βάση για διάφορες εκδρομές στη Βικτώρια: Phillip island (μην χάσεις penguin parade), Ballarat (19αι. χρυσωρυχεία και χωριό των χρυσωρύχων), αμπελώνες, ΝΔ ακτογραμμή και Τασμανία. Από το Σίδνεϋ πήγα μόνο Blue Mountains (άξιζαν). Οπότε θα μπορούσες να μοιράσεις εξίσου τις μέρες και στο Σίδνεϋ να δώσεις βάση στην πόλη ενώ στη Μελβούρνη στα περίχωρα. Αν ενδιαφέρεσαι για ιθαγενείς και έρημο πηγαίνεις Red Centre, Ayers Rock (με πιο οικονομική λύση να πετάξεις μέχρι Alice Springs). Με τα παραπάνω και μόνο, πάνε οι δυο εβδομάδες!
  6. Δεν ξέρω.
  7. Δεν ξέρω τις τωρινές τιμές. Πέταξα με emirates γιατί θέλοντας να μείνω και τρεις μέρες στη Σιγκαπούρη (διαδοχικές πτήσεις) μου έδωσαν (τηλεφωνικά) την καλύτερη τιμή. Η οικονομικές θέσεις τους ήταν άβολες, κατά τ' άλλα ΟΚ. Δες και τα sites της etihad και της singapore(για καμιά προσφορά).
  8. Δεν ξέρω.
  9. Ρώτα εσύ, όλο και κάποιος θα ξέρει να σου πει.
Οι Αυστραλοί είναι εξωστρεφείς και ιδιαίτερα καλοπροαίρετοι. Δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιους τύπους!
 

psyxanwmalos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
hello κ απο μενα!!!
επειδι θα ειμαι αθστραλια σε κανα μινα, πως μπορω να βγαλω βιζα??
κατι μου ειπαν ονλαιν, βγαινει αμεσως...
οποια βοιθεια, θα το εκτιμουσα!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τον Αυγουστο που μας περασε πηγα Αυστραλια για ενα μηνα και εχω και εγω στο πισω μερος του μυαλου μου να την κανω για εκει σε 3-4 χρονια.
Η δικη μου βαση ηταν το Wollongong, μια μικρη πολη 1 ωρα απο το Sydney. Εχω συγγενεις εκει.
Εγω κινηθηκα ουσιαστικα μονο μεσα στο New south wales και μου φαινεται πραγματικα λιγο το διαστημα που θα μεινεις σε σχεση με το ποσο θελεις να γυρισεις την Αυστραλια. Καταλαβαινω ομως απολυτα το σκεπτικο σου.

Αυγουστο που πηγα εγω, ειχε θερμοκρασια γυρω στους 15-18 βαθμους την ημερα. Γενικα απο ο,τι μου ειπαν, πετυχα ελαφρυ χειμωνα.. μονο 2 μερες θυμαμαι να εβρεξε. Μαρτιο πιστευω θα μπορεις να κανεις μπανιο, Αυγουστο οχι.

Γενικα η καλυτερη εποχη πιστευω ειναι Φλεβαρη με Μαη, αλλα μην περιοριστεις αμα μπορεις καποια αλλη εποχη να πας για πιο πολυ διαστημα. Σου ειπα, εγω πηγα μεσα στο καταχειμωνο τους και δεν ειχα κανενα προβλημα. Ενα μπανακι στις απιστευτες θαλασσες τους το λιγουρευτηκα βεβαια :p

Απο Qantas δεν εχω προσωπικη εμπειρια, εχω ακουσει ομως καλα λογια. Εγω ταξιδεψα με Εtihad και γενικα εμεινα ευχαριστημενη, χωρις να ξετρελλαθω. Τα καθισματα για μενα ανετα, για τον αντρα μου θα μπορουσαν και καλυτερα. Το φαγητο μια χαρα. Ειχαμε ολοι ατομικη tv και πολλες επιλογες απο μουσικη, ταινιες, παιχνιδια. Μας δωσανε και ενα kit με καλτσες,οδοντοβουρτσα, οδοντοκρεμα και μασκα υπνου, καθως και ενα μαξιλαρακι και κουβερτα. Οι πτησεις στην ωρα τους.

Παντως η Αυστραλια ειναι πια μες στην καρδια μου. Αλλη ποιοτητα ζωης...καμια σχεση!!!
 

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Ευχαριστώ ολους σας για τις μεχρι τώρα απαντήσεις! Ναι, η αλήθεια ειναι πως γι'αυτό που θέλω να κάνω 2 βδομάδες είναι λίγες. Άμα ομως λείψω παραπάνω θα στριμώξω άλλους στη δουλειά μου και δεν θέλω. Σκεφτόμουν να μην πηγαινα Perth μιας και είναι πολυ μακριά απ'ολα τα αλλα.. αλλα έχω ακούσει οτι είμαι όμορφα και εκεί!
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γεια σου!

Όπως σου απάντησαν και οι υπόλοιποι παραπάνω ο χρόνος σου είναι περιορισμένος για μια τόσο μεγάλη χώρα οπότε καλύτερα να μετακινηθείς αεροπορικώς. Αν κλείσεις νωρίς εισιτήρια μπορείς να βρεις πολύ καλές τιμές. Ρίξε μια ματιά σε

Cheap flights - Jetstar Airways

Welcome To Tiger Airways (όπως είπε και η apodrasi)

http://www.virginblue.com.au

και στο site της Qantas η οποία έχει όμως συνήθως ακριβότερες τιμές.

Όσον αφορά τον καιρό εξαρτάται και από το πού θα πας. Μέχρι Μάιο απ’ότι θυμάμαι τα κάναμε τα μπάνια μας στο Σύδνεϋ. Μέσα Ιουλίου είναι καταχείμωνο στη Μελβούρνη αλλά αν πας προς Queensland θα μπορείς πάλι να κάνεις τα μπάνια σου. Είναι και θέμα τύχης π.χ. την προηγούμενη βδομάδα βράζαμε και τις τελευταίες 2 μέρες έχει συννεφιά, φυσάει και βρέχει (τις μέρες που είχαμε οι περισσότεροι ρεπό, κλασικά πράγματα).

Από τη στιγμή που είσαι των τοπίων και των ανακαλύψεων θα σου πρότεινα να αφήσεις τις πόλεις κατά μέρος και να πας προς φύση μεριά. Σε τρεις μέρες μπορείς να δεις τα βασικά στο Σύδνεϋ (όντως αξίζει μια ημερήσια στα Blue Mountains – όσοι φίλοι μου είχαν πάει Η.Π.Α. έλεγαν πως τους έφερε στο μυαλό το Grand Canyon σε πράσινη εκδοχή) κι από ‘κει και πέρα είναι κρίμα να κάνεις ένα τόσο μακρινό ταξίδι και να μην δεις εκπληκτικά μέρη όπως το Whitsunday Island και τη νήσο Fraser. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για πολλά μέρη της Δυτικής Ακτής: Broome, Kimberleys και Ningaloo Reef κάποια από αυτά (χωρίς να έχω πάει ακόμα), αλλά από Σύδνεϋ θα σου πάρει περισσότερο χρόνο και χρήμα από ότι η Ανατολική Ακτή. Μια άλλη επιλογή θα ήταν να πετάξεις για Darwin και να κάνεις από εκεί μια 4ήμερη εκδρομή στο Kakadu ή /και Alice Springs για να επισκεφτείς το Uluru.
Χόστελς μπορείς να βρεις εύκολα και τα περισσότερα πρακτορεία εδώ απευθύνονται ούτως ή άλλως σε backpackers και φοιτητές. Ρίξε μια ματιά στα Hostels & Youth Hostels Worldwide - Online Bookings και Hostels, Youth Hostels & Cheap Hotels at HostelBookers .

Μπορείς να κινηθείς άνετα μόνος σου στη χώρα αλλά οι επιλογές σου είναι πάρα πολλές οπότε θέλει ψάξιμο. Ελπίζω να βοήθησα λίγο κι αν έχεις απορίες και χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες για ορισμένα πράγματα εδώ είμαστε.
 

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Hello και πάλι!

Η μέρα πλησιάζει! Well... περίπου... θα πάω τέλη Απριλίου! Σε μερικές μέρες θα κλείσω εισιτήρια! Άλλα οι καιρικές συνθήκες στο Brisbane με ανησυχούν! Μήπως είναι κακή ιδέα να πάω Brisbane? Δεν θέλω να πάω και ο καιρός να μην επιτρέπει να κάνω τίποτα. Μήπως αντι για Brisbane να πάω Perth? Αξίζει? Πως είναι ο καιρός εκεί τέλη Απριλίου; Έχει τίποτα να "δώ"? Μήπως απλά να πάω μόνο Melbourne και Sydney? Ιδέες plz! :bleh:
 

kosvik

Member
Μηνύματα
121
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ
Εγω στην θεση σου αυτο θα εκανα,μιας και θα πας για δυο βδομαδες θα επελεγα δυο προορισμους.Η μια πολη σιγουρα θα ειναι το sydney που ειναι πραγματικα μια πολη που θα σε ενθουσιασει,απο κει και περα για το perth δεν εχω αποψη,μελβουρνη ειχα κατσει πολυ λιγο χωρις να μπορω να πω οτι με ενθουσιασε.
Αν ηταν καλοκαιρι θα σου προτεινα surfers paradise αλλα την περιοδο που θα πας δεν ξερω λογω του καιρου πως θα ειναι.
ΜΕ QANTAS ειχαμε ταξιδεψει μεσα στην χωρα και δεν ειχαμε αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα.Αναγκαστικα θα κινηθεις με αεροπλανο οι αποστασεις ειναι μεγαλες και οι μερες λιγες.
 

finikass

Member
Μηνύματα
84
Likes
20
Ταξίδι-Όνειρο
εκτός από τη Γη???
bekos το τι σε ζηλεύω δε λέγεται!! (μένεις και σκωτία:klaps:) την αυστραλία την αγαπώ και απτο 2005 το ελλάδα-αυστραλία τοχω κάνει βούλγαρη-χαριλάου:haha: την εποχή που πας είναι η τέλεια εποχή για το κουίνσλαντ, αλλά φέτος με τις πλημμύρες και τους τυφώνες έγιναν πολλές καταστροφές...:cry: εύχομαι τουλάχιστον να μη θρηνήσουν άλλα θύματα και να σωθεί και ο μεγάλος κοραλιογενής ύφαλος:(είχα να σου προτείνω χίλια δυο για κουίνσλαντ και όχι μόνο μπρισμπέιν, αλλά νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να επισκεφτείς άλλες πολιτείες τον απρίλιο. διάλεξε victoria-tasmania-new south wales. στο εσωτερικό πέταξε με tiger ή jet, είναι πιο φθηνές από quantas. το perth τα σπάει και έχει πολλά να δεις και εκεί..(fremanlte, heirisson island κτλ) αλλά είναι πιο απομονωμένο επομένως ξαναρχόμαστε σε victoria-new south wales. ξέχνα βέβαια το μπάνιο απρίλιο-μάιο σε victoria-tasmania (φθινόπωρο και ωκεανός..μπρρρ), σε new south wales θα είσαι πιο άνετος..έχουν και πολλές φυσικές "πισίνες" (shelly beach-manly, bondi) όπου είναι απίστευτα!! τασμανία: άγρια, σαγηνευτική, στοιχειωμένη....θα πάθεις πλάκα. μπορείς να φτάσεις και με πλοίο για πιο οικονομικά αλλά κάνει 10 ώρες από μελβούρνη. είναι ωραία επιλογή όμως γιατί φτάνεις devenport και διασχίζεις οδικώς το νησί για να κατέβεις hobart (πρωτεύουσα)...για μελβούρνη δε σου λέω τίποτις..όλο και κάποιον έλληνα θα πετύχεις να στα πει όλα!!:haha::clap: οπωσδήποτε στη βικτώρια: great ocean road μέχρι twelve apostoles, αν και πέρισυ τέτοιο καιρό που το έκανα τελευταία φορά βρήκαμε μόνο...10 απόστολους...οι άλλοι δύο χάθηκαν στον ωκεανό..:(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.443
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom