Γερμανία Ταξίδι Γερμανία και περιορισμοί covid

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Πάντως αναρωτιέμαι σε τέτοιες συνθήκες (ειδικά Γερμανίας) πόσο βασανιστικό θα ειναι το ταξίδι? Και πόσο θα ανησυχείς μην κολλήσεις τελικά εκεί? Ποια είναι η άποψη σας?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Για την Χριστουγεννιατικη αγορά Ravenna Gorge που είχα κλείσει εισιτήρια, μου ήρθε email για είσοδο με 2G+ από 2G που ήτανε αρχικά!
Επίσης το ίδιο είδα πως ισχύει και για την αγορά του Freiburg!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για την Χριστουγεννιατικη αγορά Ravenna Gorge που είχα κλείσει εισιτήρια, μου ήρθε email για είσοδο με 2G+ από 2G που ήτανε αρχικά!
Επίσης το ίδιο είδα πως ισχύει και για την αγορά του Freiburg!
2G+ που σημαίνει;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Πάντως αναρωτιέμαι σε τέτοιες συνθήκες (ειδικά Γερμανίας) πόσο βασανιστικό θα ειναι το ταξίδι? Και πόσο θα ανησυχείς μην κολλήσεις τελικά εκεί? Ποια είναι η άποψη σας?
Πιστεύεις ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά με Ελλάδα;Στο αν κολλήσεις..Δεν νομίζω...
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Το θεμα ειναι ποσο κοστιζει το rapid Γερμανία, ποσο ευκολη και γρηγορη είναι η διαδικασια και πόσο θα βγει τελικά το συνολικο κόστος αν χρειαστεί σε όσο διαστημα είσαι να κάνεις 4-5 test...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Υπάρχουν και δωρεάν απ ότι είδα (φαντάζομαι να ισχύει και για τουρίστες)... μπορεις να κλείσεις ραντεβού έχει στο αεροδρόμιο του Μονάχου πχ

Πιστεύεις ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά με Ελλάδα;Στο αν κολλήσεις..Δεν νομίζω...
Καλά δεν εχει και μεγάλη, θέμα τύχης είναι αλλά εγώ εδώ ζω σε ένα μικρόκοσμο δικό μου μάλλον...
 

stratman_

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Μπερδεύτηκα, νόμιζα ό,τι αυτό είναι το 3G...

Στην Φρανκφούρτη (Έσση) και Κολωνία (Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία) δεν αρκεί για να κυκλοφορώ -με τα τωρινα δεδομένα-, να μπαίνω στα μαγαζιά και να πάω σε Christmas Markets να έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού και το εντυπο για εισοδο στην χώρα;

Επίσης έχω κλείσει τρενο απο Φρανκφουρτη για Κολωνία και μου γράφει στο εισιτήριο: a valid 3G certificate must be carried on the train. Δεν αρκεί το χαρτί εμβολιασμού;
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
To 3G αναφέρεται σε πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νοσησης ή τεστ.
Στο 2G+ πρέπει να τα έχεις όλα και να συμφέρεις... εμβολιασμο ή νοσηση ΚΑΙ τεστ

Δες τι ισχύει στο κρατίδιο ακριβώς... αν και νομίζω για χριστ. Αγορές θέλει 2G+
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Κάθε κρατίδιο έχει τους δικούς του κανόνες,σε ορισμένα μάλιστα διαφέρουν και από πόλη σε πόλη.Εξαρτάται επίσης που θα πας και τι θα κάνεις.Επειδή έχουν γραφτεί και ορισμένες ανακρίβειες εδώ το τι ισχύει σήμερα 24/11 στο κρατίδιο της Βάδης Βυρτεμβέργης.Πρέπει λοιπόν να ψάχνετε τις ανάλογες ανακοινώσεις για το ή τα κρατίδια που θα πάτε.

https://www.baden-wuerttemberg.de/f...infos/ZZ_Corona_Regeln_Auf_einen_Blick_DE.pdf
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.392
Από ότι είδα Βαδη-Βυρτεμβεργη, συγκεκριμένα Χαϊδελβέργη τις χριστουγεννιάτικες αγορές, έγινε 2G+ δηλαδή και rapid ημερήσιο ανεξαρτήτως εμβολιασμού...άντε και καλό λοκνταουν να ακυρώσουμε αν είναι...Όσο το καθυστερούν τόσο θα τραβήξει μετα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.685
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom