Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid

Laknis

Member
Μηνύματα
8
Likes
7
Καλησπέρα από Λονδίνο😁
Συγγνώμη που καθυστέρησα να απαντήσω αλλά επειδή ακομα λείπουμε δεν μπαίνω ( τυχαία μπήκα τωρα)
Προσγειωθήκαμε 10:52 τοπική ώρα, 11:30 κάναμε τα τεστ στην Express Test by Cingpost στο Heathrow T2 arrivals ( κόστος 69 pounds )
Τα αποτελέσματα τα είχαμε 22:40 το ίδιο βράδυ!
Για να είμαι όμως ειλικρινής μαζί σου, η αυτόαπομονώση κράτησε 5-10 λεπτά, όσο δηλαδή να αλλάξω ένα ζευγάρι παπούτσια στο ξενοδοχείο😂
Τώρα σωστό η λάθος έτσι κάναμε! Και δεν μας ρώτησε η δεν μας έλεγξε κανείς! Μα κανένας όμως!
Ο κάθενας βέβαια αναλάμβανει την ευθύνη των πράξεων του όποτε κανείς ότι θες….
Το Λονδίνο όπως πάντα φανταστικό, ο στολισμός υπέροχος και το Bath στο οποίο πήγα πρώτη φορά με εξέπληξε
Οτιδήποτε χρειαστείς στην διάθεση σου
Καλά να περάσεις και μην διανοηθείς να αναβάλεις το ταξίδι λόγω του PCR😁
69 λίρες εννοεις το καθένα έτσι; Μάλλον ναι άλλα ελπίζω και εγώ για το καλύτερο 😂
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
If you break the quarantine rules, you may face a penalty of up to £10,000.
How to quarantine at home after international travel

το σωστό είναι να ακολουθήσεις τους κανόνες του μέρους που επισκέπτεσαι.
δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση το ότι έσπασες την καραντίνα.
ούτε καν έπρεπε να αναφερθεί.
(γνώμη μου πάντα.)
Εννοείτε ότι ακολουθείς τους κανόνες του μέρουσ που πας! Δίκιο έχεις!!
Εγώ όμως είπα τι έκανα εν τέλη!
Δεν συνέστησα σε κανέναν να κάνει το ίδιο!! Το λέω αυτό προς αποφύγει παρεξηγήσεων!!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Ξεμπερδεψατε τόσο γρήγορα(είχες να παραλάβεις και βαλίτσα); Εγώ το έβαλα 13:00 το μεσημέρι.
Για πες λίγο, το βρίσκεις εύκολα, είχε ουρά, μπορείς να πας και νωρίτερα απ'το ραντεβού σου;
Για κάποιο μαγικό λόγο ξεμπερδέψαμε ταχύτατα! Επειδή και εγώ νόμιζα ότι θα πάρει χρόνο τα είχα βάλει τα τεστ 12:40!
Ωστόσο 10:52 προσγειώθηκε, 11:05 είχαμε βγει από το αεροπλάνο και 11:30 είχαμε πάρει βαλίτσες και ήδη ήμασταν στο Test Center το οποίο δεν είχα κανέναν από πλευράς κόσμου! Ούτε λόγοσ για ουρά ( το μόνο μέρος που συνάντησα ουρά διάρκειασ περίπου 15 λεπτών ήταν στο border force)
Είχα αγχωθεί για αυτό θέμα γιατί διάβαζα στην Daily Mail πριν φύγουμε για τεράστιες ουρές στα κέντρα που κάνουν τα τεστ! Ωστόσο δεν αντιμέτώπισα κανένα θέμα!
Όσο για το που είναι! Παίρνεις το λίφτ από τις αφίξεις του Terminal 2 (πάντα για αυτό μιλάω) και κατεβάινεις έναν όροφο κάτω όπου κάνεςι και τα τεστ ( ground level)
Μετά τα τεστ Heathrow Express για Paddington η όπως θέλει ο καθένας τέλος πάντων
Οτιδήποτε χρειαστείς στην διάθεση σου
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Καλημέρα σε όλους! Τέλος του μήνα πετάμε για πρωτοχρονιά στο Λονδίνο.
Σχετικά με το Τεστ πριν την είσοδο. Πρέπει να είναι PCR ή και Rapid? Γιατί αναφέρει τα παρακάτω:

Type of test

The test must meet performance standards of ≥97% specificity, ≥80% sensitivity at viral loads above 100,000 copies/ml.

This could include tests such as:
a nucleic acid test, including a PCR test
a LAMP test
an antigen test, such as an LFD (lateral flow device) test

Ρωτάω γιατί αναφέρει το Antigen Test.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλημέρα σε όλους! Τέλος του μήνα πετάμε για πρωτοχρονιά στο Λονδίνο.
Σχετικά με το Τεστ πριν την είσοδο. Πρέπει να είναι PCR ή και Rapid? Γιατί αναφέρει τα παρακάτω:

Type of test

The test must meet performance standards of ≥97% specificity, ≥80% sensitivity at viral loads above 100,000 copies/ml.

This could include tests such as:
a nucleic acid test, including a PCR test
a LAMP test
an antigen test, such as an LFD (lateral flow device) test

Ρωτάω γιατί αναφέρει το Antigen Test.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα,
Μπορεί να είναι είτε Rapid ειτε PCR! Αυτό που έστειλές το λέει ουσιαστικά.
Ωστόσο μέχρι τότε τα μέτρα θα έχουν αναθεωρηθεί λογικά, οπότε κοιτά να μένεις ενήμερος
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Για κάποιο μαγικό λόγο ξεμπερδέψαμε ταχύτατα! Επειδή και εγώ νόμιζα ότι θα πάρει χρόνο τα είχα βάλει τα τεστ 12:40!
Ωστόσο 10:52 προσγειώθηκε, 11:05 είχαμε βγει από το αεροπλάνο και 11:30 είχαμε πάρει βαλίτσες και ήδη ήμασταν στο Test Center το οποίο δεν είχα κανέναν από πλευράς κόσμου! Ούτε λόγοσ για ουρά ( το μόνο μέρος που συνάντησα ουρά διάρκειασ περίπου 15 λεπτών ήταν στο border force)
Είχα αγχωθεί για αυτό θέμα γιατί διάβαζα στην Daily Mail πριν φύγουμε για τεράστιες ουρές στα κέντρα που κάνουν τα τεστ! Ωστόσο δεν αντιμέτώπισα κανένα θέμα!
Όσο για το που είναι! Παίρνεις το λίφτ από τις αφίξεις του Terminal 2 (πάντα για αυτό μιλάω) και κατεβάινεις έναν όροφο κάτω όπου κάνεςι και τα τεστ ( ground level)
Μετά τα τεστ Heathrow Express για Paddington η όπως θέλει ο καθένας τέλος πάντων
Οτιδήποτε χρειαστείς στην διάθεση σου
15 λεπτά το λες ουρά; Μια χαρά σου έκατσε. Ελπίζω και γω να είμαι τόσο τυχερός όσο εσύ. Γιατί τώρα που κοιτάω όλα τα ραντεβού για τεστ την ημέρα που φτάνω έχουν ήδη κλείσει.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
15 λεπτά το λες ουρά; Μια χαρά σου έκατσε. Ελπίζω και γω να είμαι τόσο τυχερός όσο εσύ. Γιατί τώρα που κοιτάω όλα τα ραντεβού για τεστ την ημέρα που φτάνω έχουν ήδη κλείσει.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Είμαι 19 χρονών😂....μπορεί συγκριτικά με άλλα άτομα στην ηλικία μου να έχω κάνει περισσότερα ταξίδια αλλά σίγουρα δεν έχω την δική σου εμπειρία και έχω δει λιγότερα πράγματα
Οπότε ναι μου φάνηκε λίγο δεν σου κρύβω🤪
Βέβαια φαντάζομαι έχω να δω πολλά...
Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις Test Center στο σταθμό Paddington όπου θα σε αφήσει το τρένο και έτσι να μην χάσεισ χρόνο. Δοκιμάσε το και ίσως δουλέψει
Anyway
Σου εύχομαι και είμαι σίγουρος πως θα περάσεις τέλεια!!
Καλή διασκέδαση
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Είμαι 19 χρονών😂....μπορεί συγκριτικά με άλλα άτομα στην ηλικία μου να έχω κάνει περισσότερα ταξίδια αλλά σίγουρα δεν έχω την δική σου εμπειρία και έχω δει λιγότερα πράγματα
Οπότε ναι μου φάνηκε λίγο δεν σου κρύβω🤪
Βέβαια φαντάζομαι έχω να δω πολλά...
Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις Test Center στο σταθμό Paddington όπου θα σε αφήσει το τρένο και έτσι να μην χάσεισ χρόνο. Δοκιμάσε το και ίσως δουλέψει
Anyway
Σου εύχομαι και είμαι σίγουρος πως θα περάσεις τέλεια!!
Καλή διασκέδαση
Για να καταλάβεις πόσο τέλειος ήταν ο χρόνος σου, το λέω σε έναν φίλο μου και μου λέει "με τίποτα, ψέματα λέει".

Έχω ήδη κλείσει τεστ στο τέρμιναλ 2. Ευχαριστώ και καλά ταξίδια.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Για να καταλάβεις πόσο τέλειος ήταν ο χρόνος σου, το λέω σε έναν φίλο μου και μου λέει "με τίποτα, ψέματα λέει".

Έχω ήδη κλείσει τεστ στο τέρμιναλ 2. Ευχαριστώ και καλά ταξίδια.
Αααα τόσο καλά.
Τι να πω μάλλον θα έτυχε! Πάντως σου λέω έκανε και σε εμάς εντύπωση πόσο γρήγορα τελειώσαμε
Τέλος πάντων
Καλά ταξίδια και χαβ φαν στο Λονδίνο
 

jlee

Member
Μηνύματα
29
Likes
29
Καλησπέρα,
Μπορεί να είναι είτε Rapid ειτε PCR! Αυτό που έστειλές το λέει ουσιαστικά.
Ωστόσο μέχρι τότε τα μέτρα θα έχουν αναθεωρηθεί λογικά, οπότε κοιτά να μένεις ενήμερος
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!
 
Μηνύματα
12
Likes
1
Μην παρεξηγηθώ.
Όταν λέμε για lateral flow test πριν την αναχώρηση αναφερόμαστε σε αυτό που παίρνουμε από το φαρμακείο μικρού κόστους τα λεγόμενα self test?Τα απότελεσματα που τα καταχωρούμε?Στο gov.gr και το δείχνουμε στο αεροδρομιο?Ειμαστε πλήρως εμβολιασμενοι και με όλα αυτά που συζητουνται για Αγγλία έχουμε χαθεί λίγο.Μετά τα Χριστούγεννα σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε.

Ευχαριστω
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μην παρεξηγηθώ.
Όταν λέμε για lateral flow test πριν την αναχώρηση αναφερόμαστε σε αυτό που παίρνουμε από το φαρμακείο μικρού κόστους τα λεγόμενα self test?Τα απότελεσματα που τα καταχωρούμε?Στο gov.gr και το δείχνουμε στο αεροδρομιο?Ειμαστε πλήρως εμβολιασμενοι και με όλα αυτά που συζητουνται για Αγγλία έχουμε χαθεί λίγο.Μετά τα Χριστούγεννα σκοπεύουμε να ταξιδέψουμε.

Ευχαριστω
Δεν είναι αυτή η διαδικασία. Πρέπει να διαβασεις το θέμα προς τα πίσω, πχ από εδώ Ηνωμένο Βασίλειο - Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid
και να ενημερώνεσαι συχνά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom