Ιταλία Ταξίδι Ιταλία και περιορισμοί covid

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλημέρα σας,

σε λίγες ημέρες ταξιδεύω Ιταλία και είμαι τριπλά εμβολιασμένος και έχω κατεβάσει το "Πιστοποιητικό εμβολιασμού" μέσα από την πλατφόρμα "Ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID-19", χρειάζεται να έχω κάτι άλλο μαζί μου;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.104
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα σας,

σε λίγες ημέρες ταξιδεύω Ιταλία και είμαι τριπλά εμβολιασμένος και έχω κατεβάσει το "Πιστοποιητικό εμβολιασμού" μέσα από την πλατφόρμα "Ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό COVID-19", χρειάζεται να έχω κάτι άλλο μαζί μου;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.
Entry into Italy: Covid-19 green certificates, equivalents and exceptions - Covid-19, travellers

Μπορείς να ενημερωνεσαι και εδω..Είσαι οκ ναι αρκεί το πιστοποιητικό
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλησπέρα κι από εμένα ταξιδεύω για Ιταλία, Μπέργκαμο, Μιλάνο, Κόμο 11 με 18 Αυγούστου τι μέτρα θα επικρατούν ως τότε γνωρίζουμε;εμβόλια έχω κάνει δύο πέρσυ που έχουν λήξει και μια νόσηση την πρωτοχρονιά που ως τον Αύγουστο κι αυτή θα έχει λήξει...τι πρέπει να έχω μαζί μου; Ευχαριστώ.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα κι από εμένα ταξιδεύω για Ιταλία, Μπέργκαμο, Μιλάνο, Κόμο 11 με 18 Αυγούστου τι μέτρα θα επικρατούν ως τότε γνωρίζουμε;εμβόλια έχω κάνει δύο πέρσυ που έχουν λήξει και μια νόσηση την πρωτοχρονιά που ως τον Αύγουστο κι αυτή θα έχει λήξει...τι πρέπει να έχω μαζί μου; Ευχαριστώ.
Αυτήν την στιγμή δεν απαιτείται να έχεις μαζί σου κανένα επιπλέον έγγραφο ή πιστοποιητικό.Φυσικά τσεκάρεις ξανά τι θα ισχύει τον Αύγουστο και αν αλλάξει κάτι μέχρι τότε λόγω μεταλλάξεων.Για κάθε ενδεχόμενο να έχεις μερικές μάσκες μαζί σου για να τις φοράς προαιρετικά και ανάλογα με τον συνωστισμό.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Αυτήν την στιγμή δεν απαιτείται να έχεις μαζί σου κανένα επιπλέον έγγραφο ή πιστοποιητικό.Φυσικά τσεκάρεις ξανά τι θα ισχύει τον Αύγουστο και αν αλλάξει κάτι μέχρι τότε λόγω μεταλλάξεων.Για κάθε ενδεχόμενο να έχεις μερικές μάσκες μαζί σου για να τις φοράς προαιρετικά και ανάλογα με τον συνωστισμό.
Ευχαριστώ πολύ!
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Καλησπέρα κι από εμένα ταξιδεύω για Ιταλία, Μπέργκαμο, Μιλάνο, Κόμο 11 με 18 Αυγούστου τι μέτρα θα επικρατούν ως τότε γνωρίζουμε;εμβόλια έχω κάνει δύο πέρσυ που έχουν λήξει και μια νόσηση την πρωτοχρονιά που ως τον Αύγουστο κι αυτή θα έχει λήξει...τι πρέπει να έχω μαζί μου; Ευχαριστώ.
Ήμουν στην Ρώμη, αρχές του Ιουνίου. Δεν μας ζήτησαν πουθενά πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης ή κάποιο άλλο έγγραφο που να αφορά τον covid
Τέλος, όσον αφορά την μάσκα, σχεδόν κανείς δεν φόραγε ακόμα και σε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο.
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εμείς ήμασταν Ιταλία από 16/6 έως 26/6. Η μάσκα ήταν υποχρεωτική στα ΜΜΜ τόσο στη Φλωρεντία, όσο και στη Ρώμη.
Στη Φλωρεντία πολλοί δεν φορούσαν.
Στη Ρώμη πάλι πετύχαμε περιστατικό σε λεωφορείο, που ένα ζευγάρι έφαγε "καμπάνια" κ για εισιτήριο κ για μάσκα. Υπόψη ότι το λεωφορείο ήταν φισκα εκείνη την ώρα.
Στο τρένο από Πίζα Φλωρεντία ήταν λίγο πιο χαλαροί στο θέμα μάσκας, σε αντίθεση με το τρένο Φλωρεντία Ρώμη που ήταν αυστηροί.
Τέλος σε ο.τι αφορά τα μουσεία, όλα είχαν κλιματισμό και ανοιχτά παράθυρα, αλλά μιλάμε για πολύ κόσμο!!! Πολύ κόσμο κ στα μουσεία και στις πλατείες και στα εστιατόρια, παντού!!
Στο Βατικανό νομίζω είδαμε τον περισσότερο κόσμο.
 

VasilisTravel

Member
Μηνύματα
30
Likes
34
Στα τρένα είναι υποχρεωτική η μάσκα στην Ιταλία. Πουθενά αλλού δεν ήταν υποχρεωτική, ακόμα και στα μουσεία άνευ..
Έχει δίκιο και δικιά μου παράλειψη, όταν πήραμε το τραίνο Leonardo Express ήταν υποχρεωτική η μάσκα.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εγω Δευτερα βραδυ επεστρεψα απο τη Βενετια , δεν ζητανε ουτε πιστοποιητικα εμβολιασμων , ουτε plf , κανονικα περνας με διαβατηριο / ταυτοτητα , οπως τα χρονια πριν τον covid . Στα λεωφορεια και στα βαπορετο η μασκα ειναι υποχρεωτικη . Στο δρομο οι περισσοτεροι δεν φορουσαν μασκα .
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Εγω Δευτερα βραδυ επεστρεψα απο τη Βενετια , δεν ζητανε ουτε πιστοποιητικα εμβολιασμων , ουτε plf , κανονικα περνας με διαβατηριο / ταυτοτητα , οπως τα χρονια πριν τον covid . Στα λεωφορεια και στα βαπορετο η μασκα ειναι υποχρεωτικη . Στο δρομο οι περισσοτεροι δεν φορουσαν μασκα .

εγω επεστρεψα κανονικα οντας Θετικος στην 5η μερα νοσησης και απλα εκανα δηλωση οτι δεν εχω συμπτωματα και ενοχλησεις στο παραθυρακι της εταιρειας που ταξιδευα!!
Αξιζει να σημειωσω οτι Μασκες φορουσαν ολοι οι επιαβατες του Αεροπλανου εγω φορουσα διπλή οντας θετικος και επιπλεον στα τραινα και λεωφορεια φορουσαν οι παντες μασκες!!!!

απλα δεν ακουσα τις συστασεις του γιατρου μου, που μου ειπε να συνεχισω να ειμαι καραντινα...αφου αφενος ειμουν στην 5η μερα που ειχα εκδηλωσει θετικοτητα και αφετερου δεν υπηρχε διαθεσιμο εισητηριο και πτηση για επιστροφη τις επομενες μερες!

εννοειται οτι δεν ζητηθηκε πουθενα και τιποτα
Στο μονο σημειο που ζητηθηκε με εντονο τροπο σαν συσταση και τιποτα παραπανω ηταν οταν επιβηβαστικαμε απο Ζυριχη για Ρωμη στο λεωφορειο της FLIXbus

Πιστευω παντως οτι στην Ιταλια προσεχουν πολυ περισσοτερο και υπαρχει ατομικη ευθυνη ισως και απο φοβο προστιμου στα ΜΜΜ σε αντιθεση με Γαλλια - Γερμανια - Ελβετια που ειμουν πριν και δεν ειδα για 10 μερες πουθενα να φορανε μασκα εκτος απο τα Κεντρα διαγνωσης PCR και πουθενα αλλου!

Επισης θελω να δωσω σαν συμβουλη σε οποιον ταξιδευει οντας 3πλα εμβολιασμενος και προσφατα νοσησας ...να εχει μαζι του αρκετα σελφ τεστ, μασκες και παναντολ οχι οτι δεν θα βρει ευκολα απλα για να γλυτωνει κοπο!!! Επισης θεωρω εξαιρετικα ευκολο να την αρπαξει καποιος εκτος αν μετακινειται με ιδιωτικο μεσο και οχι ΜΜΜ αφου οπου και αν μπαιναμε 13 μερες σε 4 χωρες βλεπαμε ανθρωπους διχως μασκες (Ελβετια - Γερμανια - Γαλλια) με χαρτομαντηλα στα χερια και συχνα να ξεροβηχουν παντου!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom