Ταξίδι μόνος ή μόνη??

sakislagadas

Member
Μηνύματα
92
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
παρισι,βαρκελωνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Το θεμα ειναι η διάθεση,εγω φέτος πηγα ενα πολυημερο ταξιδι μονος,με καλο ψαξιμο και οργανωση,μιλανο-κοπενχαγη-λονδινο,διαμονη σε χοστελ,καλα και πολυ οικονομικα,με ryanair ολες οι πτησεις,και γνωριμιες εκανα,και περασα τελεια 15 μερες!!Τη κοπενχαγη την λατρεψα,το λονδινο οκ μετα απο 5 φορες πλεον μου φαινεται πολυ οικειο:haha:
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Ειναι λιγο μυστηριο να πας μονος σου ταξιδι..θα σε πιασει ψυχοπλακωμα, θα σε εκει και θα σκεφτεσαι αχ τι ωραια θα ταν να χα εναν ανθρωπο να το μοιραστω..δε θα πηγαινα μονος μου ταξιδι, γιατι πιστευω δε θα περναγα καλα..τα ταξιδια ειναι ευλογια ειναι ονειρο ζωης αλλα εχει την αναγκη ο ανθρωπος να μοιραστει αυτα τα συναισθηματα..με τα καταλληλα ατομα παντα οχι με οποιον ναι,οπως εγω περσι που πηγα με την αδερφη μου λονδινο και ημασταν μες τα νευρα και τη γκρινια ..μου το βγαλε ξυνο το ζωον..ακομα τα κλαιω τα 2000 που χαλασα..με τα σωστα ατομα παιδια,παντα.
Συμφωνώ απόλυτα με το ψυχοπλάκωμα. Εγώ ακόμα να βρω παρέα για Λονδίνο κι ας είναι ο πιο απλός προορισμός. Ακούει κανείς; αχχαχαχααχ
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Τι ωραία! Θέλω κι εγώ να ταξιδεύω πιο συχνά, 2 φορές το χρόνο θα ήταν το ιδανικό:) Δυσκολεύτηκες με την οργάνωση του ταξιδιού? Πως βρήκες πληροφορίες για το τι θα επισκεφτείς π.χ. στη Βενετία? Που θα μείνεις κλπ? Εμένα αυτό με δυσκολεύει αρκετά.. μηπως δεν είναι τόσο δύσκολο τελικά
Για μενα η οργανωση ειναι απο τα πιο ομορφα μερη του ταξιδιου!! :p
Εννοειται οτι εχω ξεσκονισει ολο το φορουμ για να βρω πληροφοριες,ωστοσο ισως σε βοηθησει το εξης:
Aφου εχεις επιλεξει χωρα-πολη μπαινεις εδω διαβαζεις 1-2 ιστοριες,
μπαινεις tripadvisor βλεπεις τα σημαντικοτερα αξιοθετα-ενδιαφεροντα και υστερα επιστρεφεις στο φορουμ και διαβαζεις ολλες τις αλλες ιστοριες-η οσες μπορεις :p και φτιαχνεις ενα προγραμμα.
Εγω αυτο κανω συνηθως..
Επισης,για το θεμα της διαμονης,συνηθιζα να μενω σε αιρβνβ αλλα τωρα που θα μαι μονη μου προτιμησα χοστελ!
Πιστευω θα ειναι αρκετα καλα,και επειδη σκεφτομαι το βραδυ να γυρναω σχετικα νωρις το χοστελ ειναι μια καλη λυση για να εχω καποια παρεα,να γνωρισω ατομα κτλ.
Οσο για την επιλογη της χωρας,η αληθεια ειναι οτι η Ιταλια δεν ηταν στα αμεσα σχεδια μου-ποσο μαλλον η Βενετια.
Αλλα απο τη μια η φοβερη προσφορα της βολοτεα,απο την αλλη η μπιεναλε,δεν γινοταν να μην παω :p Θελω να πω,διαλεξε μια χωρα-πολη-πολεις που θα ικανοποιουν τα ενδιαφεροντα σου,θα εχουν καποιο-α ενδιαφερον μνημειο-μουσειο-φεστιβαλ που θα δεν θα θελες να χασεις κτλ κτλ.
Ελπιζω να βοηθησα,μολις γυρισω θα γραψω αν τελικα αξιζε η οχι!
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Συμφωνώ απόλυτα με το ψυχοπλάκωμα. Εγώ ακόμα να βρω παρέα για Λονδίνο κι ας είναι ο πιο απλός προορισμός. Ακούει κανείς; αχχαχαχααχ
Πιστευω οτι εξαρταται απο τον ανθρωπο,
στο παρελθον εχω ταξιδεψει μονη μου σε αραιοκατοικημενο νησι low season,αλλα περασα υπεροχα.
Πηγα γιατι ειχα την ευκαρια να παω χωρις εξοδα μεταφορας και διαμονης και δεν γινοταν να το χασω και να μεινω σπιτι μονο και μονο επειδη δεν εβρισκα παρεα.
Εμεινα μια εβδομαδα,γνωρισα πολυ κοσμο απο ολο το νησι,εβγαινα μαζι τους,επισης ειχα και χρονο για να κατσω εντελως μονη μου και να χαλαρωσω και γενικα εζησα στιγμες και γνωρισα ανθρωπους που ειμαι σιγουρη οτι αν ειχα παει με παρεα δεν θα χα ζησει..ποσο μαλλον αν ειχα αποφασισει τοτε να κατσω σπιτι.
Αλλα εμενα γενικα μου αρεσει πολυ να κανω πραγματα μονη μου επομενως δεν μου κακοφανηκε ισα ισα μου αρεσε που θα εβρισκα την ησυχια μου για μια βδομαδα :p
Eνιγουει,το Λονδινο πιστευω εχει τοσα μα τοσα πολλα πραγματα να κανεις και να δεις που δεν θα βαρεθεις ουτε στιγμη :)Να πας και να περασεις τελεια!! :)
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Εμεινα μια εβδομαδα,γνωρισα πολυ κοσμο απο ολο το νησι,εβγαινα μαζι τους,επισης ειχα και χρονο για να κατσω εντελως μονη μου και να χαλαρωσω και γενικα εζησα στιγμες και γνωρισα ανθρωπους που ειμαι σιγουρη οτι αν ειχα παει με παρεα δεν θα χα ζησει..ποσο μαλλον αν ειχα αποφασισει τοτε να κατσω σπιτι.
Αλλα εμενα γενικα μου αρεσει πολυ να κανω πραγματα μονη μου επομενως δεν μου κακοφανηκε ισα ισα μου αρεσε που θα εβρισκα την ησυχια μου για μια βδομαδα :p
Eνιγουει,το Λονδινο πιστευω εχει τοσα μα τοσα πολλα πραγματα να κανεις και να δεις που δεν θα βαρεθεις ουτε στιγμη :)Να πας και να περασεις τελεια!! :)
Ταξίδι πάμε για διαφορετικούς λόγους ο καθένας μας και σίγουρα κάθε ταξίδι μας δε γίνεται για τον ίδιο λόγο. Μόνη δε θα πήγαινα σε ένα μέρος που δεν έχω ξαναπάει. Άσε που το Λονδίνο δεν είναι Ταλίν ή Ελσίνκι να κυκλοφορήσεις ξέγνοιαστα. Την 3η φορά που πήγα Ελσίνκι ναι μεν έκανα όσα δεν μπόρεσα με παρέα, αλλά κάποια στιγμή κι αφού έχεις απολαύσει την ηρεμία σου θες έναν άνθρωπο να μοιραστείτε ό,τι βιώνεις εκείνη τη στιγμή. Έβλεπα τα ζευγαράκια, τις οικογένειες και ζήλευα.

Στο Λονδίνο θέλει παρέα -αν και με βλέπω με κανένα γκρουπάκι στο τέλος αφού όλοι σχεδόν έχουν πάει και δεν καίγονται να το ξαναδούν-, μην τυχόν και συμβεί και η στραβή που δεν είναι εύκολο να συμβεί αλλά δεν αποκλείεται κιόλας. Πάντως αυτό για τα χόστελ και τις παρέες σε μένα τουλάχιστον δεν έχει τύχει, δηλαδή να βρω παρέα εκεί. Χαιρετάς κόσμο, τον βοηθάς (ή σε βοηθά σε κάτι) αλλά ως εκεί. Εννοείται ότι είναι καλό να αλλάζουμε λίγο τις συνήθειές μας, να τολμάμε, να ξεβολευόμαστε αλλά δεν είμαστε όλοι για όλα. ;)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ταξίδι πάμε για διαφορετικούς λόγους ο καθένας μας και σίγουρα κάθε ταξίδι μας δε γίνεται για τον ίδιο λόγο. Μόνη δε θα πήγαινα σε ένα μέρος που δεν έχω ξαναπάει. Άσε που το Λονδίνο δεν είναι Ταλίν ή Ελσίνκι να κυκλοφορήσεις ξέγνοιαστα. Την 3η φορά που πήγα Ελσίνκι ναι μεν έκανα όσα δεν μπόρεσα με παρέα, αλλά κάποια στιγμή κι αφού έχεις απολαύσει την ηρεμία σου θες έναν άνθρωπο να μοιραστείτε ό,τι βιώνεις εκείνη τη στιγμή. Έβλεπα τα ζευγαράκια, τις οικογένειες και ζήλευα.

Στο Λονδίνο θέλει παρέα -αν και με βλέπω με κανένα γκρουπάκι στο τέλος αφού όλοι σχεδόν έχουν πάει και δεν καίγονται να το ξαναδούν-, μην τυχόν και συμβεί και η στραβή που δεν είναι εύκολο να συμβεί αλλά δεν αποκλείεται κιόλας. Πάντως αυτό για τα χόστελ και τις παρέες σε μένα τουλάχιστον δεν έχει τύχει, δηλαδή να βρω παρέα εκεί. Χαιρετάς κόσμο, τον βοηθάς (ή σε βοηθά σε κάτι) αλλά ως εκεί. Εννοείται ότι είναι καλό να αλλάζουμε λίγο τις συνήθειές μας, να τολμάμε, να ξεβολευόμαστε αλλά δεν είμαστε όλοι για όλα. ;)
Εσύ ξέρεις καλύτερα βέβαια..Αλλά βλέποντας την ηλικία σου και τον προορισμό Λονδίνο θα έλεγα να αναθεωρήσεις και να μην διστάσεις να πας μόνη σου.
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Για μενα η οργανωση ειναι απο τα πιο ομορφα μερη του ταξιδιου!! :p
Εννοειται οτι εχω ξεσκονισει ολο το φορουμ για να βρω πληροφοριες,ωστοσο ισως σε βοηθησει το εξης:
Aφου εχεις επιλεξει χωρα-πολη μπαινεις εδω διαβαζεις 1-2 ιστοριες,
μπαινεις tripadvisor βλεπεις τα σημαντικοτερα αξιοθετα-ενδιαφεροντα και υστερα επιστρεφεις στο φορουμ και διαβαζεις ολλες τις αλλες ιστοριες-η οσες μπορεις :p και φτιαχνεις ενα προγραμμα.
Εγω αυτο κανω συνηθως..
Επισης,για το θεμα της διαμονης,συνηθιζα να μενω σε αιρβνβ αλλα τωρα που θα μαι μονη μου προτιμησα χοστελ!
Πιστευω θα ειναι αρκετα καλα,και επειδη σκεφτομαι το βραδυ να γυρναω σχετικα νωρις το χοστελ ειναι μια καλη λυση για να εχω καποια παρεα,να γνωρισω ατομα κτλ.
Οσο για την επιλογη της χωρας,η αληθεια ειναι οτι η Ιταλια δεν ηταν στα αμεσα σχεδια μου-ποσο μαλλον η Βενετια.
Αλλα απο τη μια η φοβερη προσφορα της βολοτεα,απο την αλλη η μπιεναλε,δεν γινοταν να μην παω :p Θελω να πω,διαλεξε μια χωρα-πολη-πολεις που θα ικανοποιουν τα ενδιαφεροντα σου,θα εχουν καποιο-α ενδιαφερον μνημειο-μουσειο-φεστιβαλ που θα δεν θα θελες να χασεις κτλ κτλ.
Ελπιζω να βοηθησα,μολις γυρισω θα γραψω αν τελικα αξιζε η οχι!
Ναι με βοήθησες!! Ευχαριστώ! :) Όταν επιστρέψεις πες μας πως σου φάνηκε στο χοστελ! Καλό ταξίδι!

Συμφωνώ απόλυτα με το ψυχοπλάκωμα. Εγώ ακόμα να βρω παρέα για Λονδίνο κι ας είναι ο πιο απλός προορισμός. Ακούει κανείς; αχχαχαχααχ
Ακούω εγώ!! Κι εγώ δεν έχω πάει Λονδίνο και θα ήθελα να πάω!
 
Last edited by a moderator:

Aquarius

Member
Μηνύματα
49
Likes
66
Το θεμα που συζητατε σκοπευα να το ανοιξω κ εγω. Εχω μια βδομαδα ρεπο τον Ιουνιο κ σκοπευω να παω Μαλτα μονη μου. Ειναι ενα στοιχημα μς τον εαυτο μου. Το μοναδικο που με ψιλοαγχωνει ειναι οτι γενικοτερα δν εχω καλο προσανατολισμο κι αυτο σεν ειναι ο, τι καλυτερο σε ξενο μερος κ μονη σου, αλλα ο τολμων νικα!
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Ταξίδι πάμε για διαφορετικούς λόγους ο καθένας μας και σίγουρα κάθε ταξίδι μας δε γίνεται για τον ίδιο λόγο. Μόνη δε θα πήγαινα σε ένα μέρος που δεν έχω ξαναπάει. Άσε που το Λονδίνο δεν είναι Ταλίν ή Ελσίνκι να κυκλοφορήσεις ξέγνοιαστα. Την 3η φορά που πήγα Ελσίνκι ναι μεν έκανα όσα δεν μπόρεσα με παρέα, αλλά κάποια στιγμή κι αφού έχεις απολαύσει την ηρεμία σου θες έναν άνθρωπο να μοιραστείτε ό,τι βιώνεις εκείνη τη στιγμή. Έβλεπα τα ζευγαράκια, τις οικογένειες και ζήλευα.

Στο Λονδίνο θέλει παρέα -αν και με βλέπω με κανένα γκρουπάκι στο τέλος αφού όλοι σχεδόν έχουν πάει και δεν καίγονται να το ξαναδούν-, μην τυχόν και συμβεί και η στραβή που δεν είναι εύκολο να συμβεί αλλά δεν αποκλείεται κιόλας. Πάντως αυτό για τα χόστελ και τις παρέες σε μένα τουλάχιστον δεν έχει τύχει, δηλαδή να βρω παρέα εκεί. Χαιρετάς κόσμο, τον βοηθάς (ή σε βοηθά σε κάτι) αλλά ως εκεί. Εννοείται ότι είναι καλό να αλλάζουμε λίγο τις συνήθειές μας, να τολμάμε, να ξεβολευόμαστε αλλά δεν είμαστε όλοι για όλα. ;)
Δεν εχω παει δυστυχως ακομα αλλα θα ηθελα παρα πολυ να παω!Και ειναι μια απο τις πολεις που θα θελα να παω εντελως μονη μου!Ειναι τοσο ενδιαφερουσα και εχει τοσα πραγματα να δεις και να κανεις,τοσα μουσεια που πραγματικα θα θελα να ειμαι μονη μου για να κατσω με τις ωρες χωρις να με περιοριζει κανενας :p
Oσο για τα χοστελ,εχω μεινει αλλες 2 φορες στο παρελθον.
Και τις δυο ειχα την ευκαιρια να γνωρισω πολυ κοσμο,απλα την πρωτη φορα δεν ημουν τοσο εξοικιωμενη με την ιδεα ,ημουν αρκετα κλειστη και αρκεστηκα σε μερικες χαιρετουρες με τα υπολοιπα παιδια.Την δευτερη φορα εμεινα ξανα και περασα υπεροχα!Απλα,γνωμη μου παντα,πρεπει να εισαι και εσυ ανοιχτη και προθυμη να γνωρισεις κοσμο.
Ωστοσο συμφωνω μαζι σου,ο καθενας κανει ενα ταξιδι για διαφορετικο λογο και με διαφορετικο τροπο!Oπως και να εχει,με παρεα η χωρις σου ευχομαι να πραγματοποιησεις το ταξιδι σου και να περασεις υπεροχα! :)
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Το θεμα που συζητατε σκοπευα να το ανοιξω κ εγω. Εχω μια βδομαδα ρεπο τον Ιουνιο κ σκοπευω να παω Μαλτα μονη μου. Ειναι ενα στοιχημα μς τον εαυτο μου. Το μοναδικο που με ψιλοαγχωνει ειναι οτι γενικοτερα δν εχω καλο προσανατολισμο κι αυτο σεν ειναι ο, τι καλυτερο σε ξενο μερος κ μονη σου, αλλα ο τολμων νικα!
Ειχα τις ιδιες σκεψεις με σενα και διαλεξα την Μαλτα πριν λιγους μηνες με την ιδια λογικη(φανταζομαι)με σενα.
Ειναι πολη μικρη και γυριζεται πολυ ευκολα!Δυσκολα θα χαθεις ,αλλα ακομα και να χαθεις με το που ρωτησεις καποιον ντοπιο θα σε βοηθησει αμεσως(απο τους πιο φιλοξενους που εχω γνωρισει).Φοβομουν μηπως ειναι σαν την Νοτια Ιταλια και πρεπει συνεχως να φυλαγομαι αλλα δεν ενιωσα ουτε στιγμη κινδυνο.
Δεν ξερω αμα ειμαι ο 'ειδικος' για να σου απαντησει γιατι και γω σε λιγες μερες θα κανω αυτο το βημα..αλλα ειμαι πολυ χαρουμενη που πηρα αυτη την αποφαση..και νευριαζω με τον εαυτο μου που δεν το ειχα κανει πιο πριν.
Η ζωη τρεχει και ειναι κριμα να μην κανουμε πραγματα που αγαπαμε μονο και μονο επειδη φοβομαστε... :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom