Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι στην Αγγλία με όχι ελληνικό διαβατήριο

Aleksia

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας..
χρειάζομαι βοήθεια ..
θέλω να πάω Αγγλία ταξίδι με τις φίλες μου.. έχω διαβατήριο αλβανικό, διάβασα πρέπει να κάνω αίτηση για βίζα μέσω Ίντερνετ κλπ, τι πιθανότητα έχω να βγει όντως βίζα; Και σε ποσό καιρό θα βγει εάν βγει . Μένω Θεσσαλονίκη όποτε θα πρέπει να πάω Αθήνα στην πρεσβεία απλά πριν πάω θέλω μια γνώμη γιατί έχω τρελαθεί.
 

mikail

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

Μένω εδώ και 2 μίση χρονιά στην Αγγλία και δουλεύω για το NHS ως νοσηλεύτρια σε νοσοκομείο.
Η καταγωγή μου είναι από την Αλβανία, άλλα έχω αποκτήσει ελληνικό διαβατήριο και ταυτότητα. Θα ήθελα να φέρω τους γονείς μου εδώ στην Αγγλία να με επισκεφτούν τον Ιανουάριο 2019, αλλά δεν είμαι σίγουρη άμα θα τους αφήσουν να μπούνε. Ο πατέρας μου έχει ελληνική ταυτότητα, όποτε δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιο θέμα πρόσβασης για τον πάτερα μου,καθώς η αδερφή μου με επισκέφτηκε τώρα τον Νοέμβριο μόνο με ταυτότητα. Όμως, η μητέρα μου δεν έχει ελληνική ταυτότητα άλλα το μόνο που έχει είναι άδεια παραμονής λόγω συζύγου με ελληνική υπηκοότητα. Προσπαθώ να το ψάξω λίγο παραπάνω στο site το αγγλικό, αλλά μου λέει κάτι τρελά ποσά για να βγάλω βίζα. Μήπως γνωρίζει κάποιος τίποτα σχετικά με το θέμα?

Ευχαριστώ
εκ των πρότερων,

Μορενα
Και εγώ είμαι Γαλλία έχω παντρευτεί ελληνίδα θα κανείς μια μεταφράσει ληξιαρχική πράξη του γάμου στα αγγλικά και με ένα ησειτηριο θα έρθει μαζί με τον πατέρας σου
 

dp297

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα ήθελα εν τέλει να ξεκαθαρίσω αν χρειαζεται να βγαλει κανεις VISA στη σύντροφό του εαν εκείνη εχει residence card family member of EU για ταξίδι στην Αγγλία αν ταξιδεύουμε μαζί.
Πως αποδεικνύεις τη συγγένεια? Με μεταφρασμένο πιστοποιητικο γαμου?
Στο site (https://www.gov.uk/check-uk-visa) τελικά καταλήγει οτι δεν χρειάζεται βιζα, αλλά διαβάζω διαφορα για family permit κ τα σχετικα.
 
Last edited:

Silvana

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι κ εγώ για το ίδιο θέμα ο σύζυγος μου έχει άδεια διαμονής μέλος οικογένειας Έλληνα. Χρειάζεται Visa στο ίντερνετ λέει όχι αλλά στη πως θα το βεβαίωσω!
 

mpozos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα ενδιαφέρομαι κ εγώ για το ίδιο θέμα η σύζυγος μου είναι από Ουκρανία αλλά έχει άδεια διαμονής μέλος οικογένειας Έλληνα (RESIDENCE CARD OF A FAMILY MEMBER OF A UNION CITIZEN)(είμαστε παντρεμένοι 5 χρόνια). Έχει Βιομετρικό Διαβατήριο από Ουκρανία. από ότι διάβασα δεν χρειάζεται Visa αλλά διάβασα κάτι για family permit.. χρειάζεται η μπορώ να πάρω μεταφρασμένη την ληξιαρχική πράξη γάμου μεταφρασμένη σε αγγλικά (με apostile ευνοείται) και να τους δείξω αυτή στο αεροδρόμιο..?
 

Foteina

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας Σύζυγος μου έχει αλβανική ιθαγένεια και έχει την άδεια παραμονής ο σύζυγό ευρωπαίο πολίτη μπορεί να ταξιδέψει μαζί μου στην Αγγλία χωρίς βίζα μαζί με τα παιδιά μας
 

souzy

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα, επειδή η μητέρα μου χρειάζεται βίζα για να ταξιδέψει για Αγγλία μπήκα στο site www.gov.uk για να της βγάλω βίζα. Απάντησα σε όλες τι ερωτήσεις, ολοκλήρωσα την αίτηση, προχώρησα με την πληρωμή και μου έστειλαν ένα email με την επιβεβαίωση της πληρωμής. Το παρακάτω email
What you need to do next

If you have not already done so, you must return to your application to:

  • download and print your supporting document checklist
  • book your appointment
  • check if you need to have a tuberculosis test

You can also:

  • download a copy of your application form
  • cancel your application and get a refund
Sign in to your application

Στο οποίο πάτησα your application και στη συνέχεια ακολούθησα τα βήματα που αναφέρει. Οταν πατάω book your appointment δεν με αφήνει να επιλέξω ημερομηνία. Κατάλαβα ότι έπερεπε πρώτα να ανεβάσω τα έγγραφα που χρειάζονται όταν κατέβασα την εφαρμογή μου ζήταγε ένα PIN το οποίο δεν το έχω αλλά ουτε μου το εμφανίζει στο site της tls contact και μου εμφανίζει μόνο το GWF.

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει?
Ευχαριστώ.
 

Nti bani

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα είμαι σύζυγός Έλληνα πολίτη έχω άδεια διαμονής για 5 χρόνια για να πάω να δουλέψω στην ευροπι πήγα στην πρεσβεία και μου είπαν ότι πρέπει να βγάλω βίζα μπήκα στο σαιτ αλλά τίποτα δεν μπορώ να βρω πια βίζα πρέπει να βγάλω. Μήπως ξέρει κανείς πως να προχωρήσω γιατί δεν βρίσκω ακρη?
 
Last edited:

Nti bani

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εσυ πας χωρίς τίποτα, ο πατέρας σου θέλει βίζα.
καλησπέρα ιβανα μήπως ξέρεις τίποτα τι διαδικασία πρέπει για να βγάλω βίζα έχω διαβάζει πολλά εδώ αλλά δεν κατάλαβενω πολλά για βλέπω πολλά ειδι βίζες και δεν ξέρω πια να διαλέξω. Είμαι σύζυγός Έλληνα πολίτη και έχω την άδεια για 5 χρόνια για όλοι την Ευρώπη ο άνδρας μου έχει ολλα τα απαρετιτα μπορεί να πάει απλός θέλαμε να πάμε μαζί
 
Last edited:

Marinalary

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα, επειδή η μητέρα μου χρειάζεται βίζα για να ταξιδέψει για Αγγλία μπήκα στο site www.gov.uk για να της βγάλω βίζα. Απάντησα σε όλες τι ερωτήσεις, ολοκλήρωσα την αίτηση, προχώρησα με την πληρωμή και μου έστειλαν ένα email με την επιβεβαίωση της πληρωμής. Το παρακάτω email
What you need to do next

If you have not already done so, you must return to your application to:

  • download and print your supporting document checklist
  • book your appointment
  • check if you need to have a tuberculosis test

You can also:

  • download a copy of your application form
  • cancel your application and get a refund
Sign in to your application

Στο οποίο πάτησα your application και στη συνέχεια ακολούθησα τα βήματα που αναφέρει. Οταν πατάω book your appointment δεν με αφήνει να επιλέξω ημερομηνία. Κατάλαβα ότι έπερεπε πρώτα να ανεβάσω τα έγγραφα που χρειάζονται όταν κατέβασα την εφαρμογή μου ζήταγε ένα PIN το οποίο δεν το έχω αλλά ουτε μου το εμφανίζει στο site της tls contact και μου εμφανίζει μόνο το GWF.

Μπορεί σας παρακαλώ κάποιος να με βοηθήσει?
Ευχαριστώ.
Τι βίζα έβγαλες τουριστική? Η family permit?
 

Marinalary

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα
Θέλω να βγάλω eea family permit.
Έχω κάνει την αίτηση ηλεκτρονικά και όταν με βγάζει στο σάιτ για τα κλείσω ραντεβού για τα βιομετρικά στοιχεία δεν βγάζει καμια ημερομηνία διαθέσιμη.
Κάποιοι μου είπαν ότι έχει κολλήσει το σύστημα.
Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με αυτό το θέμα?
Επίσης σκεφτόμουν να πάρω δικηγόρο να με βοηθήσει.Θα κάνει δουλειά λέτε η τσαμπα λεφτά ?
 

BillPallas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα
Θέλω να βγάλω eea family permit.
Έχω κάνει την αίτηση ηλεκτρονικά και όταν με βγάζει στο σάιτ για τα κλείσω ραντεβού για τα βιομετρικά στοιχεία δεν βγάζει καμια ημερομηνία διαθέσιμη.
Κάποιοι μου είπαν ότι έχει κολλήσει το σύστημα.
Ξέρετε αν ισχύει κάτι τέτοιο?
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με αυτό το θέμα?
Επίσης σκεφτόμουν να πάρω δικηγόρο να με βοηθήσει.Θα κάνει δουλειά λέτε η τσαμπα λεφτά ?
Καλησπέρα, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα σήμερα. Δεν μου βγάζει καμία διαθεσιμότητα για να κλείσω ραντεβού για τα βιομετρικά. Μήπως έβαγαλες άκρη? Έχω πληρώσει και για priority επειδή ταξιδεύω εντός του μήνα και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω τώρα. Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom