Αυστρία Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

_Nik_

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι τέλος Νοεμβρίου για Βιέννη..Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα μέτρα για τον covid, τι χρειάζεται για να ταξιδέψεις;με μοριακό τεστ από Ελλάδα μπορουμε να ταξιδέψουμε και να επισκεφθούμε αξιοθέατα, καφετέριες και εστιατόρια;
Τι είναι το PLF (νομίζω) που είδα σε προηγουμενα σχόλια;
Ευχαριστώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ταξίδι τέλος Νοεμβρίου για Βιέννη..Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα μέτρα για τον covid, τι χρειάζεται για να ταξιδέψεις;με μοριακό τεστ από Ελλάδα μπορουμε να ταξιδέψουμε και να επισκεφθούμε αξιοθέατα, καφετέριες και εστιατόρια;
Τι είναι το PLF (νομίζω) που είδα σε προηγουμενα σχόλια;
Ευχαριστώ.
Διαβασε μερικές σελίδες προς τα πίσω και θα σου λυθούν οι απορίες. Για ότι χρειαστείς εδω είμαστε. Να ελέγχεις πάντως ανα συχνά διαστήματα τις προϋποθέσεις εισόδου στη χώρα γιατί αλλάζουν.
Plf είναι το έγγραφο που απαιτείται για να μπεις σε μια χώρα. Η Ελλάδα το θέλει, η Αυστρία προς το παρόν όχι.
 

hardi

New Member
Μηνύματα
3
Likes
9
Ταξίδι τέλος Νοεμβρίου για Βιέννη..Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα μέτρα για τον covid, τι χρειάζεται για να ταξιδέψεις;με μοριακό τεστ από Ελλάδα μπορουμε να ταξιδέψουμε και να επισκεφθούμε αξιοθέατα, καφετέριες και εστιατόρια;
Τι είναι το PLF (νομίζω) που είδα σε προηγουμενα σχόλια;
Ευχαριστώ.
κανε ενα εμβολιάκη για εισαι σιγουρος και για να μπαινεις παντου .τι μπορει να σου προκυψει χωρις pistopoihtik;o δεν ξέρω. το plf το εκτυπωνεις μετα με την ημερομηνία εισοδου στην Ελλαδα. το πιστοποιητικό το ζητανε σχεδον παντου στην βιέννη .
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
κανε ενα εμβολιάκη για εισαι σιγουρος και για να μπαινεις παντου .τι μπορει να σου προκυψει χωρις pistopoihtik;o δεν ξέρω. το plf το εκτυπωνεις μετα με την ημερομηνία εισοδου στην Ελλαδα. το πιστοποιητικό το ζητανε σχεδον παντου στην βιέννη .
Τιποτα δε θα του προκυψει!δωρεαν pcr test εχει η Βιεννη μπορει να κανει ανα 2 μερες και να μπαινει ΠΑΝΤΟΥ!αν ηθελε ή αν μπορουσε να κανει εμβολιο θα το ειχε κανει ηδη πιστευω οποτε αυτες οι προτροπες δε νομιζω οτι εχουν θεση σε ταξιδιωτικο φορουμ!
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Τιποτα δε θα του προκυψει!δωρεαν pcr test εχει η Βιεννη μπορει να κανει ανα 2 μερες και να μπαινει ΠΑΝΤΟΥ!αν ηθελε ή αν μπορουσε να κανει εμβολιο θα το ειχε κανει ηδη πιστευω οποτε αυτες οι προτροπες δε νομιζω οτι εχουν θεση σε ταξιδιωτικο φορουμ!
Μεσα στη Βιέννη για εστιατόρια μουσεία κλπ θέλουν μόνο pcr η γίνονται δεκτά και τα rapid?
Επίσης για να μπεις στη χώρα υπάρχει η δυνατότητα να μην κάνεις τεστ πριν την πτήση και να κάνεις τεστ μόλις φτάσεις στη Βιέννη?
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Μεσα στη Βιέννη για εστιατόρια μουσεία κλπ θέλουν μόνο pcr η γίνονται δεκτά και τα rapid?
Επίσης για να μπεις στη χώρα υπάρχει η δυνατότητα να μην κάνεις τεστ πριν την πτήση και να κάνεις τεστ μόλις φτάσεις στη Βιέννη?
Αν δε παρουσιασεις τεστ πριν μπεις στη χωρα μου φαινετε μενεις καραντινα αλλα μη σε παρω και στο λαιμο μου ψαξτο...ξερω οτι με ραπιντ απο εδω μπαινεις ως και σημερα(σου κανει και του φαρμακειου αρκει να το κανεις σε eu covid certificate)..στη αυστρια εχουν το pcr με ισχυ 48ωρων και το rapid με ισχυ 24ωρων..δε θα προτεινα να κανεις ραπιντ εκει γιατι ειναι διαδικασια,μπορεις να κλεισεις δωρεαν pcr test σε διαφορα σημεια της πολης και μεσα σε 24ωρες παιρνεις τ αποτελεσμα..ως τωρα μπαινεις σε μουσεια και εστιατορια αν ομως πας αργοτερα μπορει να αλλαξει..
 

_Nik_

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τιποτα δε θα του προκυψει!δωρεαν pcr test εχει η Βιεννη μπορει να κανει ανα 2 μερες και να μπαινει ΠΑΝΤΟΥ!αν ηθελε ή αν μπορουσε να κανει εμβολιο θα το ειχε κανει ηδη πιστευω οποτε αυτες οι προτροπες δε νομιζω οτι εχουν θεση σε ταξιδιωτικο φορουμ!
Συμφωνώ, Ευχαριστώ πολυ!!
Σκοπεύουμε να πάμε Δευτέρα κ να επιστρέψουμε τεταρτη, θα μας καλυψει το pcr αν γίνει Δευτέρα πριν φυγουμε;
Αλλιώς αν γνωρίζετε παρακαλω, πού θα μπορουσαμε να κάνουμε pcr test στη Βιέννη;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Συμφωνώ, Ευχαριστώ πολυ!!
Σκοπεύουμε να πάμε Δευτέρα κ να επιστρέψουμε τεταρτη, θα μας καλυψει το pcr αν γίνει Δευτέρα πριν φυγουμε;
Αλλιώς αν γνωρίζετε παρακαλω, πού θα μπορουσαμε να κάνουμε pcr test στη Βιέννη;
Teststraße Stadthalle (Walk-In) - Infos zum Coronavirus
Φτιαχνεις λογαριασμο,κλεινεις ραντεβου σε οποιο σημειο θες και στο δινουν και στα αγγλικα..εμεις πρωι το καναμε 12 το βραδυ ειχαμε το αποτελεσμα στο κινητο μας..
 

Traveler5

Member
Μηνύματα
82
Likes
16
Teststraße Stadthalle (Walk-In) - Infos zum Coronavirus
Φτιαχνεις λογαριασμο,κλεινεις ραντεβου σε οποιο σημειο θες και στο δινουν και στα αγγλικα..εμεις πρωι το καναμε 12 το βραδυ ειχαμε το αποτελεσμα στο κινητο μας..
Αυτό είναι δωρεάν για όλους η μόνο για εμβολιασμούς πολίτες? Επειδή παραδείγματος χάριν στις δικές μας δομές γίνονται δωρεάν μόνο για εμβολιασμενους.


Επίσης στα αεροδρόμια τι έλεγχος υπάρχει δλδ στην Ελλάδα πριν πετάξεις και στη Βιέννη μόλις φτάσεις. Ζητάνε πιστοποιητικό επιτόπου?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τα συγκεκριμένα τεστ είναι δωρεάν για ολους (προς το παρόν). Φυσικά υπάρχουν και άλλα επί πληρωμή.
Όποιος ενδιαφέρεται ας δει κι εδώ για τα self-test pcr με γαργάρες.
Wien – Alles gurgelt!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Αυτό είναι δωρεάν για όλους η μόνο για εμβολιασμούς πολίτες? Επειδή παραδείγματος χάριν στις δικές μας δομές γίνονται δωρεάν μόνο για εμβολιασμενους.


Επίσης στα αεροδρόμια τι έλεγχος υπάρχει δλδ στην Ελλάδα πριν πετάξεις και στη Βιέννη μόλις φτάσεις. Ζητάνε πιστοποιητικό επιτόπου?
Ελλαδα πιστοποιητικο μονο αν περασεις counter για βαλιτσα δε μου χει τυχει προσωπικα σε κανενα αλλο ταξιδι γενικα να μου ζητησουν κατι..σε αντιθεση με Βιεννη οπου το δειχνεις τουλαχιστον 2 φορες για να σ αφησουν να βγεις(ποτε δε καταλαβα το λογο)αλλα δε σε καθυστερουν σημαντικα.. @mourohavlos αυτο ειναι το τεστ απλα αν το κανεις σπιτι ειναι διαδικασια να το επιβεβαιωσεις(θελουν βιντεο να στειλεις και μετα σου δινουν το οκ)ενω αν πας στα gurgelboxen,το κανεις μπροστα τους και σου δινουν πιστοποιητικο στα αγγλικα και αλλη μια βεβαιωση
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ελλαδα πιστοποιητικο μονο αν περασεις counter για βαλιτσα δε μου χει τυχει προσωπικα σε κανενα αλλο ταξιδι γενικα να μου ζητησουν κατι..σε αντιθεση με Βιεννη οπου το δειχνεις τουλαχιστον 2 φορες για να σ αφησουν να βγεις(ποτε δε καταλαβα το λογο)αλλα δε σε καθυστερουν σημαντικα.. @mourohavlos αυτο ειναι το τεστ απλα αν το κανεις σπιτι ειναι διαδικασια να το επιβεβαιωσεις(θελουν βιντεο να στειλεις και μετα σου δινουν το οκ)ενω αν πας στα gurgelboxen,το κανεις μπροστα τους και σου δινουν πιστοποιητικο στα αγγλικα και αλλη μια βεβαιωση
Απλά το αναφέρω, το έχω κάνει και προσωπικά, δεν είναι δύσκολη διαδικασία και το κάνεις από την άνεση του σπιτιού ή ξενοδοχείου σου (ή ακόμη και στο δρόμο) αρκεί να έχεις Internet. Μετά το πηγαίνεις σε οποιοδήποτε Bipa, Billa κλπ. και συνήθως εντός 24 ωρών έρχεται το αποτέλεσμα με πιστοποιητικό στο mail σου.
Προφανώς βολεύει κάποιον που θα το χρειαστεί να το κάνει περισσότερες από μία φορές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom