Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία προς/από Άκαμπα

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Η εμπειρία της διανυκτέρευσης στην έρημο πιστεύω ότι αξίζει και ήταν απο τα highlight του ταξιδιού στην Ιορδανια για μένα. Φύγε αν είναι Τετάρτη πρωί από Wadi Rum για Πέτρα. Μιαμιση μέρα πιστεύω είναι αρκετή εκεί, ειδικά αν έχεις καλές αντοχές.
Θα σκεφτώ σοβαρά τη διαμονή για μια νύχτα στην έρημο, γιατί έχω δει ότι πολλοί την θεωρούν μοναδική εμπειρία. Η μεταφορές καλό είναι να γίνονται αποκλειστικά με ταξί; Τα ταξί αυτά που τα βρίσκεις; Από ότι βλέπω τα λεωφορεία δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέσο μεταφοράς στην Ιορδανια.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Θα σκεφτώ σοβαρά τη διαμονή για μια νύχτα στην έρημο, γιατί έχω δει ότι πολλοί την θεωρούν μοναδική εμπειρία. Η μεταφορές καλό είναι να γίνονται αποκλειστικά με ταξί; Τα ταξί αυτά που τα βρίσκεις; Από ότι βλέπω τα λεωφορεία δεν είναι και το πιο αξιόπιστο μέσο μεταφοράς στην Ιορδανια.
εννοείται θα μείνεις στην έρημο ένα βράδυ......
Κ στη musa άλλο ένα, το οποίο θα σου βγάλει μια Φουλ μέρα στη Πέτρα. Μια ολόκληρη μέρα φτάνει να το γυρίσεις....
Τα ταξί σε βρίσκουν αυτά παντού........ Σε κυνηγάνε.
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια χαρά σε όλους! Πρώτη μου απάντηση εδώ στο forum και θα χρειαστω τα φώτα σας!
13/03-20/03 θα επισκεφτούμε και εμείς με τον άντρα μου την Ιορδανία με άφιξη και αναχώρηση από την Άκαμπα. Λίγο πολύ έχω βγάλει την οργάνωση του ταξιδιού. Αυτό που μου μένει είναι να βρω ξενοδοχείο στην Νεκρά Θάλασσα όπου θα διανυκτερεύσουμε για μία ημέρα στις 18/03. Γνωρίζει κανένας κάποιο vfm με πρόσβαση στη θάλασσα? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Γεια χαρά σε όλους! Πρώτη μου απάντηση εδώ στο forum και θα χρειαστω τα φώτα σας!
13/03-20/03 θα επισκεφτούμε και εμείς με τον άντρα μου την Ιορδανία με άφιξη και αναχώρηση από την Άκαμπα. Λίγο πολύ έχω βγάλει την οργάνωση του ταξιδιού. Αυτό που μου μένει είναι να βρω ξενοδοχείο στην Νεκρά Θάλασσα όπου θα διανυκτερεύσουμε για μία ημέρα στις 18/03. Γνωρίζει κανένας κάποιο vfm με πρόσβαση στη θάλασσα? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Εγώ είχα μείνει στο Dead Sea spa hotel........... Καραχλιδόγλου ξενοδοχείο σε τιμή δωματίου σχεδόν.
Αξίζει γιατί είναι καραχλίδα, με πρωινό να τρώς για 4 μέρες και έχει ιδιωτική πλήρως εξοπλισμένη παραλία με δικές του πετσέτες κλπ. Πιστεύω ότι αξίζει με τα 1000.
 

mchortis

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους ! Σκέφτομαι και εγώ για πρώτο μου ταξίδι μέσα στην covid-εποχή να είναι η Άκαμπα 04/03-07/03. Οι ημέρες θα είναι λίγες σαφώς, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας ειδικά εσάς που την έχετε ήδη επισκεπτεί. Η διαμονή μου να είναι στην Άκαμπα ή στην έρημο ; Επίσης ευχαρίστως να μου προτείνατε κάποιο καλό κατάλυμα είτε στην μία περίπτωση είτε στην άλλη. Ευχαριστώ.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους ! Σκέφτομαι και εγώ για πρώτο μου ταξίδι μέσα στην covid-εποχή να είναι η Άκαμπα 04/03-07/03. Οι ημέρες θα είναι λίγες σαφώς, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας ειδικά εσάς που την έχετε ήδη επισκεπτεί. Η διαμονή μου να είναι στην Άκαμπα ή στην έρημο ; Επίσης ευχαρίστως να μου προτείνατε κάποιο καλό κατάλυμα είτε στην μία περίπτωση είτε στην άλλη. Ευχαριστώ.
Υπόψη ότι η Ryanair ακυρώνει σταδιακά τις πτήσεις προς τον προορισμό. Μέσα Δεκέμβρη έκοψε τις πτήσεις του Γενάρη, μέσα Γενάρη βλέπω να κόβει τις πτήσεις του Φλεβάρη, κ.ο.κ. Τα πάντα θα εξαρτηθούν από την πορεία της πανδημίας σε συνδυασμό με την πληρότητα. Επί του ερωτήματος, 4 ημέρες στην Άλκαμπα; Αν πας για κολύμπι, snorkelling, καταδύσεις και μια βόλτα στην έρημο, ΟΚ. Η Πέτρα δεν σε ενδιαφέρει, ώστε να προγραμματίσεις διανυκτέρευση; Τέλος πάντων, τα πάντα εξαρτώνται από τα δικά σου γούστα και ανάγκες. Αν διαβάσεις το νήμα προς τα πίσω, απαντήσεις υπάρχουν.
 
Last edited:

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους ! Σκέφτομαι και εγώ για πρώτο μου ταξίδι μέσα στην covid-εποχή να είναι η Άκαμπα 04/03-07/03. Οι ημέρες θα είναι λίγες σαφώς, οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας ειδικά εσάς που την έχετε ήδη επισκεπτεί. Η διαμονή μου να είναι στην Άκαμπα ή στην έρημο ; Επίσης ευχαρίστως να μου προτείνατε κάποιο καλό κατάλυμα είτε στην μία περίπτωση είτε στην άλλη. Ευχαριστώ.
Νομίζω μία διανυκτέρευση αρκεί στην Άκαμπα. Τις άλλες δύο διανυκτερεύσεις θα τις μοίραζα σε Πέτρα (Wadi Musa) και έρημο Wadi Rum.
 

mchortis

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! Επίσης κατά την διαμονή μας για 3 ημέρες στην Ιορδανία χρειαζόμαστε έκδοση βίζας που εκδίδεται προτού πας στη χώρα ;
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
1.997
Likes
2.084
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας ! Επίσης κατά την διαμονή μας για 3 ημέρες στην Ιορδανία χρειαζόμαστε έκδοση βίζας που εκδίδεται προτού πας στη χώρα ;
Αν μπεις και βγεις από τη χώρα από Άκαμπα δε χρειάζεται βιζα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom