Ουγγαρία Ταξίδι στη Βουδαπέστη

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
τώρα τα πέρι καθαριότητας και αστέγων που αναφέρθηκαν δεν πιστεύω να είναι ικανά να σε αποσπάσουν απο τις ομορφιές της πόλης και απο την στίγμη που δεν εχεις να αντιμετωπίσεις κάποιο κίνδυνο ποιος ο λόγος να μην πας..φαντάζομαι οτι δεν υπάρχει χειρότερο απο το κέντρο της αθήνας το οποιο σίγουρα είναι επικίνδυνο για αμέριμνους τουρίστες.
Πολύ σωστά! Το ότι αναφέρθηκε το θέμα της καθαριότητας ή των αστέγων δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν όμορφα πράγματα να δεις και να κάνεις. Κίνδυνο δεν αισθανθήκαμε ούτε στιγμή. Και φυσικά οι αμέριμνοι τουρίστες κινδυνεύουν παντού. Όχι μόνο στη Βουδαπέστη ή στο κέντρο της Αθήνας.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Σίγουρα υπάρχει πάντου κίνδυνος αλλα δεν νομίζω στη βουδαπέστη κάτω απο πεντάστερα ξενοδοχεία και στη γύρω περιοχή να γίνεται αυτό που γίνεται στην ομόνοια και το μεταξουργείο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σίγουρα υπάρχει πάντου κίνδυνος αλλα δεν νομίζω στη βουδαπέστη κάτω απο πεντάστερα ξενοδοχεία και στη γύρω περιοχή να γίνεται αυτό που γίνεται στην ομόνοια και το μεταξουργείο.
Δε διαφωνώ :lol: Απλά "τόνισα" λιγάκι αυτό το "αμέριμνοι τουρίστες" που έγραψες πιο πάνω. Οι περιοχές που αναφέρεις είναι πράγματι σχεδόν:roll: απαγορευτικές όχι μόνο για τους τουρίστες, αλλά και για τους ντόπιους.
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Και φαντάσου οτι αυτές οι περιοχές αποτελούν βιτρίνα της χώρας μας σε χιλιάδες τουρίστες λόγω των πολλών ξενοδοχείων που διαθέτουν.Μόνο τέτοιες σκηνές μπορούν να με αποτρέψουν απο το να επισκεφτώ μια πόλη.
 

penelope:)

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Σας ευχαριστώ πολύ όλους... Είναι η πρώτη φορά που γράφω μια ταξιδιωτική ιστορία και είμαι λίγο αγχωμένη για το πώς τη γράφουμε, αν όλα αυτά που γράφω ενδιαφέρουν κάποιον, πώς βάζουμε φωτογραφίες κτλ.

Defkalion σ΄ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου!


Μ' αρέσει πολυ η περιγραφή σου.... σαν να περπατάω μαζί σου!!!!
 
Last edited by a moderator:

newyorker

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
....!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη (ξανά!!!)
πολύ κατατοπιστικά τα όσα γράφεις!
συνέχισε γιατί φεύγω για Βουδαπέστη για Πρωτοχρονιά και όπως καταλαβαίνεις με ενδιαφέρουν άμεσα!!!!:xmas_lol:
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβαη
κ γω Βουδαπεστη για πρωτοχρονια παω.Αντε να δουμε τι θα δουμε γιατι με ψιλοχαλασαν μερικα που εγραψες κ ο πηχης εχει ανεβει πολυ μετα απ οσα ειδα στην Κοπεγχαγη πριν κανα μηνα
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
κ γω Βουδαπεστη για πρωτοχρονια παω.Αντε να δουμε τι θα δουμε γιατι με ψιλοχαλασαν μερικα που εγραψες κ ο πηχης εχει ανεβει πολυ μετα απ οσα ειδα στην Κοπεγχαγη πριν κανα μηνα
Καταρχήν... Ο καθένας έχει τις προτιμήσεις του. Κατά δεύτερο, έμεινα 5 μέρες στη Βουδαπέστη και η ιστορία περιγράφει μόνο τη βόλτα που έκανα την 1η μέρα. Και τέλος γιατί "χαλάστηκες"; Δεν είπε κανείς ότι δεν αξίζει η Βουδαπέστη σαν προορισμός. Φυσικά και υπάρχουν όμορφα πράγματα να δεις. Καλά να περάσετε!!! :xmas_lol:
 
Μηνύματα
108
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Βουκουρέστι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Μ' αρέσει πολυ η περιγραφή σου.... σαν να περπατάω μαζί σου!!!!
Bahari , ρεαλιστικότατη η αφήγησή σου, όπως τα περιγράφεις είναι.Τη παρούσα περιοδο η Βουδαπέστη συν τοις αλλοις, εκπέμπει μια μιζέρια και μελαγχολία ,ιδιαίτερα στους σταθμούς του μέτρο.Την αφήγησή σου τη βρίσκω κατατοπιστική και μη νοιώθεις πιεστικά που ειναι η πρώτη φορά που γράφεις.Μια χαρά τα πας.:xmas_lol:
 
Last edited by a moderator:

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Την επόμενη μέρα το πρωί σηκωνόμαστε πουρνό-πουρνό και η πρώτη μου κίνηση είναι να ανοίξω λίγο το παράθυρο για να δω τι καιρός μας περιμένει. Α, πα, πα… ψοφόκρυο έχει :shock:(εμ, βέβαια τι καιρό να έχει 7 η ώρα το πρωί?). Φοράω τον μισό από τον εξοπλισμό που έχω φέρει μαζί μου (δυο κολάν, τρία ζευγάρια κάλτσες, τρία μπλουζάκια και από πάνω το πουλόβερ) και κατεβαίνουμε για πρωινό. Ο χώρος που σερβίρεται το πρωινό είναι αρκετά μικρός και «συμμαζεμένος», αλλά με αρκετά μεγάλη ποικιλία. Απολαμβάνουμε λοιπόν τα νόστιμα αλμυρά και γλυκά εδέσματα χαζεύοντας από τα μεγάλα παράθυρα τα τυλιγμένα με κασκόλ και σκουφιά πιτσιρίκια που περνάνε για να πάνε στο σχολείο τους.

Επιστρέφουμε στο δωμάτιο και αφού παίρνουμε τα μπουφάν, τα κασκόλ και τα γάντια μας είμαστε πλέον έτοιμες για να γνωρίσουμε καλύτερα την πόλη. Σήμερα έχουμε αποφασίσει να δούμε το Κοινοβούλιο, κι επειδή γνωρίζουμε ότι (συνήθως) έχει μεγάλη αναμονή και συγκεκριμένες ώρες ξεναγήσεων, λέμε να πάμε νωρίς για να δούμε τι παίζει…

View attachment afarm6.static.flickr.com_5130_5264531986_9e4201d5ca.jpg
Το ουγγρικό Κοινοβούλιο


Παίρνουμε τη γραμμή 2 (κόκκινη), κατεβαίνουμε στο σταθμό Kossuth Tér και κατευθυνόμαστε προς τη δεξιά πλευρά του Κοινοβουλίου, εκεί δηλαδή που βλέπουμε κόσμο να περιμένει και υπάρχει μια μικρή πινακίδα με τις ώρες και τις γλώσσες στις οποίες γίνεται η ξενάγηση, μια και η επίσκεψη στο εσωτερικό επιτρέπεται μόνο με ξεναγό. Βέβαια είχα ήδη βρει στο ίντερνετ (http://www.budapest-parliament.com/visits.php) την ώρα που μας βόλευε περισσότερο, οπότε αυτό που θέλουμε είναι να προλάβουμε να κλείσουμε θέσεις τη συγκεκριμένη ώρα που έχουμε αποφασίσει, πριν εξαντληθούν και αναγκαστούμε να αλλάξουμε το πρόγραμμά μας.

Πάμε λοιπόν στην πρώτη ουρά (υπήρχαν δυο ουρές: στη μια καθόσουν και περίμενες μέχρι να έρθει η σειρά σου για να μπεις στο χώρο που έβγαζες τα εισιτήρια και στη δεύτερη περίμενες να έρθει ο ξεναγός, την ώρα που έλεγε το χαρτάκι/εισιτήριο που σου είχαν δώσει, για να σε οδηγήσει/ξεναγήσει στο εσωτερικό του κτιρίου) και μόλις έρχεται η σειρά μας παίρνω και την ταυτότητα της αδερφής μου, διασχίζω τον προαύλιο χώρο και κατευθύνομαι στο χώρο που βγάζουν τα εισιτήρια (η είσοδος στο Κοινοβούλιο είναι δωρεάν για τους πολίτες της Ευρωπαϊκής Ένωσης). Εκεί τους λέω τι ώρα, σε τι γλώσσα και για πόσα άτομα θέλω να κλείσω ξενάγηση και αφού δίνω στην υπάλληλο το διαβατήριο μου και την ταυτότητα της αδερφής μου, μου δίνει ένα χαρτάκι που λέει την ώρα που αρχίζει η ξενάγηση και μου επισημαίνει ότι πρέπει να είμαστε στο σημείο απ’ όπου ξεκινάνε τα γκρουπ για την ξενάγηση (εκεί δηλαδή που ήταν η δεύτερη ουρά, ακριβώς πίσω από τη στήλη που είναι αφιερωμένη στην επανάσταση του 1956) περίπου δέκα λεπτά πριν από την ώρα που έλεγε το χαρτί.

View attachment afarm6.static.flickr.com_5128_5263724796_efe89a2011.jpg
Μνημείο αφιερωμένο στην Επανάσταση του 1956


Μια και είχαμε περίπου δύο ώρες μέχρι να αρχίσει η ξενάγησή μας, αποφασίζουμε να δούμε λίγο την περιοχή γύρω από το Κοινοβούλιο. Χαζεύουμε λίγο τα πολύ όμορφα και επιβλητικά κτίρια που βρίσκονται περιμετρικά της πλατείας Kossuth Lajos Tér (ανάμεσά τους το Εθνογραφικό Μουσείο και το Υπουργείο Γεωργίας)

View attachment afarm6.static.flickr.com_5127_5263010913_b93f47f921.jpg


View attachment afarm6.static.flickr.com_5087_5263006559_e06c485969.jpg
Το Εθνογραφικό Μουσείο


και στεκόμαστε για λίγο στο μνημείο (δεξιά του Κοινοβουλίου) που είναι αφιερωμένο στον Kossuth, επικεφαλή της επανάστασης του 1848-1849 κατά των Αυστριακών,

View attachment afarm6.static.flickr.com_5165_5262486552_cf6343346d.jpg
Μνημείο αφιερωμένο στον Kossuth


στο έφιππο άγαλμα του Francis II Rákóczi, ενός Ούγγρου αριστοκράτη και πρίγκιπα της Τρανσυλβανίας που ηγήθηκε της επανάστασης εναντίον των Αψβούργων το 1703-1711, και στο λιτό μνημείο που βρίσκεται μπροστά του και τιμά τα εκατοντάδες θύματα της επανάστασης του 1956. Λίγο πιο πέρα (στα αριστερά του Κοινοβουλίου) συναντάμε το άγαλμα ενός από τους πιο σημαντικούς Ούγγρους ποιητές του 20ου αιώνα, του József Attila.

View attachment afarm6.static.flickr.com_5207_5264498018_01aa4398f4.jpg
Ο ποιητής József Attila (F?jl:Jozsef-Attila-szobra-P8230156.jpg - Wikip?dia)
 

rrrrr

Member
Μηνύματα
42
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια,Ν.ΥΟΡΚΗ,Μαλδιβες
το ξενοδοχειο σας καλο;ηταν κεντρικο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom