Ινδονησία Ταξίδι στο Μπαλί...τα φώτα σας

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Εγώ πάλι βλέπω ότι αντί να πέφτουν τα αεροπορικά έχουν μια διαρκή άνοδο συνεχώς..
Γιατί να πέφτουν? Αφού ανεβαίνουν τα πάντα, δυστυχώς είναι λογικό να ανέβουν και τα εισιτήρια..
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.322
Το βασικό είναι ότι πετάνε λιγότερες εταιρείες και με μικρότερο αριθμό πτήσεων, καθώς δεν είναι οικονομικό για τις κεντροευρωπαϊκές να έρχονται νότια για να αποφύγουν τον εναέριο της Ρωσίας και Ουκρανίας.

Σε συνδιασμό με την μεγάλη ζήτηση οι πτήσεις που υπάρχουν είναι γεμάτες και τα εισιτήρια ακριβά, γιατί να τα ρίξουν;
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Το βασικό είναι ότι πετάνε λιγότερες εταιρείες και με μικρότερο αριθμό πτήσεων, καθώς δεν είναι οικονομικό για τις κεντροευρωπαϊκές να έρχονται νότια για να αποφύγουν τον εναέριο της Ρωσίας και Ουκρανίας.

Σε συνδιασμό με την μεγάλη ζήτηση οι πτήσεις που υπάρχουν είναι γεμάτες και τα εισιτήρια ακριβά, γιατί να τα ρίξουν;
Πρόβλημα υπάσχει γενικότερα στην ΝΑ Ασία από ότι βλέπω λόγω Ρώσων είναι η γωνία που όλοι επιλέγουν τις διακοπές τους λόγων κυρώσεων και αναγκαστικά πηγαίνουν εκεί.αυτό τώρα διαμορφώνει και την τιμή είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.322
Δεν έχω άποψη από όλη την Ασία αλλά κρίνοντας από το Βιετνάμ που έχει ρωσοφιλία, δεν απαιτεί βίζα και ήταν πάντα δημοφιλής προορισμός για Ρώσους ειδικά σε μερικά μέρη όπως η nha trang και δεν έχει ούτε 25% της επισκεψιμότητας, δε νομίζω ότι αυτοί την κάνουν την ζημιά.

Αλλά και να ταξίδευαν παραπάνω, θα επηρέαζαν τις πτήσεις από/προς Ρωσία που δεν επηρεάζουν την λοιπή Ευρώπη, οπότε δε μπορώ να δω την σύνδεση.

Μικρότερη προσφορά και μεγάλη ζήτηση σίγουρα υπάρχει.
 

gogoignat

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικι
Στα γρήγορα:

Στο τσεκ ιν στο αεροδρόμιο μας ρώτησαν αν είχαμε έτοιμο το penduli papari πώς λέγεται, έπρεπε να δείξουμε ότι το έχουμ κατεβάσει (κι ας μη δούλευε). Στο Μπαλί δεν το ζήτησε κανείς.

Συνιστώ ενοικίαση μηχανακίου. Έχει πάρα πολλή κίνηση και με αυτοκίνητο χάνεις ατελείωτες ώρες, οι δρόμοι είναι στενοί και δεν μπορείς να σταματήσεις να βγάλεις μια φωτογραφία κλπ. Γενικώς εύκολη η οδήγηση με μηχανάκι, καλό το οδικό δίκτυο, αρκετά πειθαρχημένοι οδηγοί, αστείο το κόστος ενοικίασης, φτηνή η βενζίνη.

Πουθενά αστυνομικός έλεγχος, νοίκιασα από το κατάλυμα με άδεια που ούτε στην Ελλάδα δεν ισχύει πια και φυσικά δεν είναι διεθνής. Μένουμε βόρεια του Ubud, παράδεισος το μέρος, εκπληκτικό το κατάλυμα, απίστευτο για τέτοια τιμή κι επιπλέον σε γειτονιά παραδοσιακή, μένει η γιαγιά και η προγιαγιά του ιδιοκτήτη στο σύμπλεγμα με όλο το σόι, κάθε πρωί κάνουν τις τελετές τους, όνειρο είναι. Περίπου 8 λεπτά με τη μηχανή από το Ubud, πράγμα χρήσιμο, αλλά δε θα έμενα στο ίδιο το Ubud, πολύ τουριστομάνι, κίνηση φασαρία. Καλά για Seminyak, Kutες, NisaDuεσ κλπ δε θα το συζητούσα καν, για μένα το (πανέμορφο) Μπαλί είναι ό,τι είναι σε γεωγραφικό ύψος βορείως του Ubud, πραγματικό ΟΝΕΙΡΟ. Τα νότια εντάξει, ένα congested προάστιο της Αυστραλίας.
Καλησπέρα φεύγω την Κυριακή για Μπαλί με ανταπόκριση Σιγκαπούρη. Ξέρετε εάν μπορώ να πάρω μαζί μου το ηλεκτρονικό τσιγάρο;;;
Στα γρήγορα:

Στο τσεκ ιν στο αεροδρόμιο μας ρώτησαν αν είχαμε έτοιμο το penduli papari πώς λέγεται, έπρεπε να δείξουμε ότι το έχουμ κατεβάσει (κι ας μη δούλευε). Στο Μπαλί δεν το ζήτησε κανείς.

Συνιστώ ενοικίαση μηχανακίου. Έχει πάρα πολλή κίνηση και με αυτοκίνητο χάνεις ατελείωτες ώρες, οι δρόμοι είναι στενοί και δεν μπορείς να σταματήσεις να βγάλεις μια φωτογραφία κλπ. Γενικώς εύκολη η οδήγηση με μηχανάκι, καλό το οδικό δίκτυο, αρκετά πειθαρχημένοι οδηγοί, αστείο το κόστος ενοικίασης, φτηνή η βενζίνη.

Πουθενά αστυνομικός έλεγχος, νοίκιασα από το κατάλυμα με άδεια που ούτε στην Ελλάδα δεν ισχύει πια και φυσικά δεν είναι διεθνής. Μένουμε βόρεια του Ubud, παράδεισος το μέρος, εκπληκτικό το κατάλυμα, απίστευτο για τέτοια τιμή κι επιπλέον σε γειτονιά παραδοσιακή, μένει η γιαγιά και η προγιαγιά του ιδιοκτήτη στο σύμπλεγμα με όλο το σόι, κάθε πρωί κάνουν τις τελετές τους, όνειρο είναι. Περίπου 8 λεπτά με τη μηχανή από το Ubud, πράγμα χρήσιμο, αλλά δε θα έμενα στο ίδιο το Ubud, πολύ τουριστομάνι, κίνηση φασαρία. Καλά για Seminyak, Kutες, NisaDuεσ κλπ δε θα το συζητούσα καν, για μένα το (πανέμορφο) Μπαλί είναι ό,τι είναι σε γεωγραφικό ύψος βορείως του Ubud, πραγματικό ΟΝΕΙΡΟ. Τα νότια εντάξει, ένα congested προάστιο της Αυστραλίας.
Καλησπέρα. Φεύγω την Κυριακή για Μπαλί με ανταπόκριση Σιγκαπούρη. Ξέρετε εάν μπορώ να πάρω το ηλεκτρονικό τσιγάρο μου μαζί;;;;;;
 

panost3

Member
Μηνύματα
27
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γεια σας και πάλι! Τελικά μετά από πολύ ψάξιμο κλείσαμε τα εισιτήρια για αρχές Σεπτέμβρη για 16 μέρες και τώρα προγραμματίζουμε τις διαμονές μας στο Μπαλί. Ουσιαστικά στο Μπαλί θα έχουμε 12 βράδια γιατί στην αρχή θα περάσουμε τα 2 βράδια στην Jogyakarta.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι το πως θα προτείνατε να μοιράσουμε τις διαμονές μας στο Μπαλί.
Σκεφτόμαστε να μείνουμε τις περισσότερες μέρες Ubud απ' όπου θα μετακινούμαστε με μηχανάκι για τα διάφορα μέρη που θέλουμε να δούμε.

1) Πιστεύετε θα ήταν σκόπιμο να μεταφερθούμε για κάποια βράδια στη Munduk ώστε να δούμε τα πιο βόρεια μέρη του νησιού ή θα μπορούσε να γίνει αυτό και με μονοήμερες από Ubud?
2) Αξίζει διαμονή για 1-2 βράδια και στο Uluwatu για να δούμε και το νότιο τμήμα?
3) Εκτός από Nusa Penida υπάρχει κάποιο νησάκι σχετικά κοντά που να αξίζει και να έχει και κάποιες όμορφες παραλίες να δούμε?

Ευχαριστώ!!
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.322
Απλά για ενημέρωση, μετά από κάποια ατυχήματα και πολλές παραβάσεις το τελευταίο δίμηνο ο διοικητής του Μπάλι ανακοίνωσε κάπου πριν δύο βδομάδες ότι θα απαγορεύσουν την χρήση δίκυκλων από τουρίστες και θα επιτρέπουν μόνο αυτοκίνητα που νοικιάζονται από τουριστικούς πράκτορες.

Δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί και πότε, μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ για περισσότερες πληροφορίες.

Γενικά έχουν αρχίσει να πιέζουν με πρόστιμα και απελάσεις γιατί είχε παραγίνει η κατάσταση. Τελευταία περίπτωση ένας ρώσος που έβγαλε φωτογραφίες τον κώλο του σε ιερό χώρο και τα πόσταρε στο facebook.
 

panost3

Member
Μηνύματα
27
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπώνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απλά για ενημέρωση, μετά από κάποια ατυχήματα και πολλές παραβάσεις το τελευταίο δίμηνο ο διοικητής του Μπάλι ανακοίνωσε κάπου πριν δύο βδομάδες ότι θα απαγορεύσουν την χρήση δίκυκλων από τουρίστες και θα επιτρέπουν μόνο αυτοκίνητα που νοικιάζονται από τουριστικούς πράκτορες.

Δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί και πότε, μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ για περισσότερες πληροφορίες.

Γενικά έχουν αρχίσει να πιέζουν με πρόστιμα και απελάσεις γιατί είχε παραγίνει η κατάσταση. Τελευταία περίπτωση ένας ρώσος που έβγαλε φωτογραφίες τον κώλο του σε ιερό χώρο και τα πόσταρε στο facebook.
Ας ελπίσουμε να καθυστερήσει λίγο την εφαρμογή του!
 

dimis87

Member
Μηνύματα
125
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Καραιβικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνια
Απλά για ενημέρωση, μετά από κάποια ατυχήματα και πολλές παραβάσεις το τελευταίο δίμηνο ο διοικητής του Μπάλι ανακοίνωσε κάπου πριν δύο βδομάδες ότι θα απαγορεύσουν την χρήση δίκυκλων από τουρίστες και θα επιτρέπουν μόνο αυτοκίνητα που νοικιάζονται από τουριστικούς πράκτορες.

Δεν ξέρω αν θα εφαρμοστεί και πότε, μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ για περισσότερες πληροφορίες.

Γενικά έχουν αρχίσει να πιέζουν με πρόστιμα και απελάσεις γιατί είχε παραγίνει η κατάσταση. Τελευταία περίπτωση ένας ρώσος που έβγαλε φωτογραφίες τον κώλο του σε ιερό χώρο και τα πόσταρε στο facebook.
Ισχύει το διάβασα και εγώ έχω την εντύπωση ότι δεν θα γίνει όμως γιατί αντέδρασαν οι τύποι που νοικιάζουν μηχανάκια
 

DinaaaT

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα σε όλους!! Είμαι καινούργια στην ομάδα και χρειάζομαι τα φώτα και τη βοήθεια σας!!!
Θα ταξιδέψω Σιγκαπούρη Μπαλί τον άλλο μήνα και θέλω να ρωτήσω τι ισχύει με τα πιστοποιητικά εμβολιασμού κατά του covid.
Διαβάζω σε διάφορα σαιτ ότι πρέπει να είσαι πλήρως εμβολιασμενος για να μπεις Μπαλί κ γράφουν 2 ή 3δόσεις. Δλδ με 2 δόσεις είσαι κομπλέ;
επίσης αυτή η εφαρμογή penduli πως λειτουργεί;;; βάζω τα στοιχεία μου πατάω confirm και τίποτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom