Μαλδίβες Ταξίδι του μέλιτος - Μαλδίβες Σεπτέμβριος 2008

carpe diem

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΣΟΛΟΜΩΝΤΑ
Περιεχόμενα

Επισκεφτήκαμε ατελείωτα ταξιδιωτικά πρακτορεία και ακούσαμε χιλιάδες απόψεις για τις Μαλδίβες: Άλλοι λέγανε οτι πουλάνε μόνο όνομα, άλλοι οτι θα βαρεθούμε, άλλοι οτι εχει καρχαρίες και ρηχές θάλασσες πού ούτε να κολυμπήσεις δεν μπορείς.
Μετά απο πολύ σκέψη αποφασίσαμε να τολμήσουμε το ταξίδι στις Μαλδίβες και στο Ντουμπάι για 10 διανυκτερεύσεις κλείνοντας τα όλα μόνοι μας. Εισητήρια με Emirates, ξενοδοχείο για 8 διανυκτερεύσεις στις Μαλδίβες και 2 διανυκτερεύσεις στο Ντουμπάι στην επιστροφή. Για την διαμονή μας στις Μαλδίβες επιλέξαμε το Conrad Maldives στο Rangali Island και δεν το μετανοιώσαμε ούτε λεπτό. Το ξενοδοχείο για την περίοδο του Σεπτέμβρη είχε προσφορά 5 +2 δωρεάν διανυκτερεύσεις συν κάποια extra λόγω του γεγονότος οτι είμαστε νεόνυμφοι όπως δωρεάν εκδρομή με ιστιοπλοικό, δωρεάν σπα κτλ.
Ξεκινήσαμε το ταξίδι μας Θεσσαλονίκη – Αθήνα- Ντουμπαι- Μάλε σύνολο 20 ωρες ( ξεκινήσαμε 12.30 της Δευτερας και φτασαμε 08.30 της επομενης μέρας) αλλά το ταξίδι ήταν πραγματικά πολύ άνετο και δεν κουραστήκαμε καθόλου. Οι θέσεις στις πτήσεις των Emirates είναι πολύ άνετες, μέχρι να δεις 2 ταινιούλες έφτασες..
Η θέα από το αεροπλάνο φτάνοντας στο Μάλε είναι μαγευτική, η απέραντη γαλάζια έκταση που περιβάλλει το κάθε νησί είναι απερίγραπτή και τα διαφορετικά χρώματα του νερού σε συνδυασμό με τα μικρά νησάκια που ξεπροβάλλουν απο παντού σε αποζημειώνουν και με το παραπάνω.

Το Μάλε είναι μία πλωτή πόλη, γεμάτη συνωστισμένες πολυκατοικίες η μια πάνω στην άλλη, αεροδρόμιο και λιμάνι. Προσγειωνόμαστε στο Μάλε και ψάχνουμε να βρούμε τον άνθρωπο του ξενοδοχείου που μας περιμένει. Έχει πολύ υγρασία και ζέστη, αλλά σίγουρα δεν συγκρίνεται με αυτή του Ντουμπάι.
Μας κάνει εντύπωση η φιλοξενία των μικρόσωμων, μα πάντα χαμογελαστών Μαλδιβιανών, μας προσφέρουν δροσερό νερό, φρούτα και μασάζ ενόσω περιμένουμε το υδροπλανο του ξενοδοχείου. Παρατήρουμε τους ανθρώπους που θα συνταξιδέψουν μαζί μας, ζευγάρια κυρίως απο Αμερική, Γαλλία, Ιαπωνία, Ινδία και Κίνα αλλά και ακόμη ένα ζευγάρι απο Αθήνα που γινόμαστε μια παρέα.
Το υδροπλάνο έφτασε, ο νεαρός καναδός πιλότος μας καλοσωρίζει και ανεβαίνουμε στο μικροκαμωμένο αυτό αεροπλάνο.Μας προσφέρουν ωτοασπίδες, μια που ο θόρυβος από τις τουρμπίνες είναι αρκετά δυνατός.
Eτοιμαζόμαστε να ζήσουμε το όνειρο....
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Πολυ χαιρομαι που το τολμησατε τελικα το ταξιδι..κι εγω ειμαι της γνωμης οτι πρεπει να βλεπουμε και να κρινουμε μονοι μας τα μερη. Πιστευω οτι τελικα το μερος σας δικαιωσε ετσι? Περιμενω τη συνεχεια αφου επιλεξατε ενα ξενοδοχειο-νησι που δεν ειναι απο αυτα που εχω ακουσει.

Να ζησετε και :welcome2:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Kαταρχήν καλωσόρισες!!!:)

Να σημειώσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι ασχέτως του τι λέει πολύς κόσμος (που συνήθως δεν έχει πάει καν στις Μαλδίβες) οι θάλασσες είναι υπέροχες!

Περιμένουμε τη συνέχεια της ιστορίας σου!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
μπράβο παιδιά
ταξίδι εμπειρία ........ να ζήσετε και καλώς ορίσατε στο forum
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
:clap: Ωραία τα λες...Δεν έχει συνέχεια??? :D Θέλουμε και φωτογραφίεεεεες :D Μ'ενδιαφέρει πολύ και το Conrad Rangali που μείνατε γιατί είδα ένα video στο Discovery Channel και απλά ξετρελάθηκα με το Resort και τις παραλίες του...Δειπνήσατε και στο υποθαλάσσιο εστιατόριο Ithaa?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Nicole το μελος εχει να μπει τρια χρονια στο φορουμ :roll:
Συμφωνω μαζι σου οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα ριζορτ των Μαλδιβων το συγκεκριμενο. Ειχα δει κι εγω το βιντεο που λες και τωρα καταλαβα οτι ειναι αυτα τα νησακια που συνδεονται με γεφυρα. Μακαρι να μας εγραφε τη συνεχεια , αλλα δεν το βλεπω..
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Nicole το μελος εχει να μπει τρια χρονια στο φορουμ :roll:
Συμφωνω μαζι σου οτι ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα ριζορτ των Μαλδιβων το συγκεκριμενο. Ειχα δει κι εγω το βιντεο που λες και τωρα καταλαβα οτι ειναι αυτα τα νησακια που συνδεονται με γεφυρα. Μακαρι να μας εγραφε τη συνεχεια , αλλα δεν το βλεπω..

go2dbeach φαντάσου ούτε καν πρόσεξα την ημερομηνία που ξεκίνησε να γράφει την ταξιδιωτική ιστορία το μέλος, με συνεπήρε το όνομα του προορισμού :haha:
Ευχαριστώ πολύ για τη φωτογραφία :D ... Απ'ότι έχω διαβάσει το μεγάλο νησάκι είναι για πιο πολλές δραστηριότητες και το επιλέγουν συνήθως οικογένειες με παιδιά ενώ το μικρό είναι πιο ήσυχο για ζευγάρια που θέλουν την απόλυτη ηρεμία...πολύ καλό αυτό που ενώνονται τα δύο νησάκια με τη γεφυρούλα, έχεις πιο πολλές επιλογές παραλιών και μέρη προς εξερεύνηση...

Κρίμα γιατί φαινόταν ιστορία με προοπτική :roll:..οι περισσότεροι διαλέγουν το Sun Island έχω καταλάβει...θα ήθελα πάρα πολύ να διαβάσω και να δω φωτογραφίες για το Conrad Rangali το οποίο πρέπει να είναι και από τα πιο ακριβά ξενοδοχεία στις Μαλδίβες :roll: Αν δεν κάνω λάθος για high season δηλαδή από Δεκέμβρη μέχρι Απρίλιο οι τιμές κυμαίνονται από 5.000 με 3.000 ευρώ το άτομο για 5 διανυκτερεύσεις...κάτι παραπάνω θα έχει λογικά από τα άλλα ξενοδοχεία!
Αλήθεια εσένα καλή μου πως σου ξεφύγανε οι Μαλδίβες? :D :cool:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Να σημειώσω κι εγώ με τη σειρά μου ότι ασχέτως του τι λέει πολύς κόσμος (που συνήθως δεν έχει πάει καν στις Μαλδίβες) οι θάλασσες είναι υπέροχες!
Υπάρχει ανθρωπος που έχει παει στις Μαλδίβες κ λεει οτι δεν έχει ωραιες θαλασσες??????????:lol:
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Αχαχαχα, κ εγώ τώρα είδα από πότε το είχε γράψει!! Κ μου αρέσει που απάντησα και στην Vario.

Nicole παρε μια φωτογραφία από το νησακι που έμεινα εγώ. Είναι καρτ-ποσταλ που αγόρασα την τελευταια ημέρα.
 

Attachments

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Αχαχαχα, κ εγώ τώρα είδα από πότε το είχε γράψει!! Κ μου αρέσει που απάντησα και στην Vario.

Nicole παρε μια φωτογραφία από το νησακι που έμεινα εγώ. Είναι καρτ-ποσταλ που αγόρασα την τελευταια ημέρα.
Vivianaki μου σ'ευχαριστώ για τη φωτογραφία :D αχαχα, μου φαίνεται παρασύρθηκες και εσύ από τον προορισμό...είσαι από τους τυχερούς πάντως που έχουν πάει :clap: WOW! Μόλις τσέκαρα το Olhuveli Beach & Spa Resort στο tripadvisor...όνειρο..δεν θα κοιμηθώ απόψε η καημένη :shock: ...και έχω και εξεταστική :haha: !
Θα μας πεις εντυπώσεις από το resort? :D ή ακόμη καλύτερα...ιστορία και φωτογραφικό υλικό? :D
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
στο Olhuveli είχα πάει ταξίδι του μέλιτος βέβαια αρκετά παλιά το '97.. Ήταν πραγματικά παράδεισος.. Βέβαια βλέποντας τώρα το site του ξενοδοχείου νομίζω ότι έχει τόσο τεράστια αλλαγή σαν να είναι άλλο μέρος.. Οχι βέβαια ότι δεν είναι πανέμορφα... Και για τις παραλίες δεν το συζητάω!!!
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
στο Olhuveli είχα πάει ταξίδι του μέλιτος βέβαια αρκετά παλιά το '97.. Ήταν πραγματικά παράδεισος.. Βέβαια βλέποντας τώρα το site του ξενοδοχείου νομίζω ότι έχει τόσο τεράστια αλλαγή σαν να είναι άλλο μέρος.. Οχι βέβαια ότι δεν είναι πανέμορφα... Και για τις παραλίες δεν το συζητάω!!!
Ευχαριστούμε giannoula :D αλήθεια ως προς τι έχει αλλάξει το resort? μόλις είδα το φωτογραφικό σου άλμπουμ, απλά υπέροχες φωτογραφίες και μοναδικά ταξίδια! Μακάρι να καταφέρω και εγώ κάποια στιγμή να πάω σε όλα αυτά τα μέρη...το έχω βάλει στόχο :rolleyes:

Βλέποντας κάποιος τα τόσα πολλά ξενοδοχεία στις Μαλδίβες, με τι κριτήριο να διαλέξει ένα από αυτά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom