Ταξίδι του μέλιτος !

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Γεια σας παιδιά,θέλω να μου προτείνετε ταξιδάκι γαμήλιο αλλά ΟΧΙ εξωτικό προορισμό, ΟΧΙ σε μέρη χωρίς τουρισμό. θέλουμε μουσεία,αξιοθέατα κλπ....αν έχει και θάλασσα δε θα παραλείψω να βουτήξω βέβαια...ακόμα καλύτερα...μέσα ιουλίου!
Διάβασε εδώ τα σχετικά θέματα να πάρεις ιδέες.
https://www.travelstories.gr/community/forums/Γαμήλια-Ταξίδια.167/
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Γεια σας παιδιά,θέλω να μου προτείνετε ταξιδάκι γαμήλιο αλλά ΟΧΙ εξωτικό προορισμό, ΟΧΙ σε μέρη χωρίς τουρισμό. θέλουμε μουσεία,αξιοθέατα κλπ....αν έχει και θάλασσα δε θα παραλείψω να βουτήξω βέβαια...ακόμα καλύτερα...μέσα ιουλίου!
Βαρκελώνη ίσως; Είναι η πρώτη ευρωπαική πόλη που σκέφτηκα με θαλασσα και πράγματα να δεις...
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Δώσε εικονα butget,αν έχεις πάει εξωτερικό και που.
Ιδέες απο Ευρωπη
Λισαβώνα
Νότια Ιταλία
Ανδαλουσία
Μάλτα[/QUOTE]
 

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
Γειά σας παιδιά!! Σκεφτόμαστε για ένα ταξιδάκι τον γενάρη στην ταυλανδη . Λέμε για Σιγκαπούρη πουκετ και κραμπυ για 20 μέρες.. Σιγκαπούρη για 2 βραδυα και οι υπόλοιπες θαλασσαα.. Μπορεί κάποιος να μου προσδιορίζει το budget πέρα των αεροπορικών και της διαμονής για 2 άτομα?? Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ εκτός Ευρώπης και είναι κάτι που με προβληματίζει πολύ.. Ευχαριστώ!!
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Γειά σας παιδιά. Σκοπεύω να κάνω ταξίδι τον Ιούλιο του 2020. Σκοπός μου είναι να σχεδιασω αυτό το ταξίδι από μόνος μου. Μάλλον το ταξίδι θα ξεκινήσει από Κύπρο προς Γαλλία με μονής διαδρομής πτήση και από εκεί μάλλον Αμερική για αρχή. Αυτό που θέλω να μάθω μπορώ να ταξιδεύω σε χώρες της λατινικής Αμερικής με μονής διαδρομής πτήσεις? Πχ. Κυπρος- Παρίσι- Νέα Υόρκη- Μεξικό- Αργεντινή- Βραζιλία-κυπρος. Μπορώ να το κάνω αυτό? Εννοώ με αφήνουν οι αρχές των χωρών αυτών να ταξιδέψω με μονές διαδρομές πτήσεων?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Φυσικά. Γιατί να μην άφηναν; Κάποιες χώρες (όχι αυτές) ενδιαφέρονται να έχεις εισιτήριο εξόδου, αλλά καμμιά δε νοιάζεται αν είναι ή δεν είναι προς το ίδιο σημείο με αυτό από το οποίο αναχώρησες. Μόνο μια βλαμμένη που έβγαζε τις βίζες στην Κινέζικη πρεσβεία στην Αθήνα ως πέρυσι νοιαζόταν (αλλά όχι οι προϊστάμενοί της, φυσικά).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χρειάζομαι βίζες? Για Αμερική το γνωρίζω ότι χρειάζομαι. Για τις άλλες χώρες όμως?
Θα πρέπει να μας πεις ακριβώς τις χώρες που σε ενδιαφέρουν και τον τύπο/χώρα διαβατηρίου που έχεις. Με κανονικό Ελληνικό ή Κυπριακό διαβατήριο δε χρειάζεσαι βίζα για καμμία από τις χώρες που ανέφερες, πλην των ΗΠΑ για τους κατόχους Κυπριακού διαβατηρίου (με Ελληνικό ούτε εκεί - αρκεί μια ESTA).
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χρειάζομαι βίζες? Για Αμερική το γνωρίζω ότι χρειάζομαι. Για τις άλλες χώρες όμως?
Δε χρειάζεται βίζα για καμία χώρα της Λατινικής Αμερικής, ούτε για το Μεξικό, για κατόχους ελληνικού διαβατηρίου.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Θα πρέπει να μας πεις ακριβώς τις χώρες που σε ενδιαφέρουν και τον τύπο/χώρα διαβατηρίου που έχεις. Με κανονικό Ελληνικό ή Κυπριακό διαβατήριο δε χρειάζεσαι βίζα για καμμία από τις χώρες που ανέφερες, πλην των ΗΠΑ για τους κατόχους Κυπριακού διαβατηρίου (με Ελληνικό ούτε εκεί - αρκεί μια ESTA).
Φίλε οι χώρες που θα ταξιδέψω είναι μάλλον οι πιο πάνω που εχω γράψει συν ότι μπορεί να προσθέσω και την Κούβα. Ο τύπος διαβατηρίου μου είναι P

Δε χρειάζεται βίζα για καμία χώρα της Λατινικής Αμερικής, ούτε για το Μεξικό, για κατόχους ελληνικού διαβατηρίου.
Από την Αμερική θα με αφήσουν να ταξιδέψω σε άλλη χώρα της λατινικής Αμερικής χωρίς κανένα πρόβλημα? Αυτός είναι ο φόβος μου
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φίλε οι χώρες που θα ταξιδέψω είναι μάλλον οι πιο πάνω που εχω γράψει συν ότι μπορεί να προσθέσω και την Κούβα. Ο τύπος διαβατηρίου μου είναι P
Καλύτερα να μην ανεβάζεις έτσι δημόσια το διαβατήριό σου...λέω εγώ τώρα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Φίλε οι χώρες που θα ταξιδέψω είναι μάλλον οι πιο πάνω που εχω γράψει συν ότι μπορεί να προσθέσω και την Κούβα. Ο τύπος διαβατηρίου μου είναι P
Η φωτογραφία του διαβατηρίου διαγράφηκε. Να συμπληρώσω για τη συζήτηση ότι το διαβατήριο είναι κυπριακό.
Και μια δικιά μου απορία, για να καταλάβω αν τα μηνύματα είναι σε σχετικό θέμα. Θα πας γαμήλιο ή θα ταξιδεύσεις μόνος σου;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.603
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom