Αυστρία Ουγγαρία Ταξιδεύοντας με λιγότερα από 150 ευρώ Βιέννη και Βουδαπέστη

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική

Χάρηκα για την ανταπόκριση και ανταποδίδω με την ιστορία.


Γενικά για μένα: Είμαι low budget ταξιδιώτισσα που απογεύγει τα hostels με κάθε ευκαιρία και γενικά λατρεύω την φωτογραφία όπως διαπιστώσετε και πιο κάτω. Ψάχνω πάντα τα καλύτερα μέρη για θέα, καλό καφέ και τα τοπικά γλυκά τις κάθε περιοχής. Μου αρέσει και η ιστορία, η αρχιτεκτονική αλλά ίσως όχι και τόσο η τέχνη.


Ημέρα 1η:
Φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης η ώρα 11μμ με σκοπό να μείνουμε για μερικές ωρίτσες και να φύγουμε το πρωί η ώρα 6πμ για Βιέννη. Σκεφτήκαμε έξυπνα έξυπνα πως έτσι θα εξοικονομούσαμε μια διανυχτέρευση - ΧΑ , ΧΑ!
Η αλήθεια πάντα ακούεται καλύτερα κάτι όταν το σκέφτεσε αλλά καθώς φτάνουμε στο αεροδρόμιο η φίλη μου με κοιτάζει με ένα έντρομο ύφος καθώς βλέπουμε ότι στο αεροδρόμιο υπήρχαν μόνο κάτι μεταλλικές καρέκλες στην είσοδο.

"Θα μείνουμε εδώ;" μου λέει. Γνωρίζοντας ότι πέρασε ολόκληρη μέρα δουλεύοντας για να έρθει στο ταξίδι αποφάσισα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και να δεχτώ το λάθος μου. Μπαίνω η ώρα 11:15 στο booking, ψάχνω το φθηνότερο ξενοδοχείο στην Βουδαπέστη (δεν μένουμε σε κοιτώνες!) και βρίσκουμε ένα που ονομάζεται Thomas Hotel με μόνο 24 ευρώ. Συνεχίζουμε βγαίνουμε έξω να συνεχίσουμε την πορεία προς την Βουδαπέστη ακολουθώντας τον υπόλοιπο κόσμο που χρησιμοποίησε το λεωφορείο.

Φτάνουμε στην πλησιέστερη στάση από το λεωφορείο η ώρα 12 και έπρεπε να περπατήσουμε για ακόμη 15 λεπτά.

¨Ίσως να πάρουμε ταξί; " με ρωτά επίμονα..

"Σε πέντε λεπτά θα φτάσουμε, δεν είναι μακριά" την καθησυχάζω. *ένοχη*

Συνεχίζουμε μέχρι και που φτάνουμε στο ξενοδοχείο. Μπαίνουμε μέσα, κάνουμε check in και ξαπλώνουμε για μερικές ώρες. Το ξενοδοχείο μικρό και πρακτικό - μύριζε κάπως τσιγαρίλλα στο δωμάτιο αλλά την δεδομένη στιγμή δεν φάνηκε να μας ενοχλήσει και τόσο.

Περιττό να σας πω πως χάσαμε το λεωφορείο - γιατί ποιος ξυπνά μετά από ένα ταξίδι και 4 ώρες ύπνου. Προφανώς το είχα αποδεχτεί απο χθές ότι υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο αλλά σκέφτομαι παρά να περάσω την μέρα μου κατσουφιασμένη και κουρασμένη καλύτερα να αγοράσω το επόμενο εισιτήριο. Μακάρι να έλεγχα το policy τη νύχτα καθώς η γραμμή Regiojet δέχεται ακυρώσεις μέχρι και μερικές ώρες πριν και θα μπορούσα να αντικαταστήσω το εισητίριο με το επόμενο. Τέλος πάντων, φτάνουμε η ώρα 9 στην στάση του λεωφορείου και μας λένε πως έπρεπε να αγοράσουμε το εισιτριο online μια ώρα πριν για να μπούμε μέσα και το επόμενο λεωφορείο ήταν στις 12. Υπάρχει και το blablacar (car pooling) όπου βρίσκω μια φτηνότατη διαδρομή Βουδαπέστης-Βιέννης και κλείνω 2 θέσεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον οδηγό, η κλήση προωθείται. Τέλεια. Long story short, πάμε με το επόμενο λεωφορείο στις 12.

Και φτάνουμε στην Βιέννη η ώρα 2:30. Η τέλεια ώρα για check-in. Αφήνουμε τα πράγματα μας στο ξενοδοχείο και φεύγουμε για να εξερευνήσουμε την πόλη. Φτάνουμε στην κεντρική πλατεία Στέφανςπλατζ η οποία πραγματικά είναι πανέμορφη. Χρειάστηκαν μόνο μερικά λεπτά περπάτημα για αισθανθούμε πόσο "κομψή" είναι αυτή η πόλη. Εαν μπορούσα να περιγράψω την Βιέννη με μια λέξη, θα έλεγα "εκλεκτική". Είναι μια μοντέρνα πόλη με αισθητή παρουσία του κλασικού στοιχείου.


Συνεχίζουμε προς τον καθεδρικό του Άγιου Στεφάνου γιατί θέλαμε να δούμε την θέα από ψηλά. Μην υποτιμήσετε τον συγκεκριμένο ναό. Χρειάζονται τουλάχιστον 10 λεπτά να ανεβείτε τα σκαλιά και το εισιτήριο κοστίζει €5,50. Αξίζει η θέα τα 300+ σκαλιά;




Επόμενος προορισμός; Το δημοφιλές πάρκο και λούνα παρκ της Βιέννης, το Πράτερ. Υπάρχουν εκατοντάδες παιχνίδια γι'αυτό εάν ταξιδεύετε με παιδιά καλό θα ήταν να το επισκεφτείτε, αλλά και εσείς, γιατί όχι; Το πάρκο το επισκεφτήκαμε για την γνωστή ρόδα-σύμβολο της Βιέννης, την Ράιζενραντ όπως την λένε η οποία δημιουργήθηκε το 1897. Γενικά, η είσοδος στο πάρκο είναι δωρεάν, άρα μπορείτε να μπείτε μέσα και να δείτε τους διάφορους χώρους.
Για να πάτε στην γνωστή ρόδα, στοιχίζει €10 το άτομο.





Τέλος, περάσαμε από το Χουντερτβάσερ Χάους, ένα συγκρότημα από διαμερίσματα που ξεχωρίζει από την εκκεντρική αρχιτεκτονική του. Στο συγκρότημα μένουν ντόπιοι αλλά πραγματικά εκατοντάδες τουρίστες σταματούν καθημερινά για να βγάλουν φωτογραφίες (δεν τους αδικώ!). Στην γωνιά του συγκροτήματος υπάρχει και ένα καφέ/κατάστημα όπου μπορείτε να δείτε την ιστορία του συγκροτήματος και μάλιστα υπάρχει και μια αίθουσα που φιλοξενά διάφορες εκθέσεις τέχνης.



Αυτά για την πρώτη μέρα του ταξιδιού. Σας καληνυχτίζω φίλοι μου και θα ανανεώσω την ιστορία σύντομα!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εάν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον μπορώ να μοιραστώ τι έκανα τις 4 μέρες στις 2 αυτές χώρες! :)
Δεν ξέρω αν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον, ξέρω όμως ότι το νόημα των ταξιδιωτικών ιστοριών είναι ακριβώς αυτό. Στο κάτω κάτω, ακόμα κι ένας μόνο αναγνώστης να το βρεί ενδιαφέρον, θα έχεις βοηθήσει έναν άνθρωπο.
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τέλεια! :) Να ρωτήσω πρώτα κάτι. Πώς μπορώ να χωρίσω την ιστορία σε κεφάλαια;
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Χάρηκα για την ανταπόκριση και ανταποδίδω με την ιστορία.


Γενικά για μένα: Είμαι low budget ταξιδιώτισσα που απογεύγει τα hostels με κάθε ευκαιρία και γενικά λατρεύω την φωτογραφία όπως διαπιστώσετε και πιο κάτω. Ψάχνω πάντα τα καλύτερα μέρη για θέα, καλό καφέ και τα τοπικά γλυκά τις κάθε περιοχής. Μου αρέσει και η ιστορία, η αρχιτεκτονική αλλά ίσως όχι και τόσο η τέχνη.


Ημέρα 1η:
Φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης η ώρα 11μμ με σκοπό να μείνουμε για μερικές ωρίτσες και να φύγουμε το πρωί η ώρα 6πμ για Βιέννη. Σκεφτήκαμε έξυπνα έξυπνα πως έτσι θα εξοικονομούσαμε μια διανυχτέρευση - ΧΑ , ΧΑ!
Η αλήθεια πάντα ακούεται καλύτερα κάτι όταν το σκέφτεσε αλλά καθώς φτάνουμε στο αεροδρόμιο η φίλη μου με κοιτάζει με ένα έντρομο ύφος καθώς βλέπουμε ότι στο αεροδρόμιο υπήρχαν μόνο κάτι μεταλλικές καρέκλες στην είσοδο.

"Θα μείνουμε εδώ;" μου λέει. Γνωρίζοντας ότι πέρασε ολόκληρη μέρα δουλεύοντας για να έρθει στο ταξίδι αποφάσισα να πάρω την κατάσταση στα χέρια μου και να δεχτώ το λάθος μου. Μπαίνω η ώρα 11:15 στο booking, ψάχνω το φθηνότερο ξενοδοχείο στην Βουδαπέστη (δεν μένουμε σε κοιτώνες!) και βρίσκουμε ένα που ονομάζεται Thomas Hotel με μόνο 24 ευρώ. Συνεχίζουμε βγαίνουμε έξω να συνεχίσουμε την πορεία προς την Βουδαπέστη ακολουθώντας τον υπόλοιπο κόσμο που χρησιμοποίησε το λεωφορείο.

Φτάνουμε στην πλησιέστερη στάση από το λεωφορείο η ώρα 12 και έπρεπε να περπατήσουμε για ακόμη 15 λεπτά.

¨Ίσως να πάρουμε ταξί; " με ρωτά επίμονα..

"Σε πέντε λεπτά θα φτάσουμε, δεν είναι μακριά" την καθησυχάζω. *ένοχη*

Συνεχίζουμε μέχρι και που φτάνουμε στο ξενοδοχείο. Μπαίνουμε μέσα, κάνουμε check in και ξαπλώνουμε για μερικές ώρες. Το ξενοδοχείο μικρό και πρακτικό - μύριζε κάπως τσιγαρίλλα στο δωμάτιο αλλά την δεδομένη στιγμή δεν φάνηκε να μας ενοχλήσει και τόσο.

Περιττό να σας πω πως χάσαμε το λεωφορείο - γιατί ποιος ξυπνά μετά από ένα ταξίδι και 4 ώρες ύπνου. Προφανώς το είχα αποδεχτεί απο χθές ότι υπήρχε αυτό το ενδεχόμενο αλλά σκέφτομαι παρά να περάσω την μέρα μου κατσουφιασμένη και κουρασμένη καλύτερα να αγοράσω το επόμενο εισιτήριο. Μακάρι να έλεγχα το policy τη νύχτα καθώς η γραμμή Regiojet δέχεται ακυρώσεις μέχρι και μερικές ώρες πριν και θα μπορούσα να αντικαταστήσω το εισητίριο με το επόμενο. Τέλος πάντων, φτάνουμε η ώρα 9 στην στάση του λεωφορείου και μας λένε πως έπρεπε να αγοράσουμε το εισιτριο online μια ώρα πριν για να μπούμε μέσα και το επόμενο λεωφορείο ήταν στις 12. Υπάρχει και το blablacar (car pooling) όπου βρίσκω μια φτηνότατη διαδρομή Βουδαπέστης-Βιέννης και κλείνω 2 θέσεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με τον οδηγό, η κλήση προωθείται. Τέλεια. Long story short, πάμε με το επόμενο λεωφορείο στις 12.

Και φτάνουμε στην Βιέννη η ώρα 2:30. Η τέλεια ώρα για check-in. Αφήνουμε τα πράγματα μας στο ξενοδοχείο και φεύγουμε για να εξερευνήσουμε την πόλη. Φτάνουμε στην κεντρική πλατεία Στέφανςπλατζ η οποία πραγματικά είναι πανέμορφη. Χρειάστηκαν μόνο μερικά λεπτά περπάτημα για αισθανθούμε πόσο "κομψή" είναι αυτή η πόλη. Εαν μπορούσα να περιγράψω την Βιέννη με μια λέξη, θα έλεγα "εκλεκτική". Είναι μια μοντέρνα πόλη με αισθητή παρουσία του κλασικού στοιχείου.


Συνεχίζουμε προς τον καθεδρικό του Άγιου Στεφάνου γιατί θέλαμε να δούμε την θέα από ψηλά. Μην υποτιμήσετε τον συγκεκριμένο ναό. Χρειάζονται τουλάχιστον 10 λεπτά να ανεβείτε τα σκαλιά και το εισιτήριο κοστίζει €5,50. Αξίζει η θέα τα 300+ σκαλιά;




Επόμενος προορισμός; Το δημοφιλές πάρκο και λούνα παρκ της Βιέννης, το Πράτερ. Υπάρχουν εκατοντάδες παιχνίδια γι'αυτό εάν ταξιδεύετε με παιδιά καλό θα ήταν να το επισκεφτείτε, αλλά και εσείς, γιατί όχι; Το πάρκο το επισκεφτήκαμε για την γνωστή ρόδα-σύμβολο της Βιέννης, την Ράιζενραντ όπως την λένε η οποία δημιουργήθηκε το 1897. Γενικά, η είσοδος στο πάρκο είναι δωρεάν, άρα μπορείτε να μπείτε μέσα και να δείτε τους διάφορους χώρους.
Για να πάτε στην γνωστή ρόδα, στοιχίζει €10 το άτομο.





Τέλος, περάσαμε από το Χουντερτβάσερ Χάους, ένα συγκρότημα από διαμερίσματα που ξεχωρίζει από την εκκεντρική αρχιτεκτονική του. Στο συγκρότημα μένουν ντόπιοι αλλά πραγματικά εκατοντάδες τουρίστες σταματούν καθημερινά για να βγάλουν φωτογραφίες (δεν τους αδικώ!). Στην γωνιά του συγκροτήματος υπάρχει και ένα καφέ/κατάστημα όπου μπορείτε να δείτε την ιστορία του συγκροτήματος και μάλιστα υπάρχει και μια αίθουσα που φιλοξενά διάφορες εκθέσεις τέχνης.



Αυτά για την πρώτη μέρα του ταξιδιού. Σας καληνυχτίζω φίλοι μου και θα ανανεώσω την ιστορία σύντομα!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εάν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον μπορώ να μοιραστώ τι έκανα τις 4 μέρες στις 2 αυτές χώρες! :)
Βιέννη! :clap: Το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό (φαν του REX φυσικά)! Μπορείς να αλλάξεις το "Εάν" σε "Καθώς/Εφόσον" κλπ.

Πώς μπορώ να χωρίσω την ιστορία σε κεφάλαια;
Κάθε post που αφηγείται την ιστορία αποτελεί και ένα κεφάλαιο. Όταν ολοκληρώσεις την ιστορία ενημερώνεις κάποιον mod, που επιλέγει τα post σου που αποτελούν την αφήγηση της ιστορίας και τα ορίζει ως κεφάλαια.
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ημέρα 2η:

Ξυπνήσαμε πρωί πρωί και είπαμε να εκμεταλλευτούμε ολόκληρη την ημέρα. Αφού φάγαμε πρωινό στο Erich, (αρκετές επιλογές & vegan friendly) κατευθυνθήκαμε προς τα ανάκτορα Μπελβεντέρε χρησιμοποιώντας το tram D (το συγκεκριμένο τραμ περνά από πολλά κύρια αξιοθέατα της Βιέννης) . Εντυπωσιακό κτίριο και πλούσιοι κήποι αν και είχαν ξεραθεί από το βαρύ χειμώνα. (θα είναι σίγουρα πολύ ωραία την άνοιξη). Μέσα φιλοξενούνται κορυφαία έργα του Klimt αλλά θεώρησα αρκετά ψηλό το ποσό των 15 ευρώ καθώς δεν είμαι λάτρης της τέχνης. Κάναμε μια βόλτα στους κήπους και προχωρήσαμε πάρακατω.




Καθώς περπατούσαμε παρατηρούμε μια ξενάγηση που σταμάτησε έξω από ένα ξενοδοχείο και μας τράβηξε την προσοχή. Γιατί τόσος κόσμος έξω από το ξενοδοχείο; Ακούσαμε τον ξεναγό που έλεγε για την περίφημη βιεννέζικη σοκολατένια τούρτα ζάχερ τόρτε που παρασκευάζεται στο ξενοδοχείο ΄Ζάχερ. Όπως είπε και ο ξεναγός, η συνταγη παραμένει επτασφράγιστο μυστικό από το 1832. Έπρεπε να την δοκιμάσουμε! 18 ευρώ, μια ζαχερ τόρτε και 2 καφέδες αργότερα συνειδητοποιήσαμε πως μόλις πέσαμε σε τουριστική παγίδα. Το κέικ ξηρό και καθόλου εντυπωσιακό για τα γούστα μου αν και δηλώνω φανατικός λάτρης της σοκολάτας! Αλλά εννοείται πληρώνεις όχι για το κέικ αλλά για την "ξεχωριστή" εμπειρία - bucket list check. (σίγουρα δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα, αλλά δοκιμάστε το, γιατί όχι; )


Στη συνέχεια, προχωρήσαμε προς την Εθνική Αυστριακή Βιβλιοθήκη Österreichische στην καρδιά της Βιέννης. Πάντα ψάχνω για βιβλιοθήκες σε κάθε πόλη που επισκέφτομαι καθώς αγαπώ τα βιβλία. Η μπαρόκ βιβλιοθήκη άξιζε τα 5,50 ευρώ - εντυπωσιακότατη όπως βλέπετε και από τις φωτογραφίες.



Προχωρήσαμε στη συνέχεια προς το MuseumsQuartier, ένα τετράγωνο γεμάτο με μουσεία κοντά στην βιβλιοθήκη. Δεν είχαμε αρκετό χρόνο για να επισκεφτούμε οποιοδήποτε μουσείο (ούτε θέλαμε να χάσουμε αρκετό χρόνο) και μετά από την βόλτα στο τετράγωνο περπατήσαμε προς το κέντρο.



Εφόσον τελιώσαμε την βόλτα μας, προχωρήσαμε για μεσημεριανό στο Naschmarkt, την λαϊκή αγορά της Βιέννης από τον 16 αιώνα! Μπορείς να βρείς ότι θέλεις εδώ. Από λουλούδια μέχρι ανατολίτικα καταστήματα που πουλούν μπαχαρικά, εστιατόρεια και μπαράκια. Υπάρχουν απεριόριστες επιλογές για εστιατόρεια, είτε ψάχνεις για κάτι τοπικό είτε για ινδική κουζίνα, sushi κλπ. Αποφασίσαμε να το παίξουμε κουλτουριάρηδες και να φάμε σνίτσελ.

Το απόγευμα είχα συνάντηση με μιά φίλη που γνώρισα στο πανεπιστήμιο μέσω του Εράσμους η οποία κατάγεται από την Βιέννη. Είχαμε κανονίσει να πάμε εκδρομή σε μια γειτονική πόλη όπου είχε χιόνια, στο Zaberberg το οποίο μεταφράζεται ακριβώς σε Μαγικό Βουνό όπου έχει ένα ski resort. Μπορώ να πω ήταν η πιο ωραία εμπειρία του ταξιδιού! Πάντα σκεφτόμουν ότι το ελκηθρο είναι "παιδική, χαλαρή" εμπειρία.. Το υποτίμησα! Για να κατέβεις το βουνό χρειάζεται τουλάχιστον 30 λεπτά και συνειδητοποιώ πως δεν είναι τόσο εύκολο όπως φαίνεται (αν δεν το έχεις ξανακάνει).

Όταν νύχτωσε, η φίλη μου από την Βιέννη επικοινώνησε με κάποιο "φίλο" (που γνώρισε από το Tinder πρόσφατα) ο οποίος συμφώνησε να μας μαγειρέψει δείπνο. (ΤΙ;;;;;;;;) Και κάπως έτσι καταλήξαμε στο διαμέρισμα κάποιου "αγνώστου" Γερμανού που γνώρισε η φίλη μου μέσω Tinder να μας μαγείρευε σπαγγέτι η ώρα 10μ.μ. Αυτές οι απρόβλεπτες και μοναδικές εμπειρίες ομως δεν κάνουν το ταξίδι μας να ξεχωρίζει;

Στο μεταξύ αποφάσισα να ξεκινήσω να γράφω και τις δημοσιέυσεις μου στα ελληνικα στο blog μου και ήδη ετοιμάζω τον οδηγό για τη Βιέννη μαζί με πολλές εισηγήσεις για διάφορα μέρη που μου έχει πει η φίλη μου που μένει εκεί και άλλοι μου φίλοι! Ελπίζω να τον δημοσιεύσω πολύ σύντομα αλλά είνα ήδη 3πμ γι'αυτό σας καληνυχτίζω! Επόμενο κεφάλαιο.... Βουδαπέστη !

(to be continued..)
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
@Stefsjourney Ωραια η αφηγηση σου!τελικα αν πηγαινες με την ντοπια φιλη σου για sachertorte τοτε ισως να μην ειχες πεσει στη τουριστικη παγιδα!στο Central Wien αυτη που δοκιμασα ηταν αξιολογη(αν και πιστευω στην τιμη ιδια πρεπει να ταν,ισως λιγο πιο κατω)..βαλτο στο to do list για την επομενη φορα ;)
 

Stefsjourney

Member
Μηνύματα
30
Likes
272
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
@Stefsjourney Ωραια η αφηγηση σου!τελικα αν πηγαινες με την ντοπια φιλη σου για sachertorte τοτε ισως να μην ειχες πεσει στη τουριστικη παγιδα!στο Central Wien αυτη που δοκιμασα ηταν αξιολογη(αν και πιστευω στην τιμη ιδια πρεπει να ταν,ισως λιγο πιο κατω)..βαλτο στο to do list για την επομενη φορα ;)
Το έμαθα αργότερα!! Όπως και άλλες διάφορες εισηγήσεις (μπαράκια, εστιατόρια,καφέ κλπ) όμως ήταν λίγο αργά. Ο ταξιδιωτικό οδηγός για Βιέννη που δημιούργησα μόλις αναρτήθηκε στο προσωπικό μου blog για όσους ενδιαφέρονται!

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.639
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom