Ταξιδιωτική Ιστορία του Μήνα - Φεβρουάριος - Μάρτιος 2017

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Στην αύξηση της συμμετοχής ίσως θα βοηθούσε αν οι διαγωνισμοί ήταν πιο κοντά με την δημοσίευση των ιστοριών.΄Ετσι θα ήταν"φρέσκες" στο μυαλό μας και θα ψηφίζαμε πιο εύκολα.Αλλά πως μπορεί να γίνει αυτό καθώς υπάρχουν 360 ιστορίες στην "ουρά" που σημαίνει ότι αυτές θα τελειώσουν μετά από 2 χρόνια.Και φυσικά στο μεταξύ θα προστίθενται καινούριες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Νομίζω όμως ότι αυτό είναι το νόημα του διαγωνισμού: να "ξεθάψουμε" παλιές ιστορίες, να τις θυμηθούμε και να τις εκτιμήσουμε εκ νέου.
Κρίνοντας από τα μηνύματα μελών, πολλοί χαίρονται με αυτήν τη διαδικασία. Και αναγνώστες και συγγραφείς.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ναι σωστό και αυτό.Και καθώς πολλά μέλη δεν θέλουν να μειωθεί και ο χρόνος του διαγωνισμού σε 2 εβδομάδεςΙγια να τρέξει πιο γρήγορα) μάλλον καταλήγουμε να μείνει όπως είναι(3 εβδομάδες-15 ιστορίες).Εκτός αν πάμε σε 2 εβδομάδες με λιγότερες ιστορίες κάθε φορά.Πόσες 10 ή ακόμη λιγότερες;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
3 στα 3 για μένα αυτή τη φορά. Συγχαρητήρια σε όλους τους συγγραφείς.
Όσο για το θέμα που έχει ανοίξει, το ζήτημα είναι να μπει περισσότερος κόσμος στη ψηφοφορία, κάτι που δε ξέρω πως μπορεί να επιτευχθεί. Τρεις εβδομάδες χρόνος για την ανάγνωση των ιστοριών είναι θεωρητικά πολύς, πάλι όμως είναι αρκετοί αυτοί που δε προλαβαίνουν να διαβάσουν.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι αξίζει να φέρνουμε στην επιφάνεια παλιές ιστορίες που είτε έχουν ξεχαστεί είτε δε τις έχουμε ανακαλύψει, κάτι που μέσω του διαγωνισμού επιτυγχάνεται.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το πρόβλημα της μικρής συμμετοχής στην ψηφοφορία λύνεται με την μείωση των ιστοριών. Προσωπικά δεν ψηφίζω γιατί δεν προλαβαίνω να διαβάσω ούτε τις μισές. Οπότε θσ ήταν άδικο να ψηφίζουμε χωρίς να τις διαβάσουμε όλες νή μόνο από τους τίτλους.
Εγώ δηλώνω πάντως ξεκάθαρα και δημοσίως ότι ψηφίζω αλλά ΔΕΝ τις διαβάζω όλες. Αν μια ιστορία δε με τραβήξει από τον τίτλο και τις πρώτες λέξεις, αν π.χ. δε μου υπόσχεται τίποτα παραπάνω από μια επανάληψη του χιλιοπαιγμένου "Βουδαπέστη - Βιέννη" ή ένα ακόμα τουριστικό ταξίδι στη Ρώμη (με ή χωρίς ευτράπελα), λυπάμαι, αλλά δε θα μπω στον κόπο να διαβάσω παρακάτω, και ούτε φυσικά να την ψηφίσω.

Και φυσικά θεωρώ απολύτως φυσικό να κάνουν και οι άλλοι το ίδιο στις δικές μου ιστορίες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Πιστεύω ότι οι ιστορίες είναι σαν τα βιβλία.Πόσα βιβλία έχουμε ξεκινήσει και τα αφήσαμε στην μέση επειδή δεν μας τράβηξαν;Φυσικό λοιπόν να μην διαβάζουμε όλες τις ιστορίες αν δεν μας τραβήξουν αλλά είναι τίμιο να ψηφίζουμε τις ιστορίες που μας άρεσαν.Και βέβαια γίνεται επιλογή(για διάβασμα) με βάση τον τίτλο ή και τον συγγραφέα.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Εννοειται οτι δεν διαβαζω όλες τις ιστοριες .
Αυτες που ψηφιζω συνήθως τις εχω ηδη διαβασει και τις θυμάμαι αφου μου αρεσαν .
Τις αλλες τις ανοιγω διαβαζω λίγο και αν μου ειναι αδιαφορες η κακογραμμενες τις αφήνω.
Βρισκω ψυχαναγκαστικο να διαβασω 15 ιστοριες σωνει και καλά .
Επισης εχω ξαναναφερει οτι μεταξυ 2 ιστοριων ισαξιων διαλεγω αυτη του συγγραφεα που ειναι ενεργος στο φορουμ απο καποιου που μπηκε εγραψε μια ωραία ιστορια και μετά εξαφανίστηκε.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Εννοειται οτι δεν διαβαζω όλες τις ιστοριες .
Αυτες που ψηφιζω συνήθως τις εχω ηδη διαβασει και τις θυμάμαι αφου μου αρεσαν .
Τις αλλες τις ανοιγω διαβαζω λίγο και αν μου ειναι αδιαφορες η κακογραμμενες τις αφήνω.
Βρισκω ψυχαναγκαστικο να διαβασω 15 ιστοριες σωνει και καλά .
Επισης εχω ξαναναφερει οτι μεταξυ 2 ιστοριων ισαξιων διαλεγω αυτη του συγγραφεα που ειναι ενεργος στο φορουμ απο καποιου που μπηκε εγραψε μια ωραία ιστορια και μετά εξαφανίστηκε.
Σωστή η τελευταία παράγραφος.Το έχω πάει και λίγο παραπέρα...Δεν ψηφίζω ιστορίες αυτών που έχουν αφήσει μισοτελειωμένες ιστορίες.... :haha:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Τα συγχαρητήριά μου σε όλους τους νικητές και τις ευχαριστίες μου σε όσους μπήκαν στον κόπο (γνωρίζοντας πως δεν είναι λίγος) να καταγράψουν τις ταξιδιωτικές τους ιστορίες και να μας τις προσφέρουν προς ανάγνωση.

3/5 και από εμένα αν και ομολογώ πως δυσκολεύτηκα να αποφασίσω με δικαίωμα μόνο τριών ψήφων γιατί είχα ξεχωρίσει 5 ιστορίες που με γοήτευσαν.

Όσο για τα διαδικαστικά των ψηφοφοριών συμφωνώ με τους περισσότερους προλαλήσαντες ή μάλλον προγραφήσαντες...

Προσωπικά διάβασα έστω και διαγωνίως όλες τις ιστορίες που συμμετείχαν αλλά αυτές που με γοήτευσαν ακόμα και απο το τίτλο πόσο μάλλον διαβάζοντας τις πρώτες γραμμές τις ξεκοκάλισα και δεν ήθελα ποτέ να τελειώσουν!

Σίγουρα δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο "ταλέντο" στην συγγραφή , ούτε ίδιες ταξιδιωτικές εμπειρίες και βιώματα όπως κι εμείς ως αναγνώστες δεν μπορούμε να έχουμε τα ίδια γούστα και προτιμήσεις.
Πιστεύω όμως πως σαν ελάχιστο φόρο τιμής σε κάθε προσπάθεια και στον κόπο ( λίγο ή πολύ) που καταβάλει ο κάθε συγγραφέας οφείλουμε να ψηφίζουμε έστω κι αν δεν είχαμε τον χρόνο ή την διάθεση να διαβάσουμε όλες τις ιστορίες. Ο χρόνος που απαιτείται για να διαβάσουμε έστω 5-10 έτοιμες ιστορίες είναι σίγουρα πολύ λιγότερος απο τον χρόνο που χρειάστηκε και η μικρότερη ιστορία να συνταχθεί. Ας επιβραβεύουμε λοιπόν κάθε τέτοια συμβολή με τις ψήφους μας που εύχομαι να γίνονται όλο και περισσότερες στις μελλοντικές ψηφοφορίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom