Ταξιδιωτική ασφάλεια

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Ουσιαστικά η Allianz Assistance είναι η στα καθ ημάς Mondial Assistance και πλέον εδώ και κάποια χρόνια ανήκει στον όμιλο Allianz που την έχει εξαγοράσει. Στην Ελλάδα, λόγω της δiείσδυσης που έχει δεν έχει μετονομαστεί - τουλάχιστον ακόμη.
Αν δεν μελετώνται οι όροι των συμβολαίων και να κατανοούνται, υπάρχει θέμα, ειδικά όταν η ασφαλιστική ή μεσίτης εδρεύει στο εξωτερικό και σε περίπτωση διένεξης η διεκδίκηση είναι κοστοβόρα.

Οι ταξιδιωτικές ασφαλίσεις έχουν παροχές εντυπωσιασμού αλλά και ουσίας. Εξαρτάται τί θέλει κάποιος.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για ταξίδι στις ΗΠΑ, ενός ατόμου 38 ετών, για 18 μέρες, η Allianz θέλει 207 ευρώ για το απλό πακέτο (έως 30.000 ευρώ έξοδα) και 232 για το super (με προσφορά σε προσωπικό μου μήνυμα) ενω μέσω Aegean (Mondial) για 150.000 ευρώ έξοδα, 35,5 ευρώ! Τί γίνεται????

Επίσης νομίζω οτι πρέπει να δίνουμε την προσοχή που πρέπει στο τρόπο αποζημίωσης, να μην είναι απολογιστική. Τί να το κάνω αν πάρω πίσω τα χρήματα που ΗΔΗ θα πρέπει να εχω δώσει για ιατρική περίθαλψη στις ΗΠΑ?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
... τι ερώτηση είναι αυτή ? Τι να το κάνω αν πάρω πίσω τα χρήματα που ΗΔΗ θα πρέπει να έχω δώσει για ιατρική περίθαλψη στις ΗΠΑ ? .... τότε μην κάνεις ασφάλεια.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Γειά σου Κατερίνα. Όταν ζητάς προσφορά, μη μένεις στο πόσο κάνει αλλά και στο τί προσφέρει. Πλέον γράω αραιά εδώ. Είμαι επαγγελματίας ασφαλιστής με γν΄'ωση περί των ταξιδιωτικών. Δεν γράφω πλέον γιατί αρκετά μέλη της παρέας με κράζουν οτι το κάνω για προσωπικό όφελος. Έτσι μία γνώση που έχω παύω και να την μεταλαμπαδεύω στην ομήγυρη.
Για να ξέρεις οι προσφορές που σου δόθηκαν είναι αμφότερες με την Mondial Assistance. Τα 207€ αφορούν το πακέτο Globy Classic & τα 232 το πακετο Super Globy της ίδιας εταιρείας αλλά με κάλυψη ιατρικών & νοσοκομειακών εξόδων στα 150.000€. Οι καλύψεις για μικροποσά είναι κατά βάση απολογιστικές. Εάν δηλωθεί αδυναμία κάλυψης των εξόδων τότε μπορεί να ζητηθή και να εγκριθή η απευθείας κάλυψη. Για να σου φύγουν οι απορίες επισκέψου το www.travelsafe.gr και πάτησε το Travel insurance on line. Εκεί θα δεις όλα τα ποσά που αναφέρεις με τις καλύψεις συγκεντρωτικά. Μπορείς να κατεβάσεις τα σχετικά πληροφοριακά έντυπα και τους όρους των συμβολαίων. Υπάρχει και πιό ακριβό πακέτο από την ίδια εταιρεία στα 282 € για τις ίδιες ημέρες.
Ο,τι πληρώνεις αγοράζεις.

Στο παρελθόν οι αεροπορικές που χρησιμοποιούσαν το σύστημα GALILEO είχαν ειδικά πακέτα για τους πελάτες τους με την AIG. Μας τελείωσε η on line της AIG οπότε και αυτή η παρέα αεροπορικών συνεργάζεται με την Μ.Α. χωρίς ιδιαίτερες εκπτώσεις στα προϊόντα της.

Για 18 μέρες στις ΗΠΑ με την AIG τα κόστη είναι 83,64 - 125,45 - 209,09 - 334,55 ανάλογα με το πακέτο καλύψεων που θα επιλέξεις. Απολογιστικά κι εδώ αλλά χωρίς κάλυψη COVID που δίνει η ΜΑ.

Η απευθείας κάλυψη των εξόδων είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας στις ταξιδιωτικές ασφαλίσεις. Συνεργάζομαι με ο,τι σχεδόν υπάρχει και κρίνω οτι είναθι αξιόπιστο. Πελάτες μου είναι κύρια τα ταξιδιωτικά γραφεία για τα οποία συμφωνώ ειδικά πακέτα, ανάλογα με τον όγκο της δουλειάς τους και τις παροχές που επιθυμούν να προσφέρουν στη πελατεία τους.

Ελπίζω να σε κάλυψα, ικανοποιόντας τις απορίες σου.
 
Last edited:

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
... τι ερώτηση είναι αυτή ? Τι να το κάνω αν πάρω πίσω τα χρήματα που ΗΔΗ θα πρέπει να έχω δώσει για ιατρική περίθαλψη στις ΗΠΑ ? .... τότε μην κάνεις ασφάλεια.
Καλύτερα ασφαλισμένος έστω και με ελλείψεις παρά ανασφάλιστος σε μία χώρα όπως οι ΗΠΑ. Δεν ειναι Ευρώπη που κουτσά στραβά άκρη βρίσκεται. Τα κόστη εκεί είναι υπέρογκα.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλύτερα ασφαλισμένος έστω και με ελλείψεις παρά ανασφάλιστος σε μία χώρα όπως οι ΗΠΑ. Δεν ειναι Ευρώπη που κουτσά στραβά άκρη βρίσκεται. Τα κόστη εκεί είναι υπέρογκα.
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυση που κάνατε. Θα το ψάξω γιατί θα ήθελα να έχω κάλυψη εκ των προτέρων και όχι εκ των υστέρων.

Και σας ευχαριστώ επίσης για την απάντησή σας στην προτροπή του gioannis να μην κάνω ασφάλεια
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ενδιαφερομαι για ταξιδιωτικη ασφαλεια για τις ΗΠΑ. Θα ειμαστε 3 ενηλικες. Δεν με ενδιαφερει η ακυρωση ταξιδιου γιατι ολες οι πτησεις ειναι με μιλια και ολα τα ξενοδοχεια με δωρεαν ακυρωση.
Με λιγα λογια θα ηθελα μια ασφαλεια για 20 μερες που αν παει κατι στραβα και χρειαστει γιατρος η νοσοκομειο να πω τον αριθμο τηα ασφαλειας μου και να μην πληρωσω κατι αλλο.
Μπηκα στο insubuy.com και πηρα αυτα τα αποτελεσματα.
Visitor Medical Insurance. Visitors Insurance for USA visitors. Visitor Health Insurance for relatives visiting USA
Για παραδειγμα η πρωτη ειναι αυτο που ζηταω;
View attachment 392912
Τελικά επιλέξατε αυτή την ασφάλεια? Γιατί βλέπω οτι για Αμερική δίνει πολύ οικονομικές τιμές, σε σχέση με άλλες εταιρείες
 
D

Delmem38110

Guest
Τελικά επιλέξατε αυτή την ασφάλεια? Γιατί βλέπω οτι για Αμερική δίνει πολύ οικονομικές τιμές, σε σχέση με άλλες εταιρείες
την έχω αγοράσει εγώ στο παρελθόν και η ασφάλεια σε αντίθεση με τις άλλες δεν πληρώνεις τίποτε.
σου παρέχουν νούμερο ασφαλιζόμενου και είναι το μόνο που χρειάζεται να δώσεις στα συμβεβλημένα δίκτυα υγείας εκεί, τίποτε άλλο. και έχει ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε περίπτωση που σου συμβεί κάτι σύμφωνα με τους όρους και το ποσό του συμβολαίου σου.
δεν μου χρειάστηκε ποτέ.
το ένα εκατομμύριο δολάρια να το θεωρήσεις μικρό ποσό στην Αμερική για ασφαλιστική κάλυψη.
δεν θα αγόραζα κανένα πακέτο από τις ελληνικές που προτείνουν λίγο πιο πάνω γιατί απλούστατα το ποσό κάλυψης είναι μηδαμινό σε περίπτωση νοσοκομειακής περίθαλψης, και πρέπει να έχεις διαθέσιμα άμεσα πολλές δεκάδες χιλιάδες δολάρια
αλλά αυτό εσύ θα το κρίνεις
 
Last edited by a moderator:

Travelsafe

Member
Μηνύματα
108
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
The eternal city - Italy
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όσο+μακριά, τόσο+καλά
Κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή ανάλυση που κάνατε. Θα το ψάξω γιατί θα ήθελα να έχω κάλυψη εκ των προτέρων και όχι εκ των υστέρων.

Και σας ευχαριστώ επίσης για την απάντησή σας στην προτροπή του gioannis να μην κάνω ασφάλεια
Τελικά επιλέξατε αυτή την ασφάλεια? Γιατί βλέπω οτι για Αμερική δίνει πολύ οικονομικές τιμές, σε σχέση με άλλες εταιρείες
Αυτό ζητάς, επισκέπτεσαι όμως συγγενείς στις ΗΠΑ;; Γιτί σε αυτή την "αγορά / μερίδα " ταξιδιωτών αναφέρεται. Μετά δες λίγο τις παλλαγές εκπιπτόμενα ποσά (deductibles) και όπως αναφέρει εξυπηρςετείσαι από το σύκτιο του μεσίτη που έχει δημιουργήσει το πρόγραμμα.
 
D

Delmem38110

Guest
Αυτό ζητάς, επισκέπτεσαι όμως συγγενείς στις ΗΠΑ;; Γιτί σε αυτή την "αγορά / μερίδα " ταξιδιωτών αναφέρεται. Μετά δες λίγο τις παλλαγές εκπιπτόμενα ποσά (deductibles) και όπως αναφέρει εξυπηρςετείσαι από το σύκτιο του μεσίτη που έχει δημιουργήσει το πρόγραμμα.
δεν χρειάζεται να επισκεφτείς γονείς η συγγενείς στην Αμερική για να κάνεις αυτή την ασφάλεια.
και είναι σαφώς πολύ καλύτερο προϊόν από οποιοδήποτε άλλη ασφάλεια μπορεί να γίνει σε αντίστοιχες εταιρείες στην Ελλάδα και Ευρώπη. και σου παρέχει άμεση ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, χωρίς ρίσκο στα οικονομικά σου. είναι σαν να κάνεις τοπική ασφάλεια έχοντας ένα προσωρινό ΑΜΚΑ εκεί.
φυσικά αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλύτερο για την Αμερική είναι ευπρόσδεκτο.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Τελικά επιλέξατε αυτή την ασφάλεια? Γιατί βλέπω οτι για Αμερική δίνει πολύ οικονομικές τιμές, σε σχέση με άλλες εταιρείες
Δεν την εκανα ακομα αλλα αυτη θα κανω τις επομενες μερες. Φευγουμε 10 Ιουν.
 

Olivia23

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλησπερα. Θα ταξιδεψω τον ιουλιο οικογενειακως για Βαρκελωνη.θα βγαλουμε την ευρωπαικη καρτα υγειας.απλα δεν ξερω τι καλυπτει. Ηθελα να ρωτησω για covid πρεπει να κανω ιδιωτικη ασφαλεια και αν ναι ποια προτεινετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom