Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Τι ψάχνεις ρε παλληκάρι... Αν εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις, ότι και να σου πούνε οι άλλοι θα σε μπερδέψει περισσότερο...

Από που κατάλαβες ότι δεν ξέρω τι θέλω;

Ρίξε αν θέλεις μία ματιά εδώ: http://www.travelstories.gr/%E5%F5%F1%FE%F0%E7/12926-%EF-%F0%F1%EF%EF%F1%E9%F3%EC%FC%F2-%E2%F1%DD%E8%E7%EA%E5-%F0%F1%DC%E3%E1-%EF%E4%E9%EA%FE%F2-%EC%DD%F3%F9-%E2%E5%ED%E5%F4%DF%E1%F2.html

Όλα τα ταξίδια για τα οποία ρωτάω πληροφορίες κάποια στιγμή θα τα κάνω.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Από που κατάλαβες ότι δεν ξέρω τι θέλω;
Οπότε στα ήδη πολλά διλλήματά μου, προσθέτεις και Βόρεια Ιταλία;;
Αυτό τι σημαίνει; Εγώ να σε βοηθήσω ήθελα: Να σκεφτείς (κάτι που έπρεπε ήδη να έχεις κάνει) τι θέλεις (βορρά, νότο, ανατολή, δύση) και να κινηθείς ανάλογα... Αν δεν το κατάλαβες... τι να σου πώ!
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Αυτό τι σημαίνει; Εγώ να σε βοηθήσω ήθελα: Να σκεφτείς (κάτι που έπρεπε ήδη να έχεις κάνει) τι θέλεις (βορρά, νότο, ανατολή, δύση) και να κινηθείς ανάλογα... Αν δεν το κατάλαβες... τι να σου πώ!

Το ότι έπρεπε να το είχα κάνει το ξέρω, ότι για διάφορους λόγους δεν μπορούσα να προγραμματίσω ταξίδι.
Από κει και πέρα ρωτάω τις πληροφορίες που θεωρώ ότι θα με βοηθήσουν να αποφασίσω, και όποιος ξέρει και έχει την καλοσύνη βοηθάει.

Αν θεωρείς ότι με φράσεις όπως: "Τι ψάχνεις ρε παλληκάρι..." και "Αν εσύ δεν ξέρεις τι θέλεις, ότι και να σου πούνε οι άλλοι" βοηθάς, ΟΚ.
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Τελικά δε θα πάω Παρίσι όπως είχα αποφασίσει γιατί μου βγαίνει πανάκριβα ενώ Ιταλία απ'ότι βλέπω είναι σχεδόν τα μισά λεφτά. Θέλω να μου απαντήσετε αν μπορείτε σε όλες τις ερωτήσεις. Να θυμήσω ότι το ταξίδι θα γίνει στα μέσα Ιανουαρίου γύρω στις 15 ή γύρω στις 24 και αν μπορέσουμε για μια εβδομάδα το πιθανότερο.

Λοιπόν που λέτε να μείνω Ρώμη ή Βενετία?Θα πάω με τον αρραβωνιαστικό μου. Που είναι καλύτερα?

Μέσα στην Ρώμη αν μείνω σε ποια περιοχή προτείνετε?άκουσα για stazione termini αλλά πριν από λίγο διάβασα ένα κείμενο εδώ μέσα ότι σαν περιοχή δε λέει και πολλά. Θέλω μια φτηνή περιοχή πάντως η οποία να έχει γύρω αν γίνεται σουπερμαρκετ εστιατορια και εννοειται μετρο. Η περιοχη κοντα στο Κολοσσαιο τι λεει?δεν θελω να μου προτεινετε ξενοδοχειο αλλα την καλυτερη δυνατη επιλογη οσον αφορα περιοχη

Τι καιρο εχει τον Ιανουαριο?

Θα πετάξω από Θεσσαλονίκη με την easyjet.com αλλά άφιξη έχει στο Μιλάνο. Ποια ειναι η καλυτερη επιλογη να παω από Μιλανο στην Ρώμη εκτος απο ταξί βέβαια?:D

Και οσον αφορα το φαγητο θελουμε να τρελαθουμε στις μακαροναδες και στις πιτσες.:haha::haha::clap:Παντα ομως κανουμε λαθος επιλογες και καταληγουμε να πληρωνουμε 50-60 ευρω σε μαπα φαγητο. Πως θα καταλαβαινουμε ποια ειναι καλά μαγαζια και φτηνα?βρε ας ειναι τελειο το μακαρονι και η πιτσα και ας πληρωσουμε και 40-50 ευρω:bleh:

υπάρχουν μαγαζια όπου μπορεις να παραγγειλεις τηγανητες πατάτες και γενικα τετοιο φαγητο?:p
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Μαράκι, εντελώς φιλικά κι επειδή το θέμα προβλέπω να γίνει μύλος, θα σου πω πως πατώντας πάνω στη λέξη Ρώμη, θα σου βγάλει άπειρες πληροφορίες.
Από ταξιδιωτικές ιστορίες έως και που να φας και που να κοιμηθείς. Ομοίως και με τη Βενετία.
Επίσης, υπάρχουν ταξιδιωτικοί οδηγοί και για τις δυο πόλεις, μέσα στο forum, όπου μπορείς να βρεις τα πάντα.
Το που θα επιλέξεις να πας, είναι καθαρά υποκειμενικό. Διάβασε, πάρε μια γεύση και μετά ό,τι απορία δεν θα σου καλυφθεί, εδώ είμαστε να ρωτήσεις ό,τι θέλεις.
Προς το παρόν, μπορείς με μια αναζήτηση να βρεις απαντήσεις στα 9/10 που ρωτάς.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Λοιπόν που λέτε να μείνω Ρώμη ή Βενετία?Θα πάω με τον αρραβωνιαστικό μου. Που είναι καλύτερα?
2. Μέσα στην Ρώμη αν μείνω σε ποια περιοχή προτείνετε?άκουσα για stazione termini αλλά πριν από λίγο διάβασα ένα κείμενο εδώ μέσα ότι σαν περιοχή δε λέει και πολλά. Θέλω μια φτηνή περιοχή πάντως η οποία να έχει γύρω αν γίνεται σουπερμαρκετ εστιατορια και εννοειται μετρο. Η περιοχη κοντα στο Κολοσσαιο τι λεει?δεν θελω να μου προτεινετε ξενοδοχειο αλλα την καλυτερη δυνατη επιλογη οσον αφορα περιοχη
3. Τι καιρο εχει τον Ιανουαριο?
4. Ποια ειναι η καλυτερη επιλογη να παω από Μιλανο στην Ρώμη εκτος απο ταξί βέβαια?
5. Πως θα καταλαβαινουμε ποια ειναι καλά μαγαζια και φτηνα?
6. υπάρχουν μαγαζια όπου μπορεις να παραγγειλεις τηγανητες πατάτες και γενικα τετοιο φαγητο?
1. Ρώμη.
2. Trastevere, San Giovanni.
3. Αθηναικό, πιο "μαλακό" από το δικό σας δηλ.
4. τραίνο.
5. από το αν αναγράφονται ή όχι στο travelstories suggestions.
6. τι φαγητό δηλ? βεβαίως και υπάρχουν, mc donalds κλπ.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπον δεν ξερω να απαντησω σε ολα τα ερωτηματα αλλα σε λιγο θα ερθουν και αλλοι
Επειδη ειστε αρραβωνιασμενα η Βενετια ειναι σουπερ ρομαντικη συν οτι ειναι και εγγυτερα στο Μιλανο οπου θα φτασετε.Ομως πατε μεσα στο καταχειμωνο ,υγρασια θα εχει και οι λιμνες που προσφερονται για εκδρομη δε θα λενε τοσο το χειμωνα.
Απο την αλλη η Ρωμη ενδεικνυται για ολες τις εποχες και εγω προσωπικα θα ξεκινουσα απο εκει .Αλλα αυτο με την αφιξη Μιλανο ειναι ενα κωλυμα...για τρενα κλπ δεν ξερω ποση ωρα κανουν
Δες το λιγο στο Trenitalia - HomePage

O καιρος δεν εχει τρελες διαφορες με την Ελλαδα ..μιλαω για τη Ρωμη.
Τωρα για το φαγητο αρχισε να διαβαζεις ταξιδιωτικες ιστοριες οπου διδονται διαφορες ιδεες για τρατοριες,εστιατορια κλπ
Για το φαι ρωτα το Σαμιον ,ο οποιος τα ξερει καλα.
Αυτο με τις τηγανητες πατατες δεν το καταλαβα ....εννοεις μαγαζια τυπου φαστ φουντ...εχει και Μακ Ντοναλντς και για ολα τα βαλαντια.
Οσο για τη διαμονη μια χαρα περιοχη ειναι κ το Τερμινι ..οχι τρελα γραφικη οπως αλλες αλλα εχει ολα τα ΜΜΜ κοντα και οικονομικα ξενοδοχεια, αλλα οχι σουπερ ντουπερ.Κοιτα και στην Πιατσα Ρεπουμπλικα.
Αυτο που ειπες για κοντα στο Κολοσσαιο ειναι πολυ καλη επιλογη.
Και γυρω απο Αγιο Πετρο -Βατικανο βρισκεις οικονομικοτερα απο το κεντρο και δεν ειναι πια κ τοσο μακρυα ..εχει μετρο η μπορεις να το πας χαζευοντας και με τα ποδια .
 

MariaPico

Member
Μηνύματα
102
Likes
1
Booking.com: Hotel Miami, Ρώμη, Ιταλία - 801 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

πως σας φαινεται αυτο απο αποψη περιοχης?λεει 10 λεπτα απο φοντανα ντι τρεβι?εχει γυρω εστιατορια σουπερμαρκετ και γενικα μαγαζια?εχω διαβασει τα παντα για Ιταλια εδω μεσα και μπερδευτηκα πιο πολυ...
οσον αφορα το φαγητο ναι εννοω τυπου φαστ φουντ αλλα θα το αφησω για μετα αυτο ας κλεισω πρωτα...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Booking.com: Hotel Miami, Ρώμη, Ιταλία - 801 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

πως σας φαινεται αυτο απο αποψη περιοχης?λεει 10 λεπτα απο φοντανα ντι τρεβι?εχει γυρω εστιατορια σουπερμαρκετ και γενικα μαγαζια?εχω διαβασει τα παντα για Ιταλια εδω μεσα και μπερδευτηκα πιο πολυ...
οσον αφορα το φαγητο ναι εννοω τυπου φαστ φουντ αλλα θα το αφησω για μετα αυτο ας κλεισω πρωτα...
Εχει καλη τιμη 65 τη βραδια και διαβαζω και θετικα σχολια .
Δεν ειναι γκουρμε :bleh: αλλα εγω μια χαρα το βρισκω .
Καλυτερα για μενα να δωσετε τα χρηματα στο πολυ καλο φαι της πολης και οχι στα ταχυφαγεια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τοσα καλα εστιατορια στη Ρωμη με υπεροχο φαγητο και θα τρεχετε σε φαστ φουντ;
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
γεια σου mariapico.να πας ρωμη χωρις δευτερη σκεψη.ειναι πανεμορφη,ρομαντικη και σαφως με περισσοτερα να δεις απο οτι στην βενετια. εγω σου προτεινω να μεινεις σε αυτο που εμεινα εγω δηλ αυτο Booking.com: Hotel Tiziano, Rome, Italy - 80 Guest reviews. Book your hotel now! ειναι κεντρικοτατο και απεχει μολις 5 λεπτα με τα ποδια απο κολλοσαιο, φοντανα ντι τρεβι, ναβονα,πανθεον και τα συναφη.για φαγητο στα στενα της ναβονα και οχι σε αυτα που ειναι πανω στην πλατεια καθως ειναι απλησιαστα.αν θελετε τρωτε εκει 1-2 φορες ετσι για την διαφορα. στην πλατεια στο πανθεον εχει και mc donalds αν ειστε low budget. αυτα απο εμενα και να περασετε καλα !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom