Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλησπερα και απο εμενα και χρονια πολλα .. η αναλογια ειναι καλη αν και ουτε για την Ρωμη δεν σου φτανουν οι 4 μερες ουτε βεβαια οι 3 για Τοσκανη που κατα την γνωμη μου η Ανοιξη ειναι η καλυτερη εποχη για να πας .. απο εκει και περα εγω τις υπολοιπες 2 μερες θα πηγαινα Βερονα και λιμνη Γκαρντα και οχι Μιλανο.. η Βενετι οπως εχω πει ξανα πολλες φορες ειναι εξωπραγματικη αλλα και πανακριβη .. επισης νομιζω οτι πιο φτηνα θα σου ερθει να νοικιασεις αυτοκινητο και να μην κυκλοφορεις με τρενο ..!!
 

panos444

Member
Μηνύματα
37
Likes
19
Είμαστε και οι δύο νέοι οδηγοί οπότε για αυτό θα αποφύγουμε την επιλογή του αυτοκινήτου!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αντε παλι,νοικιασε αυτοκινητο οταν ο αλλος λεει δε θελει...να δουμε ποσοι ακομα θα το προτεινουν...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καλά ντε μην κανεις έτσι, την άποψη μας ζητά ο άνθρωπος δεν τον υποχρεώσαμε. Έτσι και αλλιώς αυτό που προτείναμε μπορεί να το κάνει και με ΜΜΜ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αντε παλι,νοικιασε αυτοκινητο οταν ο αλλος λεει δε θελει...να δουμε ποσοι ακομα θα το προτεινουν...
Η πλακα ειναι οτι οχι μονο ειπε χωρις ΙΧ, αλλα φτανει κ αναχωρει απο διαφορετικα αεροδρομια...δηλ εξ ορισμού μια πανακριβη ενοικιαση..κ μαλιστα με διαμονη σε μεγαλες πολεις με κλειστα στα ΙΧ κεντρα για να καθεται το ΙΧ κ να πληρωνει τα παρκιν..
Δηλ εγω προτεινω ενοικιαση ΙΧ με οδηγο για ολες τις μερες να ξενοιασει...
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Η «εξ ορισμού πανάκριβη ενοικίαση» ξεκινα από €150, που είναι και η πιο πιθανή επιλογή όταν μιλάμε για δυο άτομα.
Οι μεγάλες πόλεις με «κλειστά στα ιχ κέντρα», αν πούμε για παράδειγμα την φλωρεντια, βρίσκεις αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο με δικό του πάρκινγκ με όχι περισσότερο από 5 λεπτά περπάτημα από το κέντρο.
Και δεν είναι πλάκα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η «εξ ορισμού πανάκριβη ενοικίαση» ξεκινα από €150, που είναι και η πιο πιθανή επιλογή όταν μιλάμε για δυο άτομα.
Οι μεγάλες πόλεις με «κλειστά στα ιχ κέντρα», αν πούμε για παράδειγμα την φλωρεντια, βρίσκεις αξιοπρεπέστατο ξενοδοχείο με δικό του πάρκινγκ με όχι περισσότερο από 5 λεπτά περπάτημα από το κέντρο.
Και δεν είναι πλάκα.
δε λες για Ρωμη, Μιλανο για παρκιν τπτ.. κανουμε μια αχρηστη συζητηση. αλλα αφου συνεχιζεις μας λες απο που προκυπτει το νουμερο που λες? 150 για 10 μερες με παραλαβη Ρωμη κ παραδοση Μιλανο ειναι ευκαιρια..
 

menelaoszen

Member
Μηνύματα
5
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
καλησπερα παιδια πρωτη φορα γραφω στο forum sorry αρχικα και για τα ορθογραφικα που θα γινουν.Λοιπον κανονιζω να παω με την κοπελα μου ενα ταξιδι τωρα τον αυγουστο για μια βδομαδα στην Ιταλια και συγκεκριμενα λεω να επιλεξουμε 1 μερα μιλανο, 2 μερεσ κομο , 1 μερα πορτοφινο , 1 μερα πιζα και 2 cinque terre. περιμενω προτασεις για αξιοθεατα - ξενοδοχεια - εστιατορεια σε ποιες περιοχες θα χρειαστω αμαξι και γενικα αν εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη περιοχη ευχαριστως. τελευταιο που θελω να ρωτισω ειναι σχετικα με την ενοικιαση αμαξιου αν μπορω να το παραλαβω απο μιλανο και να το γυρισω στην Γενοβα γτ απο εκει φευγουμε , αν γι αυτη την αλλαγη εχει επιπλεον χρεωση. τι γινεται με την ασφαλεια αμαξιου και ποσα χρηματα σου κρατανε πανω κατω στην καρτα .
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλησπερα παιδια πρωτη φορα γραφω στο forum sorry αρχικα και για τα ορθογραφικα που θα γινουν.Λοιπον κανονιζω να παω με την κοπελα μου ενα ταξιδι τωρα τον αυγουστο για μια βδομαδα στην Ιταλια και συγκεκριμενα λεω να επιλεξουμε 1 μερα μιλανο, 2 μερεσ κομο , 1 μερα πορτοφινο , 1 μερα πιζα και 2 cinque terre. περιμενω προτασεις για αξιοθεατα - ξενοδοχεια - εστιατορεια σε ποιες περιοχες θα χρειαστω αμαξι και γενικα αν εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη περιοχη ευχαριστως.
Καλησπέρα. Το πρώτο που έχω να παρατηρήσω είναι ότι αν θέλετε να πραγματοποιήσετε το ταξίδι Αύγουστο του 2018 και δεν έχετε εξασφαλίσει ήδη τις διαμονές σας, τα πράγματα είναι δύσκολα. Ιδίως για τα πιο τουριστικά μέρη: Κόμο, Πορτοφίνο και Cinque terre. Δύσκολο να βρείτε κάτι αξιοπρεπές σε όχι εξωφρενική τιμή. Όμως, αφού το σκέφτεστε να νοικιάσετε αυτοκίνητο, μπορείτε να προσανατολιστείτε σε διαμονή σε λιγότερο τουριστικά χωριά και πόλεις κοντά στα σημεία ενδιαφέροντός σας. Κοινώς κλείστε όπου βρείτε. Δεύτερον, η διανυκτέρευση Πίζα μπορεί να παραληφθεί και αν βολέψει μπορείτε να την επισκεφτείτε για λίγες ώρες, δίνοντας τη μέρα κάπου αλλού. Όσον αφορά στο πρόγραμμα που παραθέτεις είναι λίγο τρεχάλα, αλλά λογικά βγαίνει. Δεν είμαι φαν τέτοιων προγραμμάτων, οπότε δεν επεκτείνομαι άλλο.
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Διανυκτέρευση Portofino ?? Έχεις λεφτά για πέταμα?? Εγώ που είμαι λάτρης της Ιταλίας και πάω σχεδόν κάθε χρόνο θα σου πω το εξής... Μετά από χιλιάδες φωτό που έχω δει από Portofino είπα να πάω τον περασμένο Οκτώβριο ... Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο .. ξενέρωσα και πλήρωσα για 1,5 ώρα στο μόνο parking που υπάρχει κοντά στην κεντρική πλατεία, 13 ευρωπουλα ......!! Κατά την γνώμη μου πολύ πιο ωραία μέρη το Camogli και το Sestri Levante όσο για cinque terre ψάξε μήπως βρεις κάτι στο monterosso ή στην γύρο περιοχή που χλωμό το βλέπω κι επισκέψου τα υπόλοιπα χωριά με το τρένο θα γλυτώσεις αρκετή ταλαιπωρία ...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Κατά τη γνώμη μου δεν χρειάζεται αυτοκίνητο στα μέρη που θέλεις να πας έχει καλά και γρήγορα τρένα χωρίς να ψάχνεις πάρκινγκ, ασφάλειες κλπ. Μπορείς αντί για τη Πίζα να μείνεις στη Λα Σπετσια και να πας με το τρένο που είναι λιγότερο από 1 ώρα . Επίσης προλαβαίνεις την ίδια μέρα να δεις και τη γειτονική Λούκα που αξίζει.
Από Λα Σπετσια εάν δεν βρεις διαμονή στα Τσινκουε Τερε αγόρασε ένα ημερήσιο εισιτήριο τρένων για να πας σε όλα έχει συνέχεια τρένα. Εάν δεν προλάβεις σε 1 ημερα μοίρασε τα χωριά σε 2 ημέρες. Μεταξύ των χωριών έχει και μονοπάτια με ωραίες διαδρομές και αν σας αρέσει το περπάτημα προτείνω να περπατήσετε μια. Επίσης τα χωριά συνδέονται και με καραβάκια που είναι εξίσου όμορφες οι διαδρομές.
Τέλος από τη Λα Σπετσια επίσης σε 1 ώρα είσαι στη Γένοβα με το τρένο όπου αξίζει τουλάχιστον 1 διανυκτέρευση μιας και επιστρέφετε από εκεί.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.364
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom