Περού Ταξιδι στο Περου

TsAnn

Member
Μηνύματα
87
Likes
896
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
αναγκαστική βόλτα κάνω εκεί για χατίρι άλλων.
Μακάρι να έκανα κ εγώ τέτοιες αναγκαστικές βόλτες...

Μπορείς να πληρώνεις συχνά με κάρτα. Κ επίσης από την bcp κάνεις ανάληψη με ρεβολουτ χωρίς προμήθεια.
 
D

Delmem38110

Guest
Μακάρι να έκανα κ εγώ τέτοιες αναγκαστικές βόλτες...

Μπορείς να πληρώνεις συχνά με κάρτα. Κ επίσης από την bcp κάνεις ανάληψη με ρεβολουτ χωρίς προμήθεια.
αυτό ήταν πολύ χρήσιμο. ευχαριστώ πολύ.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Από πού προτείνετε να κλείσω εισητήρια για το Machu Picchu;
Στο google μου βγάζει πρώτο το peruways που γράφει ότι είναι επίσημοι πωλητές αλλά δεν βλέπω εκεί τις 4 διαδρομές...
Στο www.machupicchu.gob.pe από την άλλη είναι όλα στα ισπανικά... :oops:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μηνύματα
111
Likes
265
Από πού προτείνετε να κλείσω εισητήρια για το Machu Picchu;
Στο google μου βγάζει πρώτο το peruways που γράφει ότι είναι επίσημοι πωλητές αλλά δεν βλέπω εκεί τις 4 διαδρομές...
Στο www.machupicchu.gob.pe από την άλλη είναι όλα στα ισπανικά... :oops:
Προσωπικά επέλεξα το ανώτερο site που είναι το επίσημο και στο οποίο ειναι και φθηνότερα τα εισιτήρια. Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω είχε επιλογή και στα αγγλικά. Αν δεν βρίσκεις και τις 4 διαδρομές επέλεξε άλλη ημερομηνία. Για κάποιες διαδρομές είναι περιορισμένα τα εισιτήρια και θέλει κράτηση μήνες πριν.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Μόνο η αρχική σελίδα είναι στα Αγγλικά και μετά χάνομαι...
Λογικά για το 2ο μισό του Ιουλίου δεν θα υπάρχουν θέσεις για το βουνό, οπότε θα αρκεστώ στον κυρίως χώρο. Αν κατάλαβα καλά, υποτίθεται ότι δεν πάνε όλες οι διαδρoμές στo σημείο της "κλασικής" πανοραμικής φωτογραφίας; (Sun Gate; )
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μόνο η αρχική σελίδα είναι στα Αγγλικά και μετά χάνομαι...
Λογικά για το 2ο μισό του Ιουλίου δεν θα υπάρχουν θέσεις για το βουνό, οπότε θα αρκεστώ στον κυρίως χώρο. Αν κατάλαβα καλά, υποτίθεται ότι δεν πάνε όλες οι διαδρoμές στo σημείο της "κλασικής" πανοραμικής φωτογραφίας; (Sun Gate; )
Διάλεξε τη μπλε διαδρομή αν θες να δεις τον αρχαιολογικό χώρο πέρα των υπολοίπων βουνών.
 
D

Delmem38110

Guest
Από πού προτείνετε να κλείσω εισητήρια για το Machu Picchu;
Στο google μου βγάζει πρώτο το peruways που γράφει ότι είναι επίσημοι πωλητές αλλά δεν βλέπω εκεί τις 4 διαδρομές...
Στο www.machupicchu.gob.pe από την άλλη είναι όλα στα ισπανικά... :oops:
από εδώ κλείνεις όλο το πακέτο. τρένο είσοδο ξεναγό επιστροφή. στα αγγλικά.
https://incarail.com
και αν σε περισσεύουν και θέλεις κάτι διαφορετικό από εδώ.
belmond-hiram-bingham
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Σας ευχαριστώ πολύ.

@Sassenach77 Μπλε εννοείς την 2;

Εντωμεταξύ στα ολοκληρωμένα πακέτα δεν αναφέρει συγκεκριμένη διαδρομή. Δεν ξέρω αν συμφέρουν κιόλας γιατί τα βλέπω ακριβά...
Αν τα κλείσω μόνος πάντως, δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με τους οδηγούς. Είναι υποχρεωτικό να έχω κάποιον στην είσοδο; (δεν είναι κάτι που θέλω) Και πρέπει αυστηρά να κάνω συγκεκριμένο χρόνο μέσα στον αρχαιολογικό χώρο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
@Sassenach77 Μπλε εννοείς την 2;
Ναι, αν δεν θέλεις να πεζοπορήσεις σε κανένα βουνό. Είναι η πιο καλή διαδρομή για να δεις την αρχαία πόλη.

Αν τα κλείσω μόνος πάντως, δεν είμαι σίγουρος τι παίζει με τους οδηγούς. Είναι υποχρεωτικό να έχω κάποιον στην είσοδο; (δεν είναι κάτι που θέλω)
Μόνος σου να τα κλείσεις! Δεν είναι απαραίτητο να έχεις κλείσει οδηγό για να μπεις στον αρχαιολογικό χώρο.

Και πρέπει αυστηρά να κάνω συγκεκριμένο χρόνο μέσα στον αρχαιολογικό χώρο;
Ε όταν πρέπει να κλείσει ο αρχαιολογικός χώρος θα σου ζητήσουν να βγεις έξω :)
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Ναι, αν δεν θέλεις να πεζοπορήσεις σε κανένα βουνό. Είναι η πιο καλή διαδρομή για να δεις την αρχαία πόλη.


Μόνος σου να τα κλείσεις! Δεν είναι απαραίτητο να έχεις κλείσει οδηγό για να μπεις στον αρχαιολογικό χώρο.


Ε όταν πρέπει να κλείσει ο αρχαιολογικός χώρος θα σου ζητήσουν να βγεις έξω :)
Πολύ χρήσιμα, είχα μπερδευτεί γιατί διάβαζα εδώ κι εκεί αντικρουόμενες απόψεις για τους οδηγούς!
Το μόνο ερώτημα τώρα είναι αν θα μείνω πριν στο Ollantaytambo ή αν θα πάω απευθείας από Κούσκο. Κλίνω προς το πρώτο για λόγους εγκλιματισμού...
Ευχαριστώ και πάλι!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το μόνο ερώτημα τώρα είναι αν θα μείνω πριν στο Ollantaytambo ή αν θα πάω απευθείας από Κούσκο. Κλίνω προς το πρώτο για λόγους εγκλιματισμού...
Ευχαριστώ και πάλι!
Αν εννοείς τα υψόμετρα για εγκλιματισμό, τότε θα πρέπει να ξέρεις οτι το Ογιαταϊτάμπο βρίσκεται σε χαμηλότερο υψόμετρο απο το Κούσκο και το Μάτσου Πίκτσου σε χαμηλότερο υψόμετρο απο το Ογιαταϊτάμπο. Θα δεις πρώτα τι εισιτήριο θα κλείσεις για το Μάτσου Πίκτσου, μετά τι επιλογές έχεις για μετακίνηση και αν βολεύει να μείνεις Ογιαταϊτάμπο να μείνεις γιατί είναι κουκλίστικο!!!
Παρακαλώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.652
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom