Περού Ταξιδι στο Περου

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Μιλώντας με φίλο στην Λίμα οι δρόμοι στον Νότο είναι όλοι κλειστοί ,στην Λίμα υπάρχουν κάποιες διαδηλώσεις αλλά είναι ασφαλείς.Εγω φεύγω σε 2 εβδομάδες για Λίμα και θα κάτσω μέχρι τέλη Μαρτίου,ελπιζω να μην γίνουν χειρότερα και να επιστρέψω όπως έχω προγραματισει.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Για τους εραστές του Περού {εκτός των άλλων} KLM προσφέρει πτήσεις για Αθήνα που ξεκινούν απο 640 ε

https://www.klm.gr/deals?originCode=ATH&originType=CITY&tripType=ALL&cabin=ECONOMY&zoneCode=EUR
Εγώ το έκλεισα με 760 με αποσκευή ,πρέπει να παίζουν πολλές ακυρώσεις λόγω τισ καταστάσεις ,διάβασα ότι οι ακυρώσεις φτάνουν τ 80 τις εκατό και οι ανεργία στο Κουσκο στο 60
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Καλημέρα σε όλους. Προγραμματίζω ένα δίμηνο ταξίδι στο τέλος Ιουνίου σε Περού και Βολιβία. Έχω διαβάσει αρκετά και για τους 2 προορισμούς, έχω φτιάξει ένα πρόχειρο πρόγραμμα άλλα έχω μερικές απορίες. Αρχικά οι μέρες θα μοιραστούν κάπως έτσι:
2 Λίμα(συν 1 στο τέλος)
4 Huaraz(Caral, Chavin,2 μονοήμερα τρεκ εγκλιματισμού)
8 μέρες Cordillera Huayhuash
8 Βόρειο Περού( 2 Trujillo,2 Chiclayo,2 Cajamarca,2 Chachapoyas)
10 μέρες Κούσκο και Πέριξ
4 μέρες Choquequirao
3 Titicaca και από εκεί πέρασμα Βολιβία για περίπου 2 βδομάδες.

Σύνολο 40 μέρες Περού συν 15 Βολιβία μου έχουν μείνει 5 μέρες. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1)Ποιο μέρος σε Περού ή Βολιβία να χρησιμοποιήσω ως πρόσβαση για τον Αμαζόνιο;
2)Στο πρόγραμμα έχω σκεφτεί θα πετάξω από Λίμα για Βόρεια θα κατέβω πάλι Λίμα, πτήση προς Κούσκο και από εκεί λεωφορείο για Τιτικάκα και Βολιβία.
3)Οι επιλογές για τις 4-5 μέρες που μένουν ελεύθερες είναι α)Arequipa, Nasca, Huacachina, Paracas
β)Αyacucho και πέριξ.
4)Μέσα σε αυτές τις μέρες θα έρθει 2 βδομάδες η κοπέλα μου. Σίγουρα θα είναι σε κάποιες μέρες του Κούσκο, αλλά από όλα τα υπόλοιπα τι να προγραμματίσω για εκείνες τις 2 εβδομάδες; Αξίζει η ταλαιπωρία για να είναι στο 4μερο Ουγιούνι ή να περιοριστούμε στο Περού εκείνες τις μέρες;

Εννοείται οποιαδήποτε επισήμανση πάνω στο πρόγραμμα ευπρόσδεκτη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχεις αρκετό χρόνο , πράγμα σπάνιο και ευχάριστο. Ωραία τα έχεις μοιράσει. Για τις 5 υπολοιπομενες μάλλον το α) θα επέλεγα αλλά εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα σου.

Η κοπέλα σου να μη χάσει ούτε το tihuanaco, ούτε τη LA Paz ούτε και το Ουγιουνι. Αυτά συν το Κουσκο να κάνει λέω εγώ.

Για Αμαζονιο πια δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε Ικιτος και Puerto Maldonado
 

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Εχεις αρκετό χρόνο , πράγμα σπάνιο και ευχάριστο. Ωραία τα έχεις μοιράσει. Για τις 5 υπολοιπομενες μάλλον το α) θα επέλεγα αλλά εξαρτάται από τα ενδιαφέροντα σου.

Η κοπέλα σου να μη χάσει ούτε το tihuanaco, ούτε τη LA Paz ούτε και το Ουγιουνι. Αυτά συν το Κουσκο να κάνει λέω εγώ.

Για Αμαζονιο πια δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα σε Ικιτος και Puerto Maldonado
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Για τον Αμαζόνιο υπάρχει κάποια γνώμη για το Rurrenabaque και τα τουρ από εκεί? Επίσης μήπως επειδή θα είμαστε ήδη στο Κουσκο να πάμε στο Manu? Οι επιλογές για Αμαζόνιο μου φαίνονται πολλές και οι διαφορές μικρές.
Για το Choquequirao το τρεκ πόσο εύκολο είναι να γίνει χωρίς συνοδό?
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Για τον Αμαζόνιο υπάρχει κάποια γνώμη για το Rurrenabaque και τα τουρ από εκεί? Επίσης μήπως επειδή θα είμαστε ήδη στο Κουσκο να πάμε στο Manu? Οι επιλογές για Αμαζόνιο μου φαίνονται πολλές και οι διαφορές μικρές.
Για το Choquequirao το τρεκ πόσο εύκολο είναι να γίνει χωρίς συνοδό?
Το choquequirao το έκανα το καλοκαίρι με οδηγό. Θα μπορούσες να το κάνεις πολύ εύκολα και μόνος σου μια κατηφορα και μια ανηφόρα είναι, δεν υπάρχει κίνδυνος να χαθείς και κατά την διάρκεια της διαδρομής υπάρχουν υποτυπώδης καταλύματα για ύπνο, μπάνιο και φαγητό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Το choquequirao το έκανα το καλοκαίρι με οδηγό. Θα μπορούσες να το κάνεις πολύ εύκολα και μόνος σου μια κατηφορα και μια ανηφόρα είναι, δεν υπάρχει κίνδυνος να χαθείς και κατά την διάρκεια της διαδρομής υπάρχουν υποτυπώδης καταλύματα για ύπνο, μπάνιο και φαγητό.
Ναι, είδα αναλυτικά τις υψομετρικές, τα μέρη για κάμπινγκ κλπ και νομίζω ότι έτσι θα το κάνω.

Αυτό θα διάλεγα...

...και θα βόλευα και αυτό, έστω και για μία μέρα
Στο δικό σας ταξίδι πήγατε σε καμία περιοχή του Αμαζονίου;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Για τον Αμαζόνιο υπάρχει κάποια γνώμη για το Rurrenabaque και τα τουρ από εκεί? Επίσης μήπως επειδή θα είμαστε ήδη στο Κουσκο να πάμε στο Manu? Οι επιλογές για Αμαζόνιο μου φαίνονται πολλές και οι διαφορές μικρές.
Για το Choquequirao το τρεκ πόσο εύκολο είναι να γίνει χωρίς συνοδό?
Δες πρώτα αν άνοιξε το RurrenBaque, μέχρι πριν λίγους μήνες το αεροδρόμιο ήταν κλειστό λόγω διένεξης κυβέρνησης και αεροπορικών εταιρειών, με αποτέλεσμα να υπάρχει μηδαμινή κίνηση και να μη συμπληρωνονται ούτε τα μίνιμουμ για εκδρομές. Καλά λες, ο Αμαζόνιος πάνω κάτω ίδιος είναι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.480
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To choquequirao είναι τεχνικά εύκολο, το μονοπάτι είναι ξεκάθαρο, αλλά είναι αρκετά επίπονο, ειδικά αν πρέπει να το κάνεις με το σάκο και τα συμπράγκαλα πάνω σου. Επιπλέον η ξενάγηση στον αρχαιολογικό χώρο αξίζει με τα χίλια (αν έχεις καλό ξεναγό), αν πας μόνος σου χάνεις πολλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom