Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ισχυρο πληγμα για τα μακρινα low cost η συρρικνωση της norwegian εντος ευρωπης. πριν 2 χρονια μονο ηταν η μεγαλυτερη ξενη εταιρεια στη ΝΥ σε αριθμο επιβατων. αυξησεις εν οψει στα υπεραντλαντικα..
Norwegian Airlines Ends Low-Cost, Long-Haul International Flights
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Mια ερώτηση που ήθελα να κάνω σχετικά με τα PCR τεστ. Πιθανότατα έχει απαντηθεί, αλλά όσο έψαξα δε βρήκα κάτι. Αν το ταξίδι είναι π.χ. για 40 ώρες, υπάρχει δυνατότητα να κάνω το τεστ από Ελλάδα, πριν την άφιξη μου, και να ισχύει και για την επιστροφή; Γιατί έτσι αποκλείεις το χειρότερο σενάριο όλων, δηλαδή να φας 14 μέρες(ή και παραπάνω) καραντίνα σε ξένη χώρα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Mια ερώτηση που ήθελα να κάνω σχετικά με τα PCR τεστ. Πιθανότατα έχει απαντηθεί, αλλά όσο έψαξα δε βρήκα κάτι. Αν το ταξίδι είναι π.χ. για 40 ώρες, υπάρχει δυνατότητα να κάνω το τεστ από Ελλάδα, πριν την άφιξη μου, και να ισχύει και για την επιστροφή; Γιατί έτσι αποκλείεις το χειρότερο σενάριο όλων, δηλαδή να φας 14 μέρες(ή και παραπάνω) καραντίνα σε ξένη χώρα.
Ένα τηλέφωνο στην πολιτική προστασία ίσως σου λύσει την απορία (έχει μεγάλη αναμονή αν καταφέρεις να μπεις στην αναμονή!).
https://www.civilprotection.gr/sites/default/gscp_uploads/stoixeiaepikoinoniasggpp_24_12_20.pdf
Ο νόμος λέει ότι θα πρέπει να έχεις μέχρι και 72 ώρες πριν αρνητικό μοριακό τεστ από την χώρα που προέρχεσαι. Εδώ υπάρχει ένα κενό νόμου διότι αν πας και επιστρέψεις αυθημερόν δεν είναι εφικτό να προλάβεις να κάνεις το συγκεκριμένο τεστ. Λογικό είναι αυτό που λες και κανονικά πρέπει να το δέχονται αλλά ρισκάρεις? Όλα αυτά λογικά κάποια στιγμή θα αλλάξουν προς το χειρότερο ή προς το καλύτερο όσο προχωρούν οι εμβολιασμοί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ένα τηλέφωνο στην πολιτική προστασία ίσως σου λύσει την απορία (έχει μεγάλη αναμονή αν καταφέρεις να μπεις στην αναμονή!).
0 αναμονη στο τηλ που εχει ηδη αναφερθει στο ποστ 2055.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Ασφαλής η Ελλάδα για την Αυστρία.Λεπτομέρειες για το πως θα γίνονται τα ταξίδια.Νομίζω κάποιος/κάποια είχε ρωτήσει για Βιέννη.

Παύει η ταξιδιωτική οδηγία για την Ελλάδα από την Αυστρία
Τι σημαίνει ότι είμαστε στις ασφαλείς χώρες, μιας και τουλάχιστον μέχρι τις 24/1 είναι όλα κλειστά για τουρισμό στην Αυστρία.
Latest Information on the Coronavirus Situation in Austria
 

kwstas travel

Member
Μηνύματα
30
Likes
14
..... υπάρχει δυνατότητα να κάνω το τεστ από Ελλάδα, πριν την άφιξη μου, και να ισχύει και για την επιστροφή; .
Όχι
1. το λέει ξεκάθαρα η διάταξη, από τη χώρα προέλευσης το τεστ ή χώρα διέλευσης
2. το ρώτησα στα σύνορα, κατηγορηματικά όχι είπαν οι Αστυνομικοί
3. δεν τους νοιάζει, και για 3 ώρες να ήθελες να πας χερσαία σε άλλη χώρα, τεστ από εκεί
4. μα αν ίσχυε το αντίθετο, θεωρώ ότι όλη οι σκιέρ της Θεσσαλονίκης θα ήταν στο Μπάνσκο για γιορτές, έχοντας καβάτζα από πριν το αρνητικό τεστ και να μην εγκλωβιστούν εκεί
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
0 αναμονη στο τηλ που εχει ηδη αναφερθει στο ποστ 2055.
Στις 8 Δεκεμβρίου μπορεί η τσοπάνα να ήταν πιο τυχερή από εμένα που προσπαθούσα να επικοινωνήσω πριν λίγες ημέρες που μετά από αρκετές ώρες όλα τα τηλέφωνα έδειχναν κατειλημμένα μέχρι που κάποια στιγμή μπήκα στην αναμονή και περίμενα 45 λεπτά και τελικά μίλησα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Στις 8 Δεκεμβρίου μπορεί η τσοπάνα να ήταν πιο τυχερή από εμένα που προσπαθούσα να επικοινωνήσω πριν λίγες ημέρες που μετά από αρκετές ώρες όλα τα τηλέφωνα έδειχναν κατειλημμένα μέχρι που κάποια στιγμή μπήκα στην αναμονή και περίμενα 45 λεπτά και τελικά μίλησα.
Παντως αν επαιρνες πρωινη ωρα μεχρι και τις 18 δεκεμβρη επιανες γραμμη..ανα 2 μερες τους καλουσαμε για αποριες :haha:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με αγωνια πλεον περιμενει ο σχετικος κλαδος την 1η κρουαζιερα του 2021, τη Grandiosa της MSC, να σαλπαρει την αλλη κυριακή. ειχα την τυχη να τη χαρω στις δοκιμες της (απο την ακτη...). ακυρωθηκε η σημερινη αναχωρηση αφου δεν προλαβαν τα νεα μετρα. ολα ετοιμα για τις 24/1. ετοιμη η περιφημη "φουσκα" προστασίας της MSC. να τη δουμε στην πραξη. καλη επιτυχια.
https://www.msccrociere.it/aggiornamenti-itinerario
11.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom