Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα σε ολους!! για να ταξιδέψω απο Αθήνα προς Αμπου Νταμπι με διαμονη δυο ημερων , και μετα Ντουμπαι για αλλες εξι μερες.. τι χρειαζεται οσον αφορα τον κοβιντ?? 4 ατομα θα ειμαστε , ο ενας εμβολιασμενος, ο αλλος με πιστοποιητικο νοσησης και οι αλλοι δυο ανεμβολιαστοι..
Για Abu Dhabi: COVID-safe travel to and from Abu Dhabi | Visit Abu Dhabi
Για Dubai: Tourists travelling to, from and through Dubai | Emirates United Arab Emirates
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
1)Ισχυει οτι για transit Ολλανδια δεν χρειαζεται κατι παραπανω επειδη ειναι συντομη σταση??
2)Ειμαι εμβολιασμενος αλλα σιγουρα θελει στο πηγαινε pcr σε χαρτι αυτο το καταλαβα.Τωρα στο γυρισμο δεν μπορω να βγαλω ακρη απο το site της ΙΑΤΑ
3)Επισης το διαβατηριο μου ληγει 6 μιση μηνες απο τη στιγμη του ταξιδιου αρα απο οτι καταλαβαινω οριακα προλαβαινω το 6 μηνο που βλεπω οτι απαιτειται οταν ταξιδευεις σε τριτες χωρες.Πιστευετε οτι θα εχω προβλημα.??
4)Ειναι νωρις ακομα,πιθανον θα ξαναρωτησω αλλα στο plf για γυρισμο συμπληρωνω αριθμο πτησης Ολλανδια-Ελλαδα η Νοτια Αφρικη-Ολλανδια?Αν τελικα κλεισω με KLM
5)Χρειαζεται καραντινα οταν γυριζουμε Ελλαδα??Αρκετοι εχουν ταξιδεψει Αφρικη απο οτι βλεπω οποτε ισως ισχυουν τα ιδια
1)δεν χρειαζεται αλλα θα εχεις ετσι κιαλλιως pcr test .Αν εχεις κανει και εμβολιο οκ.δεν υπαρχει κατι παραπανω. Kαποιο Plf αν χρειαζεται το βλεπεις τοτε
2),Νομιζω οχι .Ας απαντησει καποιος που πηγε η γνωριζει.Αλλιως πρεσβεια τηλ η αεροπορικη.
3)Οχι.Κανονικα ενα μηνα validity χρειαζεται αν και καποιοι ελεγχτες στα συνορα ζητανε 6μηνο .Δεν ξερω αν ειναι αυθαιρετο η οχι αλλα το εχω ακουσει.Παλι ομως πληρεις και το 6μηνο απο οτι λες
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά δε μπορώ να τη βρω τώρα, για μία φίλη που ψάχνεται για υπερατλαντικό:
Σε ποιο site βλέπουμε συγκεντρωτικά τι απαιτεί η κάθε χώρα, αν υπάρχει κάτι τέτοιο αξιόπιστο φυσικά;
Επίσης, τι γίνεται με τις πτήσεις μετεπιβίβασης, αν υποθέσουμε ότι ο επιβάτης δε βγαίνει από τ' αεροδρόμιο παρά μόνο είναι διερχόμενος. Απαιτείται να καλύπτει τις προϋποθέσεις που ζητάει η εκάστοτε χώρα;
Δε μπορεί να βγάλει άκρη με τις πρεσβείες...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

perdikos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά δε μπορώ να τη βρω τώρα, για μία φίλη που ψάχνεται για υπερατλαντικό:
Σε ποιο site βλέπουμε συγκεντρωτικά τι απαιτεί η κάθε χώρα, αν υπάρχει κάτι τέτοιο αξιόπιστο φυσικά;
Επίσης, τι γίνεται με τις πτήσεις μετεπιβίβασης, αν υποθέσουμε ότι ο επιβάτης δε βγαίνει από τ' αεροδρόμιο παρά μόνο είναι διερχόμενος. Απαιτείται να καλύπτει τις προϋποθέσεις που ζητάει η εκάστοτε χώρα;
Δε μπορεί να βγάλει άκρη με τις πρεσβείες...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Καλημέρα. Ενα ωραιο σαιτ με όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι συγκεντρωτικά για κάθε χώρα ειναι αυτο: Στοιχεία περιορισμών πτήσεων και ταξιδιών λόγω κοροναϊού (COVID-19) για κάθε χώρα | Skyscanner . Πατάς πανω σε κάθε χώρα και σου εμφανίζει τι χρειάζεται. Βέβαια πολύ πιο έγκυρη απάντηση θα πάρεις απο την πρεσβεία της εκάστοστε χώρας θεωρώ. Για την πτήση μετεπιβίβασης δεν γνωρίζω να σ απαντήσω και το ψάχνω και εγώ γιατί 14 Ιανουαρίου πετάω για Κολομβία με στάση 1 ώρας Αμστερνταμ.
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά δε μπορώ να τη βρω τώρα, για μία φίλη που ψάχνεται για υπερατλαντικό:
Σε ποιο site βλέπουμε συγκεντρωτικά τι απαιτεί η κάθε χώρα, αν υπάρχει κάτι τέτοιο αξιόπιστο φυσικά;
Επίσης, τι γίνεται με τις πτήσεις μετεπιβίβασης, αν υποθέσουμε ότι ο επιβάτης δε βγαίνει από τ' αεροδρόμιο παρά μόνο είναι διερχόμενος. Απαιτείται να καλύπτει τις προϋποθέσεις που ζητάει η εκάστοτε χώρα;
Δε μπορεί να βγάλει άκρη με τις πρεσβείες...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Από αυτά που έχω συναντήσει εγώ, δεν υπολογίζεται η ενδιάμεση χώρα και τα μέτρα που ισχύουν σε αυτήν. Είναι στην ουσία σαν να μην έχεις περάσει ποτέ από εκεί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Ερώτηση που σίγουρα έχει απαντηθεί αλλά δε μπορώ να τη βρω τώρα, για μία φίλη που ψάχνεται για υπερατλαντικό:
Σε ποιο site βλέπουμε συγκεντρωτικά τι απαιτεί η κάθε χώρα, αν υπάρχει κάτι τέτοιο αξιόπιστο φυσικά;
Επίσης, τι γίνεται με τις πτήσεις μετεπιβίβασης, αν υποθέσουμε ότι ο επιβάτης δε βγαίνει από τ' αεροδρόμιο παρά μόνο είναι διερχόμενος. Απαιτείται να καλύπτει τις προϋποθέσεις που ζητάει η εκάστοτε χώρα;
Δε μπορεί να βγάλει άκρη με τις πρεσβείες...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Δείτε και το site της ΙΑΤΑ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom