Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.967
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Δε βρήκα αντίστοιχο νήμα οπότε και θα γράψω σ' αυτό σχετικά με τη Σουηδία.

Καταρχάς περιττό να πω ότι είναι αλήθεια όσα ακούγονται και διαβάζαμε τόσο καιρό. Με το που πατάς το πόδι σου στη χώρα δε καταλαβαίνεις ότι υπάρχει πανδημία.
Δε μας έγινε κανένας απολύτως έλεγχος κατά την άφιξη στο Arlanda, παρά μόνο στην επιβίβαση στη Θεσσαλονίκη.
Μάσκες δε χρησιμοποιεί κανένας και πουθενά. Πουθενά όμως, είναι σοκαριστικό, ούτε καν οι άνθρωποι μεγαλυτέρων ηλικιών. Ήμασταν σα τη μύγα μες το γάλα μέσα στα ΜΜΜ, οι μόνοι που φορούσαμε μάσκα και σπάνια αν έβλεπες κάποιον άλλο τουρίστα σίγουρα, όχι μόνιμο κάτοικο.
Παρόμοια κατάσταση επικρατεί και στο αεροδρόμιο, με τη σύσταση για μάσκα να γίνεται μόνο κατα την επιβίβαση στο αεροσκάφος, από υπαλλήλους που ούτε αυτοί φορούσαν φυσικά.

Στα καταστήματα δεν υφίσταται ο παραμικρός έλεγχος, οι Χριστουγεννιάτικη αγορά λειτουργεί κανονικά με συνωστισμό, γενικότερα εικόνες που δεν έχουμε συνηθίσει τη τελευταία διετία, σε ένα κράτος με διαφορετική κουλτούρα σίγουρα από τα υπόλοιπα της ευρώπης. Φυσικά έχει πέσει και πολύ εμβόλιο, αλλά και οι δείκτες είναι αρκετά χαμηλοί.

Απ' ότι μου είπε και ο φίλος μου που ζει μόνιμα εκεί, ποτέ δεν υπήρξε περιορισμός, παρά μόνο κάποια στιγμή αραίωση του διαθέσιμου χώρου των κλειστών καταστημάτων και τέλος. Αυτός εργάζεται σε Ευρωπαϊκή πολυεθνική, ήταν η μόνη που έκλεισε για ένα -μικρό- διάστημα στη χώρα κατόπιν εντολής και η μόνη που απαιτεί από το προσωπικό τη χρήση μάσκας.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Από 1.12.21 πλέον η είσοδος στην Βουλγαρία γίνεται ελεύθερα για όσους έχουν πιστοιητικο εμβολίου σε ισχύ. Παραμένει όμως το PCR υποχρεωτικά μόνο για όσους δεν έχουν εμβολιαστεί!
Η πληροφορία είναι σημερινη

Νυμφαία: Η Βουλγαρία σηκώνει τις μπάρες για τους εμβολιασμένους - IN KOMOTINI NEWS - Ειδησεογραφική ιστοσελίδα της Κομοτηνής/Ροδόπης/Θράκης
 
Last edited:

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Λογική προτροπή από τον ΠΟΥ για αποτροπή ταξιδιών σε ηλικίες άνω των 60 και ειδικά εάν πάσχουν πχ από καρδιακή νόσο, καρκίνο και διαβήτη ! Ο ΠΟΥ συνιστά στους άνω των 60 ετών και τις ευπαθείς ομάδες να μην ταξιδεύουν
Να πάνε να χεστ@ύν με τα βρακιά δεμένα. Θα κάνουμε τρίτη δόση, τέταρτη και πέμπτη αν χρειαστεί,για την γρίπη, για τέτανο, για διφθερίτιδα,θα πάρουμε υπόθετα, αλλά δεν σταματάμε τα ταξίδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Λογική προτροπή από τον ΠΟΥ για αποτροπή ταξιδιών σε ηλικίες άνω των 60 και ειδικά εάν πάσχουν πχ από καρδιακή νόσο, καρκίνο και διαβήτη ! Ο ΠΟΥ συνιστά στους άνω των 60 ετών και τις ευπαθείς ομάδες να μην ταξιδεύουν
Ταξιδι απο ταξιδι εχει διαφορα. Αν μπεις στο αυτοκινητο σου και πας σε ενα ορεινο μικρο χωριο για να περπατας στη φυση, ποιος ο κινδυνος?
Τεραστια υποκρισια οταν οι ιδιοι ανθρωποι παστωνονται καθε μερα στο αττικο μετρο διπλα σε πιθανα κρουσματα που μπαινουν διχως ελεγχο.
 

perdikos

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους, έχω πτηση για κολομβία(Bogota) 14 Ιανουαρίου με Stopover στο Amsterdam για 1 ωρα με Klm. Με τα ήδη υπάρχοντα μέτρα της Ολλανδίας (lockdown κλπ) δεν έχω κάποιο θέμα σωστα?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.201
Καλησπέρα σε όλους, έχω πτηση για κολομβία(Bogota) 14 Ιανουαρίου με Stopover στο Amsterdam για 1 ωρα με Klm. Με τα ήδη υπάρχοντα μέτρα της Ολλανδίας (lockdown κλπ) δεν έχω κάποιο θέμα σωστα?
Για τράνζιτ(εννοείται ότι δεν θα βγεις από το αεροδρόμιο) δεν υπάρχει θέμα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα σε όλους, έχω πτηση για κολομβία(Bogota) 14 Ιανουαρίου με Stopover στο Amsterdam για 1 ωρα με Klm. Με τα ήδη υπάρχοντα μέτρα της Ολλανδίας (lockdown κλπ) δεν έχω κάποιο θέμα σωστα?
Χθες πεταξαμε με ενδιαμεσο Amsterdam. Δε θα εχεις προβλημα (με τα τωρινα δεδομενα παντα).
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Πιο αυστηρές προϋποθέσεις για το πιστοποιητικό νόσησης σε ανεμβολίαστους -Μόνο με θετικό PCR από σήμερα | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr

Τι καταλαβαινετε με αυτην την ειδηση?? πεταω μεθαυριο και η κοπελα μου εχει πιστοποιητικο νοσησης (μετα απο θετικο rapid test ) που ληγει στις 14/2/22 ..λετε να εχει θεμα? (φαντάζομαι οτι αναφερονται σε νοσουντες απο εδω και πέρα).
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Πιο αυστηρές προϋποθέσεις για το πιστοποιητικό νόσησης σε ανεμβολίαστους -Μόνο με θετικό PCR από σήμερα | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr

Τι καταλαβαινετε με αυτην την ειδηση?? πεταω μεθαυριο και η κοπελα μου εχει πιστοποιητικο νοσησης (μετα απο θετικο rapid test ) που ληγει στις 14/2/22 ..λετε να εχει θεμα? (φαντάζομαι οτι αναφερονται σε νοσουντες απο εδω και πέρα).
Οτι απο δω και περα θα πρεπει οποιος βγει θετικος σε ραπιντ να πληρωσει απο τη τσεπη του και pcr για να βγαλει νοσηση ή να χρηματισει παραπανω καποιο διαγνωστικο γιατι αρκετα φαγανε και τα φαρμακεια :haha:
 

spyros91

Member
Μηνύματα
870
Likes
790
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Οτι απο δω και περα θα πρεπει οποιος βγει θετικος σε ραπιντ να πληρωσει απο τη τσεπη του και pcr για να βγαλει νοσηση ή να χρηματισει παραπανω καποιο διαγνωστικο γιατι αρκετα φαγανε και τα φαρμακεια :haha:
ενταξει τοτε δεν ανησυχουμε!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom