Ιταλία Τοσκάνη προτάσεις και συμβουλές

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
λευτέρη, συμφωνώ με τα παιδιά! καλύτερα ίσως να πάρεις αυτοκίνητο!

και θα σου προτείνω κι εγώ (αν και στο δικό μου ταξίδι θέλησα να ξεκινήσω από τις μεγάλες πολεις) να προτιμήσεις να περάσεις περισσότερο χρόνο στην ύπαιθρο της τοσκάνης απ' ό,τι στις πόλεις.. θα είναι και νταλα καλοκαίρι!!! οπότε πιστεύω προσφέρεται περισσότερο :) (το ίδιο εχουμε πει και στη ντοροθυ χεχε!)

με 5 μέρες που έχεις, μπορείς να δεις αρκετά πραγματάκια...

σε 1 1/2 με 2 μέρες βλέπεις πολύ άνετα και χαλαρα τα βασικά της φλωρεντίας...

και από εκεί και πέρα, δώσε 1 μέρα σε σιένα-τζιμινιανο-κιαντι, μια σε πιζα-λουκα και ίσως μια για να δεις λιγάκι και κάποια απο τα υπεροχα άλλα χωριουδάκια που σου προτεινανε... (τα παιδιά που γραψανε είναι πιο ειδικοι στην υπαιθρο, οποτε ακουσε τους)... αν τωρα θελεις να δωσεις λιγο περισσοτερο χρονο στη σιενα.. το κανονίζεις κι αυτό και αφαιρείς από κάτι άλλο ...αξίζει! (εννοείται να κάνεις και διανυκτερευση!)...

τωρα, αν δεν παρεις car, απλα θα δεις λιγοτερα πραγματα... δηλαδη π.χ. μια μερα θα δεις μονο σιενα σαν τζιμινιανο οπως εγω... ενω καλλιστα θα μπορουσα να εχω χωρεσει και το κιαντι σ' αυτο το τουρ... (στριμωγμενα μεν, αλλα αν υπολογισεις τους χρονους απο τις μετακινησεις που εχασα με τα ΜΜΜ θα το προλαβαινα... ασε που θα χα χρονο να δω περισσοτερη ωρα και το σαν τζιμινιανο...)

τωρα, αν δε θελεις με τπτ να νοικιασεις αυτοκινητο, μην πάρεις τρένο, και άβολο είναι και σε αφήνει μακριά από το κέντρο της σιένας... πάρε λεωφορείο αν και σίγουρα -σε σχεση με το car- θα έχεις μια μικρούλα ταλαιπωρία μεγαλύτερη (και μόνο το ψάξιμο των αφετηριών, εισιτηρίων κλπ μας έπαιρνε ώρα...)

τωρα βεβαια το car οπως καταλαβαινεις, δεν μπαινει μεσα στις πολεις... ουτε σιενα ουτε φλωρεντια.. οποτε ισως θα πρεπει να δωσουν τα παιδια και καποιες info για παρκινγκ.. π.χ. αν θυμαμαι καλα απο την ιστορια του traveller στο san gimignano το είχε αφησει εξω απο το καστρο σε παρκινγκ επι πληρωμη??

κάποιες τετοιες info καλο θα ειναι να τις ξερεις απο πριν!

α ναι... και κατι αλλο! για τα οργανωμενα τουρ που λες! υπαρχουν αλλα ειναι ακριβα.. ενδεικτικα ειχα βρει ημερησιο tour σιένα-σαν τζιμινιανο-κιάντι (μαζι με ελαφρυ γευμα), μεταφορές κλπ 50-55 ευρώ...

γιατι να μην τα δωσεις σε αυτοκινητο και να κανεις το προγραμμα σου οπως το θες?
συμφωνω, λευτερη το αυτοκινητο απαραιτητο, προσεχε μονο τις μερες γιατι δευτερα αν θυμαμαι καλα στην φλωρεντια ειναι κλειστα ολα τα μουσεια. ετσι κι αλλιως στην σιεννα ο δρομος σε οδηγει στο παρκινγκ και μετα ποδαροδρομο, δεν μπαινει αυτοκινητο μεσα, σιγουρα ομως εγω θα εκανα μια διανυκτερευση ειναι πανεμορφη πολη, οπως επισης και μια διανυκτερευση θα εκανα lucca, ειναι μοναδικη να πας οπωσδηποτε. το σαν τζιμινιανο επειδη ειναι ακρως τουριστικο σε παρκινγκ επισης πριν μπεις στα τειχη της πολης. βεβαια ολες οι χρεωσεις αυτες ειναι 1 € ανα ωρα αν τα θυμαμαι καλα. ισως οσο περισσοτερο τοσο λιγοτερο οι χρεωσεις. αν δεν εχεις περπατησει στην πολη της πιζα, ειναι ομορφα και αρκετα κοντα στην lucca. αν τελικα σε πεισουμε, να κινηθεις σε επαρχιακο δικτυο οδικο βεβαια, προς κιαντι και να μπεις σε κανενα κτημα. φλωρεντια το αμαξι μπαινει, αλλα μονο εκει πουθενα αλλου απο τις πολεις που γραφω. να περασεις υπεροχα οτι κι αν αποφασισεις τελικα
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Το αυτοκίνητο το νοικιάσαμε από Φλωρεντία και αφού είχαμε ολοκληρώσει την επίσκεψή μας εκεί. Όταν φτάσαμε στο Σαν Τζιμινιάνο κατεβαίνοντας για Σιένα ο κόσμος ήταν ήδη πολύς και τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα κυριολεκτικά παντού έξω από το χωριό. Εμείς το αφήσαμε σε μια άκρη στο δρόμο που οδηγεί προς το χωριό και μετά περπατήσαμε.

Στη Σιένα είχαμε κλείσει ξενοδοχείο ακριβώς έξω από την παλιά πόλη. Περίπου 10 λεπτά περπάτημα μέχρι την Piazza del Campo. Την πρώτη μέρα βρήκαμε και το αφήσαμε δωρεάν έξω από το ξενοδοχείο και τη δεύτερη το βάλαμε στο πάρκινγκ του ξενοδοχείου με 10 €.

Στα υπόλοιπα χωριά της Τοσκάνης ισχύει το ίδιο. Αφήνεις το αυτοκίνητο είτε σε πάρκινγκ έξω από την είσοδό τους (πχ Montalcino) ή σε ορισμένες περιπτώσεις χύμα όπου βρεις (πχ Pienza).
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.773
Likes
1.097
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
και φλωρεντία-βενετία που τρώμε χωρίς να δώσουμε μία περιουσία (μέχρι 30 το άτομο αντέχω..;)) έλα και φεύγω σε λίγο:haha:
 

konvagos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Τέλος Μαίου σκοπεύω να κάνω ένα εβδομαδιαίο ταξιδάκι στην Τοσκάνη. Θα ανέβω με πλοίο Ανγκώνα και έχω μαζί το αμάξι μου. Σχεδιάζω να μείνω 5 νύχτες στη Φλωρεντία κι από εκεί να κάνω ημερήσιες εξορμήσεις σε κοντινές πόλεις και χωριά.
Προς τα Δυτικά σκοπεύω να επισκεφθώ τη Λούκα - ίσως και την Πίζα - ενω προς τα νότια το Σαν Τζιμινιάνο, τη Σιένα, το Μοντεριτζιόνι και ο Μονταλτσίνο.
Έπίσης στην επιστροφή προς Ανγκώνα σχεδιάζω να ακολουθήσω τον δρόμο μέσω Περούτζια - με μια στάση στο Μοντεπουλτσιάνο - ενώ όταν πάω μέσω Μπολώνια για πιο γρήγορα.
Όποιος έχει ακολουθήσει ένα τέτοιο πενταήμερο πρόγραμμα στην Τοσκάνη παρακαλώ ας μου στείλει εντυπώσεις, την αποψή του για τα μέρη και τις διαδρομές που έχω επιλέξει και φυσικά να μου εκθέσει τισ δικές του προτάσεις.

Ευχαριστώ! ;)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Νομίζω ότι έχεις βάλει πολλά μέρη στο πρόγραμμα σου.
Η Φλωρεντία είναι πανέμορφη και πρέπει να της αφιερώσεις τουλάχιστον δύο ημέρες για να δεις τουλάχιστον τα βασικά.
Σιένα Σαν Τζιμινιανο βγαίνουν σε μια ημέρα και είναι σούπερ επιλογές.
Για διάβασε και εδώ
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%FD-%F3%F4%E7%ED-%F4%EF%F3%EA%DC%ED%E7.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F3%E1%ED-%F4%E6%E9%EC%E9%ED%E9%DC%ED%EF.html
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
θα ειμαι και εγω τελος μαιου φλωρεντια...θα μεινω 5 βραδια και μετα σκεφτομαι 2 βραδια βενετία....εκτός και αν μαγευτώ από τα τοπια της τοσκάνης και αφιερώσω ολο το 7ημερο εκει...
έδρα μου θα ειναι η φλωρεντία...και απο εκει ημερησιες εκδρομές...το κεντρο της φλωρεντιας σκεφτομαι να το εξερευνησω το μεσημερι της πρωτης μερας και τα βραδακια που θα επιστρεφω...δεν εχω βγαλει ακομα προγραμμα για να σε βοηθησω..εχουμε μελλον...θα ξεκινησω απο μιλάνο μιας και θα φτασω εκει αεροπορκώς...το συζηταμε αν θελεις σιγα σιγα...
 

helstar

Member
Μηνύματα
73
Likes
12
Αν επιστρεψεις απο Σιενα στη Φλωρεντια παρε τον SR222 μεσω Greve.Εννοειται οτι δεν κανεις τον ιδιο δρομο δυο φορες και μακρυα απο κεντρικους!
 

konvagos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες σας! Έτσι το σκέφτομαι κι εγώ να κάνω κυκλικές διαδρομές και όχι να επιστρέφω από τον ίδιο δρόμο.

Η Πίζα πέρα από τον Πύργο έχει κάτι άλλο αξιόλογο ώστε να της αφιερώσω χρόνο από την ίδια ημέρα που θα επισκεφτώ την Λούκα?
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Καλησπέρα σας

Ψάχνω για προτάσεις φαγητού σε Τοσκάνη- Φλωρεντία/ Σιέννα/ San Gimignano και πέριξ.

Παρακαλώ τα φώτα σας. Grazie:)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ψάχνω για προτάσεις φαγητού Φλωρεντία
Προχειρα μονο στο antico vivaio, χορταστικα με κρεας κλπ στη fettunta κ λαικα στον tito, mario, sabatino με τη σειρα αυτη. Ολα λαικο περιβαλλον με 15-25/ατομο.
Παγωτο μονο στην passera. Μη ρωτησετε τι σημαινει...
 

vrea

Member
Μηνύματα
232
Likes
209
Για την υπόλοιπη Τοσκάνη πχ Σιένα, San Gimignano κλπ υπάρχει κάποια πρόταση?

Συνηδητοποιήσα ότι οι μέρες που θα πάμε συμπίπτουν με το καθολικό Πάσχα και τρέμω μήπως ταλαιπωρηθούμε με κλειστά εστιατόρια κλπ.
Εχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία με Πάσχα στην Τοσκάνη? Είναι κάποιο φεστιβάλ, εκδήλωση που έχει εκείνες τις ημέρες και αξίζει να πάμε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom