Τουρίστας ή ταξιδευτής;

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.471
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Νομίζω ότι ο εκδρομέας ή εκδρομεύς είναι αυτός που πηγαίνει σε φυσικά τοπία. Απ'τη στιγμή που πηγαίνει σε αστικό περιβάλλον περνάει σε μία από τις κατηγορίες τουρίστα/ταξιδιώτη/ταξιδευτή ανάλογα με το ταξιδιωτικό βιογραφικό του.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί

evaT

Member
Μηνύματα
1.555
Likes
12.622
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εγω συμφωνώ με την @paefstra. Οι επισκέπτες πήραν το κόκκινο λεωφορείο να δουν την πόλη με την άνεση τους κ το βράδυ είχαν κουράγιο κ για μπύρες. Εμένα το κοντέρ έγραψε 19,86 χιλιόμετρα σε μια μέρα σε ανηφοροκατηφόρες, μου βγήκε η γλώσσα απέξω για να δω ακριβώς τα ίδια πράγματα.... το δε βράδυ βγήκα μισό τετράγωνο πιο πέρα γιατί τα ειχα φτύσει!
Όλα μια ταμπέλα είναι τελικά υπάρχουν φορές που νιώθω ότι περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα ακόμα κ μέσα στη γειτονιά μου.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Αεναη κουβέντα για την διαφορά τουρίστα με ταξιδευτή.. Ειπαμε τουρίστας ειναι κάτι χαλαρό πολύ πιο χαλαρό (σαν Θεσσαλονικιός μου φέρνει) απο τον ταξιδευτή.. Ειναι και οι δυό τους στο Λούβρο και ο ένας μετά απο μισή ωρα τα εχει παίξει και κάθεται στο παγκάκι και βρίζει τους Γιαπωνέζους που δεν τον αφήνουν να δει αυτον τον μικροσκοπικό πίνακα και εκ των υστερων θα πει " ε σιγά το πράμα" ενω ο ταξιδευτής θα νοιώσει μια μεγάλη ικανοποίηση που επιτελους το ειδε απο κοντά και θα ξέρει οτι ο Ντα Βίντσι τα είχε φτιάξει με την γυναίκα αυτουνού που του προμήθευε πινέλα που κατασκευάζονταν με τριχες ανδαλουσιανού επιβήτορα ( για άλογο μιλάω) ... μην το ψαχνετε στη wiki.. στο μυαλό του τουρίστα τριγυρίζει πιο πολύ η λέξη καφέ ... α και ένα tips.. αυτοί οι δυο τύποι δεν πρεπει να πανε ταξίδι μαζί..δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε..

Υπάρχει και η κατηγορία αυτων που κάνουν διακοπές σε all inclusive ξενοδοχεια (δεν τους χλευάζω καθόλου) οπου ειναι όλο ξάπλα.. στο κρεβατι, στη ξαπλώστρα, στο γρασιδι, στην άμμο, στο στρωμα θαλάσσης στην πισίνα, στο στρώμα θαλάσσης στη θάλασσα (οχι δεν ειναι το ιδιο), και ίσως και σε κάποιο πάτωμα τυφλα..

Μια άλλη επίσης κατηγορία ειναι και αυτοί που κάνουν διακοπές με σπορ πχ σκι (o @turms θα με καταλάβει πιστευω) όπου πας μια βδομάδα και αν δεν εισαι καλά γυμνασμέμος και προετοιμασμένος σου βγαίνει η παναγία μετά απο δυο μέρες, που γίνεσαι μουσκεμα στον ιδρωτα με -5 βαθμούς και λες "που να γειρω το κορμί μου" που λέει και το τραγούδι και ποτε θα πάμε σπιτι να ξεκουραστούμε..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Εγω συμφωνώ με την @paefstra. Οι επισκέπτες πήραν το κόκκινο λεωφορείο να δουν την πόλη με την άνεση τους κ το βράδυ είχαν κουράγιο κ για μπύρες. Εμένα το κοντέρ έγραψε 19,86 χιλιόμετρα σε μια μέρα σε ανηφοροκατηφόρες, μου βγήκε η γλώσσα απέξω για να δω ακριβώς τα ίδια πράγματα.... το δε βράδυ βγήκα μισό τετράγωνο πιο πέρα γιατί τα ειχα φτύσει!
Όλα μια ταμπέλα είναι τελικά υπάρχουν φορές που νιώθω ότι περιφέρομαι σαν την άδικη κατάρα ακόμα κ μέσα στη γειτονιά μου.
Ταξιδευτης ειναι να πηγαινεις Ρωμη η Κωνσταντινουπολη, να βγαζεις μονος σου τα εισιτηρια, να ψαχνεις μονος ξενοδοχειο, ταξι για το ξενοδοχειο, κρουαζιερα στο Βοσπορο, ελληνα ξεναγο με 100 ευρω τη μερα, ο,τι ΑΚΡΙΒΩΣ παρεχει στη μιση τιμη ενα ταξιδιωτικο πρακτορειο με το ΙΔΙΟ προγραμμα αλλα να επιστρεφεις ψοφιος στην κουραση απο το περπατημα και τα μμμ και ξεπαραδιασμενος απο τον ιδιωτικο ξεναγο και τα ταξι για να μη μπεις σε λεωφορειο με γκρουπ και εισαι τουριστας.
 
D

Delmem38110

Guest
Ταξιδευτης ειναι να πηγαινεις Ρωμη η Κωνσταντινουπολη, να βγαζεις μονος σου τα εισιτηρια, να ψαχνεις μονος ξενοδοχειο, ταξι για το ξενοδοχειο, κρουαζιερα στο Βοσπορο, ελληνα ξεναγο με 100 ευρω τη μερα, ο,τι ΑΚΡΙΒΩΣ παρεχει στη μιση τιμη ενα ταξιδιωτικο πρακτορειο με το ΙΔΙΟ προγραμμα αλλα να επιστρεφεις ψοφιος στην κουραση απο το περπατημα και τα μμμ και ξεπαραδιασμενος απο τον ιδιωτικο ξεναγο και τα ταξι για να μη μπεις σε λεωφορειο με γκρουπ και εισαι τουριστας.
αύριο θα πάω στην Πόλη (και θα έχει και ωραίο καιρό), αλλά δεν σκοπεύω να κάνω τίποτε από αυτά που λες.
κάνα καλό φαγητό κάνα καφεδάκι και λίγο περπάτημα κάνα χαμάμ, αυτά τα λίγα...
εγώ δεν θα είμαι ταξιδευτής δηλαδή;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Εμένα το κοντέρ έγραψε 19,86 χιλιόμετρα σε μια μέρα σε ανηφοροκατηφόρες, μου βγήκε η γλώσσα απέξω για να δω ακριβώς τα ίδια πράγματα..
Αν οι επισκέπτες που λες είδαν τα ίδια πράγματα με εσένα και μάλιστα άνετα και είχαν
το κουράγιο να βγούν για μπύρες, γιατί να μην είμαστε όλοι επισκέπτες;
Τι διαφορετικό έχει κάποιος που γίνεται κομμάτια; Να έβλεπε περισσότερα να το καταλάβω,
αλλά αφού όπως λες είδατε τα ίδια;
Απλή απορία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
αύριο θα πάω στην Πόλη (και θα έχει και ωραίο καιρό), αλλά δεν σκοπεύω να κάνω τίποτε από αυτά που λες.
κάνα καλό φαγητό κάνα καφεδάκι και λίγο περπάτημα κάνα χαμάμ, αυτά τα λίγα...
εγώ δεν θα είμαι ταξιδευτής δηλαδή;
Εγω κανω μονο διακοπες στο εξωτερικο τα τελευταια χρονια. Ουτε καν τουρισμο, στον πατο της ιεραρχιας των ταξιδιωτων. Νεα κατηγορια: dolce vita.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λέτε λέτε λέτε αλλά δεν έχετε θίξει το πιο βασικό θέμα.

Αν είσαι ταξιδευτής, και όχι τουρίστας, και κάνεις άπειρα χιλιόμετρα μέσα στη μέρα, πώς ακριβώς θα έχεις δυνάμεις να "αποδώσεις" το βράδυ? Ε? Συγνώμη, αλλά δεν παίζουμε με αυτά.
 
D

Delmem38110

Guest
Λέτε λέτε λέτε αλλά δεν έχετε θίξει το πιο βασικό θέμα.

Αν είσαι ταξιδευτής, και όχι τουρίστας, και κάνεις άπειρα χιλιόμετρα μέσα στη μέρα, πώς ακριβώς θα έχεις δυνάμεις να "αποδώσεις" το βράδυ? Ε? Συγνώμη, αλλά δεν παίζουμε με αυτά.
μια Χαρά αποδίδουμε και την μέα και το βράδυ σε όλους τους τομείς.
τι μας πέρασες. 🤣🤣🤣
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom