Τουρκία Τουρκία με λεωφορείο

kostas 1966

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σας κι εδω ...σε λιγες μερες θα παω με λεωφορειο στην Πολη ...
Ηθελα να ρωτησω ..πως παιζει το θεμα με τα ψωνια στην επιστροφη στο τελωνειο ...
Εχω πολλα χρονια που πηγα στην Πολη ...και δεν θυμαμαι τις διαδικασιες ..
Γνωριζω οτι αγορες μεχρι 300 ευρω ανα ατομο ...δεν εχουν τελη δασμους κλπ ...αλλα ποια ειναι η διαδικασια δεν ξερω
Επαναλαμβανω θα παω και θα επιστρεψω με λεωφορειο (οχι τουριστικο γκρουπ )
Μηπως γνωριζει κανεις που πηγε με τον ιδιο τροπο τελευταια ??
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ο έλεγχος είναι τυπικός, θα πρέπει να έχεις πάρει τον ουρανό με τ'άστρα για να έχεις θέμα ή να υποκρύπτεται ότι έχεις αγοράσει εμπόρευμα για μεταπώληση. Είναι κάτι ανάλογο με τις 'ποσότητες συνήθεις για νοικοκυριό' των σούπερ μάρκετ.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Γεια σας κι εδω ...σε λιγες μερες θα παω με λεωφορειο στην Πολη ...
Ηθελα να ρωτησω ..πως παιζει το θεμα με τα ψωνια στην επιστροφη στο τελωνειο ...
Εχω πολλα χρονια που πηγα στην Πολη ...και δεν θυμαμαι τις διαδικασιες ..
Γνωριζω οτι αγορες μεχρι 300 ευρω ανα ατομο ...δεν εχουν τελη δασμους κλπ ...αλλα ποια ειναι η διαδικασια δεν ξερω
Επαναλαμβανω θα παω και θα επιστρεψω με λεωφορειο (οχι τουριστικο γκρουπ )
Μηπως γνωριζει κανεις που πηγε με τον ιδιο τροπο τελευταια ??
Ψάχνουν επιλεκτικά και ανοίγουν βαλίτσες στην τύχη. Στο τελευταίο ταξίδι μου τέλη Αυγούστου κατάσχεσαν τσιγάρα που είχε παραπάνω ένα ζευγάρι. Είχαμε και εμπόρους που είχαν είδη προικός αλλά πέρασαν χωρίς έλεγχο
 

kostas 1966

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
η απορια μου εχει να κανει περισσοτερο με την διαδικασια ...παραδειγμα ..πηγα στην πολη αγορασα 2 δερματινα τζακετ ενα για μενα ενα για τον αδερφο μου (υπολογιζω χονδρικα 200-300 ευρω)...με το που φτανω στα συνορα ...τι κανω ?.. μενω μεσα στο λεωφορειο και περιμενω να ερθει καποιος να κανει ελεγχο ???...κατεβαινω απο λεωφορειο και παω μεσα καπου να δηλωσω τι εχω αγορασει ???...(εννοειται οτι θα εχω αποδειξεις αγορας ...)...αυτα ειναι που δεν γνωριζω ..και θελω να εχω μια εικονα τελος παντων
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Στην τούρκικη πλευρά κατεβαίνεις από το λεωφορείο με το διαβατήριο, το οποίο σου το σφραγίζουν στο ειδικό γκισέ. Συνήθως ξανανεβαίνεις κατευθείαν στο λεωφορείο, ανοίγουν οι "μπαγκαζιέρες" και ανάλογα με τα κέφια των υπαλλήλων μπορεί να ζητήσουν να ανοίξουν 1-2 βαλίτσες, μπορεί και καμία, μου έχει τύχει να ζητήσουν να ανοίξουν και όλες (το τελευταίο σπάνια και κυρίως στην είσοδο στην Τουρκία).
Στην ελληνική πλευρά δίνεις το διαβατήριο στον αστυνομικό, γίνεται κι εκεί ενδεχομένως δειγματοληπτικός έλεγχος αποσκευών. Συνήθως ο έλεγχος είναι πιθανότερος και πιο "σχολαστικός" στη χώρα εισόδου.
Μην αγχώνεσαι, ακολούθα τους υπόλοιπους, θα σου πει και ο συνοδός του λεωφορείου ότι χρειαστεί
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
η απορια μου εχει να κανει περισσοτερο με ταην διαδικασια ...παραδειγμα ..πηγα στην πολη αγορασα 2 δερματινα τζακετ ενα για μενα ενα για τον αδερφο μου (υπολογιζω χονδρικα 200-300 ευρω)...με το που φτανω στα συνορα ...τι κανω ?.. μενω μεσα στο λεωφορειο και περιμενω να ερθει καποιος να κανει ελγχο ???...κατεβαινω απο λεωφορειο και παω μεσα καπου να δηλωσω τι εχω αγορασει ???...(εννοειται οτι θα εχω αποδειξεις αγορας ...)...αυτα ειναι που δεν γνωριζω ..και θελω να εχω μια εικονα τελως παντων
Τίποτα δεν κάνεις το ένα το φοράς το άλλο στην βαλίτσα σου. Συνήθως ανεβαίνουν βλέπουν φάτσες και φεύγουν και κοιτάν τις μπαγαζιέρες του λεωφορείου.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Τα δρομολόγια με λεωφορείο μεταξύ Θεσσαλονίκης και Κωνσταντινούπολης, τουλάχιστον από 2 πρακτορεία, γίνονται πλέον σε καθημερινή βάση.
Συμεωνίδης-Alpar: Από Θεσσαλονίκη 20.00, από Κωνσταντινούπολη 21.00
Crazy holidays-Ozikizler: Από Θεσσαλονίκη 10.00, από Κωνσταντινούπολη 17.30
 

zagreli

Member
Μηνύματα
32
Likes
58
Ξεθάβω το θέμα, τι ισχύει με τις λεωφορειακές γραμμές αυτό το διάστημα για Κωνσταντινούπολη? Βρίσκω δρομολόγια με βραδινή αναχώρηση και επιστροφή από Θεσσαλονίκη στα 80€, υπάρχει τρόπος να βρω κάτι με μεσημεριανή/απογευματινή επιστροφή και κάτι οικονομικότερο αν κλείσω από τουρκικό site?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Κατά βάση έχει πρωινά ή βραδινά δρομολόγια (κυρίως το δεύτερο), δε νομίζω να υπάρχει γραμμή/λεωφορείο που να ξεκινάει το μεσημέρι.
Από τουρκικό site παλαιότερα ήταν πολύ δύσκολο ή οι τιμές ήταν ίδιες, καθώς παίζει ρόλο από που ξεκινά το λεωφορείο (και για σκοπούς ανταγωνισμού). Το Θεσσαλονίκη-Κωνσταντινούπολη είναι πιο ακριβό από το Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη. Σε ένα site πριν χρόνια (δε θυμάμαι αν ήταν της Kamil Koc ή άλλης εταιρίας) που ήταν λίγο φθηνότερα, ζητούσε υποχρεωτικά τουρκικό αριθμό ID (T.C. Kimlik No)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom