Τρόποι για να εξοικονομίσουμε λεφτά για ταξίδι

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ταξίδευα και πριν κόψω το τσιγάρο, αλλά εδώ και 8 χρόνια που το έχω κόψει μπορώ και κάνω τουλάχιστον ένα ακόμα ταξίδι κάθε χρόνο (1,5 πακέτο την ημέρα 6€x365=2.190€ o_O ). Έχω περιορίσει και το φαγητό από ντελίβερι καθώς και κάποιες ανούσιες εξόδους και με αυτά τα χρήματα που έτσι κι αλλιώς ξόδευα πραγματοποιώ μικρές αποδράσεις τα σαββατοκύριακα.
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εγώ πάλι καταφεύγω (μη γελάσετε , μη με πάρετε με τις πέτρες) στη κλασσική λύση του κουμπαρά που πάντα με έχει βγάλει ασπροπρόσωπη και έτσι δεν έχω το άγχος για το πόσα χρήματα θα ξοδέψω εκεί όταν θα πάω ...
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Μια χαρα ειναι οι κουμπαραδες, εγω τους χρησιμοποιω για διαφορα πραγματα και περα απο τα ταξιδια
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.782
Εχω πεισει οποιον συγγενη ψηφισε τη σημερινη κατασταση (λεγοντας τους "Αλλα αυτοι ειστε..." ) να μας δινει αντι για τα ακυρα δωρα που μας επαιρναν το ποσο σε ρευστο για να τα βαζουμε σε κουμπαρα για ταξιδια, δημιουργωντας τους ενοχες που η ζωη εχει γινει πιο δυσκολη πλεον εξ αιτιας τους.

Συνεχιζω το καπνισμα για να μην τους πνιξω απο τα νευρα.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Μια χαρα ειναι οι κουμπαραδες, εγω τους χρησιμοποιω για διαφορα πραγματα και περα απο τα ταξιδια
@niax Πράγματι , μερικοί κουμπαράδες είναι έργα τέχνης ... Έχω έναν τέλειο κουμπαρά Μπιγκ Μπεν με πάνω τον Πίτερ Παν και τη παρέα του , δώρο του ξάδερφού μου όταν σπούδαζε πριν 23 χρόνια στο Λονδίνο ... Στην αρχική του μορφή όταν μου το χε κάνει δώρο ήταν γεμάτο καραμέλες βουτύρου ... Το συγκεκριμένο ενθύμιο-δώρο μου φαίνεται ακόμα πουλιέται στα Harrods ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.129
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Οταν δουλευω βαζω στανταρ ενα ποσο απο το μισθο στην ακρη για ταξιδια

Επειδη ομως περναω και μακρες περιοδους ανεργη και αμα μεινω και αταξιδευτη θα μου τη δωσει τελειως σε εκεινες τις φασεις δουλευω με κουμπαρα στον οποιο βαζω:
-οτι λεφτα βρω στο δρομο (ακουγεται αστειο αλλα επειδη εχω σκυλο σκουπα και σκαναρω το δρομο σα γερακι μη φαει ο,τι αηδια βρει κατω βρισκω συχνα πυκνα -απο μονολεπτο μεχρι 150 ευρω μασουρακι μου χει τυχει)
-κατι 6ευρες επιταγες του σουπερ μαρκετ (δινω δηλαδη την επιταγη στο ταμειο και βαζω 6 ευρω στον κουμπαρα)
-κανω καθε 6μηνο εκκαθαριση στο σπιτι και οτι δε χρειαζομαι το πουλαω και τα λεφτα πανε στον κουμπαρα (αυτο ξεκινησε επειδη εχω στην οικογενεια χορντερ και φοβαμαι μην καμια ωρα καταληξω ετσι απλα αποφασισα τα "κερδη" να πηγαινουν στα ταξιδια)
-ο,τι λεφτα επιμενει να μου δινει η οικογενεια σε γιορτες/γενεθλια/χριστουγεννα λες και ειμαι ανηλικο

Επιπλεον επειδη προσπαθω λιγο να το γυρισω στο μινιμαλισμο για τους λογους που αναφερθηκαν παραπανω αμα γκρινιαζουν φιλοι κλπ οτι δεν ξερουν τι δωρο να μου παρουν "ετσι οπως εχω καταντησει" αν βρισκομαι σε εκεινη τη φαση σε οργανωση ταξιδιου ζηταω ειστηρια κτελ/τρενου η εισοδο σε καποιο αξιοθεατο που αγοραζονται ονλαιν, συνηθως μαξ στο 15ευρω.. Ουτε αυτοι ξεπαραδιαζονται, μειωνονται κι εμενα τα εξοδα του ταξιδιου, γλιτωνουμε και τον πλανητη μερικα σκουπιδια και δε φοβαμαι οτι θα με πνιξουν τα πραγματα στο σπιτι μου μια μερα :)
Καλέ αγαπώ τις μεθόδους σου!

Αυτό με τις εκκαθαρίσεις είναι κάτι που κάνω κι εγώ εδώ και κάμποσο καιρό, κυρίως σε βιβλία και ρούχα (για να μη βγάλουν οι καλοθελητές τα ηθικόμετρα εννοείται ότι χαρίζω/δωρίζω κάποια από αυτά, αλλά όχι όλα).
Αυτό που προς το παρόν πουλάει με τρέλα είναι εξαντλημένα βιβλία του αντικειμένου των σπουδών μου. Κάθε φορά που μου στέλνουν παραγγελία μου έρχεται να τους πω "είστε σίγουροι ότι θέλετε να αγοράσετε αυτή την παρωχημένη μπούρδα;" (εννοείται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πουλήσω τα καλά μου βιβλία), αλλά καταλήγουν να με ευχαριστούν που τους βοήθησα να βρουν το χ "δυσεύρετο διαμάντι". Όπως και να 'χει η τσέπη μου τους ευχαριστεί. ☺

Παράπονο 1: εγώ δε νομίζω να έχω βρει ποτέ ούτε δίφραγκο στο δρόμο. 🤔
Παράπονο 2: ούτε που θυμάμαι από πότε έχω να λάβω cash για δώρο. Αν και νομίζω στην ενήλικη ζωή τα καλύτερα δώρα είναι όταν οι ταλαίπωροι γονείς πληρώνουν το πετρέλαιο και το ρεύμα των τέκνων (έχω γνωστούς που έχουν εξοικονομήσει χρήματα για δυνατά ταξίδια έτσι-εγω δυστυχώς ούτε καν). 😀
 
Last edited:

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ονειρεμένο Ταξίδι
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Εμας η οικογενεια μας εδινε για δωρο "φακελακι" οταν ημασταν εφηβοι.. ε εκει μεινανε για παντα, δεν πα να χω κλεισει τα 30, παλι "φακελακι" παιρνω.. νομιζω οτι ειναι επειδη αφενος βαριουνται να ψαχνουν για δωρο, αφετερου επειδη μενουμε σε αλλες πολεις τους ειναι πιο ευκολο απο το να στελνουν πακετα

Ρε παιδια εγω στο δρομο εχω βρει πολλες φορες χρηματα. Αλλα νομιζω οτι ειναι ξεκαθαρα λογω του σκυλου γιατι πριν την παρω ολα κι ολα 10 ευρω ειχα βρει και αυτα στη Ρωμη σε ταξιδι.. εκτος το 150αρι που γραφω παραπανω εχω βρει αλλη μια φορα 130 ευρω (αυτα θυμαμαι τα ειχα δωσει για οδοντιατρο, ξεκαθαρα οποιος τα εχασε μου ευχηθηκε να τα φαω στους γιατρους και επιασε), 2 φορες 10ευρα, 3 φορες 5ευρω, 100 πολωνικα ζλοτι και 75 τουρκικες λιρες (στην αθηνα για καποιο λογο..) Επισης ολων των ειδων τα ψιλα. Επισης εχω βρει και 3 πορτοφολια αλλα αυτα που μπορουσαν να ταυτοποιηθουν προφανως τα παρεδωσα.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γιατί όχι; Μια χαρά λύση είναι ο κουμπαράς, μη το γελάμε.
Τα τελευταία χρόνια έχω ένα σιδερένιο που δεν ανοίγει (εκτός αμα τον κόψεις με τροχό) και τα κλειδιά του βρίσκονται μόνο σε κατάστημα γνωστής τράπεζας, δώρο ένος φίλου που δουλεύει εκεί.
Αν και ρίχνω μόνο κέρματα, Σεπτέμβρη - Οκτώβρη που τον ανοίγω κάθε φορά, μαζεύεται ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό, το οποίο είτε πάει σε κάποιο ταξιδάκι, είτε βουλώνει κανένα τρέχον έξοδο! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom