Τρόπος Διαχείρισης Μιλίων

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Όντως η τιμή και τα μίλια είναι εξαιρετικά, αλλά νομίζω πως απευθύνεται σε λίγους ταξιδιώτες.

Πόσοι από εμάς εδώ μέσα μπορουν να κάνουν κάτι τέτοιο?
Ε καλα, κλεινουμε business class Aegean Λουξεμβουργο Αθηνα με 10 ευρω φορους και 18000 μιλια. Δεν εχουμε παραπονο οι φιλοι της Ευρωπης.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Στο λιγο ψαξιμο που εχω κανει, βρισκω ωραια deal με United και ωραια deal με Singapore Airlines. Περιεργως οι συνδεσεις απο Κουαλα Λουμπουρ για Μανιλα μεσω Σιγκαπουρης κανει 31 ευρω και 35000 μιλια, το Σιγκαπουρη-Μανιλα κανει 35000 και 42 ευρω.
View attachment 287801
Αυτό πριν μερικές μέρες είχε 25.000 μίλια. Η αύξηση ήταν μεγάλη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτό πριν μερικές μέρες είχε 25.000 μίλια. Η αύξηση ήταν μεγάλη.
Θα επεσε δακτυλος απο τους ασιατες συμμαχους..παραηταν να κανεις 6,7ωρες πτησεις με 12500 μιλια κ 10€.. η λογικη της προσφορας κ ζητησης. Ενω η Ν. Αμερικη απαιτει πλεον λιγοτερα μιλια απο Ασια κ η Ωκεανια μονο 10000 παραπανω. Αυτη φανταζει ως η καλυτερη επιλογη απο Ευρωπη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Όντως η τιμή και τα μίλια είναι εξαιρετικά, αλλά νομίζω πως απευθύνεται σε λίγους ταξιδιώτες.

Πόσοι από εμάς εδώ μέσα μπορουν να κάνουν κάτι τέτοιο?
Για καποιον, ας πουμε, που θελει να παει Αμερικη και θελει να δει και Νεα Υορκη και Λος Αντζελες/Σαν Φρανσισκο (που το κανουν αρκετοι), εχει εξασφαλισει μια πτηση 6 ωρων με εταιρεια Star Alliance, με 5 ευρω την διαδρομη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα επεσε δακτυλος απο τους ασιατες συμμαχους..παραηταν να κανεις 6,7ωρες πτησεις με 12500 μιλια κ 10€.. η λογικη της προσφορας κ ζητησης. Ενω η Ν. Αμερικη απαιτει πλεον λιγοτερα μιλια απο Ασια κ η Ωκεανια μονο 10000 παραπανω. Αυτη φανταζει ως η καλυτερη επιλογη απο Ευρωπη.
Δεν ξέρω από ποιόν έπεσε δάκτυλος, ξέρω όμως ότι τα άλλα προγράμματα της συμμαχίας είτε έχουν τη Νοτιανατολική Ασία σε διαφορετική ζώνη από ότι την Άπω Ανατολή (π.χ. Lufthansa, United) είτε χρεώνουν περισσότερα μίλια από ότι για τις πτήσεις εντός Ευρώπης (π.χ. Turkish).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Θα επεσε δακτυλος απο τους ασιατες συμμαχους..παραηταν να κανεις 6,7ωρες πτησεις με 12500 μιλια κ 10€.. η λογικη της προσφορας κ ζητησης. Ενω η Ν. Αμερικη απαιτει πλεον λιγοτερα μιλια απο Ασια κ η Ωκεανια μονο 10000 παραπανω. Αυτη φανταζει ως η καλυτερη επιλογη απο Ευρωπη.
Ή έπεσε δαχτυλάκι από τους συμμάχους (είναι και πολλοί στο region) ή η ίδια η Α3 έχανε λεφτά από πολλούς που (χωρίς να είναι καν πελάτες της) το είχαν ξεσκίσει στα awards εντός Far-East. Έχει πέσει πολύ κλάμα σε Σιγκαπούρη, Χονγκ Κονγκ και Τόκυο, αλλά το τσάμπα κάποτε τελειώνει.

Ευτυχώς να λες που η Ν. Αμερική καλά κρατεί (π.χ. EZE-BOG με 12.500)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Για μας από Σαλόνικα έχει κανένα tip?
Μολις ανεβηκαν οι απ ευθειας νεοι προορισμοι της Aegean. Ειδα το Θεσσαλονικη Ζυριχη με 37 ευρω (33 μεσω τουρ. Γραφειου). Αυτο ειναι ευκαιρια για συλλογη μιλιων.
 

takaroun

Member
Μηνύματα
16
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΛΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΟΡΛΕΑΝΗ
Στο λιγο ψαξιμο που εχω κανει, βρισκω ωραια deal με United και ωραια deal με Singapore Airlines. Περιεργως οι συνδεσεις απο Κουαλα Λουμπουρ για Μανιλα μεσω Σιγκαπουρης κανει 31 ευρω και 35000 μιλια, το Σιγκαπουρη-Μανιλα κανει 35000 και 42 ευρω.
View attachment 287801

Επισης πολυ οικονομικα ειναι τα East coast-west coast και τουμπαλιν. 12.500 μιλια και 5 ευρω φορους απο Βοστωνη/Νεα Υορκη/Ουασινγκτον/Φιλαδελφεια για Σαν Φρανσισκο και Λος Αντζελες, 25000 μιλια και 10 ευρω το round trip.. Και το καλο σε αυτα τα εισιτηρια ειναι οτι εχει διαθεσιμοτητα ακομα και 1 βδομαδα μετα, δεν ειναι οπως στην Ελλαδα και στην Ευρωπη που πρεπει να κλεισεις 1-2 μηνες in advance..

View attachment 287802

Θελει αρκετο ψαξιμο, υπομονη και δημιουργικοτητα στους συνδυασμους για να βρεις κατι καλο
Φίλε που βλέπεις με ποια αεροπορική στο βγάζει?πχ εγώ ψάχνω ένα καλό deal Αθήνα-Μπαλί και δεν μου λέει αν είναι η turkish ή η singapore...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
Πάντως ύστερα από το διάβασμα όλων όσων έχετε γράψει, κανείς μπορεί να καταλάβει πως μόνο εύκολος δεν είναι ο τρόπος να διαχειριστεί τα μίλια! Κατά την δίκη μου γνώμη, απαιτεί εμπειρία και αρκετό καιρό μέχρι να μάθεις να τα δουλεύεις! Σίγουρα για μερικούς είναι εύκολο να "παίζουν" μαζί τους, διότι είναι και ποιο εύκολο να τα μαζέψουν για διάφορους λόγους!

Από την άλλη για άτομα όπως εγώ που σπάνια θα τύχει να έχουν τόσα μίλια, καταντάει κάπως ψυχοφθόρο όλο αυτό και καταλήγεις να μην το χαίρεσαι! Κοιτάς να χαλάσεις παραπάνω € ώστε να μπορείς να κερδίσεις παραπάνω μίλια αλλά σίγουρα στην τελική με τον τρόπο σκέψης αυτόν θα βγεις χαμένος! Ας μην γελιόμαστε, με τις καθημερινές αγορές και χρήση της κάρτας δεν μπορεί κάνεις να μαζέψει πολλά μίλια αν δεν χαλάσει αρκετά εκατοντάδες - χιλιάδες €!

Για Bussines δεν νομίζω να χαλούσα ποτέ μίλια, σίγουρα θα ήθελα να το ζήσω αυτό και ποτέ δεν ξέρεις, αλλά προς το παρόν θα βολευτώ στις economy θέσεις!



@paefstra Για δώσε περισσότερες πληροφορίες για το τι αναζήτηση να κάνω! Αζόρες μαγικές!



@Sassenach77 Στην συγκεκριμένη φάση της ζωής μας δεν έχουμε προβλημα με τις ημερομηνίες, όμως τα ταξίδια μας δεν μπορούν να διαρκέσουν πάρα πολύ!



@pan82 Κάπως έτσι σκεφτόμαστε και εμείς στην τελική να τα χαλάμε! Σε χώρες τις Ευρώπης που δεν πάνε Low Cost εταιρίες! Η ακύρωση είναι 20€ μόνο για όλες τις κρατήσεις μέσω μιλίων ;



@babaduma Τέλειο Tip! Το δοκίμασα και όντως είχε διαφορά!



@Yorgos Ωραία όσα λες Γιώργο άλλα ποτέ δεν θα κάνω τέτοιους συνδυασμούς μάλλον όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα :haha:
δεν συμφωνώ ότι πρέπει να χαλάσεις εκατονταδες χιλιάδες ευρω για να εχεις πολλά μίλια, υπάρχουν προσφορές που σου δίνουν δεκάδες χιλιάδες μίλια ή και εξαψήφιους αριθμους απλά και μόνο με μία αγορά, πχ σήμερα αν αγοράσεις κάποιες συγκεκριμένες μάρκες λευκων συσκευών απο εταιρεια ηλεκτρικών ειδών με 1500ευρώ συνολικά παίρνεις 166,000 μίλια, πήρα ένα λάπτοπ με 500ευρώ black friday και πιστώθηκα 80,000 μίλια δεν νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουν δωσει για πλυντηριο, ψυγειο, φουρνο κτλ 1500ευρώ. κι αν τα 500 ευρω για λαπτοπ φαινονται για κάποιους πολλά οκ κι εγω ειχα βρει ενα με 350ευρω μιά χαρα έκανα τη δουλειά μου και με αυτό αλλά με 80,000 πανω κατω μίλια με πάνε με επιστροφή στα περισσότερα σημεία του πλανήτη (εκτός ωκεανίας) οπότε αν υπολογίσεις ότι ένα τετοιο εισητηριο εχει περίπου 700-800ευρώ και θα πληρωσεις 50-150 ευρω στις περισσότερες εταιρίες τότε το αγοράζεις το μηχανημα :)
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Οι Bonus Πόντοι που γράφει και στο site του Κωτσόβολου, σημαίνουν μίλια όπως και να έχει? Ή μπορούν να χρησιμοποιηθούν και αλλιώς?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom