Υπάρχουν ασχημότερες πρωτεύουσες από την ΑΘΗΝΑ;;

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
προφανώς είδες το τουριστικό και μόνο μέρος της Βουδαπέστης. γιατί είμαστε τόσο ανθέλληνες.
όταν ο τουρίστας βλέπει την τουριστική Αθήνα μαγεύεται. Θησείο μοναστηράκι σύνταγμα καφέ εστιατόρια διασκέδαση......
συγκρίνετε η ωραία μας Θεσσαλονίκη με την Βαρκελώνη, λίγο καλύτερες υποδομές να είχαμε και θα ήταν παράδεισος.
Βαρκελώνη δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει.Αλλά η Θεσσαλονίκη εκτός της παραλίας,τί άλλο ωραίο έχει;Μια άσχημη τσιμεντούπολη είναι.Όσοι θεσσαλονικείς έχουν πάει Βαρκελώνη,ας μας πουν οι ίδιοι ποια είναι καλύτερη πόλη.

Πάντως το τουριστικό μέρος της Βουδαπέστης σε σχέση με της Θεσσαλονίκης είναι...για να κλαίμε.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εξαρτάται πάντα από τα γούστα του καθενός.
Προσωπικά συμφωνώ με τον @Yorgos, όσων αφορά τα φουτουριστικά κτίρια και περιοχές σαν την La Defense στο Παρίσι ή το Canary Wharf στο Λονδίνο. Δεν μου αρέσουν. Βρίσκω πολύ ωραιότερες περιοχές του Λονδίνου π.χ. με βικτωριανή ή εδουαρδιανή αρχιτεκτονική κι ας θέλουν συντήρηση πολλά κτίρια. Όπως κι αυτά που χτίζονται τώρα στο Λονδίνο αλλά με έμπνευση από κτίρια των παραπάνω εποχών, τα προτιμώ.
Αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και δεν έχουν όλοι το ίδιο.

Την Αθήνα δεν μου κάνει εντύπωση όταν ξένοι που έχουν επισκεφτεί πάρα πολλά μέρη στον πλανήτη, την βάζουν στις τοπ πρωτεύουσες, γιατί με βάση τα μέρη που κινούνται κι εγώ την ίδια εντύπωση μπορεί να είχα.
Όπως έχει άσχημα, παραμελημένα και πολυόροφα κτίρια η Πράγα εκτός ιστορικού κέντρου. Για όποιον τουρίστα δεν θα βγει από το ιστορικό κέντρο, αυτό είναι κάτι που δεν θα δει καθόλου.

Το ίδιο φυσικά και σε πόλεις που δεν είναι πρωτεύουσες. Η Ραβέννα έχει μνημεία Ουνέσκο, ωραίες πλατείες και σοκάκια, αλλά κοντά στο λιμάνι έχει βρώμα και πανάσχημες, γκρι και σοβιετικού τύπου πολυκατοικίες.

Η Βαρκελώνη είναι ωραία πόλη, αλλά κι αυτή έχει τα άσχημα σημεία της και σίγουρα δεν καν στις ωραιότερες της Ισπανίας. Ούτε η Αθήνα, ούτε η Θεσσαλονίκη για μένα είναι στις ωραιότερες πόλεις της Ελλάδας. Αλλά ναι είναι ανώτερες από κάποιες μεγαλουπόλεις του εξωτερικού.

Ωστοσο στις πρωτεύουσες και στις μεγάλες πόλεις δεν πάω μόνο για την ομορφιά. Ας πούμε η Αγγλία έχει πολύ ωραιότερες πόλεις από το Λονδίνο. Αλλά το Λονδίνο το βρίσκω πιο ζωντανό, πιο ενδιαφέρον και σίγουρα με μεγαλύτερη ποικιλία σε αξιοθέατα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Επειδή λοιπον ειναι θεμα γούστου και αυτα προφανως διαφερουν δεν υπάρχει περιπτωση να βγει κάποιο κοινό συμπέρασμα που να το "συνυπογραφουν" οι περισσότεροι αφου δεν υπάρχει ή δεν έχει θεσπιστεί κάποιος κοινος παρονομαστής για το τι εννοούμε άσχημο και τι όχι σε μια πόλη και ποσο αυτό μετριέται έτσι ώστε να συμφωνήσουμε και ποιες είναι αυτες.. απλά καταγραφονται οι απόψεις..

Παρολα αυτά οι περισσότεροι συμφωνούν ότι υπάρχουν ασχημότερες πόλεις..απλά στην Ευρώπη δεν είναι και τόσες πολλές..

Αυτοί που λένε ότι δεν υπάρχουν πιστευω το λένε περισσότερο απο θυμό οπως το έλεγα και γω κάποιες στιγμές όταν ζούσα Αθήνα..
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Επειδή λοιπον ειναι θεμα γούστου και αυτα προφανως διαφερουν δεν υπάρχει περιπτωση να βγει κάποιο κοινό συμπέρασμα που να το "συνυπογραφουν" οι περισσότεροι αφου δεν υπάρχει ή δεν έχει θεσπιστεί κάποιος κοινος παρονομαστής για το τι εννοούμε άσχημο και τι όχι σε μια πόλη και ποσο αυτό μετριέται έτσι ώστε να συμφωνήσουμε και ποιες είναι αυτες.. απλά καταγραφονται οι απόψεις..

Παρολα αυτά οι περισσότεροι συμφωνούν ότι υπάρχουν ασχημότερες πόλεις..απλά στην Ευρώπη δεν είναι και τόσες πολλές..

Αυτοί που λένε ότι δεν υπάρχουν πιστευω το λένε περισσότερο απο θυμό οπως το έλεγα και γω κάποιες στιγμές όταν ζούσα Αθήνα..
Και το κυριότερο είναι ότι το γούστο ενός ατόμου αλλάζει στη διάρκεια της ζωής του, διαφορετικά τα βλέπει κάποιος όταν είναι τάμπουλας ράζας, κοινώς ναίφ σαν παιδί ή έφηβος, και διαφορετικά όταν έχει εκπαιδευτεί και κυρίως παιδευτεί.
Και μία παράμετρος που δεν έχει θιχτεί καν στο νήμα είναι ότι και οι πόλεις αλλάζουν (εκτός μερικών ιταλικών), εντελώς διαφορετικές ήταν οι γερμανικές πόλεις την δεκαετία του 80-90 από σήμερα. Κάποιος που είδε το Λονδίνο και την Νέα Υόρκη το 1985 πιθανότατα έχει τις ασχημότερες εντυπώσεις.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Βαρκελώνη δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω πάει.Αλλά η Θεσσαλονίκη εκτός της παραλίας,τί άλλο ωραίο έχει;Μια άσχημη τσιμεντούπολη είναι.Όσοι θεσσαλονικείς έχουν πάει Βαρκελώνη,ας μας πουν οι ίδιοι ποια είναι καλύτερη πόλη.

Πάντως το τουριστικό μέρος της Βουδαπέστης σε σχέση με της Θεσσαλονίκης είναι...για να κλαίμε.
Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο κατάλληλη πόλη να συγκριθεί με την Αθήνα από την Βαρκελώνη.
Μεσόγειος, αντίστοιχα πληθυσμιακά μεγέθη, θαλάσσιο μέτωπο. Για μένα η σύγκριση καταλήγει άνετα υπέρ της Βαρκελώνης.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Θυμήθηκα ότι ένα ζευγάρι συγγενών που έμενε στη Μελβούρνη και είχαμε φιλοξενήσει πριν κάποια χρόνια έδειχνε σοκαρισμένο από αυτά που είχε δει στο κέντρο της Αθήνας όπως έναν ναρκομανή ξαπλωμένο κάτω.
Τώρα για τη Μαδρίτη που ανέφεραν πολλοί θα διαφωνήσω, όμως όταν είχα πάει με γκρουπ την είχαμε χρησιμοποιήσει ως ορμητήριο για τα αξιοθέατα της Ανδαλουσίας, οπότε η διαφωνία μου να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είδα πολλά από την πόλη.
Αυτό όμως πάλι είναι ένα θέμα για την δική μας πρωτεύουσα. Είναι τόσο μεγάλη και απλωμένη η ασχήμια της που είναι αδύνατο να κρυφτεί. Με δεμένα τα μάτια να σε πάνε στον Παρθενώνα, κάποια στιγμή θα κοιτάξεις κάτω κι αν η θέα σου αρέσει... μάλλον χρειάζεσαι καλύτερα γυαλιά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Ολοι πριτιμουμε τους ναρκομανεις πεσμενους κατω απο κοκες στις βιλες της Μυκονου για να μην τους βλεπουμε, τους καταλαβαινω τους συγγενεις.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Ακριβώς, ακόμα κι αν υπάρχουν ναρκομανείς πεσμένοι κάτω στη Μύκονο δεν τους βλέπουμε οπότε δε συμβάλλουν αρνητικά ή θετικά στην εικόνα. Στην Αθήνα είναι αλλιώς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θυμήθηκα ότι ένα ζευγάρι συγγενών που έμενε στη Μελβούρνη και είχαμε φιλοξενήσει πριν κάποια χρόνια έδειχνε σοκαρισμένο από αυτά που είχε δει στο κέντρο της Αθήνας όπως έναν ναρκομανή ξαπλωμένο κάτω.
Στις πόλεις της Ασυτραλίας που δεν υπάρχει ένα πάρκο χωρίς μεθυσμένους αβορίγινες δε σοκάρονταν;

Τώρα για τη Μαδρίτη που ανέφεραν πολλοί θα διαφωνήσω, όμως όταν είχα πάει με γκρουπ την είχαμε χρησιμοποιήσει ως ορμητήριο για τα αξιοθέατα της Ανδαλουσίας, οπότε η διαφωνία μου να οφείλεται στο γεγονός ότι δεν είδα πολλά από την πόλη.
Ε τη γλίτωσες. Δυο πλατείες έχει στο κέντρο, ένα βαρετό πάρκο για 90χρονους και η υπόλοιπη πόλη είναι ένα χάος από σπίτια με ενοχλητικά κόκκινα τουβλάκια.
Αυτό όμως πάλι είναι ένα θέμα για την δική μας πρωτεύουσα. Είναι τόσο μεγάλη και απλωμένη η ασχήμια της που είναι αδύνατο να κρυφτεί.
Πού ρε παιδιά είναι η ασχήμια της; Δηλαδή ας πούμε το Ψυχικό, το Φάληρο, το Χαλάνδρι ή τα Εξάρχεια είναι γειτονιές που συγκρίνονται με τις αντίστοιχες της Μαδρίτης; Ή με τα χάλια του Μιλάνου; Το ιστορικό κομμάτι της Αθήνας είναι πανέμορφο. Το άσχημό της κομμάτι (ας πούμε η πλατεία Βάθη ή τα Λιόσια ή ο Γέρακας) δεν είναι πιο άσχημα από τα χάλια άλλων πόλεων τέτοιου μεγέθους, από τη Νέα Υόρκη μέχρι το Λονδίνο. Και οι μετριοκαλές της γειτονιές είναι μια χαρά. Το ότι κάποιος πάει ως τουρίστας σε μια ξένη πόλη και βλέπει μόνο την αντίστοιχη Πλάκα δε σημαίνει ότι δεν έχει Κάτω Πατήσια ή Κυψέλη (που κι αυτή μια χαρά είναι) η ξένη πόλη, σημαίνει ότι δεν πήγες. Η Πράγα ή η Βουδαπέστη ή το Λίβερπουλ θα δίνανε το δεξί τους χέρι να είναι σαν την Αθήνα.

Με δεμένα τα μάτια να σε πάνε στον Παρθενώνα, κάποια στιγμή θα κοιτάξεις κάτω κι αν η θέα σου αρέσει... μάλλον χρειάζεσαι καλύτερα γυαλιά.
Οπότε την περπατάς κι ανακαλύπτεις μια πόλη τρομακτικά ενδιαφέρουσα με γειτονιές με πολύ χαρακτήρα (εν πολλοίς γιατί δεν υπήρχε χώρος να κτιστούν όλα αυτά τα εμπορικά τέρατα που κάνουν πολλές ξένες πόλεις αφόρητα βαρετές και αντι-γειτονιές), αντί να στέκεσαι σε μια στιγμιαία θέα.
 

ludovica

Member
Μηνύματα
215
Likes
1.743
Στις πόλεις της Αυστραλίας που δεν υπάρχει ένα πάρκο χωρίς μεθυσμένους αβορίγινες δε σοκάρονταν;
Μπορεί να μην είχαν συνηθίσει να βλέπουν ναρκομανείς κάτω, ή πάλι μπορεί να μην περίμεναν αυτό από την Ελλάδα, να είχαν κάτι άλλο στο μυαλό τους, δεν ξέρω.

Ε τη γλίτωσες. Δυο πλατείες έχει στο κέντρο, ένα βαρετό πάρκο για 90χρονους και η υπόλοιπη πόλη είναι ένα χάος από σπίτια με ενοχλητικά κόκκινα τουβλάκια.
Κι όμως βρήκα ενδιαφέρουσα εναλλακτική το κεραμιδί των πολυκατοικιών σε σύγκριση με τη γκρι μάζα πολλών περιοχών της Αθήνας. Αν έμενα πολλά χρόνια εκεί μπορεί να το βαριόμουν, σαν πρώτη εντύπωση όμως μου άρεσε μπορώ να πω.

Για τα άλλα δεν έχω κάτι νέο να προσθέσω. Νομίζω φτάσαμε σε ένα σημείο που αν συνεχίσουμε θα λέμε τα ίδια με άλλα λόγια. Ναι, έχω περάσει καλά, έχω ευχαριστηθεί νυχτερινούς περιπάτους και βόλτες (αν και περισσότερο αυτό είναι θέμα παρέας παρά πόλης), ναι τα προάστια γενικά είναι ωραία αν και δύσκολα θα πάει κάποιος στην Ελλάδα για να δει.... το Παλιό Ψυχικό. Γενικά όμως δε θα την έλεγα όμορφη πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom