Φαραγγι Σαμαριας-Κουρταλιωτικο

SteliosGk

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν σ ενδιαφέρει πιο ήρεμο τοπίο μέσα στο φαράγγι απ ότι το άγριο των βουνών σου συστήνω το φαράγγι της Αγ. Ειρήνης. Καταλήγει στη Σούγια.

Από τη Σούγια έχει καραβάκι για την Αγ. Ρούμελη όπου μπορείς να πάρεις μια γεύση του φαραγγιού της Σαμαριάς (το στενότερο σημείο οι "πόρτες"), και συνεχίζεις με το πλοίο για Λουτρό-Σφακιά
Το Λουτρό και τα Σφακιά αξίζουν σίγουρα μια επίσκεψη αφού έχεις φτάσει τόσο κοντά. Τα αγάπησα και τα δύο και ιδιαίτερα τα Σφακιά που είχα την ευκαιρία να μείνω να πάω και για μπάνιο στα γλυκά νερά με την σχετικά κρύα αλλά πολύ αναζωογονητικη θάλασσα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Πολύ όμορφο φαράγγι . Το τοπίο είναι παρόμοιο. Αν δε βολεύει να κάνεις τη Σαμαριά είναι πολύ καλή εναλλακτική. Και τα δύο πάντως είναι πολύ εύκολα για κάποιον που περπατάει αρκετά.
Στο τέλος του φαραγγιού αν θυμάμαι καλά πρέπει να περπατήσεις άλλα 5 χλμ άσφαλτο για να φτάσεις στα Σφακιά. Ή να πληρώσεις κάτι πανάκριβα ταξί που περιμένουν τους άμαθους στη ζέστη της Κρήτης περιπατητές !!!
Υπάρχει ανακρίβεια στο παραπάνω σχόλιο. Η Αγία Ρουμέλη δεν έχει καν δρόμους προς Σφακιά, πόσο μάλλον άσφαλτο. Η πρόσβαση προς Σφακιά και Λουτρό γίνεται μέσω θαλάσσης, υπάρχουν τακτικά φέρι καθ΄όλη την διάρκεια της μέρας, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί θαλάσσιο ταξί.

Για εμένα ο καλύτερος τρόπος να περάσει κάποιος το φαράγγι είναι να το περάσει και να έχει γίνει κράτηση για το ίδιο βράδυ στο Λουτρό, τα αγαπημένα μου δωμάτια είναι στο blue house που έχει και πολύ γευστικό εστιατόριο. (Το blue house δεν υπάρχει στο booking, μόνο μέσω τηλεφώνου γίνεται κράτηση)

Τις επόμενες 2 μέρες ξεκούραση στις κοντινές παραλίες Μάρμαρα και Γλυκά Νερά, υπάρχουν τακτικά φέρι και θαλάσσια ταξί για να πάει κάποιος στις ακόλουθες παραλίες. Την τελευταία μέρα, φέρι για Σφακιά και από εκεί λεωφορείο για Χανιά και βγαίνει ένα τριήμερο θεσπέσιο..

Blue House balcony view Λουτρό:
IMG_2082.jpg


Μάρμαρα:

IMG_2043.jpg


Γλυκά Νερά:
IMG_2201.jpg
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Μπορεί κάποιος να κάνει σύγκριση των τρεκ στα φαράγγια Ίμβρου και Σαμαριάς; Αν κάνω το πρώτο αντί του δεύτερου, χάνω πολλά σε τοπία;
Καμμια σχεση.. αλλα το Σαμαρια πιο ωραιο και φτανεις σε μια καταπληκτικη αγια ρουμελη.. της ιβρου οκ καλο αλλα οχι απο τα τοπ..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Μπορεί κάποιος να κάνει σύγκριση των τρεκ στα φαράγγια Ίμβρου και Σαμαριάς; Αν κάνω το πρώτο αντί του δεύτερου, χάνω πολλά σε τοπία;
Δεν υπάρχει τρεκ στο φαράγγι της Ίμπρου. Μιλάμε για ένα φαράγγι με μικρή υψομετρική και μήκος 7-8 χιλιόμετρα. Σε ένα δίωρο σε χαλαρό ρυθμό βγαίνει. Δεν έχει καμία σχέση σε εναλλαγές τοπίων κτλ. με τη Σαμαριά.
Σημειωτέον, ίσως το ωραιότερο και αυτό με τις περισσότερες εναλλαγές τοπίων είναι το φαράγγι της Ελυγιάς, το οποίο βέβαια είναι αρκετά δύσκολο και για ορειβάτες.

Στο τέλος του φαραγγιού αν θυμάμαι καλά πρέπει να περπατήσεις άλλα 5 χλμ άσφαλτο για να φτάσεις στα Σφακιά. Ή να πληρώσεις κάτι πανάκριβα ταξί που περιμένουν τους άμαθους στη ζέστη της Κρήτης περιπατητές !!!
Έχετε δίκιο ως προς την άσφαλτο. Είναι γύρω στα 2-3 χιλιόμετρα άσφαλτος, αλλά βγάζει στην Αγία Ρουμέλη και όχι στα Σφακιά.

Τις τελευταίες φορές που έχω πάει Αγία Ρουμέλη έχω απογοητευτεί από τη νοοτροπία της αρπαχτής. Αφήστε που η θάλασσα κάθε χρόνο είναι και πιο βρώμικη. Την τελευταία φορά μας σέρβιραν αντί για γύρο κρέας κομματιασμένο. Α και τα τρία μπιτς μπαρ έχουν αρχίσει να χρεώνουν ξαπλώστρες.
 
Last edited:

SteliosGk

Member
Μηνύματα
12
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Χανιά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Δεν υπάρχει τρεκ στο φαράγγι της Ίμπρου. Μιλάμε για ένα φαράγγι με μικρή υψομετρική και μήκος 7-8 χιλιόμετρα. Σε ένα δίωρο σε χαλαρό ρυθμό βγαίνει. Δεν έχει καμία σχέση σε εναλλαγές τοπίων κτλ. με τη Σαμαριά.
Σημειωτέον, ίσως το ωραιότερο και αυτό με τις περισσότερες εναλλαγές τοπίων είναι το φαράγγι της Ελυγιάς, το οποίο βέβαια είναι αρκετά δύσκολο και για ορειβάτες.


Έχετε δίκιο ως προς την άσφαλτο. Είναι γύρω στα 2-3 χιλιόμετρα άσφαλτος, αλλά βγάζει στην Αγία Ρουμέλη και όχι στα Σφακιά.

Τις τελευταίες φορές που έχω πάει Αγία Ρουμέλη έχω απογοητευτεί από τη νοοτροπία της αρπαχτής. Αφήστε που η θάλασσα κάθε χρόνο είναι και πιο βρώμικη. Την τελευταία φορά μας σέρβιραν αντί για γύρο κρέας κομματιασμένο. Α και τα τρία μπιτς μπαρ έχουν αρχίσει να χρεώνουν ξαπλώστρες.
Ακριβώς αυτό ισχύει στην Αγία Ρούμελη και φέτος 20 ευρώ δύο ξαπλώστρες 2 νερά και 2 milkshake. Μου κακοφάνηκε πολύ.
Σφακιά φτάνεις με καράβι από την Αγία Ρούμελη.
 

matsas78

Member
Μηνύματα
110
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
πάντα το επόμενο...
Υπάρχει ανακρίβεια στο παραπάνω σχόλιο. Η Αγία Ρουμέλη δεν έχει καν δρόμους προς Σφακιά, πόσο μάλλον άσφαλτο. Η πρόσβαση προς Σφακιά και Λουτρό γίνεται μέσω θαλάσσης, υπάρχουν τακτικά φέρι καθ΄όλη την διάρκεια της μέρας, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί θαλάσσιο ταξί.

Για εμένα ο καλύτερος τρόπος να περάσει κάποιος το φαράγγι είναι να το περάσει και να έχει γίνει κράτηση για το ίδιο βράδυ στο Λουτρό, τα αγαπημένα μου δωμάτια είναι στο blue house που έχει και πολύ γευστικό εστιατόριο. (Το blue house δεν υπάρχει στο booking, μόνο μέσω τηλεφώνου γίνεται κράτηση)

Τις επόμενες 2 μέρες ξεκούραση στις κοντινές παραλίες Μάρμαρα και Γλυκά Νερά, υπάρχουν τακτικά φέρι και θαλάσσια ταξί για να πάει κάποιος στις ακόλουθες παραλίες. Την τελευταία μέρα, φέρι για Σφακιά και από εκεί λεωφορείο για Χανιά και βγαίνει ένα τριήμερο θεσπέσιο..

Blue House balcony view Λουτρό:
View attachment 322450

Μάρμαρα:

View attachment 322451

Γλυκά Νερά:
View attachment 322452
Εγώ πάντως έγραψα για το φαράγγι της Ιμπρου που με περπάτημα στην άσφαλτο καταλήγει στα Σφακιά και όχι γι αυτό της Σαμαριάς. Οπότε καμία ανακρίβεια.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Εγώ πάντως έγραψα για το φαράγγι της Ιμπρου που με περπάτημα στην άσφαλτο καταλήγει στα Σφακιά και όχι γι αυτό της Σαμαριάς. Οπότε καμία ανακρίβεια.
Γράψε λάθος, έτσι όπως το διάβασα νόμιζα ότι έλεγες για την Σαμαριά.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Υπάρχει ανακρίβεια στο παραπάνω σχόλιο. Η Αγία Ρουμέλη δεν έχει καν δρόμους προς Σφακιά, πόσο μάλλον άσφαλτο. Η πρόσβαση προς Σφακιά και Λουτρό γίνεται μέσω θαλάσσης, υπάρχουν τακτικά φέρι καθ΄όλη την διάρκεια της μέρας, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιηθεί θαλάσσιο ταξί.

Για εμένα ο καλύτερος τρόπος να περάσει κάποιος το φαράγγι είναι να το περάσει και να έχει γίνει κράτηση για το ίδιο βράδυ στο Λουτρό, τα αγαπημένα μου δωμάτια είναι στο blue house που έχει και πολύ γευστικό εστιατόριο. (Το blue house δεν υπάρχει στο booking, μόνο μέσω τηλεφώνου γίνεται κράτηση)

Τις επόμενες 2 μέρες ξεκούραση στις κοντινές παραλίες Μάρμαρα και Γλυκά Νερά, υπάρχουν τακτικά φέρι και θαλάσσια ταξί για να πάει κάποιος στις ακόλουθες παραλίες. Την τελευταία μέρα, φέρι για Σφακιά και από εκεί λεωφορείο για Χανιά και βγαίνει ένα τριήμερο θεσπέσιο..

Blue House balcony view Λουτρό:
View attachment 322450

Μάρμαρα:

View attachment 322451

Γλυκά Νερά:
View attachment 322452
Στην τελευταία φωτό, υπάρχει κτιριο-μπαρ-κατι χτισμένο στο βράχο μέσα στη θάλασσα;;;;
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
288
Likes
1.122
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα... <3
Στην τελευταία φωτό, υπάρχει κτιριο-μπαρ-κατι χτισμένο στο βράχο μέσα στη θάλασσα;;;;
Οοο γιες τι Μαλδίβες και ιστορίες 😂 και με τέλειο φαγητό! Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Οι επιτήδειοι της άρπακόλας δεν αφήνουν γωνιά γης παρθένα, την οποία εμείς ανακαλύπτουμε αλλά μας κυνηγούν από πίσω να τα πάρουν ακόμα κι από τον αέρα που αναπνέουμε.
Γλυκά νερά, Ρούμελη ξαπλώστρες και μπαρ, απίστευτο!!!! Η περιφρόνηση μας, η καλύτερη απάντηση.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Οοο γιες τι Μαλδίβες και ιστορίες 😂 και με τέλειο φαγητό! Τουλάχιστον μέχρι πέρυσι...
Το πιστεύω αυτό για το τέλειο φαγητό... Με τα κονέ που παίζουν για να μένει ανοιχτό μαγαζί εκεί, το καλό φαγητό είναι το ελάχιστο απαιτούμενο. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom