Φαραγγι Σαμαριας-Κουρταλιωτικο

Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Μαγαζί χτισμένο με μπετό πάνω σε 2 βράχους, που χρησιμοποιείτε και σαν αποβάθρα για να δένουν τα σκάφη που φέρνουν κόσμο στα Γλυκά Νερά. Το αποκορύφωμα είναι η γεννήτρια που έχει χτιστεί πάνω στη παραλία σαν δωματιάκι.

Οι τιμές του πάντως είναι απόλυτα λογικές, τις περίμενα αρκετά παραπάνω, αλλά δεν θα καθόμουν για φαγητό εκεί, προτιμώ Λουτρό ή Ανώπολη Σφακίων στον Πλάτανο μαζί με πέρασμα από την γέφυρα της Αράδαινας.
το 2019 καναμε διασχιση λευκων ορεων απο χανια, 1 διανυκτερευση στο πουθενα δευτερη Ανωπολη , απισυτετο φαγητο και ατμόσφαιρα η ρακι γιατρεψε τα ποδια μας που είχαν περπατήσει 40 χιλιομετρα με φόρτο . τριτη μέρα κατεβηκαμε φαραγγι αραδαινας απιστευτη ομορφια και το μπανιο στα μαρμαρα τελειο! ακολουθησαμε όλο το παραλιακο μονοπάτι μέχρι σφακια , Γενικά τα μάρμαρα μου έδωσαν την εντύπωση της ηρεμίας βέβαια πήγαμε τέλος οκτώβρη
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Μια από τις επόμενες μέρες θα περάσω το φαράγγι της Σαμαριάς, με βάση τα Χανιά. Κάποιες ερωτήσεις για όσους το έκαναν πρόσφατα:
α) Υπάρχει κάποιο εισιτήριο (ΚΤΕΛ από Χανιά για Ομαλό στις 05:00, είσοδος φαραγγιού, καράβι Αγ. Ρουμέλη - Σφακιά, απογευματινό ΚΤΕλ Σφακιά - Χανιά) που να θέλει προκράτηση αλλιώς να κινδυνεύεις να βρεθείς χωρίς θέση;
β) Προκειμένου να αλαφρώσω το σακίδιο μου, ξέρω ότι υπάρχουν σημεία με τρεχούμενο νερό στο φαράγγι (διορθώστε με αν δεν). Υπάρχει και κάπου να πουλάνε τρόφιμα (κάνα φρούτο, καμμιά μπάρα κλπ;)
γ) Μιας και θα είμαι σόλο, υπάρχει σήμα κινητής στο φαράγγι;
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Μια από τις επόμενες μέρες θα περάσω το φαράγγι της Σαμαριάς, με βάση τα Χανιά. Κάποιες ερωτήσεις για όσους το έκαναν πρόσφατα:
α) Υπάρχει κάποιο εισιτήριο (ΚΤΕΛ από Χανιά για Ομαλό στις 05:00, είσοδος φαραγγιού, καράβι Αγ. Ρουμέλη - Σφακιά, απογευματινό ΚΤΕλ Σφακιά - Χανιά) που να θέλει προκράτηση αλλιώς να κινδυνεύεις να βρεθείς χωρίς θέση;
β) Προκειμένου να αλαφρώσω το σακίδιο μου, ξέρω ότι υπάρχουν σημεία με τρεχούμενο νερό στο φαράγγι (διορθώστε με αν δεν). Υπάρχει και κάπου να πουλάνε τρόφιμα (κάνα φρούτο, καμμιά μπάρα κλπ;)
γ) Μιας και θα είμαι σόλο, υπάρχει σήμα κινητής στο φαράγγι;
Α) Ναι μπορείς να κανεις κράτηση από πριν για ολα αλλά μην πάρεις το ΚΤΕΛ των 5 αλλά των 6 γιατί το φαράγγι ανοίγει στις 7

Β) Όχι δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο φαράγγι , με μια μπάρα(τύπου ενεργειακή) και ένα φρούτο είσαι κομπλέ αν περπατάς σχετικά γρήγορα

Γ) Στο μεγαλύτερο κομμάτι δεν υπάρχει σήμα κινητής
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
@taver Κώστα εάν έχεις χρόνο, κλείσε το βράδυ να μείνεις Λουτρό να μη το πας ξεροσφύρι. Και φεύγεις την επόμενη από Σφακιά για Χανιά με την άνεση σου.

Προτείνω Blue House για διαμονή.
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Α) Ναι μπορείς να κανεις κράτηση από πριν για ολα αλλά μην πάρεις το ΚΤΕΛ των 5 αλλά των 6 γιατί το φαράγγι ανοίγει στις 7

Β) Όχι δεν υπάρχει τίποτα μέσα στο φαράγγι , με μια μπάρα(τύπου ενεργειακή) και ένα φρούτο είσαι κομπλέ αν περπατάς σχετικά γρήγορα

Γ) Στο μεγαλύτερο κομμάτι δεν υπάρχει σήμα κινητής
A: Στο site φαίνεται να έχει δρομολόγιο στις 06:10, αλλά εισιτήρια online πουλάνε μόνο για αυτά των 5 και 7:45 . Αν πρέπει να κλείσω εγκαίρως για να εξασφαλίσω εισιτήριο, θα πρέπει να είναι των 5, αν μπορώ να το αφήσω για επιτόπου, θα πάω από το ΚΤΕΛ το προηγούμενο απόγευμα να ρωτήσω..,
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
@taver Κώστα εάν έχεις χρόνο, κλείσε το βράδυ να μείνεις Λουτρό να μη το πας ξεροσφύρι. Και φεύγεις την επόμενη από Σφακιά για Χανιά με την άνεση σου.

Προτείνω Blue House για διαμονή.
Ή και στην Αγία Ρουμέλη. Είναι πιο οικονομικά και έχει περισσότερες επιλογές από το αγαπημένο μου Λουτρό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom