Φινλανδία Φινλανδία: Στην καρδιά του χειμώνα

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Καλησπέρα επειδή ετοιμάζω ταξίδι για Φινλαδια με 2 παιδιά (4ων και 2) , θα ήθελα να έχει χιόνι σιγουρα. Να πάμε Οκτώβρη ή Φεβρουάριο?
Δεν είναι σίγουρο σε καμία περίπτωση ότι θα έχει χιόνι τόσο νωρίς. Μέσα Νοέμβρη πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε ίχνος χιονιού στη νότια Φινλανδία μόνο παγετός τα πρωινά.
 

DIMORTAS

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Ναι αυτοί είναι οι καλύτεροι μήνες για το Σέλας.Θα χρειαστείς βέβαια και λίγη τύχη..
Εμείς αν είχαμε μια μέρα παραπάνω στο Ροβανιέμι όπως γράφω και στην ιστορία μου θα πρόσθετα τον ζωολογικό κήπο Ranua,ο οποίος απέχει γύρω στα 50λεπτά από το Ροβανιέμι. Θεωρώ είναι καλή ιδέα για κάποιον με μικρά παιδιά όπως εσύ να δει και ζώα οπως π.χ. μια πολική αρκούδα που δεν θα δεις σε έναν ζωολογικό κήπο εδώ. Από κει και πέρα δεν πήγα για να σου εκφράσω την γνώμη μου όμως..
Το τρένο είναι μια εμπειρία από μόνο του..πεντακάθαρο και άνετο..βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο θα το απολαύσετε ή θα κουραστείτε περισσότερο με δυο τοσο μικρά παιδιά.Αν ήταν λίγο μεγαλύτερα θα σου το πρότεινα με χίλια.Ισως θα μπορούσες να κάνεις αυτό που κάναμε και μεις, να πάτε με το τρένο και να γυρίσετε αεροπορικώς, για να έχετε μια διαδρομή και την εμπειρία..φρόντισε μόνο να κλείσετε με κρεβάτια και να έχετε κάτι να φάτε γιατί η διαδρομή είναι μεγαλούτσικη..σημαντκό ρόλο στην απόφαση αυτή θα παίξει και οι τιμές των αεροπορικών εισητηρίων, κλείσε όσο πιο γρήγορα μπορείς γιατί ανεβαίνουν αρκετά σε σημείο να είναι απλησίαστα. Εμεις πετύχαμε προσφορα με την Norwegian καπου 35ευρώ το άτομο αν θυμαμαι καλά. H άλλη εταιρία που πετάει είναι η Finnair η οποία ανέβαινε στα 300και..μιλάμε για διαφορά,τότε τουλάχιστον.
Τα ειδα τα εισητηρια ναι η Norwegian είναι από ότι είδα εκεί στα 30€ το άτομο για αυτό λέω ίσως μας συμφέρει κ οικονομικά αλλά και από θέμα κούρασης. Το αφήνω ανοιχτο αυτό το ενδεχόμενο.. Ναι φυσικά και το έχω στα υπόψιν μου για τον ζωολογικό.. τώρα είμαι στην αναζήτηση όλων των hot points για να φτιάξουμε γενικό πλανοκαι να κλείσουμε τα εισητηρια!! Η Turkish έχει τα πιο οικονομικά εισητηρια αλλα είναι εμπιστοσύνης? Ή να πάω Aegean - Lufthansa?
 

DIMORTAS

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Δεν είναι σίγουρο σε καμία περίπτωση ότι θα έχει χιόνι τόσο νωρίς. Μέσα Νοέμβρη πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε ίχνος χιονιού στη νότια Φινλανδία μόνο παγετός τα πρωινά.
Α ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! Οποτε ας κλείσουμε Φεβρουαριο για να είμαστε οκ!
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Τα ειδα τα εισητηρια ναι η Norwegian είναι από ότι είδα εκεί στα 30€ το άτομο για αυτό λέω ίσως μας συμφέρει κ οικονομικά αλλά και από θέμα κούρασης. Το αφήνω ανοιχτο αυτό το ενδεχόμενο.. Ναι φυσικά και το έχω στα υπόψιν μου για τον ζωολογικό.. τώρα είμαι στην αναζήτηση όλων των hot points για να φτιάξουμε γενικό πλανοκαι να κλείσουμε τα εισητηρια!! Η Turkish έχει τα πιο οικονομικά εισητηρια αλλα είναι εμπιστοσύνης? Ή να πάω Aegean - Lufthansa?
Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με Turkish,αλλά και γιατί να μην είναι??..πολλές φορές αυτό που δίνεις δεν αντιστοιχεί και σε αυτό που θα πάρεις αναγκαστικά
Πάντως η Norwegian αν και φθηνή μας είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις τότε. Απο τότε δεν έτυχε να ξαναταξιδέψω με αυτήν αλλά θα την συνιστούσα..
Αν βρήκες τόσο κλείστα τώρα που είναι ακόμα καλοκαίρι γιατί μετά λόγο ανταγωνισμού ίσως και να μην τα βρείς
 

DIMORTAS

Member
Μηνύματα
11
Likes
6
Δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με Turkish,αλλά και γιατί να μην είναι??..πολλές φορές αυτό που δίνεις δεν αντιστοιχεί και σε αυτό που θα πάρεις αναγκαστικά
Πάντως η Norwegian αν και φθηνή μας είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις τότε. Απο τότε δεν έτυχε να ξαναταξιδέψω με αυτήν αλλά θα την συνιστούσα..
Αν βρήκες τόσο κλείστα τώρα που είναι ακόμα καλοκαίρι γιατί μετά λόγο ανταγωνισμού ίσως και να μην τα βρείς
Διάβασα αρνητικά για τις ανταποκρίσεις στο αεροδρόμιο , τύπου 3 ώρες για να κάνεις τσεκ ιν και γενικά ένας χαμός. Καλά αν είναι να γλιτώσω 400€ σίγουρα με αυτή θα κλεισω! Λες να τα κάνουμε αεροπορικα? Άντε να κλείσω τα εισητηρια τα αρχικά να ξεκινήσω το πλάνο!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Η ιστορία σου ήταν η γραμμή πλευσηςμας!!! :*
 

KostasLia

Member
Μηνύματα
311
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
για Βαλκάνια το κόβω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ
Διάβασα αρνητικά για τις ανταποκρίσεις στο αεροδρόμιο , τύπου 3 ώρες για να κάνεις τσεκ ιν και γενικά ένας χαμός. Καλά αν είναι να γλιτώσω 400€ σίγουρα με αυτή θα κλεισω! Λες να τα κάνουμε αεροπορικα? Άντε να κλείσω τα εισητηρια τα αρχικά να ξεκινήσω το πλάνο!! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Η ιστορία σου ήταν η γραμμή πλευσηςμας!!! :*
αεροπορικώς νομίζω οτι θα σου είναι πιο εύκολο με δυο παιδιά..
Σε ευχαριστώ πολύ για τα κολακευτικά σχολιά σου και χαίρομαι που βοήθησα κάπως!!:):)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Sallatunturin tuvat??? ε, χε!χε!χε! ;)
τι μαγικό ταξίδι! :heart::love0071:
 
Last edited:

ARGYRO S.

Member
Μηνύματα
124
Likes
16
Καλημερα σας.
Θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν κανει το Ελσινκι-Ροβανιεμι με τρενο...
Σχεδιαζουμε για Δεκεμβρη οικογενειακως για Φιλανδια,τα υπολοιπα ειναι ok αεροπορικα Αθηνα- Ελσινκι και ξενοδοχεια και μενει αυτη η διαδρομη μονο βρισκω αεροπορικα με finnair ή μετα με τρενο ,εχει διαφορα στην τιμη 400€ ακριβοτερο το αεροπορικο, με τρενο ειναι σιγουρη κι ασφαλη η διαδρομη; Ευχαριστω!
 

kleri

Member
Μηνύματα
34
Likes
2
Φτάνοντας στην Αθήνα αυτό που θυμάμαι είναι ότι ενώ όλοι ήταν με τα μακρυμάνικά εμείς και οι τέσσερις βγάζοντας ένα ένα τα ρούχα είχαμε μείνει με τα κοντομάνικα. Βέβαια ο καιρός για τέλη Ιανουαρίου ήταν καλός και από ότι θυμάμαι πρέπει να διανύαμε τις Αλκυονήδες μέρες. Μας φαινόταν πραγματικά περίεργο που δεν είχε χιόνι λες και είχαμε αλλάξει εποχή, λες και είχαμε ξυπνήσει από ένα υπέροχο ονειρό και τώρα επιστρέφαμε πίσω στην πραγματικότητα.:bleh::bleh:

Τις επόμενες μέρες είχα ιστορίες να λέω σε φίλους μου και να δείχνω φωτογραφίες. Ειδικά στις φίλες μου που έχουν μικρά παιδιά έδειχνα τις φωτογραφίες στα μικρα, του Αγιου-Βασίλη και πάθαιναν πλάκα.:haha: Η μικρή της κολλητής μου πήγε στο σχολείο της την επόμενη μέρα και όλο το σχολείο έμαθε πως η φίλη της μαμας της είχε δει από κοντά τον Αι-Βασίλη και αυτό γιατί λίγες μέρες πιο πρίν η δασκάλα τους τους είχε πει πως δεν υπάρχει, και να φανταστείται είναι μόνο 7χρονών!!!:confused:

Κοιτάζοντας το ταξίδι μας τώρα θεωρώ ότι ήταν ένα ταξίδι κυρίως χαλάρωσης, ξεκούρασης και καλοπέρασης συγκριτικά με τα ταξίδια που έχουμε κάνει και αυτό γιατί δεν είδαμε και πολλά αξιοθέατα και μουσεία και λόγο το ότι νύχτωνε νωρίς και είχε πολύ κρύο οι ώρες για να κάνουμε και να δούμε πράγματα ήταν οι μισές. Παρόλα αυτά ήταν κάτι διαφορετικό και αυτό που χρειαζόμασταν εκείνη την στιγμή.
Το λέω αυτό γιατί συνήθως στα άλλα μας ταξίδια ξεποδαριαζόμαστε και τρέχουμε τρέχουμε για να δούμε πράγματα και τελικά όλο και κάτι αφήνουμε γιατί δεν ποτέ δεν προλαβαίνεις να τα δεις όλα δυστυχώς!!
Οπότε κουραζόμαστε δεν ξεκουραζόμαστε!!!!:)

Οι βόρειες χώρες όπως γνωρίζουμε όλοι είναι ακριβές.:(
Εδώ να πώ ότι εμείς 2 άτομα για δέκα μέρες (πτήσεις,ξενοδοχεία,τρένο) ξοδέψαμε ακριβώς 1108ευρώ, ψάχνοντας για αυτά μήνες πριν και κάποια σε πολύ καλές τιμές. Τα περισσότερα από τα υπόλοιπα λεφτά μας τα ξοδέψαμε στο πιο ακριβό τα έλκυθρα με τα σκυλιά και μετά με τους ταράνδους. Φάγαμε στο εστιατόριο ακριβά μια μόνο φορά ενώ τις υπόλοιπες μέρες την βγάλαμε φτηνά είτε από mc donalds είτε πίτσα είτε από τρόφιμα που αγοράσαμε εμείς από το σούπερ μάρκετ. Σύνολο όλα υπολογίζω να ξοδέψαμε 2άτομα γύρω στα 1.700ευρώ.Ενα ποσό αρκετά οικονομικό για αυτά που κάναμε. Το ταξιδιωτικό γραφείο μας ζητούσε τότε (βεβαια για τις μέρες των Χριστουγέννων) 3.000το άτομο για 5μέρες!!!:eek::eek:
Αυτό το γράφω για να δείξω σε κάποιους ότι με την κατάλληλη οργάνωση όλα είναι και οικονομικότερα αλλά και εφικτά.

Κάτι βέβαια που δεν κάναμε (αν και το ψάξαμε αρκετά) γιατί θα μας στοιχιζε τουλάχιστον 500ευρώ παραπάνω ήταν η βόλτα με το παγοθραυστικό στην πόλη του Κεμι.:( Ήταν κάτι που θα ήθελα να κάνω. Όπως και να επισκεφτούμε το ξενοδοχείο του πάγου στο Κεμιτζάρβι απλά δεν βόλεψε να κάνουμε στάση γιατί το λεωφορείο για Salla έφευγε επι τόπου και δεν υπήρχαν καθημερινά δρομολόγια. Εαν θα είχα έστω και μια μέρα παραπάνω θα επισκεφτόμασταν τον ζωολογικό κήπο Ranua να δώ από κοντά μια πολική αρκούδα που δυστυχώς ή και ευτυχώς(χαχα) δεν είδα...

Για κάποιον που θα θελήσει να επισκεφτεί την Φιλανδία αυτήν την εποχή θα προτείνω οπωσδήποτε χοντρά και ισοθερμικά ρούχα. Ισοθερμικές κάλτσες και κατάλληλα παπούτσια για το χιόνι..
Επίσης διπλές μπαταρίες για κινητά, τάμπλετ και κυρίως για φωτογραφικές μηχανές γιατί εδώ με το πολύ κρύο οι μπαταρίες δεν διαρκούν πολύ και θα είναι κρίμα να μείνετε χωρίς φωτογραφίες.:shock:

Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους εσάς που διαβάσατε την ιστορία μου και εύχομαι να βοήθησα και λίγο κάποιους που έχουν σκοπό να επισκεφτούν την χώρα.!!!!
Να μαστε καλά λοιπόν για να μπορούμε να ταξιδεύουμε!!!

:xalara: ΤΕΛΟΣ :xalara:


ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΡΓΟΤΕΡΑ
Και ενώ έχει περάσει ένας χρόνος ήδη από το ταξίδι μας στην Φιλανδία, φέτος τα Χριστούγεννα μας βρίσκουν σπίτι (εχοντας βέβαια κάνει ένα άλλο ταξιδάκι στο ενδιάμεσο), αλλά τελος πάντων κουρασμένους από δουλειές και τρεξίματα.
Λίγες μέρες λοιπόν πριν τα Χριστούγεννα , ναι ναι τότε που σκαν πάντα όλοι οι λογαριασμοί μαζί, ρεύματα,νερά,αέρια κ.τ.λ. μαζί με όλους τους ανεπιθύμητους φακέλους σκαει και ένας ακόμη!!!o_O
Ο φάκελος είναι ροζουλί και τα γραμματόσημα του έχουν πάνω τον Αγιο Βασίλη. Και φυσικά κατάλαβα..:haha:
Ανοιγω το φάκελο όπου αναγνωρίζω τα γραμματά μου που γράφει "Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος. Ευχομαι όταν σε ανοίξω να έχουν περάσει τα Χριστούγεννα γιατί αυτό θα σημαίνει ότι λείπω διακοπές ":lol:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Φυσικά λίγο αργότερα άρχισε να χτυπάει το τηλέφωνο όλοι οι φίλοι μας είχαν ανοίξει τα γραμματά τους!!!
:clap::clap::clap:
Έχω και εγώ όνειρο από μικ΄ρη να πάω στο χωριό του Αη Βασίλη και τώρα που έχω παιδιά θα ήθελα πολύ να παμε οικογενειακώς εκεί. Ειναι πράγματι ακριβά τα ταξιωτικά γραφεία αλλά μου φαίνεται βουνό να τα οργανώσω όλα αυτα μόνη μου. Επίσης άργησα κιόλας.
Είναι απίστευτα βοηθητικές οι πληροφορίες που μας δίνεις. Μήπως μπορείς να μας πεις λίγα παραπάνω πραγματα για τα ρούχα σας. Τα αγόρασες από κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί? ΙΣοθερμικά ρούχα πχ πού πουλάνε? Τι παπούτσια πήρατε? Τα γάντια ήταν ειδικά? Τα πουφάν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom