Φούρνοι Φούρνοι-στο βασίλειο της ηρεμίας

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Οι Φούρνοι με έκαναν να χαρώ πολύ όταν πήγα και να λυπηθώ πολύ όταν έφυγα. Γιατί; Διότι έκανα το λάθος να πάω μονοήμερη από την Ικαρία και να μην κλείσω έστω μια διανυκτέρευση στο νησί. Και επειδή το πλοίο ήρθε με ρυθμούς....Ικαρίας,κοινώς άργησε πολύ , ακυρώσαμε και το να πάρουμε μαζί το αυτοκίνητο, όπως αρχικά σχεδιάζαμε...

Το νησί για μένα, αξίζει για πολλούς λόγους...

Πρώτον έχει υπέροχα νερά και μπορείς να κολυμπήσεις ακόμα και δίπλα στο λιμάνι.

DSC07338 (2).JPG


DSC07340 (2).JPG


DSC07342 (2).JPG


Δεύτερον έχει υπέροχες ταβέρνες με φρέσκο ψάρι και θαλασσινά σε πολύ καλές τιμές. Αν θέλεις μπορείς να φιλέψεις κάτι και τις πολλές συμπαθητικές γατούλες του νησιού...

DSC07355 (2).JPG


DSC07356 (2).JPG

DSC07358 (2).JPG


Τρίτον, παρά το μικρό μέγεθος του νησιού έχει αρχαιολογικά ευρήματα άξια να τα δει κανείς...Άλλος ένας λόγος που έπρεπε να μείνουμε περισσότερο. Πάντως ακόμα και λίγα μέτρα από το λιμάνι ,στην πλατεία των Φούρνων βρίσκεται μια ρωμαϊκή σαρκοφάγος, σε πολύ καλή κατάσταση.Κάθεσαι στο παγκάκι παραδίπλα και την απολαμβάνεις.

DSC07349 (2).JPG


Τέταρτον γιατί θεωρώ πως το νησί προσφέρει μια σωστή αναλογία ηρεμίας και ταυτόχρονα δυνατότητα ικανοποίησης κάποιων αναγκών...Και τα μίνι-μάρκετ του τα έχει, και μαγαζάκι με κάποιες επιλογές λογοτεχνικών βιβλίων για όποιον ξέχασε να πάρει μαζί του, και τις ταβερνούλες του και όλα του...
Και κυρίως δεν υστερεί καθόλου σε γραφικότητα, χωρίς να έχει την πολυκοσμία που έχουν άλλα νησιά και νιώθεις σαν να πήρες μαζί το άγχος της πόλης. Στους Φούρνους και θα βρεις να καθίσεις να φας και μάλλον δωμάτιο θα βρεις σχετικά εύκολα(εμάς τέλη Ιουλίου μας ρωτούσαν αν θέλαμε δωμάτια,διαθεσιμότητα υπήρχε).

DSC07350 (2).JPG

DSC07351 (2).JPG

DSC07359 (2).JPG


Όσοι πάτε μην ξεχάσετε να πάρετε ντόπιο μέλι και να δοκιμάσετε κάτι από τα νόστιμα προιόντα των φούρνων...Στους Φούρνους υπάρχει καλός φούρνος με ντόπια προιόντα(νομίζω 2 φούρνοι αλλά μόνο από τον ένα δοκίμασα)...

Στη συστάδα των νησιών ανήκουν και άλλα μικρότερα όπως η Θύμαινα κι ο Άγιος Μηνάς. Ζήλεψα που κάποιοι ετοιμάζονταν για Θύμαινα την ημέρα που πήγαμε και μετάνιωσα άλλη μια φορά που δεν είχαμε κλείσει έστω 1-2 διανυκτερεύσεις στο νησί...

Βλέπω πως πολλοί ψάχνετε από νωρίς φέτος εναλλακτικά αιγαιοπελαγίτικα νησιά για τις διακοπές σας...Είπα να δώσω άλλη μια ιδέα λοιπόν.;)
 

Attachments

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Εξαιρετική ιδέα..
Ένας από τους λόγους που το έβαλα ήταν ακριβώς να δώσω καμιά ιδέα σε όσους ψάχνουν που να περάσουν λίγες ήρεμες μέρες το φετινό καλοκαίρι.Βλέπω με χαρά πως αυξάνεται το ενδιαφέρον κι οι ερωτήσεις για μικρά νησιά-διαμαντάκια και είπα να δώσω άλλη μια ιδέα σε συμφορουμίτες.:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ας φιλοξενηθώ για μια ακόμη φορά στο νήμα της @alma (που θα ζηλέψει γιατί πήγε μονοήμερο :haha:) προκειμένου να αφήσω τις εντυπώσεις μου για το συγκεκριμένο πολύ όμορφο νησάκι.
Αρχικά να επισημάνουμε ότι λέγονται Φούρνοι Κορσέων και όχι Ικαρίας όπως συνήθως συναντάμε, καθώς αποτελούσαν για αρκετά χρόνια ορμητήριο πειρατών λόγω της μορφολογίας τους. Στο νησί αυτό προσπάθησα να πάω πρώτη φορά το 2011 από τη γειτονική Ικαρία, και -ευτυχώς- δε τα κατάφερα λόγω πλοίων. Δεν είναι για μια μέρα, είναι για περισσότερες. Επίσης πρόκειται για ένα μέρος με πολύ φιλόξενους ανθρώπους, κάτι που καταλαβαίνεις από τη πρώτη στιγμή (καμία σχέση με τα γειτονικά μεγάλα νησιά), όμορφο, με καλό παλμό και νέο κόσμο, οικονομικό και με ωραίο φαγητό.

Ερχόμενοι με το βραδινό bluestar από Κάλυμνο, σε ένα υπέροχο καλοκαιρινό ταξίδι που θα θυμάμαι για μια ζωή καθώς πετύχαμε μια παρέα μουσικών που ερχόταν από Νίσυρο, και έκανε το κατάστρωμα ''ώπα'' με τις πενιές της, φτάσαμε στο νησί περασμένες τρεις, και κατευθυνθύκαμε στο πολύ ωραίο και οικονομικότατο δωμάτιο. Δοκιμάσαμε την εξαιρετική κοτόπιτα του 24ωρου φούρνου, ήπιαμε μερικές μπυρίτσες και κοιμηθήκαμε.

Την επόμενη μέρα ξεκινούσε η εξερεύνηση του χωριού αρχικά. Ξεκινήσαμε από το γνωστό κεντρικό δρόμο με τις μουριές, χαρακτηριστικό του χωριού, πολυσύχναστο, που οδηγεί στη πλατεία. Εκεί ήπιαμε ένα καφεδάκι:

DSC_8003.JPG DSC_8014.JPG DSC_8017.JPG

Είχαμε σχεδιάσει (κακώς όπως φάνηκε) να περάσουμε κάποιες ώρες στο απέναντι νησί, τη Θύμαινα. Αναλωθήκαμε σ'αυτό και χάσαμε χρόνο, καθώς δεν εξυπηρετούσε το πλοίο της γραμμής γιατί ήταν Σάββατο, αλλά και το θαλάσσιο ταξί δεν άξιζε αν δε συμπλήρωνες 8άρα. Φάγαμε λιγο ακόμη χρόνο στα πήγαινε - έλα στη παραλία μπας και βολευτούμε σε καμιά τράτα, ανώφελα όπως αποδείχτηκε. Δε πειράζει, αυτό ήταν ένα μήνυμα και μας δείχνει ότι δε πρέπει να φερόμαστε βιαστικά, αλλά να βάλουμε σε επόμενο ταξίδι τη Θύμαινα μαζί με βραδινή διαμονή :

DSC_8049.JPG DSC_8054.JPG
DSC_8084.JPG


Αφού κάναμε τη καθιερωμένη στάση στο πολύ γνωστό καφενείο του χωριού, απέναντι διαγώνια απο κει που αράζουν τα πλοία για μια μπυρίτσα, πήραμε το δρόμο για το ''Καμπί'' τη κοντινή παραλία από τα αριστερά της χώρας. Γενικά κινηθήκαμε με τα πόδια τις δυο μέρες στο νησί. Λεωφορείο δε πήρε το μάτι μου, είχε όμως ταξί.
Ο ανηφορικός δρόμος ενάμισι χιλιομέτρου έφτασε στο τέλος, και ξεκινούσε η κατάβαση στα πολλά σκαλιά. Είναι και ο μόνος τρόπος πρόσβασης:
DSC_8129.JPG DSC_8149.JPG
DSC_8142.JPG


Η παραλία ήταν πολύ ωραία, και φυσικά σε συνδυασμό με τις κρύες μπύρες της ταβέρνας απογειώθηκε:

DSC_8153.JPG DSC_8162.JPG

Στη συνέχεια κατεβήκαμε από το πολύ όμορφο πέτρινο μονοπάτι προς το χωριό. Είχαμε πιάσει απόγευμα, και η πείνα μας είχε κυριεύσει. Το μεζεδοκαφενείο που ανέφερα πιο πάνω ήταν το στήριγμα μας, και η γνωστή παραγγελία των διακοπών ''τσίπουρο, και ότι ψιλό θαλασσινό έχεις ρίχτο στο τηγάνι'' έκανε για ακόμα μια φορά την εμφάνιση της:

DSC_8179.JPG DSC_8210.JPG DSC_8223.JPG DSC_8270b.jpg
DSC_8200.JPG


Έγινε το καθιερωμένο πέρασμα από τη πλατεία μέσω του κεντρικού, για ένα απογευματινό καφέ.
Αυτό το σημείο μου έχει μείνει, δε ξέρω γιατί, ίσως γιατί είναι από τις χαρακτηριστικές εικόνες του νησιού:

DSC_8270.JPG


Το βράδυ μας έκανε εντύπωση η πολυκοσμία, ιδιαίτερα από νέους ανθρώπους, και μας έδωσε ακόμα μια φορά την αίσθηση της φιλοξενίας. Ανοιχτά τα καταστήματα μέχρι αργά, σεβόμενα όμως τους ρυθμούς, όχι έξαλλες καταστάσεις. Γενικότερα καλό κλίμα, το ξαναλέω.

Η επόμενη μέρα είχε στο πρόγραμμα μπάνιο στην άλλη παραλία του χωριού, απ τα δεξιά αυτή τη φορά, με σαφώς ευκολότερη πρόσβαση και λιγότερα σκαλοπάτια, τη ψιλή άμμο:

DSC_8270c.JPG DSC_8291.JPG DSC_8270d.JPG
DSC_8307.JPG


Πολύ ωραίο το μπαράκι στη γωνία, με τις εκπληκτικές Ικαριώτικες μπύρες, μαγαζί το οποίο δούλευε και βράδυ. Τα παιδιά στο μπαρ μας έδωσαν πολύ σημαντικές πληροφορίες για το νησί, ένα μέρος που σίγουρα θα το εντάξουμε στο πρόγραμμα μας τα επόμενα χρόνια μαζί με τη Θύμαινα, γιατί έχει πολλά ακόμα να δώσει.

Τι πιο ωραίο από το να περιμένεις το Dodecanesos να έρθει, όντας σε φαγοπότι ακριβώς απέναντι;;)

DSC_8333.JPG
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ας φιλοξενηθώ για μια ακόμη φορά στο νήμα της @alma (που θα ζηλέψει γιατί πήγε μονοήμερο :haha:)

Ζήλεψε, ζήλεψε.Η alma για να χορτάσει Αιγαίο μάλλον πρέπει να επεκτείνει την περίοδο που το επισκέπτεται.(Συνήθως Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο).Και να αρχίσει να πηγαίνει και Οκτώβριο στα Αιγαιοπελαγίτικα νησιά.
Τώρα που το σκέφτομαι, μια φορά είχα πάει Σπέτσες Οκτώβριο κι ο καιρός ήταν μια χαρά.Έκανα και μπάνιο.Είναι Σαρωνικός βέβαια αλλά πόσο πιο κρύο θα είναι το Αιγαίο τον Οκτώβριο.....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ζήλεψε, ζήλεψε.Η alma για να χορτάσει Αιγαίο μάλλον πρέπει να επεκτείνει την περίοδο που το επισκέπτεται.(Συνήθως Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο).Και να αρχίσει να πηγαίνει και Οκτώβριο στα Αιγαιοπελαγίτικα νησιά.
Τώρα που το σκέφτομαι, μια φορά είχα πάει Σπέτσες Οκτώβριο κι ο καιρός ήταν μια χαρά.Έκανα και μπάνιο.Είναι Σαρωνικός βέβαια αλλά πόσο πιο κρύο θα είναι το Αιγαίο τον Οκτώβριο.....
Νομίζω ότι στους Φούρνους τα νερά είναι κρύα έτσι κι αλλιώς. Αλλά ας μας πει ο @psilos3 ή όποιος έχει πάει.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Νομίζω ότι στους Φούρνους τα νερά είναι κρύα έτσι κι αλλιώς. Αλλά ας μας ο @psilos3 ή όποιος έχει πάει.
Να πω την αλήθεια δεν μπορώ να θυμηθώ αν ήταν κρύα ή ζεστή η θάλασσα όταν πήγα Φούρνους.Πάντως έχω κάνει μπάνιο στην Χίο τις πρώτες μέρες του Μάη σε καταπαγωμένα νερά που μας κοιτούσαν όλοι.Μόνο ο άντρας μου κι εγώ μπήκαμε(κι ένας Άγγλος που βγήκε γρήγορα γιατί πάγωσε).:haha: Γενικά μετά από καμιά ντουζίνα(και βάλε) φορές στη Χίο, έμαθα στο κρύο μου φαίνεται.

Πάντως στο Βόρειο Αιγαίο, μόνο στην Λήμνο θυμάμαι να ήταν ζεστή η θάλασσα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πάντως στο Βόρειο Αιγαίο, μόνο στην Λήμνο θυμάμαι να ήταν ζεστή η θάλασσα.
Ναι το επιβεβαιώνω. Τι τέλειες αμμουδιές! Χίο δεν έχω πάει ακόμα, αλλά στη Μυτιλήνη το δερματάκι τσιτώνει με κάθε βουτιά, εκτός κι αν πλατσουρίσεις στους κόλπους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι στους Φούρνους τα νερά είναι κρύα έτσι κι αλλιώς. Αλλά ας μας πει ο @psilos3 ή όποιος έχει πάει.
Κρύα; Σκέτο μπούζι, και όχι μόνο στους φούρνους αλλά σε όλη τη γειτονιά των Βόρειων Δωδεκάνησων.
Ακόμα και τέλος Αυγούστου που βούτηξα και περιμένει κανείς να έχει ζεσταθεί η θάλασσα, τα νερά μόνο ζεστά δε τα έλεγες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom