Γαλλία Φωτο-ιστορία: Παρίσι

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Στην 1η μέρα θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τη βαρκάδα στο Σηκουάνα, εί Επίσης, αν θες μπορείς να ανέβεις στους πύργους της Notre Dame, έχει κι απο εκεί πολύ ωραία θέα. Τους κήπους του Λουξεμβούργου μην τους αφήσεις για πολύ μετά γιατί δε θα προλάβεις το φως και δεν αξίζει διαφορετικά. Είναι πανέμορφοι! Θα σου πρότεινα να τους βάλεις μια άλλη μέρα σε περίπτωση που δεν προλάβετε μιας και την πρώτη μέρα δεν την έχετε ολόκληρη. Στον Πύργο Montparnasse καλό είναι να πάτε την ώρα που σουρουπώνει ώστε να πετύχετε τη φωταγώγηση της πόλης (αλλά να προλάβετε να τη δείτε και με φυσικό φως). Είναι κατά τη γνώμη μου η ωραιότερη θέα του Παρισιού.
Στη 2η μέρα οι Βερσαλίες θα σας φάνε τουλάχιστον τη μισή μέρα και καλό είναι να ξεκινήσετε νωρίς το πρωί αν θέλετε να προλάβετε και όλα τα υπόλοιπα που έχεις συμπεριλάβει σε αυτή την ημέρα (αν δεν είστε κομμάτια απο την κούραση!) Στις Βερσαλίες μην παραλείψετε να επισκεφτείτε το σπίτι που είχε απομονωθεί η Μαρία Αντουανέτα (Hameau de la Reine). Δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα απ'όλους. Θα σου πρότεινα να βγάλεις κάτι απο τα αξιοθέατα αυτής της ημέρας και να τα βάλεις στην επόμενη ή στην που έχεις ούτως ή άλλως λιγότερα. Οι Βερσαλίες πραγματικά θα σας κουράσουν αρκετά (ετοιμάσου για τρελά πλήθη τουριστών) και θα χρειαστείτε πραγματικά πολύ χρόνο για να τις ευχαριστηθείτε (βόλτα στο παλάτι, στους κήπους, στο Hameau de la Reine κλπ).
Για τη Μονμάρτη κλείσαμε tour απο εδώ: http://www.discoverwalks.com/city/paris-walking-tours/
Τα παιδιά είναι υπέροχα και το κάνουν με πολύ μεράκι. Το καλύτερο είναι οτι δεν έχει στανταρ τιμή. Πληρώνεις όσα θες στο τέλος του tour! Εκτός απο το "Montmartre tour" όπως θα δεις έχει πάρα πολλά. Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα.

Ελπίζω να βοήθησα!
Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα σου αλλά και για τον χρόνο σου. Ειλικρινά το εκτιμώ.
Αναφορικά με όσα μου προτείνεις όντως την πρώτη μέρα θα κάνουμε βαρκάδα έχω κλείσει από ιντερνετ με την ίδια εταιρία που είχα κλείσει και κατά την πρώτη μου επίσκεψη στην πόλη 4 χρόνια πριν. Για κήπους το ξέρω ότι ενδεχομένως δεν θα τους προλάβουμε την 1η μέρα. Για άνοδο στους πύργους της Παναγίας το έχω σκόπο αν προλάβουμε να το κάνουμε την 3η μέρα, μιας και θα έχω την paris museum pass 2 day.
Τώρα για Βερσαλίες έχουμε σκοπό 9 η ώρα π ανοίγουν να είμαστε ήδη εκεί, εισιτήρια θα έχουμε ήδη οπότε θέλω να πιστεύω ότι 2 η ώρα θα είμαστε κέντρο.
Κατά τα άλλα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά και για το tip για Μονμάρτρη. Καλά ταξίδια κι όντως αν μπορείς να πραγματοποιείς ένα ταξίδι τον χρόνο σε αυτή την υπέροχη πόλη.
 

george-iro

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα σου αλλά και για τον χρόνο σου. Ειλικρινά το εκτιμώ.
Αναφορικά με όσα μου προτείνεις όντως την πρώτη μέρα θα κάνουμε βαρκάδα έχω κλείσει από ιντερνετ με την ίδια εταιρία που είχα κλείσει και κατά την πρώτη μου επίσκεψη στην πόλη 4 χρόνια πριν. Για κήπους το ξέρω ότι ενδεχομένως δεν θα τους προλάβουμε την 1η μέρα. Για άνοδο στους πύργους της Παναγίας το έχω σκόπο αν προλάβουμε να το κάνουμε την 3η μέρα, μιας και θα έχω την paris museum pass 2 day.
Τώρα για Βερσαλίες έχουμε σκοπό 9 η ώρα π ανοίγουν να είμαστε ήδη εκεί, εισιτήρια θα έχουμε ήδη οπότε θέλω να πιστεύω ότι 2 η ώρα θα είμαστε κέντρο.
Κατά τα άλλα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές αλλά και για το tip για Μονμάρτρη. Καλά ταξίδια κι όντως αν μπορείς να πραγματοποιείς ένα ταξίδι τον χρόνο σε αυτή την υπέροχη πόλη.
Kαλησπερα,εχω μια ερωτηση και στελνω μηπως γνωριζετε κατι,τελος του μηνα θα ειμαι Παρισι με την οικογενεια μου 2 μικρα παιδακια,θελω λοιπον πολυ να αφιερωσω μια μερα για Νορμανδια και ειμαι σε διλημμα απο οσα διαβαζω,να νοικιασω αυτοκινητο ? Και αν ναι ειναι βατο?? Η να παμε με καποια εταιρια ?? Εχεις καμια υποψιν??
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Kαλησπερα,εχω μια ερωτηση και στελνω μηπως γνωριζετε κατι,τελος του μηνα θα ειμαι Παρισι με την οικογενεια μου 2 μικρα παιδακια,θελω λοιπον πολυ να αφιερωσω μια μερα για Νορμανδια και ειμαι σε διλημμα απο οσα διαβαζω,να νοικιασω αυτοκινητο ? Και αν ναι ειναι βατο?? Η να παμε με καποια εταιρια ?? Εχεις καμια υποψιν??
Δεν έχω ιδέα αν συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο ή όχι... Αν κανονίσεις εκδρομή με γκρουπ δεν έχεις να ανησυχείς ουτε για τη διαδρομή, για καύσιμα κλπ, ίσως μόνο για αυτό που αναφέραμε παραπάνω. Μην είστε στο τρέξιμο δηλαδή. Έκανες κάποια αναζήτηση στο ιντερνετ; Βρήκες κάποιο ταξιδιωτικό που να οργανώνει αυτή την εκδρομή; Αναφέρουν χρονοδιάγραμμα; Αν όχι, φαντάζομαι θα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες.
 

george-iro

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Δεν έχω ιδέα αν συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο ή όχι... Αν κανονίσεις εκδρομή με γκρουπ δεν έχεις να ανησυχείς ουτε για τη διαδρομή, για καύσιμα κλπ, ίσως μόνο για αυτό που αναφέραμε παραπάνω. Μην είστε στο τρέξιμο δηλαδή. Έκανες κάποια αναζήτηση στο ιντερνετ; Βρήκες κάποιο ταξιδιωτικό που να οργανώνει αυτή την εκδρομή; Αναφέρουν χρονοδιάγραμμα; Αν όχι, φαντάζομαι θα μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους και να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες.
Καλημερα,οχι δεν εχω βρει καποιο ταξιδιωτικο για αυτη την εκδρομη,λεω να παρω για ερωτηση στο ξενοδοχειο που θα μενουμε.Το θεμα που μας προεκυψε τωρα ειναι η ανακοινωση για την απεργια 20 με 24 Ιουνιου βραδυ στο αεροδρομιο μας εδω στο ΕΛ Βενιζελος .....Εμεις εχουμε κλεισει αναχωρηση 23 Ιουνιου...Φοβαμαι μην ακυρωθει η πτηση μας και οι μικρες μου στεναχωρεθουν πολυ.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Καλημερα,οχι δεν εχω βρει καποιο ταξιδιωτικο για αυτη την εκδρομη,λεω να παρω για ερωτηση στο ξενοδοχειο που θα μενουμε.Το θεμα που μας προεκυψε τωρα ειναι η ανακοινωση για την απεργια 20 με 24 Ιουνιου βραδυ στο αεροδρομιο μας εδω στο ΕΛ Βενιζελος .....Εμεις εχουμε κλεισει αναχωρηση 23 Ιουνιου...Φοβαμαι μην ακυρωθει η πτηση μας και οι μικρες μου στεναχωρεθουν πολυ.
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 

george-iro

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
georgeant Καλησπερα , μηπως εχεις να μου προτεινεις καποιο ταξιδιωτικο στην Γαλλια για την εκδρομη στην Νορμανδια που λεγαμε? Αυτα που βρισκω εγω εχουν κοστος 180-200 ευρω το ατομο ...Καμια σχεση με το ποσο που ζητηθηκε σε σας 50 ευρω αν διαβασα καλα.
 

Christi_ki

Member
Μηνύματα
8
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
CUBA
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Πολύ όμορφη η ιστορία σου με πολλές χρήσιμες πληροφορίες!!! Και εκπληκτικές φωτογραφίες!
 

vayita

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Είχα πάει το 2011 στο Παρίσι και προκειται να ξαναπαω αυτη την Παρασκευη για μια εβδομαδα!!! Η ιστορια σου και οι φωτο σου με αγγιξαν τοσο πολυ. Την ωρα που τη διαβαζα ετυχε εξω απ το παραθυρο στη δουλεια μου να παιζει ενας κυριος γαλλικα κομματια με το ακορντεον του.... και ενταξει ημουν αλλου εκεινη τη στιγμη!!!! Χτυπουσε η καρδιαμου πιο δυνατα!!! τυχαινει να ασχολουμαι και με τη φωτογραφια....οποτε η απολαυση ηταν εις διπλουν . Θα ηθελα να σε ρωτησω και με τι φακο τραβουσες; πολυ ωραια χρωματα και ατμοσφαιρα οι φωτο σου. Ακρως παριζιανικες! Επισης ευχαριστω γιατι προτεινες πολυ χρησιμες εφαρμογες. Το 2011 που πηγα η τεχνολογια δε βοηθουσε τοσο. Οποτε τωρα θα ειναι ολα πιο ευκολα. Κρατησα πολλες σημειωσεις απο το κειμενο σου!!! Ευχαριστουμε πολυ!!!
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Είχα πάει το 2011 στο Παρίσι και προκειται να ξαναπαω αυτη την Παρασκευη για μια εβδομαδα!!! Η ιστορια σου και οι φωτο σου με αγγιξαν τοσο πολυ. Την ωρα που τη διαβαζα ετυχε εξω απ το παραθυρο στη δουλεια μου να παιζει ενας κυριος γαλλικα κομματια με το ακορντεον του.... και ενταξει ημουν αλλου εκεινη τη στιγμη!!!! Χτυπουσε η καρδιαμου πιο δυνατα!!! τυχαινει να ασχολουμαι και με τη φωτογραφια....οποτε η απολαυση ηταν εις διπλουν . Θα ηθελα να σε ρωτησω και με τι φακο τραβουσες; πολυ ωραια χρωματα και ατμοσφαιρα οι φωτο σου. Ακρως παριζιανικες! Επισης ευχαριστω γιατι προτεινες πολυ χρησιμες εφαρμογες. Το 2011 που πηγα η τεχνολογια δε βοηθουσε τοσο. Οπότε τωρα θα ειναι ολα πιο ευκολα. Κρατησα πολλες σημειωσεις απο το κειμενο σου!!! Ευχαριστουμε πολυ!!!
Σ'ευχαριστώ πολύ κι απο δω. Τα είπαμε και στο instagram αλλά θα τα γράψω κι εδώ σε περίπτωση που ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος:
Κυρίως με τον Canon 17-40mm f1.4L αλλά και με τους 70-200mm f4.0L και 50mm f1.4. Να περάσεις τέλεια και για οποιοδήποτε άλλη απορία ευχαρίστως να σε βοηθήσουμε!
 

tonia-giannis

Member
Μηνύματα
30
Likes
65
Πριν ξεκινήσω την ιστορία θα ήθελα να σημειώσω οτι δε θα κάνω πολλές ιστορικές αναφορές. Το Παρίσι το ξέρουμε λίγο πολύ όλοι, έχουν γραφτεί δεκάδες ιστορίες εδώ στο φόρουμ, οι περισσότερες αναλυτικότατες και περιεκτικότατες. Θα προσπαθήσω-κυρίως μέσα απο τις φωτογραφίες-να μεταφέρω τη δική μου ματιά για αυτή την πόλη, όπως τη βίωσα και τις δύο φορές φορές που την επισκέφτηκα. Η πρώτη φορά που πήγα ήταν το Σεπτέμβριο του 2013, μια παρέα 6 ατόμων. Τώρα ( Φεβρουάριος 2016) πήγα μόνο με το φίλο μου.
Οι φωτογραφίες είναι και απο τα δύο ταξίδια (αν και οι περισσότερες είναι από το πιο πρόσφατο) κι έτσι ο όγκος των φωτογραφιών είναι μεγάλος, αλλά θα προσπαθήσω να μη σας κουράσω πολύ.

Επίσης, μπορεί να σας φανώ λίγο γραφικός στις περιγραφές μου, λίγο παραπάνω ρομαντικός, όμως με το Παρίσι έχει συμβεί κάτι που δε μου έχει συμβεί με καμία πόλη απο όσες έχω δει ως τώρα. Υπάρχει μεγάλος έρωτας. Η σχέση αυτή ξεκινάει απο πολύ παλιά, πριν ακόμα την επισκεφτώ....

Για ένα περίεργο λόγο που ακόμα δεν μπορώ να προσδιορίσω, θυμάμαι τον εαυτό μου απο πολύ μικρό, να γοητεύομαι απο τις εικόνες του Παρισιού που έβλεπα τυχαία σε καρτ-ποστάλ και στην τηλεόραση.
Στο φροντιστήριο των αγγλικών μου, όταν μας πρότειναν να αλληλογραφήσουμε με κάποιο άλλο παιδί απο το εξωτερικό για εξάσκηση στα αγγλικά, όλοι επέλεξαν κάποιον απο την Αγγλία, ενώ εγώ ήμουν ο μοναδικός που είπα οτι επιθυμώ έναν "pen-friend" απο τη Γαλλία. Ξεκίνησα να αλληλογραφώ λοιπόν με τον Jérôme ένα συμπεθέστατο τύπο με κατσαρά μαλλιά που είχε κόλλημα με το χόκει στον πάγο και έμενε λίγο έξω απο το Παρίσι.

Ανταλλάξαμε γράμματα για περίπου ένα χρόνο και μετά έτσι ξαφνικά, δε θυμάμαι το λόγο, απλά σταματήσαμε. Ίσως επειδή ως παιδιά βρήκαμε ενδιαφέρον σε άλλα πράγματα. Τον Jérôme προσπάθησα πριν λίγους μήνες να τον βρω σε ότι κοινωνικό δίκτυο υπάρχει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Του ξαναέστειλα γράμμα μέσω ταχυδρομείου στη διεύθυνση που είχα απο τότε αλλά δεν πήρα καμία απάντηση.

View attachment 140652
Για να βρω το κουπόνι που μου είχαν δώσει απο το φροντιστήριο με τα στοιχεία του έπρεπε να ψάξω σε πράγματα που είχα να δω για πάνω απο 20 χρόνια... Τελικά το βρήκα.

Θα ήθελα πολύ αυτή η μικρή εμβόλιμη ιστορία να έχει ένα πιο ενδιαφέρον τέλος, να μου απαντούσε και ίσως να βρισκόμασταν στο Παρίσι σχεδόν 22 χρόνια μετά, όμως η αλήθεια είναι πως κατά πάσα πιθανότητα δε θα μάθω ποτέ τι απέγινε. Όμως, c'est la vie.

Στο ίδιο φροντιστήριο, δήλωσα μια μέρα οτι θέλω να μάθω γαλλικά. Ήμουν ο μόνος που ήθελε, έτσι δε δημιουργήθηκε τμήμα. Όταν στο μάθημα των αγγλικών λοιπόν παρέδιδα το τετράδιο της ορθογραφίας πάντα ζωγράφιζα δίπλα απο το όνομά μου και έναν πύργο του Άιφελ που έπιανε όλη τη σελίδα για τους σπάσω τα νεύρα. Το σχόλιο της δασκάλας ήταν οτι "ζωγραφίζω πολύ ωραία" χωρίς κάτι παραπάνω. Οι αθώες μου προσπάθειες για εκδίκηση έπεσαν στο κενό και μέχρι πέρυσι, που έμαθα γαλλικά (εκπληρώνοντας έτσι το τότε απωθημένο μου) δεν ξανασχολήθηκα με το να μιλήσω τη γλώσσα, παρά μόνο την πρώτη φορά που πήγα στο Παρίσι με θεαματική αλλά και πολύ διασκεδαστική για τους άλλους αποτυχία.
Για το Παρίσι το μόνο που ήξερα σαν παιδί είναι οτι βρίσκεται σε μια χώρα αρκετά μακριά, που τότε στο μυαλό μου δε φανταζόμουν ποτέ οτι θα μπορέσω να επισκεφτώ. Αρχές τις δεκαετίας του '90, όχι μόνο ίντερνετ δεν υπήρχε, αλλά τα πάντα σε σχέση με το εξωτερικό (τουλάχιστον στο δικό μου περιβάλλον) ήταν θολά και άγνωστα. Όταν δε, ρώτησα τους γονείς μου αν η Disneyland όντως υπάρχει ή αν είναι απλά ένα logo που βάζουν στα intro των κινουμένων σχεδίων, ως απάντηση σήκωσαν απλά τους ώμους τους. Έτσι, στο μυαλό μου η όλη ιστορία "Παρίσι" πήρε διαστάσεις περισσότερο μυθικές και σουρεαλιστικές κι έτσι μην μπορώντας να ξεχωρίσω την πραγματικότητα απο το φανταστικό άφησα τον εαυτό μου να μυθοποιήσει μια πόλη για την οποία η μόνη πληροφορία που είχα ήταν ένα τεράστιο μνημείο σε σχήμα "Α"και ένα κάστρο κάπου εκεί κοντά, σαν αυτό που έβλεπα στα παραμύθια.
Το οτι θεωρώ λοιπον το Παρίσι την ωραιότερη πόλη που έχω δει ως τώρα, το οτι συγκινούμαι όποτε την επισκέφτομαι και οτι μένω πάντα με το στόμα ανοιχτό ανακαλύπτοντας κάτι νέο στο παρακάτω στενό που θα στρίψω, ίσως ενδόμυχα να συμβαίνει γιατί μου γρατζουνάει κάτι απο την παιδική μου ηλικία. Ή μπορεί απλά να συμβαίνει γιατί το Παρίσι είναι όντως η ομορφότερη πόλη του κόσμου. :)

Μετά απο αυτή τη retro εισαγωγή, ας περάσουμε στα πρακτικά και σε μερικές συμβουλές που θα ήθελα να σας δώσω για τη διευκόλυνσή σας.

TIPS
1) Απο τις πρώτες ερωτήσεις που διάβαζα στο forum ήταν "πώς θα πάω απο το αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης" και ήταν κάτι που έψαχνα κι εγώ. Συνήθως οι πτήσεις με aegean απο Ελλάδα προσγειώνονται στο Terminal 1. Η γραμμή RER B τoυ μετρό που πάει στην πόλη φεύγει απο Terminal 3. Έτσι πρέπει να πάρετε το shuttle για να αλλάξετε Terminal. Μη σκάτε. Σε αυτό το site http://parisbytrain.com/airport-to-paris-terminal-1/ έχει οδηγίες για το πώς να πάτε ακριβώς απο το terminal 1 που θα προσγειωθείτε στο κέντρο της πόλης. Τα περιγράφει αναλυτικά, έχει και φωτογραφίες. Είναι σα να σας παίρνει κάποιος απο το χέρι και να σας πηγαίνει, πιο εύκολο δεν πρόκειται να βρείτε. Στο ίδιο site έχει οδηγίες και για το terminal 2.

2) Βγάλ'τε την Pass Navigo, μόλις πάτε στο Terminal 3. Κοστίζει γύρω στα 26 ευρώ, ισχύει για μια εβδομάδα και μπορείτε να κυκλοφορείτε με όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς του Παρισιού σε ΟΛΕΣ τις ζώνες.
Η πόλη εκτός απο διαμερίσματα, χωρίζεται και σε ζώνες. Το Παρίσι είναι ζώνη 1 αλλά οι Βερσαλίες πχ είναι ζώνη 4, η Disneyland και το αεροδρόμιο CDG ζώνη 5. Κάθε ζώνη έχει διαφορετικό κόστος εισιτηρίου οπότε με αυτό το pass ξενοιάζετε. Αν σκεφτείτε όμως οτι θέλετε 20 ευρώ μόνο για τη διαδρομή απο και προς το αεροδρόμιο (10 για να φύγετε και 10 για να ξαναπάτε) με 6 ευρώ παραπάνω έχετε απεριόριστες διαδρομές με όλα τα μέσα σε όλες τις ζώνες της πόλης. Συμφέρει με χίλια.
Σημαντικό: Αν θελήσετε να βγάλετε το Pass Navigo, να έχετε μια φωτογραφία μαζί σας. Διαφορετικά θα πρέπει να πάτε πίσω απο τα εκδοτήρια να βγάλετε στο φωτογραφικό θάλαμο. Κοστίζει 5 ευρώ, η αναμονή είναι μεγάλη και αυτό το χρέπι κάνει μία ώρα για να σε βγάλει μια ρημάδα φωτογραφία. Γύρω στα 5 λεπτά ο καθένας κάθεται στο θάλαμο. Το Navigo Pass είναι αυτό:
View attachment 140590
και το χτυπάς ΕΤΣΙ στα μηχανήματα του μετρό:
View attachment 140589
Τονίζω το "ΕΤΣΙ" ώστε να μην προσπαθείτε σαν κάποιον άλλο να το ακυρώσετε στη θύρα που μπαίνουν τα κανονικά εισιτήρια. Κάνω πως δεν έγραψα την τελευταία πρόταση και συνεχίζω.
(Περισσότερα για τα εισιτήρια εδώ: http://parisbytrain.com/paris-metro/#single-ticket )

3) Το μετρό είναι τεράστιο. Υπάρχει ολόκληρη "πόλη" κάτω απο το Παρίσι που λέγεται μετρό. Για μια αλλαγή γραμμής μπορεί να χρειαστεί να περπατήσετε 10 λεπτά, να βγείτε σε μια αποβάθρα και να συνεχίσετε απο την άλλη έξοδο της αποβάθρας μέχρι να βγείτε στον προορισμό σας. Ευτυχώς για εμάς, υπάρχουν διάφορα πραγματάκια που μας βοηθούν στο να βρούμε ποια γραμμή πρέπει να πάρουμε χωρίς να ψάχνουμε στο χάρτη με τις ώρες.
Ένα πολύ βοηθητικό site είναι αυτό:
http://vasyenmetro.com/?lang=en
Βάζετε τη στάση της αφετηρίας και τη στάση του προορισμού και σας βγάζει ακριβώς στο χάρτη τη γραμμή και σε ποιο σταθμό πρέπει να αλλάξετε γραμμή.
Υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο όμως:
Κατεβάστε στο κινητό σας την εφαρμογή "Visit Paris by metro". Υπάρχει και για android και για iPhone και είναι δωρεάν. Αυτή η θαυματουργή εφαρμογή λοιπόν λειτουργεί χωρίς να χρειάζεται internet και είναι κάτι σαν το παραπάνω link μόνο που το έχει πάει ακόμα παραπέρα. Βάζετε αφετηρία και προορισμό και σας βγάζει τη διαδρομή, αλλά μπορείτε να βάλετε και attraction. Πχ, Eiffel Tower. Απο που θες να πας; Απο τη Βαστίλη;; Voilà.
View attachment 140592
Πατώντας δίπλα στο εικονίδιο του χάρτη σας δείχνει την πλήρη διαδρομή και τους ενδιάμεσους σταθμούς.
View attachment 140593

4) Κατεβάσ'τε offline maps. Ή για το google maps ή στην εφαρμογή "maps.me". Χρησιμοποιεί το GPS του κινητού και δείχνει στο χάρτη που ακριβώς είστε χωρίς να χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ, έτσι μπορείτε να το χρησιμοποιείσετε παντού. Το maps.me μπορεί να σας βγάλει και δρομολόγιο για το πως να πατε απο τον ένα προορισμό στον άλλο, το google maps για να κάνει κάτι αντίστοιχο χρειάζεται internet, αλλά προσωπικά προτιμώ το interface της google.

Κατάρριψη στερεότυπου #1: Οι Παριζιάνοι είναι αγενείς.
Οι Παριζιάνοι που συνάντησα εγώ τουλάχιστον, ήταν ευγενέστατοι. Πρόθυμοι να βοηθήσουν, χαμογελαστοί, ευδιάθετοι. Κάντε το "bonjour" και το "pardon" φίλους σας και όλα θα πάνε κατ'ευχής. Οι Γάλλοι δίνουν μεγάλη σημασία στην ευγένεια (λίγο ειρωνικό αν σκεφτεί κάποιος οτι έχουν τον τίτλο του πιο αγενή λαού).
Κατάρριψη στερεότυπου #2: Οι Παριζιάνοι δε μιλάνε αγγλικά.
Δεν υπήρχε άνθρωπος σε κατάστημα, υπηρεσία ή ακόμα και στο δρόμο, που να μη μιλούσε αγγλικά. Δεν έπιασα κουβέντα με κάποιον ηλικιωμένο βέβαια, αλλα οι νέοι όλοι μιλούσαν αγγλικά, είτε τους ρωτάς που είναι η τάδε στάση του μετρό είτε θες να παραγγείλεις κάτι στο restaurant. Μερικές φορές μου απαντούσαν απο μόνοι τους στα αγγλικά μετά απο λίγη ώρα, αφού απο την προφορά μου στα γαλλικά καταλάβαιναν οτι είμαι τουρίστας (ή απο ευγένεια για να με διευκολύνουν, ή απο ανασφάλεια για να δείξουν οτι μιλάνε τη γλώσσα, δεν μπόρεσα να καταλάβω...). Εκεί τους πετάς ένα μικρό ψεματάκι οτι δε μιλάς τα αγγλικά και η συζήτηση συνεχίζεται ωραία κι όμορφα στα γαλλικά. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να μην καταφέρετε να συνεννοηθείτε. Η προφορά τους στα αγγλικά είναι κάπως αστεία, δεν μπορούν να πουν το "δ". Πχ αντί για "this" λένε "zis". Φαντάζομαι όμως κάπως έτσι θα ακουγόταν και για αυτούς η δική μου προφορά στα γαλλικά, που δυσκολεύομαι για παράδειγμα να προφέρω σωστά το παχύ "s" (ch) που έχουν. Still working on it. :)

Κεφάλαιο 1.

Μέναμε στο ξενοδοχείο Coypel, στην Place d'Italie. Ένα απλό, οικονομικό ξενοδοχείο που όμως ήταν καθαρό και -το σημαντικότερο- το δωμάτιο είχε δική του τουαλέτα με ντουζ. Απο την Place d'Italie λοιπόν ξεκινήσαμε μια μεγάλη βόλτα βόρεια, περπατώντας την Avenue des Gobelins. View attachment 140602

H ομώνυμη στάση του μετρό.
View attachment 140603

Όπως θα δείτε κι εσείς στις φωτογραφίες, οι φοβίες μου για τον καιρό εξανεμίστηκαν αμέσως μιας και ο ουρανός ήταν καταγάλανος με πολύ λίγα σύννεφα (την επόμενη μέρα δεν είχε κανένα). Το Παρίσι, υπο το φως του ήλιου παίρνει μια εντελώς διαφορετική άποψη. Καθώς οι ακτίνες του χτυπάνε τα κτίρια, η πόλη ζωντανεύει, μοιάζει λαμπερή διώχνοντας απο πάνω της την ετικέτα της "μουντάδας" που -δικαίως εδώ που τα λέμε της έχουν προσάψει. Νομίζω ήμασταν πάρα πολύ τυχεροί λοιπόν που συναντήσαμε τέτοιο καιρό. Ωστόσο, έκανε πολύ κρύο. Είχε γύρω στους 0 βαθμούς το πρωί και έφτανε μεχρι τους 5 το μεσημέρι. Αν δεν ήσουν καλά ντυμένος, ο ήλιος δεν μπορούσε να σώσει την κατάσταση. Έτσι τυλιγμένοι σαν κρεμμύδια και φορώντας ισοθερμικά δεν καταλάβαμε τίποτα. Ομολογώ πως ειναι ο καιρός που ευχαριστήθηκα ίσως περισσότερο απο κάθε άλλο ταξίδι, εφόσον έλειπε η βροχή αλλά και η αφόρητη ζέστη που συναντώ στα ταξίδια που κάνω το καλοκαίρι, που καθόλου μα καθόλου δεν τη συμπαθώ.
Επίσης, η πόλη ήταν ήρεμη, ήσυχη. Καμία σχέση με το Παρίσι που ειχα δει το Σεπτέμβρη του '13. Αυτό φαντάζομαι οφείλεται και στις τρομοκρατικές επιθέσεις αλλά και στην εποχή. Όπως και να'χει, εγώ λάτρεψα το γεγονός οτι η πόλη ήταν πιο ήσυχη, με έκανε να αισθανθώ λιγότερο τουρίστας και κατάφερε και με "αιχμαλώτισε" ακόμη περισσότερο.

Συνεχίζοντας λοιπόν την Avenue des Gobelins θα φτάσουμε στην πλατεία Square Saint-Médard και συνεχίζοντας στην ίδια κατεύθυνση της Avenue des Gobelins θα βρούμε τη Rue Mouffetard. O συγκεκριμένος δρόμος είναι ένας πανέμορφος, πλακόστρωτος και ελαφρώς τουριστικός δρόμος, με όμορφα κτίρια και πολλά εστιατόρια και μπαρ.
View attachment 140604

Στο Νο 122 μου τράβηξε την προσοχή η επιγραφή του "A LA BONNE SOURCE".
View attachment 140605
View attachment 140606

Ωπ...! Κρητική κουζίνα (λέμε τώρα) στη Rue Mouffetard; Και με καλτ επιγραφή; Ε αξίζει μαι φωτό!
View attachment 140607


Όμορφο μπαράκι που η πόρτα του ήταν τόσο μικρή που μου έβγαζε κάτι απο εποχή ποτοαπαγόρευσης. Ο Βασίλης το κοιτάει αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο, αφού δεν το έχει με το nightlife καθόλου (όπως ούτε κι εγώ η αλήθεια είναι με ελάχιστες εξαιρέσεις).
View attachment 140608

Και πάλι άρωμα Ελλάδας στον "Μικρό Έλληνα" που φήμες θέλουν να φτιάχνει απο τις καλύτερες κρέπες της πόλης. Η αλήθεια είναι οτι πάντα όποτε περνούσαμε βλέπαμε κόσμο και αναμονή. Δυστυχώς δεν πεινούσαμε αλλιώς θα τον τιμούσαμε. Αντιθέτως, το βράδυ που γυρίσαμε απο τον ίδιο δρόμο προτιμήσαμε να φάμε κάτι τάρτες με λαχανικά απο ένα άλλο μαγαζί λιγο πριν οι οποίες δεν ήταν και πολύ ωραίες. Κρίμα!
View attachment 140609

Πόσο όμορφο και πόσο Παριζιάνικο αυτό το cafe; Rue Mouffetard διαστάυρωση με Rue du Pot de Fer.
View attachment 140610
View attachment 140611

Φτάνουμε στη Λατινική Συνοικία του Παρισιού (Quartier Latin) και ψάχνουμε για το αμφιθέατρο Arènes de Lutèce, στάδιο της γαλλορωμαϊκής περιόδου που χρονολογείται απο τον 1 αι. μ. Χ.


Μερικές φωτογραφίες της γειτονίας λίγο πριν το στάδιο.
View attachment 140612

Ενδιαφέρουσα αρχιτεκτονική πρόταση! Ε;
View attachment 140613

Φτάσαμε λοιπόν. Το στάδιο αυτό κάποτε χωρούσε εως και 15.000 άτομα και στο χώρο του λάμβαναν χώρα -τι άλλο;- μονομαχίες.
View attachment 140614

Αν περιμένατε να δείτε κάτι σαν το Κολοσσαίο, μάλλον θα απογοητευτείτε μιας και μόνο ο χώρος της "αρένας" ας πούμε έχει μείνει ώστε να μαρτυρά τι ήταν κάποτε. Ωστόσο, στο συγκεκριμένο χώρο σήμερα θα δείτε πολλούς Γάλλους να παίζουν το αγαπημένο τους παιχνίδι, το οποίο λέγεται Pétanque. Προσπαθείς να πετάξεις μία μεταλλική μπάλα όσο πιο κοντά γίνεται σε μια μικρή ξύλινη μπάλα. Αυτό κατάλαβα βλέποντάς το, όποιος ξέρει κάτι παραπάνω να μας διαφωτίσει! Δεξιά στη φωτογραφία, παίζουν αυτό το παιχνίδι. Αν κάνετε μεγέθυνση μπορεί να φανεί καλύτερα.
View attachment 140615

Φυσικά δεν λείπουν και η οικογενειακές βόλτες...
View attachment 140616

View attachment 140617

Ένα απο τα πράγματα που λατρεύω στο Παρίσι είναι οι στέγες των σπιτιών. Έχω φωτογραφίσει πραγματικά άπειρες στέγες. Η ομοιομορφία όλων των κτιρίων με το γκρι-μπλε χρώμα των σκεπών σε συνδυασμό με τις κόκκινες καμινάδες είναι ένα απο τα χαρακτηριστικά της αρχιτεκτονικής του Παρισιού και προσωπικά βλέποντας αυτές τις μικρές σοφίτες φαντάζομαι τον Πίτερ Παν να μπαίνει και να κλέβει τη Γουέντι, αλλά αυτό συνέβαινε στο Λονδίνο.... :bleh: Στο Παρίσι η αλήθεια είναι λίγο πιο πεζή, οι σοφίτες ήταν τα δωμάτια του υπηρετικού προσωπικού παλαιότερα. Τώρα αυτά τα μικροσκοπικά δωματιάκια τα νοικιάζουν συνήθως σε φοιτητές. Παρ'όλα αυτά, βλέποντας τις, ο ρομαντισμός μου χτυπάει κόκκινο και αναπόφευκτα ανατρέχω σε σχέδια και ζωγραφιές του Παρισιού, που απεικονίζουν χειμωνιάτικες νύχτες με τον καπνό να βγαίνει απο αυτές τις καμινάδες και στα παράθυρα να αχνοφαίνονται πίσω απο το φως οι σιλουέτες των κατοίκων τους...
View attachment 140618


Φεύγοντας, περνάμε τη Rue de Navarre, ανεβαίνουμε τα σκαλάκια, βγάζουμε μια φωτογραφία...
View attachment 140619

Και διασχίζουμε τη στενή και όμορφη Rue Rollin
View attachment 140620

Το κτίριο οβίδα! Τέλειο!
View attachment 140621

Και πλησιάζουμε προς το Πάνθεον. Αυτή είναι η εκκλησία δίπλα, η Saint-Étienne-du-Mont.
View attachment 140622

Και...το Πάνθεον.
View attachment 140623

Να'μαστε. Σαφείς ελληνικές επιρροές στην αρχιτεκτονική.
View attachment 140624

«Στους μεγάλους άνδρες της, η ευγνωμονούσα πατρίδα»
View attachment 140625
Βγάζουμε τις απαραίτητες φωτογραφίες έξω απο το Πάνθεον, συναντώντας ένα ζευγάρι τουριστών. Τους ζήτησα να μας βγάλουν μια φωτογραφία.
-Excuse me, can you please take us a photograph?
-Yes of course. Κράτα λίγο ρε αγάπη
(δεν ήμουν σίγουρος ότι άκουσα καλά).
-Ehm, are you greek?
-Yes
-Έλα ρε παιδιά!!
Στο σημείο αυτό βγήκε όλη η ελληνική αδερφοσύνη και αρχίσαμε να μιλάμε γρήγορα και δυνατά. Ωραίο συναίσθημα. :)
Φεύγουμε απο το Πάνθεον αλλά θα ξαναγυρίσουμε.

Ο καιρός συννέφιασε λίγο αλλά τίποτα το ανησυχητικό. Σε λίγο θα ξανακαθαρίσει.

Κατεβαίνουμε τη Rue Saint Jacques. Αυτό είναι το Πανεπιστήμιο της Σορβόνης, απο την πίσω μεριά.
View attachment 140626
Και κάνουμε στάση στο μαγαζί "ALBUM COMICS" που αν είσαι fan των κομιξ, του Χάρυ Πότερ και του Άρχοντα των δαχτυλιδιών, εδώ είναι ο ναός σου. Μπήκαμε, ψωνίσαμε, φύγαμε. Δε γνωρίζαμε καν την ύπαρξή του. Όμορφη, αναπάντεχη συνάντηση. :)
View attachment 140627

Και φτάσαμε στο Île de la Cité, το "νησί της πόλης". Η Παναγία των Παρισίων σαφέστατα τραβάει τα βλέμματα.
View attachment 140653

Τάισμα περιστεριών!! Όμορφη εικόνα.
View attachment 140629

Στην εκκλησία είχα μπει στο προηγούμενο ταξίδι μου στο Παρίσι, ανεβαίνοντας μάλιστα στους Πύργους της. Σε επόμενα κεφάλαια πιο αναλυτική περιγραφή. :) Για την ώρα συνεχίζουμε τη βόλτα μας.
View attachment 140628

Αυτή είναι η Conciergerie, πρώην βασιλικό παλάτι και φυλακή του Παρισιού. View attachment 140594

Κι αυτό είναι το ρολόι στον Tour de l'Horloge (Πύργο του Ρολογιού).
View attachment 140595

H γέφυρα Pont au Change. Ακριβώς απέναντι και δεξιά ο πύργος Saint-Jacques και στη μέση ακριβώς στην κορυφή της στήλης το άγαλμα της φτερωτής Νίκης που κρατάει δύο στεφάνια (Fontaine du Palmier). Αναφέρεται στις νίκες του Ναπολέοντα.
View attachment 140599

Συνεχίζουμε να βολτάρουμε στο Île de la Cité. Εδώ, το Palais de Justice, ή αλλιώς τα δικαστήρια του Παρισιού.
View attachment 140630

View attachment 140654

Sainte Chapelle γράφει η ενημερωτική πινακιδούλα. Θα πάμε και απο εκεί. Περισσότερο μου τράβηξε την προσοχή η γιαγιά με το σκυλάκο που προσπαθεί να περάσει απέναντι. :)
View attachment 140631
Και ξεκινάμε τη διαδρομή κατα μήκος του Σηκουάνα με σκοπό να φτάσουμε στον Πύργο του Άιφελ. Και φτάσαμε. Όμως η διαδρομή δεν είναι μικρή. Ω, όχι, δεν είναι καθόλου μικρή, παρ'όλο που εμείς αυτό πιστεύαμε. Όταν αρχίσει να ξεπροβάλει η μύτη του Πύργου νομίζεις οτι πλησιάζεις αλλα μην ξεγιελιέστε. Είναι πραγματικά αρκετά μακριά.
Όμως δεν είχα δει το Σηκουάνα και τις όχθες του υπο το φως του ήλιου την προηγούμενη φορά που ειχα έρθει. Και αυτή η εικόνα μου δημιούργησε μια πολύ ευχάριστη διάθεση.
View attachment 140632

<3
View attachment 140633


Προχωρώντας, ο ήλιος κάνει τα παιχνίδια του πίσω απο τα κτίρια.
View attachment 140634


Φυσικά, retro αναμνηστικά.
View attachment 140655
View attachment 140656


Παρίσι χωρίς λουκέτα γίνεται; Δε γίνεται. H Pont Neuf.
View attachment 140635

Και λίγο πριν αφήσουμε πίσω το "νησί της Πόλης", η Place Dauphine. Την είχα βάλει στο μάτι απο όταν έψαχνα στο ιντερνετ πληροφορίες για το Παρίσι. Όμορφη πλατεία, με τα χαρακτηριστικά στοιχισμένα γυμνά δέντρα και τα παγκάκια .
View attachment 140636

Ποιος δε θα'θελε να κάνει μια στάση για ξεκούραση εδώ ή να δώσει ραντεβού με κάποιον; ;)
View attachment 140637

Square du Vert-Galant, το βορειότερο άκρο του "νησιού".
View attachment 140638
Προχωρώντας στην Quai de Conti, το Institut de France.
View attachment 140639

Και η Pont des Arts. Γέφυρα που συναντάς καλλιτέχνες του δρόμου αλλά και άπειρα λουκέτα που τοποθετούσαν ζευγάρια μέχρι που τον Ιούνιο του 2004 μέρος της γέφυρας κατέρρευσε απο το βάρος.
View attachment 140640

Διασχίζουμε τη γέφυρα και απέναντι μας συναντάμε το Λούβρο, ένα απo τα μεγαλύτερα μουσεία στον κόσμο και το πρώτο σε επισκεψιμότητα.
View attachment 140598


Στην απέναντι όχθη ένα ακόμα διάσημο μουσείο του Παρισιού, το Μουσείο Orsay, με το χαρακτηριστικό ρολόι.
View attachment 140641

Φτάνουμε στην Place de la Concorde. Εκείνο το Σεπτέμβρη του '13 η ατμόσφαιρα δεν ήταν καθαρή. Παρ'όλα αυτά, μπορούσαμε να διακρίνουμε στο βάθος την Αψίδα του Θριάμβου, στο τέλος της πιο διάσημης ίσως λεωφόρου του Παρισιού, της Champs-Élysées.
View attachment 140596

Ο Πύργος του Άιφελ στο βάθος, μέσα στην ομίχλη.
View attachment 140597


Και ο διάσημος αιγυπτιακός οβελίσκος!
View attachment 140600

Αλλά και το εντυπωσιακό συντριβάνι.
View attachment 140601


Επιστροφή στο παρόν και συνεχίζουμε τη βόλτα κατά μήκος του Σηκουάνα. Το τοπίο αρχίζει και ομορφαίνει κι άλλο, ο Πύργος ξεπροβάλλει όλο και περισσότερο και πλησιάζουμε στη γέφυρα που δεν είχα προλάβει να δω στο προηγούμενο ταξίδι μου και μου είχε στοιχίσει αρκετά, εφόσον μιλάμε χωρίς υπερβολές για την ομορφότερη γέφυρα του Παρισιού αλλά και που έχω δει ποτέ μου.
View attachment 140642

Αν μπορούσε μια εικόνα να περιγράψει το Παρίσι για μένα τότε αυτή θα ήταν η παρακάτω. Μία σύνθεση στοιχείων που κάνουν αυτή την πόλη μοναδική, μοναδικά ερωτική. Το ποτάμι, ο Πύργος, η γέφυρα Pont Alexandre-III, οι βάρκες, τα δέντρα στις όχθες του ποταμού...
View attachment 140643
View attachment 140644

Το "Les Invalides". View attachment 140645

Φτάσαμε στη γέφυρα-κόσμημα της πόλης λοιπόν και ναι, είναι πραγματικά πανέμορφη και εντυπωσιακή.
View attachment 140646

Γλυπτά, χρυσές διακοσμημένες λεπτομέρειες, μάρμαρο και, φυσικά, το χαρακτηριστικό της, οι art nouveau φανοστάτες της.
View attachment 140647
View attachment 140648
Ποιος δε θα ήθελε να κάτσει λίγο σε αυτή τη γέφυρα να χαζέψει αυτή τη θέα; Όλοι λέμε πως ο τίτλος "η πόλη του έρωτα" έχει καταντήσει λίγο κλισέ, όμως οι ερωτευμένοι λατρεύουν τα κλισέ ούτως ή άλλως, pas vrai?
View attachment 140649


Μία απο τις "Νύμφες του Σηκουάνα".
View attachment 140650


Απολαμβάνοντας λίγο ακόμα τη θέα, πριν συνεχίσουμε τη διαδρομή μας για τον Πύργο του Άιφελ, σε αυτό το διαφορετικό, ήσυχο Παρίσι, αυτό το κρύο και ηλιόλουστο απόγευμα του Φλεβάρη.
View attachment 140651

πω πω ποσο τελεια!!!
Χμμμμ ωραια ιδεα για ταξιδακι!!!;);););)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Η ιστορία σου διαβάστηκε καθυστερημένα και λόγω του διαγωνισμού.Πολλά μπράβο για τις φωτογραφίες και για το περιεκτικό κείμενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom