Λεττονία Λιθουανία Χαλάρωση και socializing στη Βαλτική (ή το ταξίδι ως ψυχοθεραπευτική εμπειρία)

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

Ημέρα 3η (μέρος 'β): Βίλνιους by night

Ήμουν μες στο τρόλεϊ προσπαθώντας να προσανατολιστώ καθώς πήγαινα για λίγο στο ξενοδοχείο για ξεκούραση και ζέστη, όταν μου τηλ. η Ρ., η couchsurfer που θα συναντούσα, για να μου πει ότι ξεμπέρδεψε από δουλειά νωρίτερα από ό, τι υπολόγιζε και να με ρωτήσει αν μπορούσαμε να συναντηθούμε σε κανά μισάωρο στην Παλιά Πόλη. Συμφώνησα και κατέβηκα από το τρόλεϊ, συνειδητοποιώντας ότι δεν είχα ιδέα για το πού βρισκόμουν. Άρχισα λοιπόν να ρωτάω από εδώ και από εκεί και για κακή μου τύχη οι άνθρωποι που συναντούσα είτε ήταν στην πλειοψηφία τους ηλικιωμένοι και δεν γύριζαν να με κοιτάξουν καν, είτε έκαναν μια προσπάθεια αλλά τα αγγλικά τους δεν τους το επέτρεπαν. Ευτυχώς έπεσα σε 1-2 τύπους που γνώριζαν λίγα αγγλικά και μου έδωσαν έναν γενικό προσανατολισμό, ενώ από εκεί και πέρα χρησιμοποίησα σαν σημάδι τις κορυφές των κτιρίων. Πάντως θα πρέπει να τονίσω, ότι αν και περπάτησα για αρκετή ώρα στα σκοτάδια και τις ερημιές δεν αισθάνθηκα κάποια ανασφάλεια.

Η Ρ., μια συμπαθέστατη και πολυταξιδεμένη κοπέλα κοντά στα 35, παντρεμένη και μαμά μιας όμορφης μικρής κόρης, ήρθε μαζί με τη φίλη της Ε., μια επίσης συμπαθητική κοπέλα γύρω στα 37-38 η οποία έχει ήδη μια ενήλικη κόρη! Σκέφτηκα ότι σύμφωνα με τα δεδομένα της χώρας εγώ στα 31 μου θα έπρεπε να έχω ήδη παιδί και μάλιστα minimum 5-6 χρονών! Άρχισα να αισθάνομαι ενοχές για το ότι δεν μου έχει ξυπνήσει ακόμα έντονα το μητρικό ένστικτο, αλλά γρήγορα τις ξεπέρασα! Και στις δύο φάνηκε πολύ περίεργο το ότι επέλεξα να ταξιδέψω στη χώρα τους χειμωνιάτικα, ενώ έδειξαν μεγάλη αγάπη προς τα θερμά κλίματα (η Ε. ειδικά μιλούσε με νοσταλγία για τις διακοπές που είχε κάνει πριν μερικά χρόνια στη Σαντορίνη).

Το πρόγραμμα που είχαν σκεφτεί περιλάμβανε βόλτα στο Uzupis και φαγητό σε ένα ιταλικό εστιατόριο εκεί. Το Uzupis είναι υποτίθεται η γωνιά των διανοούμενων και των καλλιτεχνών, ενώ πριν μερικά χρόνια οι κάτοικοι του το «ανακήρυξαν» για πλάκα ανεξάρτητο. Έτσι σε κάποιο σημείο μπορείτε να δείτε το «σύνταγμά» του, το οποίο είναι γραμμένο σε πολλές γλώσσες (όχι, τα ελληνικά δεν συμπεριλαμβάνονται σε αυτές). Πρόκειται για μια συμπαθητική γειτονιά με μικρά σπιτάκια, έργα τέχνης σε ανύποπτα σημεία και ενδιαφέροντα μαγαζάκια. Θα πρέπει να τονίσω παρ’ όλα αυτά ότι δεν εντυπωσιάστηκα κιόλας, ενώ από ό, τι μου είπαν η γειτονιά αξίζει κατά βάση το καλοκαίρι. Φωτογραφίες από το Uzupis δεν έβγαλα καλές επειδή ήταν βράδυ και θα σας παραθέσω σε άλλο κεφάλαιο κάποιες πρωινές από επόμενη επίσκεψή μου εκεί. Από εκείνη τη βραδυνή μου βολτίτσα πάρτε αυτή που βρίσκεται στην είσοδο της «Δημοκρατίας του Uzupis»!


uzupis

Κάναμε επίσης μια βόλτα κοντά στην εκκλησία της Αγίας Άννας, όπου σε ένα σημείο υπάρχει ένας μεγάλος τοίχος γέματος μικρά, ενδιαφέροντα και ετερόκλητα έργα τέχνης. Μου άρεσε πολύ!


wall

wall2

Το (αυθεντικό όπως μου είπαν) ιταλικό όπου ήθελαν να πάμε ήταν για καλή μου τύχη γεμάτο. Η αλήθεια είναι ότι προτιμούσα να δοκιμάσω και άλλα πιάτα λιθουανικής κουζίνας από το να φάω λαζάνια και πίτσα. Έτσι, μετά από περισυλλογή καταλήξαμε στο εστιατόριο Čili kaimas, παράρτημα της αλυσίδας εστιατορίων Čili, τα οποία είδα και στη Ρίγα. Τα συγκεκριμένα εστιατόρια έχουν και παραρτήματα ιταλικής και ασιατικής κουζίνας. Τόσο στο Βίλνιους όσο και στη Ρίγα θα δείτε ένα σωρό μαγαζιά με την επωνυμία Čili Pica, όπου μπορείτε να φάτε την πίτσα σας! Εγώ στο kaimas πάντως, μετά από παραίνεση της Ρ., πήρα μια μερίδα pancakes πατάτας με μαριναρισμένες ρέγκες (το ξέρω, είμαι γραφική) και μια περίεργη σως σαν τζατζίκι! Το ξέρω, ο συνδυασμός ρέγκας-«τζατζικιού» ακούγεται κάπως, αλλά εμένα μου άρεσε! Το pancake από την άλλη παραήταν βαρύ για τα γούστα μου, αλλά νομίζω σε πολλούς θα αρέσει. Το παραπάνω συνόδευσα με το καθιερωμένο μου μπυρόνι!


pancakes

Η συζήτηση είχε και πάλι ενδιαφέρον. Μιλήσαμε πολύ για ταξίδια βασικά, τα οποία από ό, τι φάνηκε ήταν το κοινό ενδιαφέρον όλων μας! Παρ’ όλα αυτά, σε κάποια φάση η κουβέντα αναπόφευκτα πήγε και στα οικονομικά των χωρών μας, όπου η Ε. δεν άντεξε και «ξέσπασε», λέγοντάς μου όσο πιο διακριτικά μπορούσε ότι εξοργίζεται όταν βλέπει τους Έλληνες να «διαλύουν» τα πάντα για μια μείωση των υψηλών μισθών τους, όταν η ίδια δέχεται να ζει με ακόμα λιγότερα χρήματα κατορθώνοντας να τα βγάζει πέρα με σχετική άνεση και τα σχετικά. Αν μάλιστα συνδέσω τα λεγόμενά της με μια συζήτηση που μου έκαναν πιο πριν για το αν οι Έλληνες κάνουν σιέστα το μεσημέρι νομίζω ότι είναι σαφής η εικόνα που τα ΜΜΕ περνάνε για εμάς εκεί! :shock: Άρχισα οπότε εγώ να παραθέτω την άλλη πλευρά με ηρεμία, αν και μου είχε ανέβει το αίμα στο κεφάλι, μιλώντας για τους απάνθρωπους φόρους, για τις συντάξεις, για το ότι οι μισθοί μας δεν είναι οι υψηλοί που νομίζει, αλλά ότι κοντεύουν να εξισωθούν με τους δικούς τους με την διαφορά ότι οι τιμές των δικών μας αγαθών αυξάνονται όλο και περισσότερο. Δυστυχώς με τα οικονομικά δεν το κατέχω πολύ για να παραθέσω επιχειρήματα που θα την άφηναν κατάπληκτη, αλλά νομίζω ότι προβληματίστηκε. Αναφέρθηκα βέβαια και στις ευθύνες του λαού, καθώς, όσο κι αν πολύς κόσμος προσπαθεί να πείσει και τον ίδιο του τον εαυτό για το αντίθετο, προσωπικά δε νομίζω ότι ο δικομματισμός και η διαφθορά ήταν έργο μόνο των «μεγάλων». Τέλος πάντων, μετά από αυτό επιστρέψαμε σε πιο «ανάλαφρα» ζητήματα και μπορώ να πω ότι πέρασα ένα ευχάριστο βράδυ!

Γύρισα στο ξενοδοχείο αισθανόμενη και πάλι γεμάτη, ενώ η σκέψη ότι την επόμενη μέρα θα πήγαινα Ρίγα με μελαγχόλησε, καθώς το Βίλνιους μου άρεσε πάρα πολύ.

 

Attachments

Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..καλως την..ξερεις ποσα μελη περιμενουν να ξαξ:xmas_lol:ιδεψουν στη βαλτικη ? για λεγε για λεγε!!!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!έβαλα και τον stavros στο παιχνίδι...
θα διαβάσουμε ,θα κάνουμε τις απαραίτητες κρατήσεις και ας ελπισουμε οτι θα βρεθουμε τον σεπτέμβρη εκεί...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αυτή η βαλτική μας εμπνέει για μοναχικά ταξιδάκια :)
Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια.
Αγαπάμε βαλτική !
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
..καλως την..ξερεις ποσα μελη περιμενουν να ξαξ:xmas_lol:ιδεψουν στη βαλτικη ? για λεγε για λεγε!!!!!!
Θα πω, θα πω! :xmas_biggrin: Βέβαια θα είναι κάπως περιορισμένα τα ταξιδιωτικά μου tips, καθώς η Εσθονία βγήκε εκτός. :xmas_sad:

Πες το ψέμματα! Περιμένουμε με ανυπομονησία τη συνέχεια...
Εύχομαι να σας αποζημιώσω δεσποινίς μου! :xmas_biggrin:
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!έβαλα και τον stavros στο παιχνίδι...
θα διαβάσουμε ,θα κάνουμε τις απαραίτητες κρατήσεις και ας ελπισουμε οτι θα βρεθουμε τον σεπτέμβρη εκεί...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά! Πρόκειται πάντως για ενδιαφέροντες και low budget προορισμούς!
Αυτή η βαλτική μας εμπνέει για μοναχικά ταξιδάκια :)
Έτσι έχει δείξει η τραβελστορίτικη εμπειρία. :xmas_lol:

Περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια.
Αγαπάμε βαλτική !
Keep tuned! :xmas_cheesygrin:

Κι αν αρχίσω να πλατιάζω μαζέψτε με! :xmas_mrgreen:
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
περιμένουμε....πρωτη φορά εχω κλεισει εισητηρια σχεδον 9 μηνες πριν...τι τρέλλα θέε μου!! σε τέτοιους χαλεπούς καιρούς!!
Κι εγώ την ίδια τρέλλα έκανα και το απολαμβάνω!Αμάν πια βαρέθηκα να ακούω για περικοπές,φόρους και χαρατσια...θέλω να έχω ένα όνειρο,ένα στόχο για να μην τρελαθώ!Στο κάτω κάτω αν έρθει η χρεοκοπία και η συντέλεια μαζί τα 200ε θα μας σώσουν?

Underwater περιμένω τη συνέχεια...κρατάω στυλό και χαρτί για σημειώσεις!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ την ίδια τρέλλα έκανα και το απολαμβάνω!Αμάν πια βαρέθηκα να ακούω για περικοπές,φόρους και χαρατσια...θέλω να έχω ένα όνειρο,ένα στόχο για να μην τρελαθώ!Στο κάτω κάτω αν έρθει η χρεοκοπία και η συντέλεια μαζί τα 200ε θα μας σώσουν?

Underwater περιμένω τη συνέχεια...κρατάω στυλό και χαρτί για σημειώσεις!!!
Το βλέπω. Το μισό forum Βαλτική θα πάει το 2013! :xmas_smile:
Εύχομαι να σε βοηθήσουν οι πληροφορίες μου! :xmas_biggrin:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Το βλέπω. Το μισό forum Βαλτική θα πάει το 2013! :xmas_smile:
Εύχομαι να σε βοηθήσουν οι πληροφορίες μου! :xmas_biggrin:
και γω, άλλα σαν ενδιάμεσο για την Μάυρη Θάλασσα και τον Καύκασο ;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και γω, άλλα σαν ενδιάμεσο για την Μάυρη Θάλασσα και τον Καύκασο ;)
Σταμάτα να μου βάζεις ιδέες για ενδιαφέροντες και δελεαστικούς προορισμούς βρε Θανάση! :xmas_cheesygrin:

Πάνω που λέω να κάτσω στα αυγά μου για μερικούς μήνες μπας και βάλω στην άκρη το κατιτίς μου και χτυπήσω καμιά Ασία το 2013! :xmas_razz:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπήκα και εγώ στους αναγνώστες σου και περιμένω τη συνέχεια μπας και ψήσω τη γυναίκα μου για εκείνα τα μέρη που δεν της πολυαρέσουν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
μπήκα και εγώ στους αναγνώστες σου και περιμένω τη συνέχεια μπας και ψήσω τη γυναίκα μου για εκείνα τα μέρη που δεν της πολυαρέσουν.
Εύχομαι να τα καταφέρεις Μάκη μου! :xmas_biggrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom