Χαμενες αποσκευες..

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Θα πρέπει να εξηγήσεις στην αεροπορική τι είχες μέσα στη βαλίτσα και ποιο είναι το κόστος των πραγμάτων πχ δέκα ρούχα επί 50 ευρώ το ένα, 500 ευρώ. Αν έχεις και φωτογραφίες των περιεχομένων για να αποδείξεις το κόστος τους τόσο το καλύτερο. Δεν μπορώ να το ελέγξω τώρα αλλά νομίζω απ' τη συνθήκη Μόντρεαλ το μέγιστο ποσό που μπορείς να λάβεις από αεροπορική για απολεσθείσα αποσκευή είναι κάπου στα χίλια ευρώ γιατί υποτίθεται ότι αν είχες μέσα κάτι ακριβότερο θα έπρεπε να το έχεις δηλώσει στο τσεκίν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Θα πρέπει να αποδείξεις το κόστος των πραγμάτων με τιμολόγια-αποδείξεις κλπ.
Στο χωριό μου λένε από την ζημιά κέρδος δεν βγαίνει.
Δεν υπονοώ ότι θέλεις να κερδίσεις κάτι,αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο η ταλαιπωρία.
Αν ναι συνέχισε.Ειδάλλως πάρτα και ξέχνα το.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Και πως αποδυκνυεις ότι το συγκεκριμένο ρούχο ήταν μέσα στην βαλίτσα; Και γιατί το βάρος της απόδειξης βαρύνει αυτόν που δεν φταίει για την απώλεια της αποσκευές;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να το αποδείξεις αλλά αν είχες φωτογραφίες της γεμισμένης βαλίτσας και των περιεχομένων καθώς και αποδείξεις των αντικειμένων θα σε βοηθούσε να ζητήσεις το μέγιστο ποσό που πιστεύεις ότι δικαιούσαι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.921
Likes
40.750
Δεν είναι απαραίτητο ότι πρέπει να το αποδείξεις αλλά αν είχες φωτογραφίες της γεμισμένης βαλίτσας και των περιεχομένων καθώς και αποδείξεις των αντικειμένων θα σε βοηθούσε να ζητήσεις το μέγιστο ποσό που πιστεύεις ότι δικαιούσαι.
Οκ, μεχρι τωρα δεν φωτογραφιζα, αλλα να το κανουμε κι αυτο τοτε. Με εφημεριδα διπλα, για να αποδεικνυουμε τη μερα της φωτογραφιας η αρκει μια φωτο στο αρχειο μας για παν ενδεχομενο? o_O
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Βασικά είναι υπόθεση ενός λεπτού που μπορεί να σε βοηθήσει απίστευτα αν μπλέξεις με χαμένες αποσκευές. Όχι ότι φυσικά αποδεικνύει ότι τα πανάκριβα ρούχα που θα φωτογραφίσεις στη βαλίτσα τα τοποθέτησες πράγματι μέσα, αλλά θα έχεις ένα τεκμήριο όταν η αεροπορική θα προσπαθεί να σου ρίξει το ποσό αποζημίωσης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα πρέπει να εξηγήσεις στην αεροπορική τι είχες μέσα στη βαλίτσα και ποιο είναι το κόστος των πραγμάτων πχ δέκα ρούχα επί 50 ευρώ το ένα, 500 ευρώ. Αν έχεις και φωτογραφίες των περιεχομένων για να αποδείξεις το κόστος τους τόσο το καλύτερο. Δεν μπορώ να το ελέγξω τώρα αλλά νομίζω απ' τη συνθήκη Μόντρεαλ το μέγιστο ποσό που μπορείς να λάβεις από αεροπορική για απολεσθείσα αποσκευή είναι κάπου στα χίλια ευρώ γιατί υποτίθεται ότι αν είχες μέσα κάτι ακριβότερο θα έπρεπε να το έχεις δηλώσει στο τσεκίν.
Μμμ πριν μερικά χρόνια μου έχασε βαλίτσα η ιμπερια και μου έδωσε 1200 ευρώ αποζημίωση
 

Aleksander97

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω σήμερα έφτασα Birmingham από Αθήνα με στάση ντουζελντορφ οι αποσκευές μου θα φτανανε Birmingham υποτίθεται κατευθείαν αλλά εγώ δεν τις είδα ποτέ τι μπορεί να έγινε και τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ πολύ πέταξα με eurowings
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω σήμερα έφτασα Birmingham από Αθήνα με στάση ντουζελντορφ οι αποσκευές μου θα φτανανε Birmingham υποτίθεται κατευθείαν αλλά εγώ δεν τις είδα ποτέ τι μπορεί να έγινε και τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ πολύ πέταξα με eurowings
Έκανες αίτηση στο γραφείο που υπάρχει στο αεροδρόμιο; Λογικά θα στην φέρουν σε εύλογο χρονικό διάστημα στο ξενοδοχείο σου...
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω σήμερα έφτασα Birmingham από Αθήνα με στάση ντουζελντορφ οι αποσκευές μου θα φτανανε Birmingham υποτίθεται κατευθείαν αλλά εγώ δεν τις είδα ποτέ τι μπορεί να έγινε και τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ πολύ πέταξα με eurowings
to χω παθει και γω αυτο.θα πας με το εισητηριο που πανω εχει το αποκομα με τον κωδικο και τη πτηση απο τη βαλιτσα θα αναζητησεις το γραφειο της αεροπορικης στο αεροδρομειο θα γραψουν τα στοιχεια ,θα τους πει τι χρωμα και τι μεγεθος ηταν,μια διευθυνση και ενα τηλεφωνο σου θα σου δωσουν ενα χαρτακι το οποιο μολις σου φερουν τη βαλιτσα εκει που θα εισε διχνεις το χαρτακι στο ανθρωπο που θα στη φερει να ξερει οτι εισαι εσυ.πιθανον να μην τη κατεβασαν την βαλιτσα η απο τη βιασυνη να μην την βαλανε στην ταινια .εγω οταν δεν την ειδα ρωτησα εναν υπαλληλο και μου λεει πηγαινε στο ταδε γραφειο της αεροπορικης.και σε ενα 5ωρο ειχα την βαλιτσα.και ενας αλλος μαζι μου την ειχε χασει λογικα και αυτος θα την πηρε στο δωματιο του
 

Aleksander97

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
to χω παθει και γω αυτο.θα πας με το εισητηριο που πανω εχει το αποκομα με τον κωδικο και τη πτηση απο τη βαλιτσα θα αναζητησεις το γραφειο της αεροπορικης στο αεροδρομειο θα γραψουν τα στοιχεια ,θα τους πει τι χρωμα και τι μεγεθος ηταν,μια διευθυνση και ενα τηλεφωνο σου θα σου δωσουν ενα χαρτακι το οποιο μολις σου φερουν τη βαλιτσα εκει που θα εισε διχνεις το χαρτακι στο ανθρωπο που θα στη φερει να ξερει οτι εισαι εσυ.πιθανον να μην τη κατεβασαν την βαλιτσα η απο τη βιασυνη να μην την βαλανε στην ταινια .εγω οταν δεν την ειδα ρωτησα εναν υπαλληλο και μου λεει πηγαινε στο ταδε γραφειο της αεροπορικης.και σε ενα 5ωρο ειχα την βαλιτσα.και ενας αλλος μαζι μου την ειχε χασει λογικα και αυτος θα την πηρε στο δωματιο του
Ναι τα έχω κάνει αυτά απλά είναι η πρώτη φορά που πετάω και έχω τρομάξει λίγο μην έχουν χαθεί και υπάρχει περίπτωση να το φέρουν στο σπίτι που μένω;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι τα έχω κάνει αυτά απλά είναι η πρώτη φορά που πετάω και έχω τρομάξει λίγο μην έχουν χαθεί και υπάρχει περίπτωση να το φέρουν στο σπίτι που μένω;
Δηλωσες τη διεύθυνση εκεί που θα είσαι, όταν έκανες την αίτηση; Την παραδίδουν όπου τους πεις εσύ. Εξαιρετικά σπάνια χάνονται τελείως οι αποσκευές, λίγη υπομονή και θα τις παραλάβεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.512
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom