Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπερα! Σε λίγες μέρες θα είμαστε στα Χανιά για 5 βράδια! Την 1η μέρα φτάνουμε 12 το μεσημέρι, και αναρωτιέμαι για το αν υπάρχει κάποια παράλια εκεί κοντά για ένα σύντομο μπανάκι, ώστε να μην έχουμε πολύ οδήγηση! Για τις υπόλοιπες μέρες έχουμε βάλει τις εξής παράλιες:

1) Κάποια παράλια για γρήγορο μπάνιο
2) Μπάλος
3) Ποια παραλία προτείνεται ;
4) Φαλάσαρνα
5) Ελαφονήσι

Θέλουμε θάλασσες με αμμουδιά :)
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Καλησπερα! Σε λίγες μέρες θα είμαστε στα Χανιά για 5 βράδια! Την 1η μέρα φτάνουμε 12 το μεσημέρι, και αναρωτιέμαι για το αν υπάρχει κάποια παράλια εκεί κοντά για ένα σύντομο μπανάκι, ώστε να μην έχουμε πολύ οδήγηση! Για τις υπόλοιπες μέρες έχουμε βάλει τις εξής παράλιες:

1) Κάποια παράλια για γρήγορο μπάνιο
2) Μπάλος
3) Ποια παραλία προτείνεται ;
4) Φαλάσαρνα
5) Ελαφονήσι

Θέλουμε θάλασσες με αμμουδιά :)
Να πάτε στη παραλία *Σταυρος* στα Χανιά.
Οταν θα πάτε φαλασαρνα Να κοιτάξετε τους ανέμους!!! Το καλύτερο ηλιοβασίλεμα ever (τι Σαντορίνη και βλακειες)
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπερα! Σε λίγες μέρες θα είμαστε στα Χανιά για 5 βράδια! Την 1η μέρα φτάνουμε 12 το μεσημέρι, και αναρωτιέμαι για το αν υπάρχει κάποια παράλια εκεί κοντά για ένα σύντομο μπανάκι, ώστε να μην έχουμε πολύ οδήγηση! Για τις υπόλοιπες μέρες έχουμε βάλει τις εξής παράλιες:

1) Κάποια παράλια για γρήγορο μπάνιο
2) Μπάλος
3) Ποια παραλία προτείνεται ;
4) Φαλάσαρνα
5) Ελαφονήσι

Θέλουμε θάλασσες με αμμουδιά :)
Πρώτη μέρα: Σταυρό ή Λουτράκι (οι παραλίες σε Πλατανιά, Αγία Μαρίνα επιεικώς απαράδεκτες για τα γούστα μου).

Τρίτη μέρα: Το Σεϊτάν, που προτάθηκε, είναι πολύ καλή επιλογή τώρα που δεν έχει κόσμο.

Εναλλακτικά κάποια από τις παραλίες κοντά σε Σφακιά. Ίλιγγας ή ακόμα καλύτερα Γλυκά Νερά (έχει μονοπάτι - δεν ξέρω πόση ώρα- ή με καραβάκι - περίπου 10 λεπτά).

Πέμπτη μέρα: Συνδυαστικά με Λαφονήσι θα μπορούσατε και Κεδρόδασος. 5 λεπτά σε χωματόδρομο και άλλα 10 μέχρι να κατεβείτε με τα πόδια στην παραλία.

Υ.Γ. Εάν έχετε σκοπό να πάτε Μπάλο με το καράβι, να τσεκάρετε για δρομολόγια. Ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει. Εάν έχετε σκοπό να πάτε με αμάξι, ελπίζω να μην είναι δικό σας αλλά να το νοικιάσετε. Τη γνωστή θέα του Μπάλου δεν θα τη δείτε αν πάτε με το καράβι (εκτός αν ανεβείτε το μονοπάτι και ξανακατεβείτε).

Αυτά και καλώς να ορίσετε!

Edit: Στα Φαλάσαρνα οι δυτικοί άνεμοι είναι απαγορευτικοί.
 

dammys

Member
Μηνύματα
370
Likes
680
Πρώτη μέρα: Σταυρό ή Λουτράκι (οι παραλίες σε Πλατανιά, Αγία Μαρίνα επιεικώς απαράδεκτες για τα γούστα μου).

Τρίτη μέρα: Το Σεϊτάν, που προτάθηκε, είναι πολύ καλή επιλογή τώρα που δεν έχει κόσμο.

Εναλλακτικά κάποια από τις παραλίες κοντά σε Σφακιά. Ίλιγγας ή ακόμα καλύτερα Γλυκά Νερά (έχει μονοπάτι - δεν ξέρω πόση ώρα- ή με καραβάκι - περίπου 10 λεπτά).

Πέμπτη μέρα: Συνδυαστικά με Λαφονήσι θα μπορούσατε και Κεδρόδασος. 5 λεπτά σε χωματόδρομο και άλλα 10 μέχρι να κατεβείτε με τα πόδια στην παραλία.

Υ.Γ. Εάν έχετε σκοπό να πάτε Μπάλο με το καράβι, να τσεκάρετε για δρομολόγια. Ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει. Εάν έχετε σκοπό να πάτε με αμάξι, ελπίζω να μην είναι δικό σας αλλά να το νοικιάσετε. Τη γνωστή θέα του Μπάλου δεν θα τη δείτε αν πάτε με το καράβι (εκτός αν ανεβείτε το μονοπάτι και ξανακατεβείτε).

Αυτά και καλώς να ορίσετε!

Edit: Στα Φαλάσαρνα οι δυτικοί άνεμοι είναι απαγορευτικοί.
Συμφωνώ σε όλα! Το μόνο που ίσως θα άλλαζα είναι ότι αν δεν πάτε Σειτάν λιμάνια (εγώ λέω να πάτε) αντί για Γλυκά νερά και Ίλιγγα θα πήγαινα Λουτρό και Μάρμαρα (τέλεια παραλία με περπάτημα ή με βαρκοταξί από Λουτρό)

Καλά θα περάσετε!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Συμφωνώ σε όλα! Το μόνο που ίσως θα άλλαζα είναι ότι αν δεν πάτε Σειτάν λιμάνια (εγώ λέω να πάτε) αντί για Γλυκά νερά και Ίλιγγα θα πήγαινα Λουτρό και Μάρμαρα (τέλεια παραλία με περπάτημα ή με βαρκοταξί από Λουτρό)

Καλά θα περάσετε!
Καλά εννοείται ότι είναι καλύτερη επιλογή τα Μάρμαρα. Τα Μάρμαρα είναι πανέμορφα πραγματικά. Τα Γλυκά Νερά ως παραλία είναι καλύτερα από Λουτρό, αλλά το Λουτρό είναι πολύ γραφικό και ξεχωριστό στην Κρήτη.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Καλησπερα! Σε λίγες μέρες θα είμαστε στα Χανιά για 5 βράδια! Την 1η μέρα φτάνουμε 12 το μεσημέρι, και αναρωτιέμαι για το αν υπάρχει κάποια παράλια εκεί κοντά για ένα σύντομο μπανάκι, ώστε να μην έχουμε πολύ οδήγηση! Για τις υπόλοιπες μέρες έχουμε βάλει τις εξής παράλιες:

1) Κάποια παράλια για γρήγορο μπάνιο
2) Μπάλος
3) Ποια παραλία προτείνεται ;
4) Φαλάσαρνα
5) Ελαφονήσι

Θέλουμε θάλασσες με αμμουδιά :)
1) Λουτράκι ή Μαράθι (επειδή θέλετε αμμουδιά θα διάλεγα Μαράθι)
2) Μπάλος-Φαλάσαρνα την ίδια μέρα. Πηγαίνετε στον Μπάλο 10-11 το πρωί με το αμάξι, φεύγετε κατα τις 3-4 και απολαμβάνεται ηλιοβασίλεμα Φαλάσαρνα είτε πάνω στη παραλία, είτε στη ταβέρνα Σπήλιος. Φαλάσαρνα είναι μεγάλη παραλία, επιλέγω την τελευταία όπως έρχεσαι από τα δεξιά.
3) Σφακιά/Μάρμαρα/Γλυκά Νερά. Λουτρό μόνο εάν θέλετε να μείνετε ένα βράδυ, αλλιώς είναι ταλαιπωρία
4) Παλαιόχωρα-Γιαλισκάρι, αλλιώς Σεϊτάν.
5)Ελαφονήσι-Κεδρόδασος. Γνώμη μου πρώτα να πάτε Κεδρόδασος και Ελαφονήσι λίγο πιο απόγευμα.

ΥΓ. Δείτε τον καιρό στο windy.com για να διαμορφώσετε το πρόγραμμα σας. Αναλόγως την διεύθυνση του ανέμου, να κάνετε και την επιλογή σας.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Στη 1η θα πήγαινα σε ένα διάσημο Beach bar που μου αρέσει πολύ, που έχει και παραλία μπροστά του. Τη Τρίτη ημέρα Σταυρό, Λουτράκι η Σειταν λιμανια
Πρώτη μέρα: Σταυρό ή Λουτράκι (οι παραλίες σε Πλατανιά, Αγία Μαρίνα επιεικώς απαράδεκτες για τα γούστα μου).

Τρίτη μέρα: Το Σεϊτάν, που προτάθηκε, είναι πολύ καλή επιλογή τώρα που δεν έχει κόσμο.

Εναλλακτικά κάποια από τις παραλίες κοντά σε Σφακιά. Ίλιγγας ή ακόμα καλύτερα Γλυκά Νερά (έχει μονοπάτι - δεν ξέρω πόση ώρα- ή με καραβάκι - περίπου 10 λεπτά).

Πέμπτη μέρα: Συνδυαστικά με Λαφονήσι θα μπορούσατε και Κεδρόδασος. 5 λεπτά σε χωματόδρομο και άλλα 10 μέχρι να κατεβείτε με τα πόδια στην παραλία.

Υ.Γ. Εάν έχετε σκοπό να πάτε Μπάλο με το καράβι, να τσεκάρετε για δρομολόγια. Ακόμα δεν έχουν ξεκινήσει. Εάν έχετε σκοπό να πάτε με αμάξι, ελπίζω να μην είναι δικό σας αλλά να το νοικιάσετε. Τη γνωστή θέα του Μπάλου δεν θα τη δείτε αν πάτε με το καράβι (εκτός αν ανεβείτε το μονοπάτι και ξανακατεβείτε).

Αυτά και καλώς να ορίσετε!

Edit: Στα Φαλάσαρνα οι δυτικοί άνεμοι είναι απαγορευτικοί.
Συμφωνώ σε όλα! Το μόνο που ίσως θα άλλαζα είναι ότι αν δεν πάτε Σειτάν λιμάνια (εγώ λέω να πάτε) αντί για Γλυκά νερά και Ίλιγγα θα πήγαινα Λουτρό και Μάρμαρα (τέλεια παραλία με περπάτημα ή με βαρκοταξί από Λουτρό)

Καλά θα περάσετε!
Καλά εννοείται ότι είναι καλύτερη επιλογή τα Μάρμαρα. Τα Μάρμαρα είναι πανέμορφα πραγματικά. Τα Γλυκά Νερά ως παραλία είναι καλύτερα από Λουτρό, αλλά το Λουτρό είναι πολύ γραφικό και ξεχωριστό στην Κρήτη.
Ή μπορείς να μείνεις και μια μέρα Ρέθυμνο και να πας την επόμενη μέρα στα Χανιά
1) Λουτράκι ή Μαράθι (επειδή θέλετε αμμουδιά θα διάλεγα Μαράθι)
2) Μπάλος-Φαλάσαρνα την ίδια μέρα. Πηγαίνετε στον Μπάλο 10-11 το πρωί με το αμάξι, φεύγετε κατα τις 3-4 και απολαμβάνεται ηλιοβασίλεμα Φαλάσαρνα είτε πάνω στη παραλία, είτε στη ταβέρνα Σπήλιος. Φαλάσαρνα είναι μεγάλη παραλία, επιλέγω την τελευταία όπως έρχεσαι από τα δεξιά.
3) Σφακιά/Μάρμαρα/Γλυκά Νερά. Λουτρό μόνο εάν θέλετε να μείνετε ένα βράδυ, αλλιώς είναι ταλαιπωρία
4) Παλαιόχωρα-Γιαλισκάρι, αλλιώς Σεϊτάν.
5)Ελαφονήσι-Κεδρόδασος. Γνώμη μου πρώτα να πάτε Κεδρόδασος και Ελαφονήσι λίγο πιο απόγευμα.

ΥΓ. Δείτε τον καιρό στο windy.com για να διαμορφώσετε το πρόγραμμα σας. Αναλόγως την διεύθυνση του ανέμου, να κάνετε και την επιλογή σας.
Να πάτε στη παραλία *Σταυρος* στα Χανιά.
Οταν θα πάτε φαλασαρνα Να κοιτάξετε τους ανέμους!!! Το καλύτερο ηλιοβασίλεμα ever (τι Σαντορίνη και βλακειες)
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά την 1η μέρα θα έχουμε αρκετό χρόνο, μιας και θα φτάσουμε Χανιά αντί για Ηράκλειο! Το πρόγραμμα το έχουμε βγάλει κάπως έτσι, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω μια παραπάνω παραλία γιατί οι αποστάσεις φτάνουν και το δίωρο και πάει πολύ είναι η αλήθεια η δεν μας γεμίζουν το μάτι κάποιες από αυτές π.χ βότσαλο!

1) Παραλία Σταυρός
2) Μπάλος / Φαλασαρνα
3) Ελαφονήσι
4) Εδω σκεφτόμασταν να βάλουμε το Σειταν αλλά μας φανηκε (και διαβάσαμε) αρκετά δύσκολη η πρόσβαση και η αλήθεια είναι πως δεν θέλουμε να κάνουμε τόσο κόπο και να είναι φουλ από κόσμο!
5) Ελαφονήσι (θα ξανά πάμε 2η φορά με ένα φιλικό ζευγάρι από την Κρήτη)

Το θεωρείτε λάθος να πάμε 2 φορές στο Ελαφονησι ; Την 5η μέρα θα πάμε σίγουρα! Και το βάλαμε να πάμε άλλη μια φορά μιας και είναι τόσο μοναδικό! Το Λουτρο που ειπώθηκε ποιο πάνω μας αρέσει πολύ, αλλά όπως είπε και ο @orestcrete είναι 2 ώρες, δηλαδή ταξίδι και δεν αξίζει για 1 μπάνιο!

Θέλουμε να τελειώσουμε το κομμάτι με τις παράλιες, ώστε μετά να ρωτήσουμε για φαγητό και γενικά για Χωριά και βραδινές εξόδους εκτός της Πόλης των Χανίων! Γενικά επειδη μαζί κάνουμε και δουλειά θα πηγαίνουμε σχετικά νωρίς στις παράλιες!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά την 1η μέρα θα έχουμε αρκετό χρόνο, μιας και θα φτάσουμε Χανιά αντί για Ηράκλειο! Το πρόγραμμα το έχουμε βγάλει κάπως έτσι, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω μια παραπάνω παραλία γιατί οι αποστάσεις φτάνουν και το δίωρο και πάει πολύ είναι η αλήθεια η δεν μας γεμίζουν το μάτι κάποιες από αυτές π.χ βότσαλο!

1) Παραλία Σταυρός
2) Μπάλος / Φαλασαρνα
3) Ελαφονήσι
4) Εδω σκεφτόμασταν να βάλουμε το Σειταν αλλά μας φανηκε (και διαβάσαμε) αρκετά δύσκολη η πρόσβαση και η αλήθεια είναι πως δεν θέλουμε να κάνουμε τόσο κόπο και να είναι φουλ από κόσμο!
5) Ελαφονήσι (θα ξανά πάμε 2η φορά με ένα φιλικό ζευγάρι από την Κρήτη)

Το θεωρείτε λάθος να πάμε 2 φορές στο Ελαφονησι ; Την 5η μέρα θα πάμε σίγουρα! Και το βάλαμε να πάμε άλλη μια φορά μιας και είναι τόσο μοναδικό! Το Λουτρο που ειπώθηκε ποιο πάνω μας αρέσει πολύ, αλλά όπως είπε και ο @orestcrete είναι 2 ώρες, δηλαδή ταξίδι και δεν αξίζει για 1 μπάνιο!

Θέλουμε να τελειώσουμε το κομμάτι με τις παράλιες, ώστε μετά να ρωτήσουμε για φαγητό και γενικά για Χωριά και βραδινές εξόδους εκτός της Πόλης των Χανίων! Γενικά επειδη μαζί κάνουμε και δουλειά θα πηγαίνουμε σχετικά νωρίς στις παράλιες!
Ειλικρινά, δεν αξίζει δεύτερη φορά στο Ελαφονήσι. Είναι μια παραλία μοναδική στο είδος της, αλλά δεν αξίζει δεύτερη μέρα. Και Ελαφονήσι συνδυάζεται με Κεδρόδασος, μην το αφήσετε εκτός.

Επίσης, το Σεϊτάν άμα πας 10 το πρωί δεν έχει πολύ κόσμο, ειδικά φέτος που δεν θα έχει τόσους τουρίστες, καθημερινή πας άνετα. Η πρόσβαση του δεν είναι πολύ δύσκολη, χρειάζεται όμως σίγουρα αθλητικό παπούτσι. Και επειδή είναι σχετικά κοντά, συνδυάζεται με Σταυρό ή Λουτράκι ή Μαράθι.

Φαγητό Palazzo al mare με κλειστά μάτια στην πόλη των Χανίων. Βραδινές εξόδους και χωρίς πανηγύρια για φέτος, δεν αξίζει να πάτε κάπου αλλού. Μείνετε στην πόλη και πηγαίντε σε μαγαζιά όπως η Συναγωγή, το Fagotto, το Κλειδί (πολύ ωραία η πλατεία που είναι το κλείδι και για μεζέ). Τα πιο διάσημα μαγαζιά των Χανίων για ποτό είναι το Μοναστήρι του Καρόλου και το Barρακί, εγώ τα αποφεύγω.
 

athens8

Member
Μηνύματα
127
Likes
464
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Τελικά την 1η μέρα θα έχουμε αρκετό χρόνο, μιας και θα φτάσουμε Χανιά αντί για Ηράκλειο! Το πρόγραμμα το έχουμε βγάλει κάπως έτσι, αλλά και πάλι δεν μπορώ να βρω μια παραπάνω παραλία γιατί οι αποστάσεις φτάνουν και το δίωρο και πάει πολύ είναι η αλήθεια η δεν μας γεμίζουν το μάτι κάποιες από αυτές π.χ βότσαλο!

1) Παραλία Σταυρός
2) Μπάλος / Φαλασαρνα
3) Ελαφονήσι
4) Εδω σκεφτόμασταν να βάλουμε το Σειταν αλλά μας φανηκε (και διαβάσαμε) αρκετά δύσκολη η πρόσβαση και η αλήθεια είναι πως δεν θέλουμε να κάνουμε τόσο κόπο και να είναι φουλ από κόσμο!
5) Ελαφονήσι (θα ξανά πάμε 2η φορά με ένα φιλικό ζευγάρι από την Κρήτη)

Το θεωρείτε λάθος να πάμε 2 φορές στο Ελαφονησι ; Την 5η μέρα θα πάμε σίγουρα! Και το βάλαμε να πάμε άλλη μια φορά μιας και είναι τόσο μοναδικό! Το Λουτρο που ειπώθηκε ποιο πάνω μας αρέσει πολύ, αλλά όπως είπε και ο @orestcrete είναι 2 ώρες, δηλαδή ταξίδι και δεν αξίζει για 1 μπάνιο!

Θέλουμε να τελειώσουμε το κομμάτι με τις παράλιες, ώστε μετά να ρωτήσουμε για φαγητό και γενικά για Χωριά και βραδινές εξόδους εκτός της Πόλης των Χανίων! Γενικά επειδη μαζί κάνουμε και δουλειά θα πηγαίνουμε σχετικά νωρίς στις παράλιες!
Όπου σας αρέσει να ξανά πάτε..δεν είναι κακο..το θέμα είναι να πετύχετε ωραιο καιρό. Αν έχετε φιλικό ζευγάρι από Κρήτη θα σας πουνε που αξίζει να πάτε χωρις κύμα. Ειδικά φαλασαρνα αν έχει κύμα πνίγεσαι!!!αναμενουμε φωτοοοοο

Στο Ελαφονήσι και στο μπαλο έπαθα αλεργια από τν ήλιο (παρτε ομπρέλες ψυγεία καπέλα αντηλιακά) χχαχα
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
ΥΓ. Δείτε τον καιρό στο windy.com για να διαμορφώσετε το πρόγραμμα σας. Αναλόγως την διεύθυνση του ανέμου, να κάνετε και την επιλογή σας.
@Thanos92 όντως είναι καλύτερα να μην "κολλήσετε" σε ένα πλάνο αλλά να τσεκάρετε ανέμους, για να απολαύσετε τη θάλασσα.
Γενικά το πρόγραμμα (και οι προτάσεις που έκανα εγώ) είναι κάπως σφιχτό. Μην αγχωθείτε να τα προλάβετε όλα. Άλλωστε εκτός από τις παραλίες, η πόλη των Χανίων αξίζει ιδιαίτερα.

Εάν πάντως πάτε και 2η φορά Λαφονήσι, τότε μην το χάσετε το Κεδρόδασος.
Για ποτό/ καφέ και το Boheme είναι ωραία επιλογή.
Για φαγητό υπάρχουν πολλές επιλογές και για όλα τα βαλάντια. Εμένα από τα αγαπημένα μου στην παλιά πόλη των Χανίων είναι το Κρίταμον και οι Γλωσσίτσες.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.354
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
@Thanos92 αυτήν τη φορά κινήθηκα μόνο Ηράκλειο και ήρθα Μάλια για μια διανυκτέρευση, να δω φίλους που μένουν μόνιμα εδώ. Στα Μάλια πάρα πολλά καταλύματα αυτήν τη στιγμή είναι κλειστά αλλά ετοιμάζονται σιγά-σιγά να ανοίξουν τις επόμενες μέρες. Όλα τα μπαρ και τα εστιατόρια στη Σταλίδα αλλά και στην παραλία των Μαλίων είναι ακόμα κλειστά. Γενικά επικρατεί μια αβεβαιότητα και μια στενάχωρη κατάσταση για το φετινό καλοκαίρι (μίλησα με ανθρώπους που έχουν ξενοδοχεία και ταβέρνες στα Μάλια και οι περισσότεροι είναι πολύ επιφυλακτικοί και προβληματισμένοι για τις μέρες που έρχονται).

Στο Ηράκλειο βέβαια επικρατεί χαμός. Τα πάντα γεμάτα κόσμο, χωρίς να δίνουν και πολύ σημασία στα μέτρα λόγω ιού.

Συμφωνώ και με τη σειρά μου προτείνω και εγώ, όλα όσα σου έχουν γράψει τα παιδιά πιο πριν, αφού θα κινηθείς στα Χανιά.

Καλές διακοπές και είμαι σίγουρη ότι θα περάσεις υπέροχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom