Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.262
Likes
7.824
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Για εμενα που εχω κλεισει εισιτηρια μετα την 1/9 αλλα η πτηση μου ειναι πριν την 1/11 τι ισχυει; αμα εχω χειραποσκευη 10 κιλων θα χρεωθω;
Κατ' εμέ ΝΑΙ θα χρεωθείς διότι εγώ αγόρασα πριν την αλλαγή και μου είχε έρθει αυτό το μειλ το οποίο μετά απο λίγες ημέρες άλλαξε σε Οκ για 2 χειραποσκευές ..... Η πολιτική αποσκευών καμπίνας επιβατών άλλαξε. Μπορείτε πλέον να μεταφέρετε μόνο μια μικρή τσάντα (μέγιστο 40x20x25εκ) η οποία πρέπει να χωράει κάτω από μπροστινό σας κάθισμα.

Καθώς κάνατε κράτηση (******) πριν την ανακοίνωση της νέας μας πολιτικής αποσκευών καμπίνας επιβατών, προσθέσαμε μια παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών για κάθε επιβάτη της κράτησης σας, δωρεάν.

Θα σας επιτρέψει να μεταφέρετε μια αποσκευή έως 10 κιλά η οποία θα πρέπει να παραδοθεί στο check in desk. Αυτή η αποσκευή παραλαμβάνεται από τον χώρο παραλαβής αποσκευών του αεροδρομίου άφιξης.

Σας ευχόμαστε ένα ευχάριστο ταξίδι.

Ομάδα Εξυπηρέτησης Πελατών
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Κατ' εμέ ΝΑΙ θα χρεωθείς
Δεν θα χρεωθεί, από 1η Νοεμβρίου και μετά ισχύει η μεταφορά μόνο μίας μικρής χειραποσκευης όπως αναφέρει η εταιρεία. Μπορείς να κάνεις και δοκιμαστική κράτηση να το τσεκάρεις.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δεν θα χρεωθεί, από 1η Νοεμβρίου και μετά ισχύει η μεταφορά μόνο μίας μικρής χειραποσκευης όπως αναφέρει η εταιρεία. Μπορείς να κάνεις και δοκιμαστική κράτηση να το τσεκάρεις.
Αυτή είναι η σχολική τσάντα. Δεν είναι η κλασική 10κιλη χειραποσκευή της Ράιν. Βέβαια αν πάρεις μόνο μία τσάντα πλάτης διαστάσεων 35 x 20 x 20cm και όχι την 55 x 40 x 20cm, τότε προφανώς δεν επιβαρύνεσαι με επιπλέον κόστος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Αυτή είναι η σχολική τσάντα. Δεν είναι η κλασική 10κιλη χειραποσκευή της Ράιν. Βέβαια αν πάρεις μόνο μία τσάντα πλάτης διαστάσεων 35 x 20 x 20cm και όχι την 55 x 40 x 20cm, τότε προφανώς δεν επιβαρύνεσαι με επιπλέον κόστος.
Για πτήσεις μέχρι 1η Νοέμβρη σου δίνει και τη μικρή και την μεγάλη τη 10κιλη, διαστάσεων 55x40x20, την οποία θα στην πάρουν στο Gate.

Για πτήσεις μετά την 1η Νοέμβρη ισχύει αυτό που γράφεις, μία δοκιμή στο site της εταιρείας θα σας πείσει, στην επιλογή ναύλου αναφέρει καθαρά ''μικρή αποσκευη''. Στη συνέχεια αφού επιλέξεις το ναύλο σου δίνει τις επιλογές είτε προαγοράς priority boarding pass, είτε τσεκαρίσματος βαλίτσας 10κιλών με παράδοση της στον γκισέ του check in.

Η τελευταία παράγραφος ΔΕΝ ισχύει αν κλείσεις από σήμερα και για πτήσεις μέχρι τέλος του μηνός.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.054
Likes
1.600
Μέχρι 31 Οκτωβρίου ισχύει ότι ίσχυε. Αν δεν έχεις αγοράσει προτεραιότητα, αφήνεις τη μεγάλη χειραποσκευή (δωρεάν) ακριβώς πριν την επιβίβαση στο αεροπλάνο και την παραλαμβάνεις από τον ιμάντα. Αν έχεις (και) μικρή τσάντα (35 x 20 x 20cm), την παίρνεις μαζί σου, μέσα στο αεροπλάνο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Η @dimitramc ρώτησε αν για κράτηση που έγινε μετά τη 1/9 και για πτήση στις 1/11, θα επιβαρυνθεί με κόστος για τη 10κιλη χειραποσκευή της. Η απάντηση είναι ότι αν αυτή η χειραποσκευή είναι διαστάσεως μεγαλύτερης από 40x20x25 cm, ανεξαρτήτως κιλών, θα επιβαρυνθεί με επιπλέον κόστος.

Η κλασική χειραποσκευή της ράιν, διαστάσεων 55 x 40 x 20 cm, μεταφέρεται στη καμπίνα σε περίπτωση που έχεις κάνει κράτηση για Προτεραιότητα & 2 χειραποσκευές. Από αυτές τις δύο χειραποσκευές η μία είναι η 55 x 40 x 20 cm με όριο τα 10 κιλά και η άλλη η 40x20x25 cm χωρίς περιορισμό κιλών.

Παρακάτω είναι η ανακοίνωση της εταιρίας για την αλλαγή της πολιτικής της.

Από την 1η Νοεμβρίου 2018, οι επιβάτες που δεν έχουν αγοράσει επιβίβαση με προτεραιότητα που και επιθυμούν να πάρουν δεύτερη μεγαλύτερη βαλίτσα (10 κιλών) στο ταξίδι τους, πρέπει να αγοράσουν μία αποσκευή check-in 10 κιλών που κοστίζει 8€/£ κατά την αρχική κράτηση του εισητηρίου, 10€/£ online έως και 40 λεπτά πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης της πτήσης. Η αποσκευή 10kg πρέπει να παραδοθεί στο γκισέ check-in πριν από τον έλεγχο ασφαλείας και θα την παραλάβετε από τον ιμάντα παράδοσης αποσκευών στο αεροδρόμιο άφιξης. Αυτή η επιλογή είναι διαθέσιμη από τις 1 Σεπτεμβρίου για ταξίδι από τις 1 Νοεμβρίου.

Οι επιβάτες που δεν έχουν αγοράσει επιβίβαση με προτεραιότητα και δεν έχουν προσθέσει μια αποσκευή στην κράτησή τους, μπορούν να αγοράσουν τη βαλίτσα 10kg και στο αεροδρόμιο με κόστος 20€/£ στο γκισέ check-in ή 25€/£ στην πύλη επιβίβασης. Αυτή τη βαλίτσα θα την παραλάβετε από τον ιμάντα παράδοσης αποσκευών στο αεροδρόμιο άφιξης.

Τα οφέλη της νέας πολιτικής αποσκευών θα είναι μείωση καθυστερήσεων αναχώρησης πτήσεων, οικονομικότερη επιλογή για βαλίτσα check-in, πιό ξένοιαστη εμπειρία στο αεροδρόμιο και τον έλεγχο χειραποσκευών (ειδικά για τις οικογένειες), δυνατότητα μεταφοράς περισσότερων υγρών στην αποσκευή, και επιβίβαση «με άδεια χέρια». Επίσης έχουμε αυξήσει το επιτρεπόμενο μέγεθος της μικρής χειραποσκευής κατά 43% - από 35x20x20 εκατοστά σε 40x20x25 εκατοστά.
 

crveno-beli

Member
Μηνύματα
71
Likes
156
Θέλω να ρωτήσω αν για μικρή χειραποσκευη πάρω μαζί μου αυτές τις τσάντες πλάτης τις χερσελ θα είμαι κομπλέ η θα την θεωρήσουν για μεγάλη κ θα θέλουν να πληρώσω;;
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Θέλω να ρωτήσω αν για μικρή χειραποσκευη πάρω μαζί μου αυτές τις τσάντες πλάτης τις χερσελ θα είμαι κομπλέ η θα την θεωρήσουν για μεγάλη κ θα θέλουν να πληρώσω;;
Εαν ειναι τοσο κανεις δεν σου λεει τιποτα.
40x20x25 εκατοστά
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
καλημέρα!! ταξιδεύω την Παρασκευή και είχα κλείσει εισιτήρια πριν αλλάξει το σύστημα αποσκευών. την χειραποσκευή λοιπόν θα την αφήσω στον κισέ ή θα την πάρω μέχρι την πύλη μαζί μου και θα την κατεβάσω μόνη μου μέχρι το αεροπλάνο όπως γινόταν παλιά?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
καλημέρα!! ταξιδεύω την Παρασκευή και είχα κλείσει εισιτήρια πριν αλλάξει το σύστημα αποσκευών. την χειραποσκευή λοιπόν θα την αφήσω στον κισέ ή θα την πάρω μέχρι την πύλη μαζί μου και θα την κατεβάσω μόνη μου μέχρι το αεροπλάνο όπως γινόταν παλιά?
Λογικά σου έχουν προσθέσει 10κιλη αποσκευή.
Δε σου ήρθε mail?
Η κράτησή σου αυτή τη στιγμή αν μπεις στο site της Ryanair τι λέει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom