Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Γεια σας παιδια. Ταξιδευω με ryanair με πρωτεραιοτητα και 2 χειραποσκευες και ειναι η πρωτη μου φορα οποτε εχω λιγο αγχος με τις χειραποσκευες. Εαν εχω καταλαβει καλα μπορουμε να παρουμε ενα backpack πιο μικρο και μια με ροδακια καπου στα 50×κατι? Εγω εχω την απορια οτι οκ το backpack βολικο ολο κ καποιο θα βρω αλλα αντι γ μικρη βαλιτσα μ ροδακια επιτρεπεται ν παρω σακο γυμναστηριου? Αρκει ν χωραει σ αυτο το κουτι που τις βαζεις στο αεροδρομιο?
1.Υπαρχει θεμα αν ειναι μαλακος σακος κ οχι βαλιτσα?
2. Εαν τελικα παω εκει κ δε χωραει, τι πληρωνω?


Ευχαριστω
Αρκει ν χωραει σ αυτο το κουτι που τις βαζεις στο αεροδρομιο
 

El3ni

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω για το πολυπόθητο θέμα με τις διαστάσεις των χειραποσκευων.
Πετάω για Μαρόκο με ryanair και γυρνώ με Aegean.Ειναι εκδρομή με σύλλογο.. οπότε δεν έκλεισα εγώ τα εισιτήρια και δε τα χω στα χερια μου.
Μας είπαν από το σύλλογο,ότι μπορούμε να πάρουμε δύο χειραποσκευες 55×40×20 και 40×20×25.
Η βαλίτσα που έχω εγώ αγορασμένο παλιά σαν καμπίνας βαλίτσα είναι 54×37×25 και είναι σταθερή σε μέγεθος δε συμπιέζεται,μάλιστα το 25 είναι η διάσταση με τα ροδάκια της.Θα χω προβλημα;Θα πληρώσω τίποτα στο αεροδρομιο;;
Επίσης το σακίδιο πλάτης μου είναι πολύ μεγαλύτερο.Ειναι 43×27×18.(βλεπε εικονα)Θα χω πρόβλημα και με αυτη;;
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

Attachments

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να ρωτήσω για το πολυπόθητο θέμα με τις διαστάσεις των χειραποσκευων.
Πετάω για Μαρόκο με ryanair και γυρνώ με Aegean.Ειναι εκδρομή με σύλλογο.. οπότε δεν έκλεισα εγώ τα εισιτήρια και δε τα χω στα χερια μου.
Μας είπαν από το σύλλογο,ότι μπορούμε να πάρουμε δύο χειραποσκευες 55×40×20 και 40×20×25.
Η βαλίτσα που έχω εγώ αγορασμένο παλιά σαν καμπίνας βαλίτσα είναι 54×37×25 και είναι σταθερή σε μέγεθος δε συμπιέζεται,μάλιστα το 25 είναι η διάσταση με τα ροδάκια της.Θα χω προβλημα;Θα πληρώσω τίποτα στο αεροδρομιο;;
Επίσης το σακίδιο πλάτης μου είναι πολύ μεγαλύτερο.Ειναι 43×27×18.(βλεπε εικονα)Θα χω πρόβλημα και με αυτη;;
Σας ευχαριστώ πολύ.
Το βαλιτσακι σου μια χαρα ειναι.5 ποντοι δεν ειναι ζητημα,χωραει μια χαρα στο ντουλαπι απο πανω.Αν δεις κατι ψιλομπαουλα που σερνουν μερικοι τοτε ειναι που δε θα ανυσυχησεις καθολου.Οσο για το σακιδιο το μονο κακο ειναι(εφοσον ειναι και λιγο μεγαλυτερο) οτι ειναι "σκληρο" και δε συμπιεζεται οπως λες κι εσυ..Αλλα χωραει ευκολα κι αυτο κατω απο το καθισμα του μπροστινου.
Κατα 90% δε θα εχεις θεμα με κανενα απο τα 2.Απαραιτητη προυποθεση βεβαια να μην πεσεις στο γνωστο αγνωστο υπαλληλο που εχει να κανει sex τουλαχιστον 20χρονια οποτε τα νευρακια του θα παιξουν το ρολo τους χαχα.
Παντως οταν ταξιδεψα κι εγω πρωτη φορα με Ryan δεν ασχοληθηκε κανεις με τις μικρες αποκλισεις στις διαστασεις.Αλλοι εχουν λιγο μεγαλυτερα τρολλευ και αλλοι λιγο μικροτερα και το ιδιο συμβαινει και στα σακιδια,απλο ειναι.Και ολοι περασαν κανονικα,κανεις δεν ακουσε γκρινια.
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
.Θα χω προβλημα;Θα πληρώσω τίποτα στο αεροδρομιο;;.
αν παω με 150χιλ/ωρα στην Αττικη οδο θα εχω προβλημα?
κατι τετοιο ρωτας. Θα εισαι εκτος οριων κ αν σε ελεγξουν θα εχεις προβλημα.
Θα σε ελεγξουν? ουδεις μπορει να απαντησει. ισως ναι, ισως οχι. στο 20% χοντρικα των πτησεων με αυτη την εταιρεια που εχω κανει, ειδα εξονυχιστικο ελεγχο. παιξτο λοττο λοιπον η παρε αλλες αποσκευες που να τηρουν τα ορια να εισαι 100% ασφαλης.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
.Απαραιτητη προυποθεση βεβαια να μην πεσεις στο γνωστο αγνωστο υπαλληλο που εχει να κανει sex τουλαχιστον 20χρονια οποτε τα νευρακια του θα παιξουν το ρολo τους χαχα.
.
Το διαβάσαμε κι αυτό........
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Κυριως στην επιστροφη σου θα ελεγξουν εξονυχιστικα τα παντα, στο Ελ.Βενιζελος ειναι παρα πολυ χαλαροι. (αναφερομαι στο δειγμα στις πτησεις που εχω κανει εγω με την συγκεκριμενη εταιρια)
 

Marymp

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Καλησπέρα σας.. Πρόκειται να ταξιδέψω τον Δεκέμβρη στην Κρακοβία για 7 μέρες.. Έκλεισα τα εισητηρια μου πριν 1 μηνα περίπου αλλά έχω μπερδευτεί κατά πολύ με τις αποσκευές.. Αγόρασα την υπηρεσία "παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών" δεν έχω καταλάβει όμως κάτι...α) Η βαλίτσα μου πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις? Δλδ 55χ40χ20? Η πρέπει να μη ξεπερνάει το όριο των 10 κιλών? Β) μπορώ να πάρω χειραποσκευη με τις διαστάσεις 40χ20χ25 ή 55χ40χ20? Έχω μπερδευτεί κατά πολυυυ
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σας.. Πρόκειται να ταξιδέψω τον Δεκέμβρη στην Κρακοβία για 7 μέρες.. Έκλεισα τα εισητηρια μου πριν 1 μηνα περίπου αλλά έχω μπερδευτεί κατά πολύ με τις αποσκευές.. Αγόρασα την υπηρεσία "παραδοτέα αποσκευή 10 κιλών" δεν έχω καταλάβει όμως κάτι...α) Η βαλίτσα μου πρέπει να έχει συγκεκριμένες διαστάσεις? Δλδ 55χ40χ20? Η πρέπει να μη ξεπερνάει το όριο των 10 κιλών? Β) μπορώ να πάρω χειραποσκευη με τις διαστάσεις 40χ20χ25 ή 55χ40χ20? Έχω μπερδευτεί κατά πολυυυ
Αν και έχει απαντηθεί πολλές φορές μπορείς να διαβάσεις τι λέει εδώ η εταιρεια https://www.ryanair.com/gr/el/usefu...baggage/nea-notitkin-attokeuwv-atti-noeubpiou
 

Marymp

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ναι τα έχω διαβάσει αυτά γι αυτο κ έστειλα εδώ πέρα να μου εξηγήσουν.. Η βαλίτσα των 10 κιλών πρέπει να έχει αυτές ΜΌΝΟ τις διαστάσεις? 55χ40χ20?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ναι τα έχω διαβάσει αυτά γι αυτο κ έστειλα εδώ πέρα να μου εξηγήσουν.. Η βαλίτσα των 10 κιλών πρέπει να έχει αυτές ΜΌΝΟ τις διαστάσεις? 55χ40χ20?
Ναι. Ουσιαστικά με αυτή την επιλογή, την αποσκευή που θα ειχες μαζί σου στο αεροπλάνο, δηλαδη την χειραποσκευη που θα είχε τις διαστασεις που αναφέρεις, την παραδίδεις. Και ναι, πρέπει να είναι μέχρι 10 κιλά. Αυτή είναι η χειραποσκευη σου ουσιαστικά, απλά εσυ διάλεξες να την παραδώσεις κατω. Όταν λέμε για χειραποσκευη δηλαδη, εννοούμε το μικρό βαλιτσακι (ή τύπου μεγάλο σάκο που παίρνουν μερικοί). Οι άλλες οι διαστασεις που αναφέρεις, 40x20x25 είναι για την μικρή τσάντα που μπορείς να έχεις μαζί σου στο αεροπλάνο. Όποτε εσυ με λίγα λόγια, μπορείς να έχεις μαζί σου πάνω αυτή την μικρή τσάντα, και την χειραποσκευη-βαλιτσακι θα την παραδώσεις κάτω.
 

Marymp

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Ναι. Ουσιαστικά με αυτή την επιλογή, την αποσκευή που θα ειχες μαζί σου στο αεροπλάνο, δηλαδη την χειραποσκευη που θα είχε τις διαστασεις που αναφέρεις, την παραδίδεις. Και ναι, πρέπει να είναι μέχρι 10 κιλά. Αυτή είναι η χειραποσκευη σου ουσιαστικά, απλά εσυ διάλεξες να την παραδώσεις κατω. Όταν λέμε για χειραποσκευη δηλαδη, εννοούμε το μικρό βαλιτσακι (ή τύπου μεγάλο σάκο που παίρνουν μερικοί). Οι άλλες οι διαστασεις που αναφέρεις, 40x20x25 είναι για την μικρή τσάντα που μπορείς να έχεις μαζί σου στο αεροπλάνο. Όποτε εσυ με λίγα λόγια, μπορείς να έχεις μαζί σου πάνω αυτή την μικρή τσάντα, και την χειραποσκευη-βαλιτσακι θα την παραδώσεις κάτω.



Δηλαδή με λίγα λόγια πρέπει να αγοράσω βαλίτσα με διαστάσεις 55χ40χ20?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η βαλίτσα των 10 κιλών πρέπει να έχει αυτές ΜΌΝΟ τις διαστάσεις? 55χ40χ20?
Δηλαδή με λίγα λόγια πρέπει να αγοράσω βαλίτσα με διαστάσεις 55χ40χ20?
Ναι και ναι.

(Αλλιώς πληρώνεις για βαλίτσα παραδοτέα των 20 κιλών που δεν έχει αυτούς τους περιορισμούς διαστάσεων)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom