Ryanair Χειραποσκευή Ryanair

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν στα βγάζει και τα δύο, προφανώς δεν έχει νόημα....
εχει νοημα για λιγους. αυτους που μπορουν να διαιρεσουν την 20κιλη αποσκευη σε 2. ετσι πληρωνεις 12+10=22€ αντι 40€ που κανει η 20κιλη.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Έκανα χθες κράτηση με ryan κι επέλεξα
  • 2 x Ενήλικας Κανονικός(οί) ναύλοι
  • 1 x μικρή αποσκευή (40cm x 20cm x 25cm)
Αυτό αν καταλαβαίνω καλά σημαίνει ότι μπορούμε να έχουμε από 1 backpack και 1 αποσκευή στο αεροπλάνο.

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1) Μπορώ πριν την αναχώρηση να προσθέσω κι άλλη αποσκευή στον 2ο ενήλικα; Έχει παραπάνω χρέωση;
2) Στην παραπάνω επιλογή προτεραιότητα έχει μόνο ο 1 επιβάτης λόγω της αποσκευής. Αυτό σημαίνει ότι δεν περνάμε μαζί το check in και συναντιόμαστε μέσα στο αεροπλάνο με τον συνεπιβάτη μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Έκανα χθες κράτηση με ryan κι επέλεξα
  • 2 x Ενήλικας Κανονικός(οί) ναύλοι
  • 1 x μικρή αποσκευή (40cm x 20cm x 25cm)
Αυτό αν καταλαβαίνω καλά σημαίνει ότι μπορούμε να έχουμε από 1 backpack και 1 αποσκευή στο αεροπλάνο.

Οι ερωτήσεις είναι οι εξής:

1) Μπορώ πριν την αναχώρηση να προσθέσω κι άλλη αποσκευή στον 2ο ενήλικα; Έχει παραπάνω χρέωση;
2) Στην παραπάνω επιλογή προτεραιότητα έχει μόνο ο 1 επιβάτης λόγω της αποσκευής. Αυτό σημαίνει ότι δεν περνάμε μαζί το check in και συναντιόμαστε μέσα στο αεροπλάνο με τον συνεπιβάτη μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Λάθος κατάλαβες, στο γράφει άλλωστε, μπορείτε να έχετε μαζί σας από μια μικρή χειραποσκευη 40x20x25

Αν θες χειραποσκευη μαζί σου για τον καθένα επιβάτη, την οποία στοθα την βάλετε στο ντουλαπάκι πάνω από το κάθισμα σας στο αεροπλάνο πρέπει να αγοράσετε για τον κάθε έναν επιβάτη προτεραιότητα.
Αν θέλετε μία επιπλέον χειραποσκευη μαζί σας τότε αγοράζετε μία προτεραιότητα ρητά, και ανεβαίνει ο ένας πρώτος και τα λέτε μετά μέσα.

Αλλιώς μπορείτε και να αγοράσετε μια βαλίτσα 10 κιλών την οποία δίνετε στο γκισέ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Επίσης αν αγοράσεις τη δεύτερη χειραποσκευή κάντο έγκαιρα γιατί πρώτα ακριβαίνουν και μετά εξαντλούνται είτε στο ένα είτε και στα 2 σκέλη (πρόσφατα ο αδελφός μου αγόρασε τη 2η αλλά μόνο για την επιστροφή χωρίς να το καταλάβει οπότε όταν το είδε στο τσεκ ιν, η επόμενη επιλογή ήταν στο πήγαινε να δώσει 25 ευρώ για βαλίτσα στο γκισέ).

Οπότε σιγουρέψου όταν αγοράσεις τη 2η χειραποσκευή, να την αγοράσεις και για τα 2 σκέλη.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Έχω προτεραιότητα και 2 χειραποσκευές για τον 1 επιβάτη και τον άλλο τπτ.
Αυτό αν καταλαβαίνω καλά σημαίνει ότι μπορούμε να έχουμε 2 backpacks και 1 χειραποσκευή συνολικά στο αεροπλάνο.
Σωστά;
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
513
Likes
2.241
Σιγουρέψου ότι η προτεραιότητα/χειραποσκευή έχει κλειστεί και για την αναχώρηση και για την επιστροφή.

Αν ναι, τότε δικαιούστε συνολικά 3 αποσκευές. 2 μικρές για κάτω απο το κάθισμα και μια μεγαλύτερη (δεν θυμάμαι τις διαστασεις) που θα μπει στο ντουλαπάκι.
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλησπέρα! Αν κλείσω κανονικά χωρίς να προσθέσω την αποσκευή των 10 kg θα μπορέσω στην πορεία να το κάνω? Δεν αναφέρομαι στα 25 ευρώ που θα δώσω στο αεροδρόμιο αλλά αν θα μου δοθεί κάτι τέτοιο σαν επιλογή πριν κάνω το ηλεκτρονικό τσεκ ιν? Στην ουσία αν θα μπορέσω να δώσω αυτά τα 12 ευρώ κάποια άλλη στιγμή και όχι την στιγμή της κράτησης.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.227
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Ίσως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα όταν το αποφασίσεις για να την έχεις στην καμπίνα !
 

Panos_Red

Member
Μηνύματα
67
Likes
136
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Άρα αν κατάλαβα μου δίνεται η δυνατότητα. Επίσης αν πάω με την αποσκευή των 10kg αλλά δεν την έχω αγοράσει είναι σίγουρο ότι θα πληρώσω εκεί ή υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην δώσουν καν σημασία?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Και θα την πληρώσεις και με καπέλο.Έμπα στο σάιτ της ραυαν και διάβασε τις οδηγίες
μην βρεθείς προ εκπλήξεων.
 

Travelfox

Member
Μηνύματα
32
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες +
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνία-Γη του Πυρός
Μην παίζεις με την Ryan air γιατί μπορεί πραγματικά να πληρώσεις χρυσή τη βαλίτσα. Ακολούθησε πιστά τις οδηγίες της σελίδας τους και κάνε τον προγραμματισμό σου. Επίσης check-in εγκαίρως ηλεκτρονικά όχι τελευταία στιγμή γιατί πολλές φορές πέφτει η σελίδα τους και αν κάνεις check-in στο αεροδρόμιο χρεώνεσαι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom