Βουλγαρία Χριστούγεννα στο Μπάνσκο

Argirw

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον μόναχο...!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παραμονή Χριστουγέννων ξεκινήσαμε για Βουλγαρία από Θεσσαλονίκη για Μπάνσκο...Δύο ζευγάρια με τα δικά μας Ι.Χ....Είχαμε ακούσει πολλά και διάφορα πριν πάμε για το Μπάνσκο...και αυτό μας έκανε να έχουμε μεγάλη περιέργεια να δούμε τι θα συναντήσουμε...Φθάσαμε στον προορισμό μας μετά από περίπου 2,5 ώρες δρόμο...Ο δρόμος αρκετά καλός ως μια χαρά θα έλεγα...Φθάνουμε στο Μπάνσκο...και ψάχνουμε το ξενοδοχείο μας που είχαμε πληροφορηθεί πως είναι στο παλιό χωριό κάπου...συναντήσαμε τεράστιες ξενοδοχειακές μονάδες η μία δίπλα στην άλλη να ξεπροβάλουν μπροστά μας...Θύμιζε πολύ Αυστρία το σκηνικό...Χιονάκι στην άκρη των δρόμων...πολύς κόσμος στα πεζοδρόμια...πολλοί φορόντας μπότες του σκι...και γενικά επικρατούσε μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα...Επειδή όμως δεν καταφέραμε να βρούμε το ξενοδοχείο μας με το αυτοκίνητο αποφασίσαμε...να παρκάρουμε και να ρωτήσουμε κανέναν άνθρωπο...
Θα σας συνεχίσω τη διήγηση της ταξιδιωτικής μου ιστορίας λίγο αργότερα...Συγνώμη...:xmas_sad:
Και σας συνεχίζω ....! Λοιπόν, παρκάρουμε σε μία πολύ γραφική πλατεία που αργότερα μάθαμε πως είναι η πλατεία του παλιού χωριού...γραφικότατη με πλακόστρωτο και πέτρινα σπιτάκια...με πολλές ταβέρνες...με μια πάρα πολύ ωραία εκκλησία...αξίζει να την επισκεφθείτε...εκεί ρωτήσαμε κανα δυο ανθρώπους να μας κατατοπίσουν πως θα βρούμε το ξενοδοχείο μας...Ευτυχώς ήταν ένας γλυκήτατος κύριος (γκαλερίστας) ο οποίος ήταν τόσο πρόθυμος να μας βοηθήσει να βρούμε το ξενοδοχείο μας...Και αφού πήραμε τις οδηγίες του κατευθυνθήκαμε προς τα εκεί που μας είπε...και ξάφνου μπροστά μας το μαρτιν χοτελ...3 αστέρων σε πολύ καλή τιμή (54,00 ευρώ) για τέτοιες μέρες...Εγώ προσωπικά έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη από το ξενοδοχείο...Στην τιμή συμπεριλαμβανόταν το πρωινό, τζακούζι, σάουνα, γυμναστήριο...για μασάζ έδινες ένα 10ευρωπουλάκι και μισή ωρίτσα έλιωνες....καταπληκτικό μασάζ! :xmas_wink: Οι υπάλληλοι του ξενοδοχείου ήταν αρκετά ευγενικοί...αγγλικά δεν γνωρίζαν τέλεια...αλλά μπορούσαμε να συννενοηθούμε άνετα!!! Γενικώς μείναμε ευχαριστημένοι από το ξενοδοχείο...απλά ήταν λίγο μακριά από τη γόνδολα...περίπου 30-40 λεπτά με τα πόδια...Α! ξέχασα να σας πω πως το ξενοδοχείο διέθεται και υπόγειο πάρκινγκ αλλά ήταν αρκετά μικρό...εμείς θεωρούσαμε πως ήταν πολύ σημαντικό να έχει το ξενοδοχείο μας πάρκινγκ γιατί είχαμε ακούσει ότι είναι επικύνδυνα να το έχεις το αυτοκίνητο εκτεθειμένο...σε εξωτερικό χώρο...αλλά τελικά δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο....Όλα μια χαρά!
Αφού λοιπόν τακτοποιηθήκαμε στα δωμάτια...είπαμε να εξερευνήσουμε την περιοχή...αρχίσαμε την βόλτα μας διασχίζοντας τη παλιά πόλη του Μπάνσκο...πάρα πολύ ωραία...γραφικότατη! μετά πήραμε το κεντρικό δρόμο πυρίν ονομάζεται και κατευθυνθήκαμε προς τη γόνδολα... Σ' αυτό το κεντρικό δρόμο αριστερά και δεξιά του έχει πάρα πολλές ταβέρνες βουλγάρικες, εμπορικά μαγαζιά, ένα παγοδρόμιο...Φθάσαμε λοιπόν στο ύψος της Γόνδολας....Εκεί απέναντι είναι ένα κατάστημα, Έλληνας το έχει συγκεκριμένα Δραμινός, που μπορείς να νοικιάσεις εξοπλισμό του σκι! σε αρκετά καλές τιμές....γινόταν χαμός...πάρα πολύς κόσμος! Εμείς νοικιάσαμε όλο τον εξοπλισμό + δάσκαλο σκι (Βούλγαρο) γιατί οι Έλληνες είχαν τελειώσει....:xmas_lol: Οι δύο ώρες στο άτομο 30 ευρώ....δηλαδή 15 ευρώ η ώρα...Νομίζω πως ήταν αρκετά ακριβά το μάθημα...Αφού κλείσαμε τα πάντα για την επόμενη ημέρα που θα πηγαίναμε για σκι...(α! ξέχασα να σας πω...πως σ' αυτό το κατάστημα κάνουν και συνάλλαγμα και καλά είναι να κάνετε λέβα γενικότερα) κατηφορίσαμε προς τα πίσω, προς την παλιά πόλη δηλαδή και ψάξαμε να πάμε κάπου για φαγητό...Τελικά καθήσαμε σε μία βουλγάρικη ταβέρνα που ήταν αρκετά καλή...και από τιμές φυσιολογικά...Γενικά έχει πάρα μα πάρα πολλές ταβέρνες βουλγάρικες...!!!Νομίζω πως το φαγητό τους δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο και από τιμές κάνει ο καθένας ότι θέλει...προσοχή μην πάτε σε ταβέρνα που είναι στην πλατεία του Μπάνσκο...εκεί μάλλον βαράνε...θεωρούνται τουριστικές!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μας τόκοψες απότομα επίτηδες τόκανες;:haha:,αλλά εγώ θα περιμένω,καραούλι θα στήσω να διαβάσω την ιστορία σου,με τα τόσα που έχω ακούσει....
Δεν ξέρω τίπτε από Μπάνσκο αλλά τάμαθα από δω μέσα,τα χειρότερα δηλ:xmas_lol:από πολλούς...,εσένα μάλλον σου ψιλοάρεσε αν κρίνω από την εισαγωγή:xmas_rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom