Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

dioz

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα
Για παραμονή 10 ημερών στην Τανζανία τι έχετε να προτείνετε για κάρτα σιμ κυρίως για ιντερνετ...??
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα στην ομάδα!θα πάω το Νοέμβριο στην τανζανια και σκοπεύω να επισκεφτώ την Ζανζιβάρη και να κάνω ένα σαφάρι στο σερενγκετι και νγορονγκορο και επιςκεψη στους χατζαμπε. Από όσα έχω διαβάσει βλέπω ότι εκει τα παντα λειτουργούν με tour operators. Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει κάτι μόνος του;φυσικά όχι να βγει στα πάρκα μόνος(!), αλλά για παράδειγμα το σνορκελινγκ στη Ζανζιβάρη ή μια προτεινόμενη εκδρομή σε κάποιους καταρράκτες στην αρουσα πρέπει υποχρεωτικά να είναι με οδηγό;;;έχει κάποιος εμπειρία;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα στην ομάδα!θα πάω το Νοέμβριο στην τανζανια και σκοπεύω να επισκεφτώ την Ζανζιβάρη και να κάνω ένα σαφάρι στο σερενγκετι και νγορονγκορο και επιςκεψη στους χατζαμπε. Από όσα έχω διαβάσει βλέπω ότι εκει τα παντα λειτουργούν με tour operators. Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει κάτι μόνος του;φυσικά όχι να βγει στα πάρκα μόνος(!), αλλά για παράδειγμα το σνορκελινγκ στη Ζανζιβάρη ή μια προτεινόμενη εκδρομή σε κάποιους καταρράκτες στην αρουσα πρέπει υποχρεωτικά να είναι με οδηγό;;;έχει κάποιος εμπειρία;
Εγώ πλην του σαφάρι δεν είχα χρησιμοποιήσει τουριστικές υπηρεσίες κι ήταν μια χαρά, ακόμη και για τρεκ στα βουνά με τις φυλές.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Εγώ πλην του σαφάρι δεν είχα χρησιμοποιήσει τουριστικές υπηρεσίες κι ήταν μια χαρά, ακόμη και για τρεκ στα βουνά με τις φυλές.
Τέλεια ευχαριστω!γιατι το κόστος όντως ανεβαίνει παρά πολύ χρησιμοποιώντας συνέχεια τέτοιες υπηρεσίες.
 

AntonisRog

Member
Μηνύματα
12
Likes
22
Καλημέρα στην ομάδα!θα πάω το Νοέμβριο στην τανζανια και σκοπεύω να επισκεφτώ την Ζανζιβάρη και να κάνω ένα σαφάρι στο σερενγκετι και νγορονγκορο και επιςκεψη στους χατζαμπε. Από όσα έχω διαβάσει βλέπω ότι εκει τα παντα λειτουργούν με tour operators. Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει κάτι μόνος του;φυσικά όχι να βγει στα πάρκα μόνος(!), αλλά για παράδειγμα το σνορκελινγκ στη Ζανζιβάρη ή μια προτεινόμενη εκδρομή σε κάποιους καταρράκτες στην αρουσα πρέπει υποχρεωτικά να είναι με οδηγό;;;έχει κάποιος εμπειρία;
Δε το συζητάμε ότι στο πάρκο θα πάς μόνο με tour operator και θα προσέξεις επίσης τι περιλαμβάνει το πακέτο κυρίως για το θέμα διανυκτέρευσης μέσα στο πάρκο. Τα φτηνά συνήθως αφορούν διανυκτέρευση σε σκηνές στα λεγόμενα public camps που ουσιαστικά είναι ένας χωρος με τουαλέτες και τραπεζαρία στη μέση της ζούγκλας, με υαινες και βουβάλια να κυκλοφορούν αναμεσα μας. Εγώ αυτό έκανα φοβερή εμπειρία, αλλά θέλει λίγο να είναι καποιος εξοικειωμένος με την υπαίθρια ζωή.

Για τους καταρράκτες που λες, εγώ πχ είχα πάει στο Materuni που είναι πρόποδες του Kilimanjaro και απλά βρήκαμε ένα παλικάρι και μας πήγε εκεί. Εκεί απλά ρωτήσαμε και μπήκαμε σε ένα μονοπάτι μόνοι μας και με πλοήγηση πολύ χαλαρή (google maps) βρήκαμε τον καταρράκτη, βουτήξαμε και όλα καλα. Προσοχή όμως η ερώτηση να τεθεί ότι απλά θέλουμε να μας δείξετε που είναι, όχι να μας πάτε, γιατί εκεί αρχίζει η πληρωμή.

Για Ζανζιβάρη, τα μέρη για σνορκελινγκ είναι σε κάτι ύφαλους, άρα πας με σκάφος, άρα δε τον γλιτώνεις τον tour operator.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
ναι η ερώτηση μου ήταν κυρίως για αυτές τις μικρές εκδρομουλες, τύπου καταρράκτες και δάση, γιατί ανεβαίνει υπερβολικά πολύ το ποσό αν παίρνεις οδηγό για τα παντα... για το σαφάρι δεν το συζητάω ότι χρειάζεται γραφείο, έχουμε κλείσει σε αυτά τα δημόσια camp και ελπιζω όντως να είναι όπως το περιγράφεις!με ζώα να περιφέρονται ανάμεσα μας!φευγουμε σε μιάμιση βδομάδα και ανυπομονούμε!ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια!
 

Sofia1989

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ονειρεμένο Ταξίδι
Africa
Γειά χαρά φίλοι ταξιδιώτες,

Είμαστε μια παρέα 8 ατόμων (4 ζευγάρια) και σκεφτόμαστε να επισκεφτούμε Τανζανία-Ζανζιβάρη τον Αύγουστο.

Προβληματιζόμαστε έντονα για το θέμα της ασφάλειας που επικρατεί εκεί τόσο από τους ανθρώπους (μας είπαν ότι έξω από τα ξενοδοχεία οι φύλακες είναι με όπλα ανά χείρας) όσο και από τα ζώα (είδαμε κάτι videos με λιοντάρια που τριγυρνούσαν ανάμεσα σε σκηνές camping όπου κοιμόντουσαν τουρίστες).

Όποιος θέλει να μοιραστεί μαζί μας την άποψη του θα χαρούμε πολύ να την ακούσουμε, ευχαριστούμε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom