Αίγινα διακοπες στην αιγινα?ή οχι?

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
χαιρεται λεμε φετος με τονφιλο μου να παμε προς αιγινα πλευρα λογο κυριως οικονομικου!(φτηνα ακτοπλοικα κ διαμονη 150 για 5 διανυκτερευσεις)!το θεωρειται καλη ιδεα!?εχει κανεις εντυπωσεις να μου πει!
ευχαριστω
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Όσες φορές έχω πάει στην Αίγινα δεν έχω μείνει πάνω απο 3 διανυκτερεύσεις.Ωστόσο μπορείς να μείνεις και 5 γιατί έχει μερικούς οικισμούς να επισκεφτείς.Τελευταία φορά είχαμε μείνει Αγία Μαρίνα,όπου η θάλασσα ήταν και πιο καθαρή από της πόλης.Από φαγητό δε βρήκαμε κάποιο ιδιαίτερα καλό εστιατόριο να σου προτείνω.Να πάτε αν μπορείτε στο Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων.Δυστυχώς βέβαια άκουσα ότι κάποια στιγμή είχε πιάσει φωτιά,οπότε δεν ξέρω αν έχει τόσα να δεις όσο παλιά.:(
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
Καλη παραλια;αγία μαρίνα θα μείνουμε,η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξετρελαθει απλά ψάχναμε κάπου οικονομικά κοντα στην Αθήνα κ το θεωρήσαμε καλη επιλογή!η άλλες επιλογές ήταν ή πορτο γερμενο ή δρεπανο αλλά επειδή άκουσα στο δρεπανο ότι έχει βράχια κτλ το απορριψαμε!η αλήθεια είναι πως ακόμα μπερδεμενοι ειμαστε
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Δεν θυμάμαι να με ξετρέλανε κάποια παραλία για αυτό δεν σου πρότεινα.Προτιμούσαμε το μπάνιο στην αποκλειστική παραλία του ξενοδοχείου στην Αγία Μαρίνα.Πήδαγες από μια εξέδρα και ήσουν στη θάλασσα.Ήταν πολύ καθαρή,αλλά αρκετά βαθειά.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Για να μην μπερδεύεται ο κόσμος alma να πουμε ότι αρκετα βαθειά ήταν στο σημειο που βρισκόταν το ξενοδοχείο γιατί γενικά η παραλία της Αγίας Μαρίνας είναι ρηχή.

Τωρα ως προς την φίλη:
Αν ψάχνεις αποκλειστικά ένα φθηνό μέρος με αξιοπρεπή παραλία, όπου δεν θα χρησιμοποιήσεις καθόλου το αμάξι σου η Αίγινα είναι οκ επιλογή.
Αλλιώς μπορείτε να ψαχτείτε είτε για Λακωνική Μάνη πχ. Οίτυλο ή Μεσσηνία π.χ Στούπα, Φοινικούντα. Ακόμη και προς Ναύπλιο ή Τολό.
Δεν ξέρω όμως αν στα εν λόγω μέρη μπορείς να βρεις τόσο φθηνή διαμονή συν το ότι θα χρειαστείς αυτοκίμητο.


Φυσικά μπορείτε να ψαχτείτε επίσης για Πόρο.
Ομορφότερο νησί της Αίγινας, με περισσότερες και ωραιότερες επιλογές στις παραλίες, καλή συγκοινωνία, πλεονέκτημα ότι γυρνάς το νησί και με γουρούνα, για να μην πω με ποδήλατο αν είστε αθλητικοί τυποι
 

dreamangel25

Member
Μηνύματα
53
Likes
12
Για το αυτοκίνητο δεν με νοιάζει αρκεί να είναι 1 με 2 ώρες!επειδη ο άντρας μου είχε χειρουργείο στην μέση πριν 4 μήνες θελουμε κάπου χαλαρά κ να ευχαριστήθουμε θάλασσα!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Ε τότε πήγαιντε Πόρο που συμπλήρωσα και παραπάνω. Δύο ωρες και κάτι μέχρι Γαλατα οδικώς και φθάσατε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Μεσσηνία σου πρότεινα παραπάνω μέρη αλλά το έκανα κυρίως για να εχετε την δυνατότητα ημερήσιων εκδρομών
Αν θέλετε χαλάρωση προτιμήστε τον Πόρο για τους λόγους που σου έγραψα.Κοντινό και συμπαθητικό νησί είναι και η Κύθνος με δρομολόγια από Λάυριο
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αστυπαλαια
κ εγω Πορο σου προτεινω πολυ καλυτερες παραλιες, κοντινες αποστασεις που εξυπηρετουνται κ με το τοπικο λεωφορειο αν δεν θελετε να παρετε αυτοκινητο,κ επισης πολυ πρασινο νησι! αυτη τη περιοδο εχει πολλες προσφορες ο Πορος για δωματια (ακομα κ λιγοτερο απο 30 το δικλινο). Αγ μαρινα πολυ μετρια η θαλασσα ρηχη κ τις περισσοτερες μερες οχι κ τοσο καθαρη.Λογικο αν σκεφτεις ποσα πλοια περνανε ελαχιστα ανατολικοτερα καθε μερα προς τα νησια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom