Ισπανία εκμάθηση ισπανικών στην ισπανία

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εχω κανει ενα χρονο στο παρελθον ισπανικα αλλα καθε φορα που παω ισπανια βλεπω πως μπορω να ρωτησω οτι θελω αλλα τις απαντησεις τους με δυσκολια τις καταλαβαινω.Αλλα αυτο ακριβως θα παω να κανω εκει να βελτιωσω τα ισπανικα μου.
Βεβαια το βρισκω κομματακι δυσκολο να βρω δουλεια σε καφε με τα αγγλικα μονο αλλα με το περασμα ενος μηνος και λιγη τυχη ισως βρεθει κατι.
Οσο αφορα τη διαμονη εχω ψαξει για compartir piso σε easypiso---segunamano--aluni-www.tushabitaciones.com τα οποια νοικιαζουν habitaciones με κοινο σαλονι etc.Για τη Μαδριτη οι τιμες που βρισκω ειναι 300 mas o menos.
Αυτο που δεν ξερω ειναι πως τα νοικιαζεις?? με συμβολαιο ετους??διοτι εμενα θα με ενδιεφερε για αρχη να δεσμευτω για ενα ή δυο και μετα βλεπουμε.Εσεις ποσο πληρωνατε για κανονικο σπιτι??
Επισης δυσκολευομαι λιγο με τη σελιδα της Escuela Oficial de Idiomas[/ και δεν καταλαβαινω μεχρι ποτε πρεπει να κανω αιτηση--μπορω να την κανω ηλεκτρονικα??
διαβασα πως εχει πολυ ζητηση -οποτε με τι κριτιρια επιλεγουν??καπου διαβασα πως καθε φορα διαλεγουν ενα γραμμα τυχαια και παιρνουν ολα τα ονοματα που ξεκινανε απο αυτο και μετα δεν καταλαβα τη συνεχεια--δε με βοηθουν τα ισπανικα μου
 
Last edited by a moderator:

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
Κοιτα χωρις να σου κοψω τα φτερα σε αυτο που ψαχνεις(Jesus Maestro) ειναι δυσκολο να πας γιατι εκτος οτι ειναι στο κεντρο και θελουνε να πανε ολοι εκει,οι περισσοτεροι που πανε ειναι ξενοι (οπως παντου βεβαια) αλλα τους γραφουν οι δουλειες τους καιρο πριν.Ειναι απο εταιριες(εργαζομενοι,μετοχοι κλπ),απο το ΝΑΤΟ (ας σου φενεται παραξενο) και μετα οι απλοι μαθητες.
Μην ξεχνας οτι ολα τα αμερικανακια πανε σε αυτη τη σχολη γιατι τους στελνουν τα κολεγια τους κατεμε αποτελεσμα να μενουν λιγες θεσεις για τους υπολοιπους, και ειναι πολοι οι υπολοιποι,πιστεψεμαι.

Εγω σου πρωτεινω του Las Rozas (EOI de Las Rozas) oπου θα βρεις θεση.
Η αιτηση ειναι μεσω internet αν θες (meso internet Servicios en l) και οι αιτησεις ειναι απο 18 Απριλιου εως 13 Μαιου


Το ενοικιο μας ηταν 600 ευρω για ενα σπιτι το οποιο ειχε 1 κρεβ μεγαλη,1 σαλονι μεγαλο,κουζινα,μπανιο αλλα ηταν πληρως εξωπλησμενο.(απο καρφιτσες και μαχαιροπιρουνα μεχρι .....οτι εχει ενα σπιτι γενικα)
Το μονο που πηγαμε ηταν τα ρουχα μας.
Αλλα αν ψαχνεις για να μεινεις με αλους και παλι θα βρεις.
Οσο για δουλεια κοντα στο Las Rozas ειναι το Heron City (μεγαλο εμπορικο κεντρο) και εκει ζητανε ατομα να μιλανε αλλες γλωσσες

Με πρωτη ματια¨

http://www.pisocompartido.com/alquiler-habitaciones-las_rozas_de_madrid

http://www.olx.es/q/rozas/c-301
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
αχ σε ευχαριστω πολυ θα κανω αιτηση σε αυτο που μου λες ----δεν εχω προβλημα το που θα ειμαι
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
αχ σε ευχαριστω πολυ θα κανω αιτηση σε αυτο που μου λες ----δεν εχω προβλημα το που θα ειμαι

Αν χρειαζεσαι λεπτομεριες η οτι οδιποτε αλλο μην διστασεις να μου στηλεις πμ,οπως ολοι αλωστε

heron city

Cines, Restaurantes, Bolera, Gimnasio, Tiendas. Su ciudad de ocio y entretenimiento. MADRID - VALENCIA - - HERON CITY


Δεν ξερω αν σου αρεσει το ποδοσφαιρο αλλα πιο κατω απο το heron city(3-4 τετραγωνα) ειναι οι εγκαταστασεις οπου κανει προπονησεις η εθνικη Ισπανιας
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
σε ευχαριστω πολυ--σιγουρα θα σε ξαναενοχλησω ---το ποδοσφαιρο δεν τρελλαινομαι αλλα για τους ποδοσφαιριστες ομως να τους βλεπω αλλο θεμα--δε με χαλαει καθολου :) χαχαχα..
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
μμμμμμμμμμμ ειναι λιγο μακρυα απο μαδριτη που εχω 2 φιλες εκει...λες να μπορω να κανω και στα 2??? κι αν δε με παρουν στο ενα να παω στο αλλο??
αν και κοιταω και τη λυση των ιδιωτικων...ασε μωρε ειμαι πολυ μπερδεμενη....
αν παω εκει στο las rozas θα ειμαι μοναχουλα..αν παω μαδριτη ή valladolid θα εχω παρεα --κι εγω την μοναξια δεν την μπορω
 

kosdan

Member
Μηνύματα
149
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Ελλαδα!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διαστημα
Μακρια δεν ειναι απο το κεντρο,μιση ωρα με το λεοφωρειο.
Μαδριτη ειναι και εκει,δεν ειναι αλλη πολη,απλως ετσι λενε την περιοχη.
οπως οταν λες ειμαι απο την Αθηνα δεν ενοεις απο το συνταγμα αλλα τις περιοχες της Αθηνας(Αμπελοκοιπους,Ν.Σμυρνη,Γκαζι κλπ)
Ετσι και εκει.
Η φιλη σου σε ποια περιοχη μενει??
Η αλλιως αν ο ΤΚ ξενιναει απο 28... ειναι Μαδριτη.
Οσο για φιλους θα κανεις τοσο ευκολα που δεν θα το πιστευεις
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
καλα το πιστευω για τους φιλους γιατι και κοινωνικη ειμαι και μου αρεσει πολυ να γνωριζω κοσμο...αλλα ξερεις ετσι για την αρχη ---μου ειχανε πει πως νοικιαζεται και δωματιο στο πιζο τους...κατσε να μαθω που ακριβως μενουν για να αρχισω να τα βαζω σε ταξη σιγα σιγα
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
αμα θελεις μια ιδιωτικη που πηγα εδω και πραγματικα κανουν πολυ καλη δουλεια με ισπανους καθηγητες---εμεινα ΚΑΤενθουσιασμενη ειναι el mundo Ισπανικά Ισπανικα Φροντιστήριο ισπανικών Μαθήματα ισπανικών Φροντιστήριο ισπανικων Μαθήματα ισπανικων Ισπανική γλώσσα Ισπανικη γλωσσα Μεταφραση Ματάφραση Μαθήματα μετάφρασης Μαθηματα μεταφρασης Μετάφραση ισπανικών Μεταφραση ισπανικων Μεταφρα και οικονομικη σε σχεση με τα συνοικιακα---νομιζω ε???
Α ΝΑΙ επισης υπαρχει και ο Δημος Κορυδαλλου που κανει μαθηματα ισαπνικων με 40 euro το μηνα με συμπαθεστατη καθηγητρια αλλα εδω στην Ελλαδα δημοσιο και ιδιωτικο διαφερει τρομερα ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΥ
210 4979830 - 210 4956717
 

reisender

Member
Μηνύματα
56
Likes
41
Διάβαζα αυτό το νήμα και επειδή μου έχει γεννηθεί η επιθυμία να μάθω ισπανικά έχω να θέσω την εξής ερώτηση: έχει κανείς σας προσπαθήσει να μάθει ξένη γλώσσα με δάσκαλο μεν, αλλά ξεφεύγοντας από την παραδοσιακή μέθοδο διδασκαλίας του τύπου: προετοιμασία για το Β2, workbook, cd με διαλόγους.

Σκέφτομαι ότι αφού τα ισπανικά είναι εύκολη γλώσσα θα μπορούσε να τα μάθει κανείς με πιο διασκεδαστικό και κατ' εμέ πιο ουσιαστικό τρόπο. Για παράδειγμα μέσα από ισπανόφωνη λογοτεχνία και ταινίες (Αντί για κείμενα του workbook), με επισκέψεις σε ισπανόφωνες χώρες όποτε αυτό είναι δυνατό ή και λίγο tandem.

Πιστεύετα θα μπορούσε ένας καθηγητής να προσαρμόσει τη διδασκαλία του σε μια τέτοια λογική; Το έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Διάβαζα αυτό το νήμα και επειδή μου έχει γεννηθεί η επιθυμία να μάθω ισπανικά έχω να θέσω την εξής ερώτηση: έχει κανείς σας προσπαθήσει να μάθει ξένη γλώσσα με δάσκαλο μεν, αλλά ξεφεύγοντας από την παραδοσιακή μέθοδο διδασκαλίας του τύπου: προετοιμασία για το Β2, workbook, cd με διαλόγους.

Σκέφτομαι ότι αφού τα ισπανικά είναι εύκολη γλώσσα θα μπορούσε να τα μάθει κανείς με πιο διασκεδαστικό και κατ' εμέ πιο ουσιαστικό τρόπο. Για παράδειγμα μέσα από ισπανόφωνη λογοτεχνία και ταινίες (Αντί για κείμενα του workbook), με επισκέψεις σε ισπανόφωνες χώρες όποτε αυτό είναι δυνατό ή και λίγο tandem.

Πιστεύετα θα μπορούσε ένας καθηγητής να προσαρμόσει τη διδασκαλία του σε μια τέτοια λογική; Το έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς;

Αν και δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου, πιστεύω πως τα ισπανικά είναι μια γλώσσα που μπορείς να μάθεις ακούγοντας την. Εγώ έμαθα στο ερασμους στην Ισπανία κάνοντας παρέα με Ισπανούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom