ταινιες και ταξιδια

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
αγια-πετρουπολη
ολοι μας λιγο η πολυ αγαπαμε τις ταινιες... αλλοι της κωμωδιες, αλλοι τα κοινωνικα ...και παει λεγοντας. ολοι ομως πιστευω εχουμε δει καποια ταινια που μας ταξιδεψε σε καποια γωνια της γης. σε μια γωνια που ειπαμε βλεποντας τα πλανα και τις φωτογραφιες της ταινιας θελω να παω...εκει. θα ηταν ωραιο να μοραστουμε καποια τετοια γλυκα κινητρα ταξιδιων.. ας αρχισω με δυο δικα μου γιατι υπαρχουν και αλλα. μια απο της πιο αγαπημενες μου ταινιες <περα απο την Αφρικη> Στρηπ- Ρεντφορντ ενας μεγαλος ερωτας με φοντο την Μαυρη Ηπειρο. εκπληκτικα πλανα, μια μαγευτικη φωτογραφια, ενα βλεμμα με τα ματια του θεου και ενα ταξιδι ονειρο ακομα...ειπα θελω να παω και θα παω...
Λιγο πιο κοντα τωρα<Διακοπες στην Ρωμη> Γ.Πεκ- Ο.Χεμπορντ. εκεινη η αννα μια πριγκιπισσα που το σκαει για να ζησει ως κοινη θνητη, εκεινος δημοσιγραφος που την αναγνωριζει, την ακολουθει απο δολο..μα την ερωτευεται με φοντο την αιωνια πολη. η σκαλινιτα η φοντανα ντι τρεβι το μνημειο του Βιτοριο εμμανουελλε. και αλλα περνανε μπροστα απο τα ματια σου με μια βολτα με μια βεσπα... το χερι της τυχης... αυτη η ταινια μα και η Μοντερνα Σταχτοπουτα με την δικη μας Αλικη με εκαναν να διαλεξω ως πρωτο μου ταξιδι στο εξωτερικο την Ρωμη και να μην το μετανοιωσω ποτε...:lol:
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
The beach την ειδα κι ολας σε εποχη που ειχα πελωρια λαχταρα για διακοπες...
Τι να κανουμε καθενας με τα γουστα του....
 

Liakoni

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Εγώ θα συνιστούσα το "Into the Wild" . Φετινή (ή περσυνή;) ταινία του Sean Penn. Μια σχετικά ασυνήθιστη ματιά για τις διακοπές :)
 

marakixin

Member
Μηνύματα
148
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ονειρεμένο Ταξίδι
αγια-πετρουπολη
να προσθεσω μια ταινια που ενω γυριστηκε σε στουντιο με εκανε να θελω να παω στην πολη που αναφερεται και μιλω βεβαια για την Καζαμπλανγκα. μια ταινια που εγινε συνωνημο με μια πολη.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το καλό που σου θέλω να μείνεις μόνο με την εντύπωση της ταινίας και αν βρεθείς στο Μαρόκο μη χαλαλίσεις τις μέρες σου για την Καζαμπλάνκα. Δεν έχει πλέον (δεν ξέρω, μπορεί κάποτε να είχε) κανένα χρώμα. Δεν πρόκειται λοιπόν να σε ανταμείψει όπως η Ρώμη.
 
Μηνύματα
74
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος λατινικης αμερικης
'Ημερολόγια μοτοσυκλέτας'....... Τι τοπία....... Εξ ου και το ταξίδι όνειρο είναι ο γύρος της Λατινικής Αμερικής. Στα χνάρια του Τσε.....
 

Blondie

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Νομίζω ότι στην τελευταία ταινία του James Bond είχε Μοντενέγκρο? Άξιζε!!!
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Persepolis: animation που περιγράφει πολύ έξυπνα και γλαφυρά το πολιτικό σκηνικό στο Ιράν μετά το σάχη.
Μπορεί να μην έχει τοπία και παραλίες, αλλά σε ταξιδεύει απόλυτα!
Μια κριτική από το νετ:
Το Περσέπολις δεν είναι παίξε γέλασε, απλώς αυτοσυστήνεται με έναν υπόγειο σουρεαλισμό που το βοηθά να επικοινωνήσει με όλον τον κόσμο. Η Σατραπί απίθωσε την ανένταχτη φύση της στην κυνηγημένη ατομικότητά της, (ένα χαρακτηριστικό ποινικά κολάσιμο σε θεοφοβούμενες κοινωνίες και ηθικά κατακριτέο σε επαρχιακές νοοτροπίες), αποδεικνύοντας πως ο κοσμοπολιτισμός δεν φοράει αναγκαστικά την ηλιοκαμένη μάσκα ενός επιτυχημένου πλεϊμπόι.
Το κόμικ της Μαρζάν Σατραπί μεταμορφώθηκε σε ασπρόμαυρη ταινία κινουμένων σχεδίων με χιούμορ και αυτοσαρκασμό, πολιτική οξυδέρκεια και ιστορική μνήμη που θα προκαλέσει σινεφίλ ευφορία, καθαρόαιμη ψυχαγωγία στους απληροφόρητους περί του καλτ που συνοδεύει το Persepolis και απανωτά νοσταλγικά ταξίδια στους 40άρηδες, με τις σοκαριστικές ομοιότητες της Τεχεράνης του ‘78 με την Κυψέλη και το Πέραμα - φαντάζομαι και τη Λιόν και την Αντίς Αμπέμπα.
 

Mariza

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ-ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Λατινική Αμερική
Αγαπημένη ταινία "L' albergue espanol" ή αλλιώς "Euroflirt", με σκηνές από τη ζωή φοιτητών που σπουδάζουν με το πρόγραμμα Erasmus στη Βαρκελώνη! Πέρα από τα σουρεάλ κτίρια και πάρκα του Gaudi που έχει για σκηνικό, πραγματεύεται και το θέμα της συγκατοίκησης με αλλοεθνείς...και πέφτει τόσο μέσα..!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Το Euroflirt είναι ταινία διαφήμιση της Ευρωπαϊκής Ένωσης! Λίγο αφελής σε σημεία αλλά και ρεαλιστική συγχρόνως. Όταν είχε βγει, μόλις είχα κάνει το πρώτο μου ταξίδι εκτός Ελλάδας και όντας ακόμα φοιτητής με είχε πριζόσει αφάνταστα. Την είχα δει μάλιστα με μια φίλη σε μια άδεια αίθουσα (ειλικρινά ήμασταν μόνο οι δυο μας).

Η πιο σαχλή ταινία με ταξίδι ίσως να είναι το Eurotrip, που όμως αν μπορείς να εκτιμήσεις τον κακό κινηματογράφο, έχεις ανοιχτό μυαλό και μπορείς να γελάσεις με τα στερεότυπα (που πραγματικά τα ξεφτιλίζουν) χωρίς να τα πάρεις στα σοβαρά και φυσικά δεν περιμένεις να δεις καμιά σοβαρή ταινία, το διασκεδάζεις.

Η Παραλία φυσικά είναι πλέον κλασική αλλά μέτρια (και δεν πιάνει μια μπροστά στο βιβλίο)


Αν και δεν είναι ταινία, θέλω να κάνω και μια ιδιαίτερη στην εκπομπή Globe Trekker που ήταν η πρώτη εκπομπή με τη ματιά του απλού ταξιδιώτη, όταν όλες οι άλλες περιορίζονταν στα ακριβά ξενοδοχεία και τα καλύτερα εστειατώρια. :)
 

tina

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Αμστερνταμ ελπιζω!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρικη
Ολες οι ταινιες που εχουν γυριστει στην Ρωμη με γοητευουν...........
Αλλά και η ταινια { ξενοδοχειο Ρουαντα } μου αρεσε πολυ , παρα πολυ και για την ιστορια αλλά και για το φυσικο τοπιο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Η Παραλια ειναι η ταινια που με ενεπνευσε για το ταξιδι μου στην Ταυλανδη.
Αγαπημενες ταινιες που μου θυμιζουν - εμπνεουν ταξιδια πολλες..Αβανα με τον Αντυ Γκαρσια , Η ανταρσια του Bounty με φοντο τον νοτιο ειρηνικο , μου ερχονται τωρα στο μυαλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom