Γενικά χειραποσκευή-τι απαγορεύεται

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Καλησπέρα!
Θα ταξιδέψω σε λίγες μέρες από την Ολλανδία στην Ελλάδα. Έχω αγοράσει βοβλβούς τουλίπας, αλλά επειδή η συσκευασία είναι μεγάλη δεν θέλω να βάλω το βάρος στη βαλιτσα. Ξέρεις κανείς αν επιτρέπεται η μεταφορά τους στη χειραποσκευή η αν μπορώ να πάρω στη χειραποσκευή μέχρι ένα συγκεκριμένο αριθμό (το "τσουβαλάκι" μου έχει 50 μέσα);
Ευχαριστώ!!!!:xmas_cool:
 

RTW

Member
Μηνύματα
75
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα!
Θα ταξιδέψω σε λίγες μέρες από την Ολλανδία στην Ελλάδα. Έχω αγοράσει βοβλβούς τουλίπας, αλλά επειδή η συσκευασία είναι μεγάλη δεν θέλω να βάλω το βάρος στη βαλιτσα. Ξέρεις κανείς αν επιτρέπεται η μεταφορά τους στη χειραποσκευή η αν μπορώ να πάρω στη χειραποσκευή μέχρι ένα συγκεκριμένο αριθμό (το "τσουβαλάκι" μου έχει 50 μέσα);
Ευχαριστώ!!!!:xmas_cool:
Εγώ πάντως που είχα κάνει το ίδιο, δεν αντιμετώπισα πρόβλημα...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.678
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Ένα τέτοιο τσουβαλάκι με 50 βολβούς είχα αγοράσει κι εγώ από το Άμστερνταμ και το έφερα πίσω σε χειραποσκευή. Δεν μας είπε κανείς τίποτα, ούτε δημιουργήθηκε κάποιο πρόβλημα.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
:xmas_smile:Eυχαριστώ πολύ!!!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
καλησπέρα,
αναρωτιεμαι αν μπορω να φερω μαζι μου κανενα λικερ μαστιχας για δωρο σε φιλους στη νεα υορκη ?
ξερει κανεις τους περιορισμους για το τι μπορουμε να εχουμε στη βαλιτσα μας?
ή στη χειραποσκευή? μπορουμε να εχουμε σφραγισμενο κατι που πηραμε απο αθηνα με τελικο προορισμο αμερική ? ( μεσω γερμανιας)
τους ευρωπαικους κανονισμους τους γνωριζω , για τους αμερικανικους δεν εχω ιδεα δυστυχως..
ευχαριστώ και παλι!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Αν είναι στην βαλίτσα μπορείς να το πάρεις χωρίς πρόβλημα. Μην δοκιμάσεις να το πάρεις όμως μέσα από το αεροδρόμιο και να το έχεις στην χειραποσκευή γιατί δεν θα στο επιτρέψουν ακόμα και αν είναι σφραγισμένο και στο κουτί του.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
εννοείς ότι δεν ισχύει ότι αν το αγοράσει από αθήνα στα αφορολόγητα και το βάλουν στην ειδικη σακκούλα με την απόδειξη δε θα της το αφήσουν να το πάρει ως επιβάτης μετεπιβίβασης? στην ευρώπη η μετεπιβίβαση ισχύει ως 24 ώρες....
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Ζητώ συγνώμη γιατί δεν θυμάμαι τις λεπτομέρειες και μπορεί να κάνω λάθος. Το μόνο σίγουρο από την προσωπική μου εμπειρία είναι το εξής:

Είχα πτήση Αθήνα-Λονδίνο, Λονδίνο-Σικάγο, Σικάγο-Πόρτλαντ. Προσπάθησα να πάρω από τα duty free ένα μπουκάλι ούζο και η πωλήτρια αφού με ρώτησε την διαδρομή που θα κάνω μου είπε πως δεν θα μου επιτρέψουν να το μεταφέρω στην χειραποσκευή. Τότε μου εξήγησε σε ποιο σημείο του ταξιδιού θα έχω πρόβλημα αλλά δυστυχώς μου διαφεύγει.

Καλύτερα να απαντήσει κάποιος από τους ειδικούς στο θέμα (Taver, Traveller κλπ). Συγνώμη που βιάστηκα να απαντήσω χωρίς να θυμάμαι τις λεπτομέρειες! :roll:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Σύμφωνα με το Transportation Security Administration:
  • When returning from an international destination on a connecting flight in the US, please use your time in customs to place any duty-free liquid items in your checked bags. It is important to note that while European and Asian countries accept the tamper-evident bag at their checkpoints, it will NOT be accepted at US checkpoints.
  • When traveling to an international destination with a connection, it is best to buy your duty-free items on the last leg of your trip when you do not need to pass through any more security checkpoints.
  • If you are traveling from the US to an international destination with connecting flights, and are planning on buying liquid duty-free items in the US before you depart, make sure that the duty-free store you are shopping in carries the tamper-evident bag. If the duty-free store does not carry the bag, do NOT purchase duty-free liquids, aerosols or gels there. Wait to shop in duty-free stores in Europe or Asia where they have the tamper-evident bags.
  • In countries where the tamper-evident bag is accepted, be sure not to open the bag before passing through the security checkpoint or else the duty-free contents maybe seized.
Πηγή: TSA: Duty-Free Travel Information
Σύμφωνα με το παραπάνω αν αγοράσεις κάποιο μπουκάλι αλκοολ από τα duty-free, καλύτερα να το κάνεις στο τελευταίο αεροδρόμιο πριν πετάξεις για ΗΠΑ. Στην περίπτωση σου discolata, στη Γερμανία. Επίσης αν έχεις connection flight μέσα στις ΗΠΑ (λογικά δεν θα έχεις αφού πας NY) πρέπει, στο πρώτο αεροδρόμιο εισόδου στις ΗΠΑ, όταν πάρεις την αποσκευή (ckecked) για να περάσεις τελωνειακό έλεγχο, να τοποθετήσεις το μπουκάλι μέσα στη βαλίτσα, αλλιώς θα στο πάρουν.

Με λίγα λόγια, πήγαινε σε μια κάβα και αγόρασε το από πριν και βάλτο στην αποσκευή σου για να είσαι σίγουρη.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
ή πάρε μία ωραιότατη prosecco από την γερμανία και κάνε την πάπια μετά:D ala polidor u know
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
raja ampat
οι φιλοι μου θελουν να κανουμε πικνικ μαστιχα στο central park , το προσεκο δεν μας κανει :)))
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.775
Likes
1.100
Επόμενο Ταξίδι
paris- japan
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan
εγώ πάντως γυάλινο μπουκάλι στη βαλίτσα δε το ρισκάρω... μήπως το έχουν σε άλλη συσκευασία?? σεντραλ παρκ? τυχερούλα...;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.799
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom