Άγιος Δομήνικος Άγιος Δομίνικος - επίγειος παράδεισος

athensgenia

Member
Μηνύματα
37
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπορα Μπορα & Ιαπωνία
Περιεχόμενα

Το καλοκαίρι του 2003 είχαμε την έμπνευση να πάμε στην Καραιβική και συγκεκριμένα στον Αγιο Δομήνικο. Ενώ λοιπόν μας έχουν τύχει τόσα και τόσα στραβά στα διάφορα ταξίδια που έχουμε κάνει επιλέξαμε ( εν αγνοία μας ) έναν προορισμό που την συγκεκριμένη περίοδο κατακλύζεται από τυφώνες, τροπικές καταιγίδες και διάφορα τέτοια χαριτωμένα γεγονότα.

Μείναμε εκεί 7 νύχτες ... και είχε τον πιο τέλειο καιρό που θα μπορούσαμε ποτέ να φανταστούμε! Λιακάδα και γαλανός ουρανός! Ε, και μια καταιγιδούλα ένα απόγευμα για να δούμε πώς είναι, και φύσικά κάθε πρωί περίπου στις 6 ο Θεός ποτίζει τα λουλούδια. Κανένα μισάωρο περίπου, μετά είναι σαν να μην τρέχει τίποτα.

Στο προκείμενο τώρα, κλείσαμε εισητήρια με την IBERIA η οποία πάει μέσω Μαδρίτης και Πουέρτο Ρίκο. Το ταξίδι είναι επιεικώς τεράστιο, με τις ενδιάμεσες στάσεις και αναμονές καθώς και την διαδρομή από το αεροδρόμιο στην Πούντα Κάνα όπου βρισκόταν το ξενοδοχείο κάναμε σχεδόν ένα 24ωρο. Δυστυχώς η IBERIA δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις, οι φροντιστές ήταν αγενείς, και το πρόγραμμα πτήσης δυσκόλευε τη ζωή των επιβατών χωρίς λόγο (π.χ. άδειαζαν το αεροσκάφος σε κάποιους σταθμούς και μετά σε ξανανέβαζαν στο ίδιο αεροσκάφος για να συνεχίσεις μόνο και μόνο δηλαδή για να σου κόψουν τον ύπνο), οι ταινίες ήταν μόνο στα ισπανικά και ο χώρος των επιβατών πολύ περιορισμένος ( emirates δεν την φτάνει κανείς). Επίσης για να περάσει κανείς τράνζιτ από το Πουέρτο Ρίκο χρειάζεται αμερικανική βίζα, αλλιώς μπορείτε να πάτε με air france η οποία βέβαια είναι αρκετά ακριβότερη.

Το ξενοδοχείο ήταν το Bavaro princess, και βρισκόταν στην παραλία Πουντα Κάνα η οποία δικαιωματικά έχει καταταχτεί από κάποιους οδηγούς μέσα στις 10 καλύτερες του κόσμου. Το συγκεκριμένο ήταν all inclusive resort, μόνο με μπανγκαλοους βιλας τα οποία ήταν πολύ άνετα και από άποψη χώρου και από άποψη παροχών. Το σέρβις ήταν πολύ καλό και το ωραιότερο απ όλα ήταν οι τεράστιοι κήποι ανάμεσα στους οποίους ήταν τα μπανγκαλόους καθώς και τα πουλιά και τα ζωάκια που κυκλοφορούσαν ελεύθερα. Αν κάποιος βαριόταν να περπατήσει καθώς ήταν μεγάλες οι εγκαταστάσεις υπήρχε τρενάκι που πέρναγε από στάσεις σαν του λεωφορείου και σε έπαιρνε. Είχε 5 εστιατόρια, ένα λειτουργούσε 24 ωρες, ένα ήταν γκουρμέ, ένα ήταν πλάι στην πισίνα και μπροστά στην παραλία και το αγαπημένο μου ένα υπαίθριο ρεστωραν πάνω σε ξύλινη εξέδρα, μέσα σε μια τεχνητή λίμνη με νούφαρα, πάπιες και γύρω ψηλά δέντρα, το Chopin δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Επίσης ιδιαίτερη μνεία πρέπει να κάνω στους υπαλλήλους απ τους οποίους πολλοί δούλευαν διπλοβάρδιες αλλά ήταν πάντα με το χαμόγελο στο στόμα, αυτό θα πει επαγγελματισμός ( ή ανάγκη ή χαρακτηριστικό του λαού). Το ξενοδοχείο ήταν τόσο υπέροχο που θα μπορούσε κάποιος να περάσει όλη την εβδομάδα του εκεί χωρίς να βαρεθεί. Κάτι που δεν μου χει ξανατύχει ποτέ σε κανένα άλλο ξενοδοχείο είναι το breakfast basket τουτέστιν αν πρέπει να φύγετε για εκδρομούλα στις 5 το πρωί πρίν ανοίξει το πρωινό σου δίνουν σακουλίτσα με κέκάκι, χυμό κλπ για να μην πεινάσεις!
συνεχίζεται....
 

Attachments

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Ευγενία συνέχισε όταν μπορέσεις είσαι πολύ καλή και ευχάριστη
στην περιγραφή σου.Το επόμενό σου είναι Τοπ μην το χάσεις με τίποτα:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευγενια τον Οκτωβριο του 2003 πηγα εγω Αγιο Δομηνικο. Με Iberia οπωs κι εσυ , αλλα απευθειαs απο Μαδριτη στο Las Americas.
Για την Iberia εχω την ιδια γνωμη με σενα. Εκανα το μπανακι μου στην περιοχη του Bavaro , καταπληκτικη παραλια - δεν εμεινα στην Πουντα κανα , απλα περασα.
Οσο για το χαμογελο των κατοικων να εισαι σιγουρη οτι ειναι φυσικο τουs. Το ξερω καλα αφου δεν εμεινα στα all inclusive resorts οπου μπορει και να το επιβαλλει η δουλεια τουs. Ισα ισα που απεξω τα χαμογελα ειναι πιο μεγαλα και πιο αληθινα.

Περιμενω τη συνεχεια :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πολυ ωραια αρχη ...
Για την iberia συμφωνω απολυτα . Με ενδιαφερει ο Αγιος Δομινικος για μελλοντικο ταξιδι οποτε περιμενω την συνεχεια
 

rania

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΙΓΥΠΤΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δύσκολη ερώτηση
Φεύγω για Άγιο Δομίνικο σε ενά μήνα,δεκαέξι μέρες και σήμερα! Ξέρω ότι μπορεί να με ζηλεύετε (με την καλή έννοια ) αλλά δώστε μου σας παρακαλώ όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε! (πάω αναξέρτητα χωρίς γκρούπ με μια φίλη)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ευγενια ημουνα σιγουρη οτι μια απο τις εκδρομες σας θα ηταν στο Manati park.Οχι δεν πηγα , αλλα εκει πηγαινουν στανταρ οι διαμενοντες στην Πουντα Κανα. Το ψαροχωρι που περασατε για το Σαονα ηταν το Bayahibe , ειναι ο μονος τροπος για να πας στο Σαονα.
Αυτη την εκδρομη εκανα κι εγω αλλα πηγα ανεξαρτητα και πληρωσα 30 δολαρια το ατομο , ενω συνεπιβαινοντες στο καταμαραν που ηρθαν γκρουπ απο ξενοδοχειο πληρωσαν 80 $ απ'οτι ακουσα. Εσυ λες 100...και ημασταν την ιδια εποχη στο νησι.
Αυτα τα αναφερω για μελλοντικους ταξιδιωτες , για να διαπιστωσουν οτι με γκρουπ και με εκδρομες απο ξενοδοχεια πληρωνεις πολυ πιο πολλα. Βεβαια μενοντας στην απομονωμενη Πουντα Κανα , δεν εχεις τροπο να μετακινηθεις κλπ...Σημασια εχει οτι περασατε καλα ετσι?

Οριστε και μια φωτο που εχω εγω απο το Σαονα και μου αρεσει τοσο που ηταν το αβαταρ μου πριν λιγο καιρο :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Φεύγω για Άγιο Δομίνικο σε ενά μήνα,δεκαέξι μέρες και σήμερα! Ξέρω ότι μπορεί να με ζηλεύετε (με την καλή έννοια ) αλλά δώστε μου σας παρακαλώ όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε! (πάω αναξέρτητα χωρίς γκρούπ με μια φίλη)
Rania , ισως εγω που εχω παει και ταξιδεψα επισης ανεξαρτητα στο νησι , να σε ζηλευω περισσοτερο απ'ολους.
Εχω ξεκινησει μια ταξιδιωτικη ιστορια και εχω φτασει πανω απ'τη μιση διαδρομη , αν θελεις ριξε μια ματια μηπως σε βοηθησει να καταλαβεις περιπου πως ειναι τα μερη και το πως κινηθηκα εγω..http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=279

Απο κει και περα πες μου τι βοηθεια χρειαζεσαι...Που πετατε? Las Americas, Puerto Plata ή Punta Cana? Ποσες μερες θα μεινετε? Θα κινηθειτε με συγκοινωνια? Εχετε καποιο πλανο στο μυαλο σας για τη διαδρομη που θα ακολουθησετε?
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού..αρκεί να φεύγω
Φεύγω για Άγιο Δομίνικο σε ενά μήνα,δεκαέξι μέρες και σήμερα! Ξέρω ότι μπορεί να με ζηλεύετε (με την καλή έννοια ) αλλά δώστε μου σας παρακαλώ όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε! (πάω αναξέρτητα χωρίς γκρούπ με μια φίλη)
μπράβο σας

όταν γυρίσετε θέλουμε λεπτομέρειες και ειδικά οικονομικού περιεχομένου για σύγκριση με τις οργανωμένες εκδρομές:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom