Άγιος Δομήνικος Άγιος Δομινικος

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου

Καλησπέρα σας
Πέρυσι πήγα Άγιο Δομίνικο το Δεκέμβριο η πιο σωστά στην Δομινικανη δημοκρατία .Στην πούντα κανα έμεινα 10 ημέρες στο ξενοδοχείο caribe club princess 4 αστέρων all inclusive, (το όλο πακέτο πληροφοριακά μου στοίχισε 1300 ευρω συμπεριλαμβανομένου του ξενοδοχείου και πτήσεων από Αθήνα με μια διανυκτέρευση στις Βρυξέλλες όπου από έκει βρήκα φθηνά εισιτήρια για πούντα κανα με την tui fly belgium κόστος 440 ευρω.

Μόλις έφθασα στην πούντα κανα ένιωσα λες και κατέβηκα στον παράδεισο το αεροδρόμιο είναι τελείως εξωτικό φτιαγμένο από ξύλα. στο χώρο που περιμένεις να παραλαβεισ τις βαλιτσες υπήρχε μια μπάντα που έπαιζε το felice navidad . όταν πρωτοεφτασα στο ξενοδοχείο ένιωσα λίγο ένα πράγμα λες και είμαι star του holiwood (ανοικτή τεράστια ρεσεψιόν με καναπέδες baboo, bar και ένα χριστουγεννιατικο δέντρο να κοσμεί ακόμα πιο όμορφα την όλη ατμοσαφαιρα, βέβαια οι τεράστιοι φοίνικες γύρω απο την ρεσεψιόν ήταν αυτοί που μου έδωσαν την πιο ωραία εξωτική και χαρούμενη αίσθηση .

Αφού έφαγα λίγο στον μπουφέ του ξενοδοχειου πήγα κατευθείαν για ύπνο
Να σας πω την αλήθεια δεν το πολλυ μετάνιωσα όπως θα καταλάβετε και από τις παρακάτω εικόνες που τράβηξα αφού την επόμενη ημέρα σηκωθηκα από της 5.30 το πρωι

IMG_2015.JPG

IMG_2026.JPG
IMG_1988.JPG
IMG_1986.JPG


Συνεχίζω την 1 η ημέρα με ποσταρισμα από το ξενοδοxeio


 
Last edited:

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Καλησπέρα πέρυσι τον δεκεμβριο πήγα στον Άγιο Δομίνικο για 9 βραδιά όλα τα βράδια έκατσα πούντα κανα έμεινα στο ,caribe club princess 4 αστέρων οικονομικό all inclusive για 9 νύχτες deluxe δωμάτιο με θέα στην πισίνα κόστισε 650 ευρω. Σας ποσταρω φωτογραφίες από την πρώτη ημέρα είχα .jet lang καιξυπνησα στις 6 το πρωι

Ωραίες φωτό. Δεν έκανες όμως καμία εκδρομή αν κατάλαβα;Από Δομινικανή Δημοκρατία έμεινες μόνο Πούντα Κάνα;Ούτε καμία ημερήσια;
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Καλησπέρα πέρυσι τον δεκεμβριο πήγα στον Άγιο Δομίνικο για 9 βραδιά όλα τα βράδια έκατσα πούντα κανα έμεινα στο ,caribe club princess 4 αστέρων οικονομικό all inclusive για 9 νύχτες deluxe δωμάτιο με θέα στην πισίνα κόστισε 650 ευρω. Σας ποσταρω φωτογραφίες από την πρώτη ημέρα είχα .jet lang καιξυπνησα στις 6 το πρωι
Καλησπέρα πέρυσι τον δεκεμβριο πήγα στον Άγιο Δομίνικο για 9 βραδιά όλα τα βράδια έκατσα πούντα κανα έμεινα στο ,caribe club princess 4 αστέρων οικονομικό all inclusive για 9 νύχτες deluxe δωμάτιο με θέα στην πισίνα κόστισε 650 ευρω. Σας ποσταρω φωτογραφίες από την πρώτη ημέρα είχα .jet lang καιξυπνησα στις 6 το πρωι
Συνεχίζω την 1 η ημέρα με ποσταρισμα από το ξενοδοxeio
IMG_2701.JPG
IMG_2699 (1).JPG
IMG_2669 (1).JPG
IMG_2660.JPG
IMG_2641.JPG
 
Last edited by a moderator:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
2ημερα πρωινό ξύπνημα στις 6 για αναχώρηση για σαντο Ντομίνγκο την πρωτεύουσα της χώρας (κόστος εκδρομής 90 ηδολλαρια) διαδρομή με στασειs
Πρώτο αξιοθέατο los tres ojos είναι ένα τροπικό σπήλαιο με λίμνες στην συνέχεια αναχώρηση για το ιστορικό κέντρο του σαντο Ντομίνγκο 'καναμε μικρή στάση στο φάρο του κουλομβου επισκεφθηκαμε το παλάτι του Κολόμβου στην συνέχεια ήρθε η ώρα για το μεσεριανο φαγητο μετά συνεχίσαμε με βόλτα με τρενάκι στου δρόμους του ιστορικού κέντρου κατεβαίνοντας στον καθεδρικό ναό του σαντο Ντομίνγκο
IMG_2066.JPG
IMG_2075 (1).JPG
IMG_2079.JPG
IMG_2083.JPG
IMG_2086 (1).JPG
IMG_2101.JPG
IMG_2139.JPG
IMG_2164.JPG
IMG_2171.JPG
IMG_2178 (1).JPG
IMG_2182 (1).JPG
IMG_2243.JPG
IMG_2193.JPG
IMG_2225.JPG
IMG_2230 (1).JPG
IMG_2213.JPG
IMG_2233.JPG
IMG_2259.JPG
IMG_2268.JPG
IMG_2268 (1).JPG
IMG_2293.JPG
IMG_2311.JPG
IMG_2294.JPG
IMG_2305 (1).JPG
IMG_2283.JPG
 
Last edited by a moderator:

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
3η και 4η ημέρα αραγμα στο ξενοδοχείο η θάλασσα και τις 10 ημέρες π έκατσα είχε κύμα και δεν προσφερόταν για ήρεμο μπάνιο, η παραλία με τους φοίνικες του ξενοδοχείο ήταν φοβερή με τους πανύψηλους φοινικες και μπορώ να πω ότι είναι η πιο εντυπωσιακή παραλία π έχω δει ποτέ λόγω των ψηλων φοινίκων και της κατασπρης αμου ..το βράδυ έφαγα σε βραζιλιανικο εστιατόριο εντός ξενοδοχείου, ωραίο φαγητό ακολούθησε show στο θέατρο του ξενοδοχειου..δείτε τις παρακάτω φωτο
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Η 5η ημέρα κύλισε κάπως έτσι με βραδινη έξοδο στο coco bongo club ..το προτείνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε αν κ υπερβολικά τσιμπημενο οπωσ όλες οι εκδρομές στον Άγιο Δομίνικο κόστος 72 δολλαρια για είσοδο με ,unlimited ποτό και μεταφορά από το ξενοδοχείο και115 δολλαρια prive όπου βρίσκεις και καθεσαι..επίσης έχει πρόσβαση και στην disco του coco bongo όπου βλέπει κανείς δομινικανουσ να χορεύουν. Μερενγκε σάλσα και λάτιν χορούς ,ωραίο θέαμα
IMG_2410.JPG

IMG_2411.JPG
IMG_2335.JPG
IMG_2340.JPG
IMG_2381.JPG
IMG_2377.JPG
IMG_2340.JPG

 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Επιστροφή από το coco bongo στις 4 το πρωι και σε 3ωρες περίπου πρωινό ξύπνημα για εκδρομή στην χερσόνησο σαμανα όπου θα κάνουμε ιππασία και μπάνιο στο νησί cayo de levantado κόστος εκδρομής 125 δολλαρια λίγο απατεωνια καθώς τα άλογα εκεί ήταν υποσσιτισμενα και τα αναγκαζαν να κάνουν μεγάλες διαδρομές μες στην ζεστη..ευτυχώς το δικό μου άλογο ο ναζαρενο ήταν εντάξει ούτε αδύνατο ούτε χοντρό ...κάναμε ιπασσια σε τροπική ζούγκλα 45 λεπτά εγώ κατέβηκα στα 20 λεπτά γιατί δεν ήθελα να επιβαρύνω αλλά τον ναζαρενο κ το έκοψα με τα πόδια , καταλήξαμε σε ένα σημείο όπου έπρεπε να κατέβω πολλά σκαλιά για να βρεθώ στον καταρράκτη el limon εντυπωσιακός αναβεζω σε λίγο φωτογραφίες έκανα μπάνιο στον καταρράκτη περίπου μισή ώρα κ μετά αναχώρηση πάλι πίσω σε μια φάρμα όπου μας δειξανει πως παράγουν το κακάο παρεπιπτωντος ο άγιος Δομινικος έχει φοβερό κακάο και καφε .μετά αναχώρηση για το λιμάνι της σαμανα όπου θα τρώγαμε σε μπουφέ σε τοπικό ρστιατοριο. Αυτό π Με στεναχώρησε πιο πολλή είναι η φτώχεια π βιώνει ο κόσμο ιδιαίτερα σε αυτήν την περιοχή οι άνθρωποι ζουν σε σπιτια φτιαγμένα με ελενιτ σκεπές οι οποίες είναι καρκινογωνες τα ζώα σκυλιά άλογα είναι τα περισσότερα σχεδόν όλα υποσσιτισμενα ,όμως οι άνθρωποι είναι χαμογελαστοί και ευγενικοί σε αντίθεση με αυτούς π ασχολούνται με τον τουρισμό που κοιτάνε να σουν πάρουν 125 δολλαρια για μια εκδρομή ...μετά το φαγητό συνέχισα για το cayo levantado ένα νησί με φοίνικες άσπρη άμμο κ τρικουαζ νερά παραμονή εκει για μπανιο για 30 λεπτά κ αναχώρηση πισω στο ξενοδοχειο
IMG_2420.JPG
IMG_2422.JPG
IMG_2424.JPG
IMG_2425.JPG
IMG_2428.JPG
IMG_2475.JPG
IMG_2435.JPG
IMG_2450.JPG
IMG_2464 (1).JPG
IMG_2498 (1).JPG
IMG_2432.JPG
IMG_2447.JPG
IMG_2461.JPG
IMG_2486.JPG
IMG_2429.JPG
IMG_2441.JPG
IMG_2460 (1).JPG
IMG_2483 (1).JPG
IMG_2431 (1).JPG
IMG_2440 (1).JPG
IMG_2437.JPG
IMG_2457.JPG
IMG_2452 (1).JPG
IMG_2478 (1).JPG
IMG_2436.JPG
IMG_2475 (1).JPG
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.965
Likes
9.361
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
...εκδρομή στην χερσόνησο σαμανα όπου θα κάνουμε ιππασία και μπάνιο στο νησί cayo de levantado κόστος εκδρομής 125 δολλαρια...
Με τι πήγατε? Με πτήση μου φαίνονται λίγα τα χρήματα. Λίγη και η μισή ώρα στο νησί και μάλλον δεν πας στην πίσω παραλία που ανήκει στο ξενοδοχείο τώρα πια..
Ο τρόπος που βρήκα εγώ για να βοηθήσω λίγο τους ντόπιους ήταν να μη μείνω στην Πούντα κάνα, και να χρησιμοποιώ ντόπιους για τις εκδρομές μου. Στο νησί του bacardi πήγαμε με βάρκα ντόπιου από το Los Cacaos, είναι η περιοχή που φαίνεται απέναντι όταν κολυμπάς στην μεγάλη παραλία.
Δες ένα βίντεο μου από το νησί το 2003 που μπορούσαμε να πάμε και στις πίσω παραλίες :).
 

Konstantinoz

Member
Μηνύματα
157
Likes
285
Επόμενο Ταξίδι
Κουβα
Ταξίδι-Όνειρο
Εκουαδορ,περου
Ποο τι μου θύμησες τώρα..ναι μας πήγαν στην μπροστά παραλία έχοντας μισή ώρα μόνο δεν πρόλαβα να εξερευνήσω το νησί ..πήγα με πούλμαν από πούντα κανα 2 30 ώρες διαδρομή περίπου.η βλακεία με την πούντα κανα είναι ότι είναι οτι Είναι στο ανατολικότερο άκρο κ δεν ενδυκνειται για εκδρομές ..εσύ πού αλλού πηγές εκτός από σαμανα ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.215
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom